ЕНЕРГОРУЛЕТКА

Ігор Маскалевич 18 серпня 2000, 00:00

Читайте також

Поява в складі РНБОУ колишнього міністра палива й енергетики України Сергія Тулуба було для багатьох несподіваною, але досить логічною. Екс-міністр, як відомо, вважається жертвою розбіжностей з «енергетичним» віце-прем’єром Юлією Тимошенко, а раднацбез уже давно перетворилася в один із центрів «антиюлівського блоку». Центр, щоправда, далеко не головний, але все ж. Зрештою, недаремно ж кандидатуру колишнього міністра дуже рекомендували Президенту нардепи Суркіс і Медведчук... Проте якщо ворога не можна перемогти, то його можна пережити. А коли зважити на швидкоплинність політичних процесів, які відбуваються в Україні, чекати доведеться не так уже й довго...

Мабуть, цікавішим виявився остаточний варіант призначення керівників в НАЕК «Енергоатом». Призначення президентом НАЕК Юрія Недашківського із Хмельницької АЕС, за традицією, викликало хвилю чуток про те, хто за ним стоїть, і хто з ким і про що домовився.

При цьому всі немов забули, що лава запасних в енергетиці, тим більше атомній, уже давно порожня. І призначення главою «Енергоатома» директора однієї з станцій новиною не назвеш. Особливо, якщо пригадати, що нещодавно змінився директор ключової Запорізької АЕС; на Південно- Українській АЕС за два роки було вже три директори; про Рівненську взагалі мова не йде — у неї директор «довічний». Ю.Недашківський, незважаючи на молодість, мало не старожил. Інша річ, чи вистачить у нього амбіційності, щоб стати реальним, а не номінальним керівником НАЕК «Енергоатом». Ще свіжий приклад Бронникова або ледь раніше — Дудченка, які реальними керівниками так і не стали.

Поки що, судячи з останніх призначень, саме Ю.Недашківський формує власну команду. Багато хто гадав, хто ж займе ключову посаду віце-президента з фінансових питань? Проте ніхто не очікував, що це буде Ольга Кравець із тієї самої ХАЕС. З урахуванням того, що радником Ю.Недашківського став екс-глава НАЕК (виходець із тієї ж таки станції і вчитель нинішнього глави Микола Дудченко), то час вже говорити про «хмельницьку групу»...

Посаду віце-президента компанії отримав і Микола Фрідман, який входив до складу і колишнього правління «Енергоатома» і який, безумовно, користується великим авторитетом в атомників.

І хоча куратор ядерної енергетики в Мінпаливенерго Георгій Копчинський написав заяву про відставку, нову команду «атомників» можна вважати сформованою.

Щоправда, спадщину, яка їй дісталася, легкою не назвеш. Компанія — практично повний банкрут і, за висловом Ю.Тимошенко, «у ній уже заклали навіть стільці»... До того ж, як, утім, і очікувалося, різко загострилися проблеми з закупівлею палива. Гроші, які отримали як передоплату за ф’ючерсними контрактами, закінчилися. Спроба провести нову підписку провалилася. Бажання купити електроенергію на півроку наперед поки що продемонстрував тільки один пивзавод... Слабка ефективність підписки пояснюється й отриманим досвідом ряду підприємств, які уклали ф’ючерси. Приклад Запорізького алюмінієвого комбінату або того самого «Запоріжабразиву» показав, що передоплата ще не гарантує атомникам стійких енергопоставок.

Тим часом, із запланованих до перезавантаження свіжим ядерним паливом 13 реакторів поки що перезавантажили лише сім. А оплатити з необхідних цього року за паливо 214 млн. дол. поки що змогли тільки 81 млн. (38 %). Вже почалися затримки з оплатою палива для двох блоків Запорізької АЕС, через що доведеться швидко віднайти 202 млн. грн.

Зовсім погане становище з вивозом відпрацьованого ядерного палива. Фірми-оператори від цієї схеми були на кілька місяців відсторонені, незалежно від нахилу «даху». Однак в результаті було зірвано і саме відвантаження... Поки що із семи необхідних ешелонів відправили тільки один, якщо вдасться, то до осені відправлять ще один.

Загалом, доведеться діяти жорстко й енергійно. Зокрема, вичавлювати 196 млн. грн., «які зависли» внаслідок поставок електроенергії за прямими контрактами із «Енергоатомом»...

Якщо ці заходи не допоможуть і не вдасться до зими перезавантажити ще хоча б три-чотири блоки, то, за словами атомників, «взимку буде повний абзац». А перевіряти на собі, що це таке, якось не хочеться...

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
Останні новини
USD 26.73
EUR 28.60