Весна... Французи тріумфують

Поділитися
Весна... Французи тріумфують
Для нас важливо не тільки презентувати французьку культуру в Україні, а й показати весь потенціал української культури у Франції.

З 2 квітня у Києві нарешті настане "весна". Вже традиційна "Французька весна". Десята за ліком. Цей поліфонічний міжнародний культурний проект опікують Французький інститут в Україні та відділ культури і співробітництва Посольства Франції в Україні. У програмі - арт-проекти, презентації, зіркові гості. Зокрема vip-персоною прийдешньої "весни" буде культовий французький письменник і драматург Ерік Еммануель Шмітт (автор гучних творів "Оскар і Рожева Дама", "Євангеліє від Пілата", "Розпусник" та багатьох інших).

Про "Французьку весну" ексклюзивно для DT.UA розповів Ерік ТОЗАТТІ, директор Французького інституту в Україні, радник з питань культури і співробітництва.

Директор Французького інституту
в Україні Ерік Тозатті
Директор Французького інституту в Україні Ерік Тозатті
- Месьє Тозатті, в чому особ­ливості програми майбутнього фестивалю, його концептуальний акцент?

- У нас уже традиційно гучне відкриття. Цього разу великий вуличний захід відбудеться в Ботанічному саду імені Гришка. Нинішній фест багатий на ювілеї. Це не тільки десятий день народження "Вес­ни", святкуватимемо також 20 років організації "Альянс Фран­сез" в Одесі. У зв'язку з цим очікується велике дійство у Південній Пальмірі.

- Хто безпосередньо брав участь у формуванні афіші - з боку посольства, французьких офіційних осіб?

- Програму складали Фран­цузький інститут і Посольство Франції в Україні. Звісно, багато що залежить від можливостей партнерства з Україною. Адже важливою складовою є наявність приміщень, які відповідали б певним вимогам. У кожному разі, ми завжди готові до спільної співпраці, тим більше що є позитивний досвід.

- Чи розголошує ваша сторона загальний бюджет "Фран­цузької весни" в Україні?

- Це не секрет. Адже фестиваль відбувається завдяки підтримці багатьох спонсорів. Втім, це може бути й підтримка, яка обчислюється не тільки грішми. А проста співпраця. Бюджет нинішнього фестивалю понад 200 тис. євро. Розмах чималий. Оскільки "Весна" відбувається шести великих українських містах. І проект, до речі, не є комерційним. Багато виставок безкоштовні. Платні тільки ті, які проходять в українських музеях. Важливе уточнення: всі кошти від продажу квитків ідуть тільки українським культурним інституціям.

Для французької сторони цей проект зовсім не "прибутковий". Це - наш подарунок українцям. Оскільки хочемо якнайбільше ознайомлювати Ук­раї­ну з французькою культурою і наводити певні гуманітарні мости.

Чудово розуміємо, що в жителів українських міст є зацікавлення нашою культурою. І перший фестиваль "Фран­цузька весна" у 2004-му планувався як разовий захід. Пригаду­­ється, який приголомш­ливий успіх мав перший фестиваль, який грандіозний прийом відбувся. Тому й не було іншого виходу: тільки продовжувати й розвивати початий проект. І не лише в Києві.

Одеса, наприклад, є містом-побратимом Марселя і буде важливим оплотом "Фран­цузької весни".

Уже зараз починаємо працювати над проектом великої виставки, що відбудеться в Марселі у 2014 році в рамках "Народний музей Марселя". Це музей європейської цивілізації і середземномор'я. І одна з перших виставок там буде присвячена саме Одесі.

- Правда, що приїзд в Україну видатного драматурга Еріка Еммануеля Шмітта в рамках "Весни" досить витратна затія?

Зірка «Французької весни» Ерік
Еммануель Шмітт
Зірка «Французької весни» Ерік Еммануель Шмітт
- Ні, це не так. Мабуть, уперше письменник такого рівня відвідує Україну. Сьогодні саме Шмітт, на думку багатьох критиків, "перший драматург Європи". За популярністю, впливом, якістю текстів. До того ж багато українських теат­рів ставлять його п'єси.

Месьє Шмітт відвідає Київ і Львів, зустрінеться з міністром культури, представниками ук­раїнської інтелігенції. Плану­ється показ французької постановки його п'єси "Маленькі подружні злочини" на сцені Ки­ївського Молодого театру. Цей театр, яким сьогодні керує талановитий і перспективний режисер Андрій Білоус, планує в контексті "Французької весни" представити допрем'єрний показ свого спектаклю на основі п'єси Шмітта "Загадкові варіації", в якому будуть задіяні українські актори-зірки - Олек­сій Вертинський і Ста­ніслав Боклан. А художником виступить Володимир Кара­шевський.

Тоді ж, до речі, Київ відвідає Ксав'є Даркос - голова Французького інституту в Па­рижі. Ця організація відповідальна за популяризацію французької культури за кордоном. Сам Ксав'є Даркос - колишній міністр освіти Франції.

- Ходять розмови, що через економічну кризу в Європі, та і в решті світу, довелося згорнути багато проектів (і навіть деякі культурні інс­титуції)?

- Звісно, ми відчуваємо кризу, оскільки прямо працюємо зі спонсорами. А вони змінюються, у них проблеми. Для нас багато важить партнерство з українцями, з представниками культурного середовища. Але часто ми не залежимо від підтримки інституцій України. А, навпаки, підтримуємо українські проекти. Як, наприклад, Гогольфест. Плануємо це й нинішнього року, запросивши до Києва колективи й митців із Франції, Німеччини.

- Чи вдалося останнім часом не тільки обговорити, але й практично реалізувати спільні культурні проекти з нашою країною (окрім Пінзеля в Луврі)?

- Я вже розповідав про проект 2014-го, присвячений Одесі. А виставка Пінзеля в Луврі закінчилася тільки в лютому цього року... Минуло небагато часу. У рамках "Фран­цузь­кої весни" можу відзначити виставку Жака Шапіро. Бу­дуть й інші проекти. Наприклад, зараз помітні рухи з фільмом "Параджанов", у якому знявся наш актор і режисер Серж Аведікян. Сподіваємося, картину невдовзі буде показано в Україні. (Можливо, на Одесь­кому фестивалі).

Цей проект не входить у систему класичного франко-українського копродакшну, оскільки в ньому беруть участь ще й інші країни. Сподіваюся, стрічка виявиться успішною і відповідатиме колосальній пос­таті Параджанова. До того ж у Франції обізнані з його творчістю.

У рамках "Французької весни" представимо також концерт, присвячений творчому шляху одного з найвідоміших режисерів Франції Жоржа Мельє.

- Месьє Ерік, що все ж таки можете сказати за підсумками виставки Пінзеля в Луврі, виходячи з відвідуваності, резонансу в ЗМІ?

- Виставка була дуже успішна. Не можу назвати цифри відвідуваності конкретно однієї виставки, оскільки загальна цифра відвідування Лувра за рік - кілька мільйонів. Але знаю, що цю експозицію добре прийняла преса. Це приклад вдалої і важливої співпраці між нашими країнами. Як бачите, для нас важливо не тільки презентувати французьку культуру в Україні, а й показати весь потенціал української культури у Франції.

- Яке ваше особисте ставлення до "спектаклю" Депар­дьє у зв'язку з його неймовірними пригодами в Росії?

- Така поведінка - це особисте рішення артиста. Жерар Депардьє - чудовий актор, і йому не потрібна "підтримка", він і так знаменитий.

Ми ж підтримуємо акторів та художників, які щойно розпочинають свій шлях. Тому нам не варто турбуватися про Жерара, ми більше думаємо про тих, кому потрібна реальна допомога...

- І останнє запитання... Кого з яскравих сучасних французьких письменників, художників, кінематографістів, майстрів театру особисто ви хотіли б презентувати у рамках чергових культурних проектів в Україні?

Допрем’єрний показ фільму «Мьобіус» (за участі Олексія Горбунова) відбудеться в рамках «Французької весни»
Допрем’єрний показ фільму «Мьобіус» (за участі Олексія Горбунова) відбудеться в рамках «Французької весни»

- Ми раді, що Ерік Рошан, режисер фільму "Мьобіус", буде на відкритті "Французької весни". 20 березня був день Франкофонії в Україні, приїжджав знаменитий письменник Андрій Макін, який народився в Росії, але пише французькою.

Після "Французької весни" у наших планах - згаданий Гогольфест, кілька джазових фестивалів в Україні. Отож культурна програма не вичерпується "Французькою весною".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі