Українським дітям — мультяшну терапію

Поділитися
Українським дітям — мультяшну терапію
Забороняючи "чуже" кіно, треба думати про створення власного.

Українська кіногалузь опинилася на шляху заборон "небезпечного" іноземного, переважно російського, кіноконтенту. Але чим може відповісти на запити і виклики нового кінопокоління власне сама Україна? Які проекти, особливо для малечі, можемо презентувати і в прокаті, і на телеекрані? І чи не час деяким нашим діячам менше піаритися на політкон'юнктурі, а сприяти розвою саме вітчизняної кіногалузі, яка не тільки розважатиме, а й виховуватиме…

Саме у такому напрямі - просвіти і популяризації духовних скарбів України - рухаються деякі українські кіноосередки: студії, авторські об'єднання. Не заради комерційних баришів, а за громадянським покликанням і обов'язком вони пропагують вітчизняні анімаційні проекти, тематика яких не тільки у площині розваг.

Можливо, не всім відомо, що анімаційна продукція українського об'єднання АРТ-відео - це оригінальні проекти, які справді збагачують духовний світ малечі. Серед таких - "Історія України у постатях", "Легенди України", "Як козаки…". Наразі аніматори працюють над багатосерійним проектом у 3-D форматі "Духовне намисто" (вже є 11 серій). У циклі - розповіді про сакральні місця України, наші церкви. За задумом сценаристів, головному героєві, Художнику, пропонують зробити замальовки тих чи інших церков, і митець береться до роботи, а його чарівний олівець переносить глядача в минуле тієї або іншої сакральної споруди. Із Художником мандрує його приятель Соловейко. Ця пташка розповідає цікаві історії про спорудження тієї чи іншої церкви. Удвох вони беруть участь в історичних подіях, часто рятують церкви від пожеж, від навал загарбників, від руйнування, також протистоять таємничому лиходію, який прагне викрасти чарівний олівець і зашкодити відповідальній місії.

- Ідея "Духовного намиста" виникла ще під час роботи над серіалом "Легенди України", - розповідає DT.UA очільник АРТ-відео Едуард ЗАНЮК. - Українські церковні святині варті окремої тематичної лінії. Адже це цілий пласт культури та духовності народу. Над казковими малюнками, на тлі яких відбуваються події, а також над "рухами" героїв працюють аніматори не лише зі Львова, а з різних міст України. Переповідаючи відомі історичні факти, намагаємося візуально відтворити певні події та процес появи того чи іншого сакрального об'єкта. У майбутньому хочемо розширити список храмів і монастирів, є бажання привернути увагу глядачів до дерев'яних церков, які лишились у західному регіоні України, на духовні споруди в Києві, у північних, південних та східних регіонах нашої держави…

"Духовне намисто" - ніби чарівні двері, через які глядач потрапляє у минуле й дізнається про історію українського народу, його духовних діячів, художників, архітекторів, про шедеври українського сакрального мистецтва. Серіал спрямований на самоусвідомлення молодого покоління українців, на виховання їх у християнських і патріотичних традиціях. Глядачам пропонують історію церков як захоплюючу подорож у минуле. Навіть у листах і відгуках глядачів наголошується, що інформація у проекті пізнавальна не лише для дітей та батьків, а й для спеціалістів, чия діяльність пов'язана з храмами України.

- "Духовне намисто" виконане у поєднанні 2D і 3D анімації, - продовжує розповідь Єдуард Занюк. - У 3D втілені образи головних героїв, інші об'єкти й події - в класичному форматі (2D). На мій погляд, сама така ідея на часі. Це важливо, адже діти самі хочуть дивитися українські мультфільми. У нас постійно говорять, що треба "любити Україну", треба бути її патріотом. Але скільки ж можна лише говорити про ту любов? Уже немає часу "чекати", коли щось змінять регуляторні органи. В нашій ситуації треба самим виявляти ініціативу, брати справу у свої руки. До того ж мова мультиплікації найбільше підходить для виховання дітей. Це універсальна мова, яка захоплює малечу. Отже, варто говорити такою мовою - з дитинства. Щоб діти не дивилися лише "чуже", щоб не виховувались на чужих символах, традиціях, героях. Ми ж не хочемо більше плекати покоління тітушок…

Наразі АРТ-відео готує спеціальне портфоліо - мультиплікаційні журнали для дітей. Мета - презентувати збірку мультфільмів у різних регіонах України. Українські митці кажуть, що годилося б зробити "мультяшну терапію" для дітей. Був також досвід спілкування з колегами за межами України - наприклад, організували телеміст із Польщею. Крім того, є плани показати "Духовне намисто" за океаном.

- Одного разу я прочитав інтерв'ю відомого мультиплікатора Олександра Татарського (автора "Жив-був пес"), в якому він ділиться такою думкою: "Дело не в том, хорошие или плохие зарубежные мультфильмы, проблема в том, что они чужие. Мы растим поколение иностранцев в своей стране…" Я з цим повністю згоден. Що показують наші телеканали? Мультфільм про Альошу Поповича. А пам'ятаєте, як там представлений князь Володимир? Він недолугий, жадібний, одне слово - примітивна людина. Так, сьогодні всі борються за заборону російських серіалів. Але з мультяшним продуктом те ж саме.

Ще один проект об'єднання АРТ-відео, про який варто згадати, - "Легенди України". В активі циклу понад 300 серій. Мультиплікатори намагалися відбирати саме ті легенди, які будуть найбільш візуально цікавими за формою і змістом. Тут є можливість імпровізувати, творити. До речі, Міністерство освіти України пропонує цей проект для шкіл для факультативного перегляду.

- Доки не створюватимемо свого, національного, лише "заборонами" нічого не зміниш, - переконаний очільник АРТ-відео. - І тепер саме такий час, коли будь-який серіал (анімаційний чи документальний) на українську тематику - дуже й дуже потрібен. Підтвердження цього - наші численні покази "Духовного намиста" для дітей Києва, Львова, інших міст. Взагалі, показ "Духовне намисто" стартував із "Мистецького арсеналу". Потім інші сеанси … Останній у часі -у Львові 2 жовтня. Юним львів'янам презентували прем'єрні серії мультфільмів- "Биличі" та "Прилбичі". На перегляд завітало близько 700 дітей зі львівських шкіл. Особливу атмосферу створила присутність у залі священиків, які ще до початку перегляду запросили дітвору до спільної молитви за щасливу долю нашої країни. Ще раз наголошу: наші теми - не комерційні. До того ж в Україні вітчизняних мультфільмів взагалі дуже мало. А ось у Росії анімаційні проекти про історію імперії та її регіонів, про життєвий шлях російських національних героїв виготовляють активно, конвеєр не зупиняється. Російська держава їх щедро фінансує, вона також є замовником продукції. Це не означає, що такі мультфільми - нецікаві. Якраз навпаки: вони створені на дуже високому технологічному рівні. Нам уривається терпець чекати на державне замовлення (до якого звикли росіяни), адже час плине, з'являються нові виклики, багато ідей та сюжетів дуже хочеться реалізувати.

Політична й економічна кризи внесла свої корективи у творчі анімаційні процеси, але митців це не зупинило. Вони зацікавлені в популяризації своєї продукції за межами України. В команді АРТ-відео - різні митці. Є чудові художники, карикатуристи, є й ті, хто робить свій внесок у літературне, ідеологічне наповнення проектів. Різні фільми - передбачають поліфонію стилів. Важливо підібрати для кожного проекту того, хто любитиме тему, намалює свою любов у вигляді певного героя чи тла. Наприклад, Сергій Гармаш і Тарас Микитчак створювали мультфільм "Пригоди кота Викрутаса". Митцям - близько 40, але це дуже молоді люди, бо вони жваво генерують цікаві ідеї. Так, мабуть, кожному мультиплікатору треба насамперед втілитися в глядача-дитину, щоб зробити цікаву продукцію. Бажано, аби той, хто створює мультфільми, був ще добрим, чуйним майстром-казкарем.

P.S. DT.UA. Аніматори, а також юні глядачі і їхні батьки, дуже хочуть, щоб розмова про український кінопродукт була не лише розмовою, а й дійовим поштовхом до популяризації мультяшної терапії в містах і селах нашої країни. АРТ-відео робить добру й корисну справу: митці не сидять на місці у своїх студіях, а вирушають у подорож до різних українських міст, аби донести "благу вість" (у формі захоплюючого фільму). Так, це місіонерство, альтруїзм, просвітництво. І все це дуже важливо саме тепер, коли держава вирішує, як завше, складні питання, а місія митців - відчинити "вікно" у світ дитинства, відкривати дітям нові невідомі світи… Отже, охочі з різних міст і регіонів, приєднуйтеся до цієї почесної місії…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі