НІ ПІР’Я НІ ЛУСКИ... ЄБРР І МІНФІН УКРАЇНИ ВИСЛОВИЛИСЯ ОДНОЗНАЧНО ПРОТИ НАДАННЯ ПІЛЬГ ІМПОРТЕРАМ ПІДАКЦИЗНИХ ТОВАРІВ

Поділитися
Приємно повідомити наших шановних читачів, що описана «ДТ» (див. №3 від 15 липня і №6 від 5 серпня 2000 ...

Приємно повідомити наших шановних читачів, що описана «ДТ» (див. №3 від 15 липня і №6 від 5 серпня 2000 року) проблема українського ринку курячих напівфабрикатів і присутності на ньому імпортних «ніжок Буша» далеко не байдужа держорганам, які загалом й уповноважені припиняти й, головне, не дозволяти порушень у цьому вельми «пуховому» сегменті українського ринку продуктів харчування. Утім, це для покупців курячі стегенця — продукт харчування; для їхніх імпортерів і виробників — це бізнес; для «пільгових» імпортерів — предмет неймовірного неоподатковуваного збагачення...

У випуску «ДТ» №6 від 5 серпня цього року автор матеріалу «Куряча сліпота» фактично дійшла висновку про те, що дуже активні дії держчиновників, які увінчалися знищенням незаконного бізнесу «Бізона» та його сателітів, тепер фактично нічого не варті. Позаяк замість «Бізона», ніби внаслідок клонування, в Україні з’явилися десятки «бізончиків», тільки з іншими назвами. Але з тими ж невиправдано необмеженими пільгами імпортерів «ніжок Буша».

У випуску від 5 серпня «ДТ» привселюдно й офіційно просило всіх причетних до цієї теми відповісти: чому це можливо? І допоки це буде можливо?

«ДТ» вдячне Держмитній службі України, яка офіційно повідомила редакцію про те, що найближчим часом нам нададуть вичерпну інформацію з цієї теми.

Крім того, редакція має у своєму розпорядженні текст недавнього письмового звернення координатора Програми мікрокредитування в Україні Керола Райхельта (мікрокредитування по лінії ЄБРР є складовою частиною кредитної лінії SME 1) до усіх, хто користується й має намір скористатися цією кредитною лінією ЄБРР. Вважаємо доречним процитувати його з невеликими скороченнями: «Діяльність Програми мікрокредитування в Україні здійснюється через українські банки- партнери за рахунок коштів, виділених кредитною лінією ЄБРР для малих і середніх підприємств України (SME 1). У рамках даної кредитної лінії позичальникам надали можливість одержання податкових пільг на імпортовані товари, придбані за рахунок позикових коштів ЄБРР...

За останні місяці цією можливістю стали зловживати, що у свою чергу призвело до зниження продуктивності роботи Програми мікрокредитування в банках. Мали місце випадки одержання кредитів лише з метою звільнення від податків із їх наступним негайним погашенням, іноді навіть протягом одного місяця. Ще одним прикладом зловживання податковими пільгами є одержання клієнтом кредиту терміном на один місяць і його погашення після закінчення даного місяця, так само як і одержання понад один кредит на місяць тим самим позичальником (у деяких випадках — до чотирьох кредитів). Подібний стан справ не відповідає позиції, зайнятій ЄБРР у даному питанні.

За узгодженням з ЄБРР, Міністерство фінансів України разом з Національним банком України неодноразово протягом останніх місяців висловлювали своє незадоволення невиправданим наданням пільг за кредитами в рамках Програми мікрокредитування. Міністерство фінансів України має всі повноваження для скасування надання податкових пільг позичальникам Програми мікрокредитування в Україні. Для того, щоб відстрочити прийняття такого рішення, надання податкових пільг у рамках нашої Програми відтепер поширюється лише на фінансування придбання за кордоном устаткування, сировини й матеріалів. Усі інші кредити, у т.ч. на поповнення оборотних коштів у сфері торгівлі, на придбання підакцизних товарів та ін., можуть бути профінансовані лише у разі, коли вони відповідають вимогам Програми і при цьому не мають на меті одержання звільнення від податків.

Відповідно до листа Міністерства фінансів, адресованого усім банкам – учасникам Програми від 30.06.00, на IPC покладена відповідальність за всі звертання, які надійшли до Міністерства фінансів з приводу надання податкових пільг у рамках Програми мікрокредитування по лінії ЄБРР та передаються на розгляд у Міністерство фінансів України. У цьому зв’язку ми звертаємося до вас із проханням направляти до Міністерства фінансів лише ті звертання, метою яких є фінансування придбаних за рубежем основних засобів, сировини й матеріалів винятково для виробництва та послуг.

Основним завданням Програми мікрокредитування є не надання пільг компаніям, що займаються імпортом товарів в Україну, а фінансування мікро- і малих підприємств. Тому звільнення від сплати податків не може бути надане для імпорту підакцизних товарів і товарів, увезених в Україну з метою перепродажу. Оскільки звільнення від податків дається позичальникам у рамках Програми мікрокредитування в Україні, ми переконливо просимо, ще раз акцентуючи на цьому вашу увагу, обмежити коло обертань у Міністерство фінансів України лише тими обертаннями, ціллю яких є придбання за рубежем основних засобів, сировини або матеріалів для виробництва або послуг. Нам не відомо, як довго проіснують податкові пільги для позичальників Програми мікрокредитування, проте очевидний той факт, що ці пільги будуть скасовані в найближчому майбутньому у разі подальших порушень з боку банків умов їхнього надання».

Мінфін України у свою чергу також попередив про зміну порядку підтвердження пільг в оподаткуванні товарів, увезених в Україну в рамках лінії ЄБРР «Мікрокредитування» кредитної лінії ЄБРР з підтримки малих і середніх підприємств: «Група управління проектів НБУ відмовилася надалі надавати Мінфіну підтвердження щодо цільового використання наданих у борг коштів кредитної лінії ЄБРР з підтримки малих і середніх підприємств».

Висловлюючись небанківським сленгом, НБУ зняв із себе відповідальність за тих несумлінних позичальників по лінії кредиту ЄБРР, котрі тільки й воліють одного — пільг для імпорту, зокрема «ніжок Буша». НБУ порекомендував надалі всім бажаючим прилучитися до єврокредиту дотримуватися нових (значно жорсткіших) вимог Мінфіну.

Мінфін, крім того, вважає що: «Банкам-учасникам (програми мікрокредитування ЄБРР. — Авт.) необхідно старанніше ставитися до добору проектів, за якими надають кредити по цій кредитній лінії».

«Останнім часом почастішали випадки надання кредитів на фінансування ввезення в Україну підакцизних товарів для власного використання або перепродажу. Таким чином позичальники мають можливість ухилятися від сплати податків. На думку Міністерства, таке використання коштів кредитної лінії не відповідає її цілям, веде до непродуктивного зменшення надходжень до державного бюджету і, відповідно, суперечить економічним інтересам держави. Ця ситуація також може викликати ускладнення щодо надання пільг по цій кредитній лінії. Враховуючи зазначене, Міністерство фінансів рекомендує банкам-учасникам не кредитувати проекти, які передбачають ввезення підакцизних товарів».

На мою думку, делікатні рекомендації представника ЄБРР і Мінфіну України щодо припинення самої можливості одержання невиправданих «імпортних» пільг несумлінними позичальниками по Програмі мікрокредитування ЄБРР в Україні — це факт, що вселяє надію.

Залишається сподіватися, що НБУ й Мінфін будуть послідовними й надалі не стануть потурати «клонуванню» пільгових «бізонів» і «бізончиків» на українському ринку, зокрема курячих напівфабрикатів.

Про розвиток подій «ДТ» інформуватиме своїх читачів постійно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі