МАГАТЕ ЗАЛИШАЄТЬСЯ БЕЗ ЗАСОБІВ ДО ІСНУВАННЯ

Поділитися
Міжнародне агентство з атомної енергетики, створене з метою запобігання ядерній загрозі, зазнає серйозної фінансової кризи...
Міжнародне агентство з атомної енергетики, створене з метою запобігання ядерній загрозі, зазнає серйозної фінансової кризи. Бюджет цієї структури, яка існує в рамках ООН, становить 300 мільйонів доларів на рік. Понад чверть цієї суми повинно надходити зі Сполучених Штатів. Проте адміністрація Клінтона, якій нарешті вдалося залагодити з конгресом питання про погашення мільярдної заборгованості США перед ООН, не змогла зламати звичну практику відстрочки платежів на кінець календарного року. Фінансовий рік в Америці починається 1 жовтня, і американська сторона традиційно відтягує всі свої зовнішні виплати до затвердження конгресом бюджету на наступний фінансовий рік. Донедавна МАГАТЕ вдавалося розподіляти фінансові надходження, отримані від інших країн, таким чином, щоб дотягнути до найбільшого американського «вливання». Проте цього року затримувалися з виплатами й інші країни. Приміром, Франція, витрати якої на виконання її миротворчої місії в рамках ООН виявилися вищими, ніж передбачалося. Та й інші найкрупніші донори, роздратовані демонстративною поведінкою США, почали відтягувати виплати взагалі без усяких істотних підстав.

Внаслідок цього керівництво МАГАТЕ змушене згортати окремі ключові програми із гарантування ядерної безпеки у світі. Так, за минулий місяць не оплатили дорожніх витрат інспекторів на загальну суму в 1 мільйон доларів. Але ж саме на інспектування місць потенційної загрози і припадає третина річного бюджету МАГАТЕ. Тому вже зараз співробітникам агентства доводиться покривати дорожні витрати із власної кишені. Проте й ця кишеня може спорожніти найближчим часом, оскільки вже за серпень зарплату 2 100 співробітникам виплатити буде нічим.

Складається безглузда ситуація, оскільки в Америці не дуже замислюються над тим, де їм знайти 60 мільярдів доларів на реалізацію дорогої й неефективної протиракетної оборонної програми. А тим часом коштів на продовження відносно дешевого і досить надійного моніторингу за державами, які являють для Америки потенційну загрозу, в країні немає. Хоча американська адміністрація і зробила кілька спроб «позичити» гроші для МАГАТЕ у своїх місцевих фондів. Щоправда, поки що без особливого успіху.

Керівництво МАГАТЕ підкреслює, що від моніторингу ядерного озброєння і ядерних установок воно відмовиться лише на крайній випадок. Нині поки що йдеться про тимчасове згортання програм, які дозволяють країнам, що розвиваються, використовувати ядерні технології в медицині і промисловості. З іншого боку, без здійснення таких програм уряди цих країн погрожують узагалі закрити свої країни для інспекторів ООН.

«Якщо ця небезпечна ситуація збережеться й надалі, це зможе поставити під загрозу виконання критично значущих запобіжних операцій, які гарантують безпечне використання ядерної енергії, — стверджує Мохаммед ЕльБарадей, генеральний директор МАГАТЕ. — Тоді американському конгресові та іншим владним структурам доведеться відповісти на складні запитання з приводу руйнівних наслідків їхніх рішень стосовно важливих стратегічних інтересів».

Оксана ПРИХОДЬКО за матеріалами International Herald Tribune
Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі