Роман Балаян: "Дивуюся, чому діаспора не стане акціонером української кіностудії?"

Поділитися
Роман Балаян: "Дивуюся, чому діаспора  не стане акціонером української кіностудії?" Роман Балаян © Наталія Заболотна / facebook
Роман Балаян, Іван Драч, Григорій Грабович, Мирослав Попович, Лариса Мудрак, Сергій Фоменко, Володимир Нудельман, Олег Тістол, Роман Мінін, Алекс Штрай та інші діячі гуманітарної сфери долучилися до масштабної акції #SOSмайбутнє. Це соціальна платформа та громадянський моніторинг українських міст та сіл. Оголення болючого нерву країни.

Роман Балаян, Іван Драч, Григорій Грабович, Мирослав Попович, Лариса Мудрак, Сергій Фоменко, Володимир Нудельман, Олег Тістол, Роман Мінін, Алекс Штрай та інші діячі гуманітарної сфери долучилися до масштабної акції #SOSмайбутнє. Це соціальна платформа та громадянський моніторинг українських міст та сіл. Оголення болючого нерву країни.

Загалом усі небайдужі можуть долучитися до цієї платформи. Яким чином? Треба сфотографуватися з хештегом #SOSмайбутнє на фоні пам'яток архітектури, соціокультурної інфрактруктури, які занепадають. Причини занепаду різні, але найчастіше - недбалість та безгосподарність.

За десять днів до акції приєдналися сотні людей у різних куточках країни. Наприклад, режисер Роман Балаян сфотографувався на фоні кіностудії Довженко, а музикант і громадський діяч Сергій Фоменко -- біля знаменитого маєтку Терещенків. Це не лише пам'ятка унікальної Київської архітектури кінця XIX - початку
ХХ ст. Це ще й шана пам'яті найбільшому в історії України меценату.

А от письменник, режисер, автор міжнародних проектів Алекс Штрай зробив фото в "Долині нарцисів" - це заповідний масив, розташований в урочищі Кіреші, за 4 км від міста Хуста Закарпатської області. З 1992-го "Долина нарцисів" входить до міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО. На світлині зараз - лише попелище замість свіжих весняних паростків. "Нарциси цвітуть у середні квітня, в залежності від погодних умов, - каже Алекс. - Під час цвітіння до регіону починається культурне паломництво - з'являється стихійний ринок з гуцульськими прикрасами, килимами. Це приваблює туристів. Це гордість країни і це необхідно оберігати. Як сталося загоряння, ніхто не знає. Відновиться долина чи ні - спеціалісти поки що не можуть сказати".

Під час брифінгу в Українському домі громадські діячі закликали всіх, кому небайдужа доля країни долучитися до цієї ініціативи. Мета - провести глобальну інвентаризацію країни. Це можуть бути сільські клуби та пам'ятки архітектури, дитячі хорові колективи та рештки спортивних дитячих шкіл і басейнів "без води", гори сміття там, де мали би рости квіти і бути екологічно чисті території.

"Закликаємо бути активними, адже вже втомилися чути про реформи, - сказала ініціатор платформи, засновник Art Ukraine Foundation Наталія Заболотна. - Люди обурені тим, що в пріоритеті можновладців немає найголовнішої реформи - в гуманітарній сфері. Третій рік ми боремося з гібридною війною, але бачимо, що культурна, гуманітарна, соціокультурна сфера перебуває поза інтересом наших політиків".

Володимир Нудельман
Володимир Нудельман

Професор Володимир Нудельман також приєднався до акції і вважає, що у світі тривають процеси, які загрожують існуванню людства. Адже це не одномоментна дія, а розтягнутий у часі процес - деградація природного ландшафту, небезпечна зміна клімату, масштабні природні та техногенні катастрофи, наростання доходів людей. До світу, що стрімко змінюється, багато хто не може адаптуватися. А це підживлює агресію, тероризм, війни, потоки біженців. Тобто можна стверджувати, що людство - у рамках існуючої моделі його функціонування - не має майбутнього.

"У той же час технічні можливості суспільства дозволяють забезпечити всі базові потреби людини, - каже Володимир Нудельман. - Треба лише замислитися на світовому рівні, що матеріальні потреби людини - конечні, а духовні - безмежні. І тому необхідно відпрацювати стратегічну мету, програму розвитку, основа якої - культура".

Організатори платформи #SOSмайбутнє вважають, що потрібно спонукати державу розвивати суспільство так, як у Європі. Держава не повинна "притримувати" зароблені на суспільстві гроші (у вигляді податків, особливо з надприбуткових бізнесів - того ж алкогольного чи ігрового), а спрямовувати їх на гуманітарний розвиток. Стан українських музеїв не повинен залежати від того, скільки гривень на них буде "наколядовано" в традиційну ніч ухвалення держбюджету перед новим роком. Гуманітарна безпека - це основа держави. Звісно, дана ініціатива - лише перший крок до цієї реформи.

Леся Мудрак
Леся Мудрак

"Мені #ЅОЅмайбутнє подобається тим, що ця платформа підтримує не лише певні сфери мистецтва, а й мистецтво загалом, просвітництво, - ділиться думками з DT.UA Роман Балаян. - Так, погоджуся, що в гуманітарну сферу потрібні фінансові вливання. Але також важливо почати щось робити. Як у Чехова всі персонажі думають: вийде в них чи ні, правильно вони роблять чи ні, але все ж таки рухаються вперед".

Роман Гургенович сфотографувався на тлі кіностудії Довженка. Він переконаний, що кіностудія повинна стати кінофабрикою. Тобто не отримувати гроші від держави, а навпаки - здавати в оренду свої потужності.

"Дивуюся, чому діаспора не стане акціонером української кіностудії? Не приведе її в порядок. Адже вони приїжджають, бувають на нашій студії. Кіно - єдина форма мистецтва, яка може опинитися в центрі уваги в усьому світі. Над чим зараз працюю? Є цікавий для мене проект. І якщо все складеться, вже восени почнуться зйомки. Але багато чого не від мене залежить. Сценарій проекту буде подаватися на пітчинг. Яка тема? Любов і співчуття. Адже нічого важливішого немає".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі