"Оскар": 86 років рабства

Поділитися
Практично всі фільми-фаворити майбутньої церемонії - відносно якісні, але навряд чи варто вважати їх "подієвими". Жоден із цих проектів не тягне на статус навіть "масового феномена".

2 березня в Лос-Анджелесі відбудеться 86-та церемонія вручення премій Американської кіноакадемії. На головний "Оскар" - за найкращий фільм - претендують дев'ять проектів. "Афера по-американськи", "12 років рабства", "Капітан Філіпс", "Небраска", "Філомена", "Гравітація", "Вовк із Волл-стріт", "Далласький клуб покупців", "Вона". Найбільше претензій на "Оскар" за кількісними показниками (різні номінації) - у стрічки Девіда О.Рассела "Афера по-американськи", драми Стіва Маккуїна "12 років рабства" та "Гравітації" Альфонсо Куарона.

Тиждень тому у Беверлі-Гіллз Гільдія продюсерів США 25-й раз визначила найкращі фільми року. І ось який казус там трапився. Продюсери так і не змогли вибрати єдиний найкращий проект. І вперше лаври переможця отримали одночасно дві картини - "12 років рабства" та "Гравітація".

Оскільки премія Гільдії продюсерів, а також акторська премія та премія кінокритиків (не кажучи вже про "Золотий глобус") заздалегідь орієнтують на потенційних фаворитів "Оскара", то і цього разу жодної інтриги не передбачається. Вибирати найкращий із найкращих 2 березня доведеться з чудової трійки фільмів - про астронавтів, рабів, аферистів.

Нинішнього року відбудеться вже 86-та церемонія... І критики-аналітики як ніколи напружені: чи збере ця подія достатній рейтинговий урожай на ТБ? Оскільки, як відомо, останніми роками телетрансляції церемонії не дуже тішили рекламодавців та організаторів. Свято йде на спад. Можливо, тому, що мистецтво кіно дедалі більше стає окремою "нішею" для поціновувачів, до того ж загострюється боротьба між якісним серіалом і прокатним кіно за багатомільйонну аудиторію.

Практично всі фільми-фаворити майбутньої церемонії - відносно якісні, але навряд чи варто вважати їх "подієвими". Жоден із цих проектів не тягне на статус навіть "масового феномена" (як бувало раніше). Рівний, технічний, інколи творчий, часто передбачуваний процес - усе це відображення "Оскара"-2014. Що теж непогано.

Утім, непогано також, що "Оскар" уже майже дев'ять десятиліть залишається головним "рабовласником" американської кіноіндустрії: під його закони, примхи, вимоги, як і раніше, підлаштовуються й пристосовуються багато гравців у кінобізнесі. У цього бренду є влада і магія.

А тепер стисло про фільми-фаворити.

"Гравітація" відкривала Венеціанський кінофестиваль. Творець "Аватара" і "Титаніка" Джеймс Кемерон назвав її "найкращим в історії фільмом про космос". Касові збори картини майже всемеро перевищили її бюджет.

Фільм розповідає про двох астронавтів. Для одного з них - це перший політ, для другого - останній. Під час операції у відкритому космосі шатл зазнає аварії. У результаті чоловік і жінка в самих скафандрах летять у невизначеному напрямку.

Мабуть, це найкоротша картина, яка претендує на "Оскар". До того ж 90% екранного часу глядач бачить лише двох героїв. Стрічка отримала відразу десять номінацій, практично не залишивши іншим шансів у номінації за спецефекти. У разі перемоги "Гравітація" стане першим 3D-хітом, якому вдасться випередити конкурентів у оскарівських перегонах. Ні "Життю Пі", ні, приміром, "Хранителю часу" це не вдавалося.

Щороку серед фаворитів "Оскара" неодмінно знаходиться місце проектам, які торкаються тем американського суспільства чи прославляють силу державності США. Торік такі фільми зібрали головні статуетки. Стрічка "Операція "Арго", що аплодує кмітливості та сміливості агентів ФБР, була визнана найкращою; байопік "Лінкольн" отримав приз "за найкращу чоловічу роль"; ще кількох нагород був удостоєний вестерн Квентіна Тарантіно "Джанго звільнений", що став для американців гіркими ліками від їхнього хронічного расизму.

Тепер суспільно-соціальну лінію "Оскара" продовжує стрічка "12 років рабства". Сюжет переносить глядача у першу половину ХIХ ст. Освічений і вільний темношкірий чоловік, потрапивши на гачок аферистів, стає рабом. Повільно й надміру детально фільм розповідає про те, що довелося пережити герою впродовж 12 років.

Стрічка вже взяла Гран-прі на кінофестивалі в Торонто, де головних переможців визначає не журі, а глядачі.

Негласний аргумент на користь фільму - його знято на основі реальних подій. Це завжди підкуповує американських кіноакадеміків.

Попри всі свої заслуги,
"12 років рабства" все-таки поступається фільмам "Голод" і "Сором" - двом попереднім шедеврам режисера Стіва Маккуїна, які отримали нагороди в Каннах та Венеції. Стабільний успіх цього фільммейкера на абсолютно різних за стилем та специфікою кінофестивалях примушує замислитися: він - геній чи - просто спритний профі, який вгадує кон'юнктуру?

"Афера по-американськи" - єдиний фільм, котрий претендує на "велику п'ятірку "Оскарів": за найкращий фільм, режисуру, сценарій, а також за головні чоловічу та жіночу ролі.

За всю історію премії лише трьом стрічкам вдавалося зібрати весь комплект цих нагород. На їхньому тлі, звісно, "Афера..." має вигляд непереконливий. Але серед інших прем'єр року - виділяється.

Фільм переносить глядача у 1970-80-ті, відновлюючи події реальної операції ФБР. Спочатку спецагенти планували просто викрити нелегальну торгівлю краденими коштовностями. Однак невдовзі операція переростає у викриття корупції на різних рівнях злочинного світу.

На те, що стрічка залишиться без єдиної статуетки при своїх десяти номінаціях, ставить лише той, у кого є зайві гроші. Отже, "Афера..." буде третім поспіль повнометражним фільмом режисера Девіда О.Рассела, який потрапить у полон "Оскара". Торік цей фільммейкер нагадав про себе картиною "Мій хлопець - псих", а двома роками раніше - драмою "Боєць".

В український прокат "Афера..." має вийти 13 лютого.

Три вище перелічені картини й розіграють між собою головні нагороди. Щоб фільм отримав "Оскар", проект обов'язково повинен ділитися на знаменник смаку масового глядача. Що зовсім не свідчить про "шедевральність".

Утім, серед номінантів є кілька стрічок, які хоча й забезпечили собі місце в історії, але "Оскар" навряд чи отримають.

"Полювання" від данського дослідника потаємних людських пристрастей Томаса Вінтерберга котирується в номінації "За найкращий фільм іноземною мовою". Сам режисер за сценарій цієї стрічки був відзначений премією Європейської кіноакадемії. А Мадс Міккельсен, який зіграв головну роль, отримав приз Канського кінофесту. Якби Міккельсен міг претендувати на акторський "Оскар", то напевно не залишив би шансів жодному з нинішніх номінантів.

"Полювання" живописує уклад данської провінції, де всі живуть як велика родина. У центрі - місцевий учитель, котрого обожнюють вихованці і котрий має безліч близьких друзів. Однак стабільне на вигляд благополуччя цієї людини миттю валиться від кількох неусвідомлених слів дитини...

Ще одна картина, яка через свою провокаційність та сміливість має мінімальні шанси на перемогу в оскарівських перегонах, - документалка "Акт убивства". На Берлінале картина отримала призи глядацьких симпатій та екуменічного журі. Нагороди далеко не ключові, однак близько 20 авторитетних видань рівня New York Times саме її включили у свої авторські десятки найкращих фільмів 2013 р. На перше місце у своєму особистому рейтингу найкращих картин минулого року поставив її й Педро Альмодовар.

Фільм піднімає завісу над подіями військового перевороту в Індонезії в 1965-му. Воєнізовані формування та злочинці, які діяли садистськими методами, убили тоді понад мільйон імовірних комуністів. При цьому вони не те що не зазнали покарання за звірства, а й стали досить впливовими людьми у своєму суспільстві.

На перший погляд - це фільм-провокація, перевантажений реальними зйомками вбивств. Однак із розвитком сюжету розумієш, що це - дослідження людської природи.

Близьке вручення "Оскарів" не обіцяє сенсацій. Утім, і попередні вирізнялися на тлі інших, мабуть, лише своїм ювілейним шармом. Та ще бородами, які несподівано відпустили до церемонії лауреати головних статуеток.

Однією з небагатьох подій, здатних зафіксувати її в історії, може стати вручення статуетки Леонардо ДіКапріо. Нинішнього року він номінується вчетверте і, сподіваюся, розвіє своє антиоскарівське прокляття. У його кар'єрі, до речі, знайдеться, мабуть, десяток фільмів, які б могли забезпечити йому цю нагороду. Але поганий імідж актора серед американських кіноакадеміків позбавляв його навіть номінації на позолочену статуетку. Що ж, "Вовк із Волл-стріт", знятий Мартіном Скорсезе, вже приніс ДіКапріо "Золотий глобус". Хтозна, може, цей фільм принесе йому й головну іграшку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі