Бізнес-огляд

Євген Сташевський 4 серпня 2000, 00:00

Читайте також

А Грінспену вже все одно

Американська економіка, перегрівшись, продовжує нагріватися й далі, зовсім не переймаючись діловою репутацією економістів, які віщують їй крах. І економістам ці обіцянки, схоже, набридли. Спочатку з респектабельної американської преси зникли сповнені найчорніших пророцтв статті лауреата Нобелівської премії Роберта Самюельсона, а нині й Алан Грінспен, голова американського Федерального резерву, махнув на економіку, що зарвалася, рукою, хоча досі неодноразово намагався вплинути на індекси фондових ринків, які злітали в позахмарну височінь, шляхом послідовного підвищення відсоткових ставок. Але ціни на акції як зростали, так і зростають, а ось зубожіння представників найбідніших верств американського суспільства ще збільшилося й ще прискорилося. У цьому зв’язку Алана Грінспена навіть заслухали на засіданні конгресу, де він пообіцяв, що більше намагатиметься керувати фондовим ринком, маніпулюючи із відсотковими ставками. І фондовий ринок не забарився відреагувати на таку заяву новим стрибком цін.

Тепер главу системи федерального резерву всерйоз непокоїть величезний торговий дефіцит, який зростає не день у день, а щогодинно. Хоч бюджетний профіцит, на думку пана Грінспена, цілком може впоратися з роллю надійного буфера у разі загрози виходу ситуації з-під контролю. А під кінець свого виступу він остаточно впав у єресь, заявивши, що не вважає існуючий нині в Америці рівень безробіття в 4 відсотки чинником, здатним викликати інфляцію. І тому не збирається більше опиратись інфляції.

Телекомунікаційні маяки ринку

Та активність і навіть деяка запеклість, із якими нині відбувається переділ ринку телекомунікацій, укотре підтверджують небувалу перспективність цієї галузі. Повідомлення про великі придбання, здійснені транснаціональними корпораціями, з’являються в пресі з завидною регулярністю. І з такою самою регулярністю з’являються повідомлення про спроби перешкодити цим багатомільярдним угодам. Тому той факт, що France Telecom SA таки довела до логічного завершення угоду з купівлі 35 відсотків акцій Telekomunikacja Polska SA, викликає певний оптимізм. Якщо не в споживачів, то хоча б в інвесторів. Адже це придбання стане найбільшим в історії приватизації держмайна в Східній Європі з часів краху соціалістичної системи. Французькій телекомпанії, яка була колись монополістом на своєму внутрішньому ринку, і Kulczhyk Holding SA, польській інвестиційній компанії, доведеться викласти 18,6 мільярда злотих (4,3 мільярда доларів). Акції між компаніями будуть поділені таким чином: французам відійде 25 відсотків, а польському партнерові — 10. При цьому за ними зберігається право на придбання додаткових 16 відсотків акцій до кінця вересня 2001 року.

Польський ринок телекомунікацій дуже перспективний. З 40 мільйонів поляків телефонізовано лише чверть населення, що вдвічі нижче за рівень телефонізації Великобританії. Проте для того, щоб «підтягти» польський рівень телефонного сервісу до середньоєвропейських стандартів, тільки в Telekomunikacja Polska необхідно інвестувати 27 мільярдів злотих.

А тим часом західна преса з непослабною увагою стежить за перипетіями іншої угоди, яка була запланована між Deutsche Telekom AG і VoiceStream Wireless Corp. Німецький телеком мав намір відстібнути за американську компанію 50,5 мільярда доларів, але в перебіг переговорів зненацька втрутилися американські законодавці. Вони хочуть заблокувати угоду під тим приводом, що американські телефонні компанії не можуть переходити у власність структур, понад 25 відсотків акцій яких належить іноземним державам. Представники ЄС не згодні з такою постановкою питання і збираються оскаржити дії американських законодавців у Міжнародній торговій організації, стверджуючи, що цей випадок якнайкраще ілюструє прагнення американців до проведення глобалізації в односторонньому порядку.

Грибна криза в Японії

Надзвичайно тепла цьогорічна зима в Японії позначилася на комерційному добробуті японської компанії Hokuto Inc вкрай негативно. І зовсім не тому, що врожай грибів виявився нижчим за очікуваний. Просто різко впав попит на традиційні японські ласощі набемоно, які готуються у високих сковорідках безпосередньо на столі перед відвідувачами ресторанів. А саме для цієї страви й закуповували основну масу вирощуваних компанією грибів.

Відтак акції компанії, пікова ціна на які припала на листопад і становила 5 875 єн (54,28 долара) і які фондовий відділ газети International Herald Tribune рекомендував своїм читачам купувати, впали минулого тижня до 3 800 єн. Значно меншою від очікуваної виявилася й сума поточних прибутків компанії. Утім, саме наприкінці минулого року компанія завершила будівництво великої ферми з розведення грибів, здатної виробляти 3 200 тонн грибів на рік. Проте спеціалісти Nikko Salomon Smith Barney Ltd. все одно вважають, що перспективи в Hokuto чудові. Вже на наступний рік вони пророкують 6 мільярдів єн річного прибутку при ціні акцій 7 500 єн. Адже Hokuto відомий не тільки тим, що самостійно вирощує, розфасовує, переробляє та продає гриби, він також виготовляє різноманітне устаткування для їх вирощування й обробки. Не нехтує компанія й селекційною роботою, завдяки чому виводить на японський ринок нові види грибів, які вирізняються кращими смаковими якостями й довшим терміном зберігання. Вже до кінця поточного року Hokuto, незважаючи на те, що є поки що новачком, планує відвоювати для себе як мінімум третину японського грибного ринку.

Добірку за матеріалами зарубіжної преси підготував Євген СТАШЕВСЬКИЙ
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89