ПОГОДУ РОБИТИМЕ ЖІНКА ВПЕРШЕ ЗА 200 РОКІВ ЛОНДОНСЬКУ ФОНДОВУ БІРЖУ ОЧОЛИЛА ПРЕДСТАВНИЦЯ СЛАБКОЇ СТАТІ

Поділитися
Призначення Клари Фурс на посаду головного управляючого Лондонською фондовою біржею (ЛФБ), хоч як дивно, нікого особливо не здивувало...
Клара Фурс

Призначення Клари Фурс на посаду головного управляючого Лондонською фондовою біржею (ЛФБ), хоч як дивно, нікого особливо не здивувало. У Британії, а тим більше в Лондоні, присутність жінок у вищих ешелонах політики й бізнесу спостерігається набагато частіше, аніж будь-де в Європі.

На самій фондовій біржі оголошення в останні дні січня імені нового управляючого сприйняли спокійно, оскільки весь попередній місяць пані Фурс була єдиним претендентом. Хіба що навчена досвідом рада директорів ЛФБ могла заперечити призначенню 43-річної жінки. Однак у Дона Круйкшенка, голови ради директорів ЛФБ, було достатньо часу, щоб переконати акціонерів у слушності свого вибору. Тим більше, що 5 із 11 членів залишали раду директорів — реорганізація. Може, хтось із тих, хто йшов, і сумнівався, чи можна довірити ЛФБ тому, хто не був колись занурений у специфіку фондового ринку. Але їхні думки так і залишилися не почутими...

Хто міг дійсно здивуватися новому імені — це лондонське Сіті, котре за всієї своєї видимої демократичності і просуненості, залишається містом фінансистів, переважно в білих комірцях і синіх костюмах, які гордо несуть на своїх плечах тягар традицій та історію бізнесу. Ні, їх зовсім не бентежило, що Клара Фурс — голландка: Сіті давно населене банкірами всіх країн і народів. Але висота посади — і жінка?.. Легкий вітерець здивування пробіг коридорами Сіті. Тим більше, що призначенням п.Фурс Лондонська фондова біржа порушувала свою більш ніж 200-річну традицію. Хоча в даному випадку вірніше буде говорити про початок нового періоду, більш успішного в історії ЛФБ порівняно з минулим роком. Такими принаймні є надії акціонерів.

Лондонська фондова біржа, що є по суті штаб-квартирою дилерів, які торгують обіговими цінними паперами, відіграє життєво важливу роль в утриманні позицій Сіті як головного фінансового центру Європи. Лондонська — одна з трьох найбільших світових фондових бірж (дві інші — у Нью-Йорку та Гонконгу). Досить сказати, що в лістинг ЛФБ внесено 2750 британських і 500 міжнародних компаній, ринкова капіталізація яких становить близько 4000 млрд. фунтів.

ЛФБ — старійшина серед фондових бірж. 1760 року 150 торговців акціями сформували клуб у кавовому будинку «Джонатанс» у Сіті і домовилися зустрічатися там із метою продажу й купівлі акцій. Але офіційно роком заснування біржі вважається 1773-й: тоді члени клубу прийняли нову назву — Лондонська фондова біржа. Через сто років винахід телеграфної стрічки, що доставляє шість слів у хвилину, призвів до майже революційної модернізації біржі. Ще через століття королева урочисто відкрила новий торговельний зал площею близько 8000 кв. метрів.

Однак незабаром так звана торгівля на підлозі (натовп крикливих брокерів, які показують пальці з умовними позначками) приречена була зникнути з життя ЛФБ. З 1986-го було запроваджено комп’ютеризовану систему торгівлі, а величезний торговельний зал почали використовувати під офіси. Ще через десять років ЛФБ встановила електронну книгу замовлень, у якій автоматично відбувається суміщення замовлень покупців і продавців, що в корені різнилося від старої системи, заснованої на квотуванні ціни, коли замовлення на покупку акцій проходили через брокерські фірми — маркетмейкери.

Останнє десятиліття в історії ЛФБ відзначалося більше падіннями, аніж злетами. Всі головні управляючі біржі йшли якщо не зі скандалами, то з поразкою. Передостанній управляючий, талановитий банкір Гевін Кейсі прийшов у ЛФБ із «Мерілл Лінч» 1996 року, коли біржа була збитковою. Кілька років він успішно переборював конфлікти, викликані швидше за все розбіжністю інтересів у раді директорів ЛФБ, і 1999 року прибуток склав 48,5 млн. фунтів. На початку 2000-го ЛФБ вирішує, що її статус спільного товариства є застарілим, і починає перетворюватися на акціонерну компанію з власним лістингом.

Однак і Кейсі не втримався: торік у вересні акціонери проголосували за його відставку. Їхнє рішення базувалося на критиці стратегії ЛФБ, включаючи невдалий план злиття двох провідних європейських фондових бірж — Лондонської та Франкфуртської. Про стратегічний альянс і майбутнє злиття двох бірж було оголошено ще влітку 1998-го. Торік у березні вже був готовий план злиття, а в квітні акціонери ЛФБ дали зворотний хід, побоюючись надмірного контролю з боку німецької біржі. Ще одна неприємність спіткала Лондонську біржу в серпні: шведська технологічна та біржова компанія «ОМ-Груп» зробила принизливу для ЛФБ спробу купити її без згоди акціонерів. Словом, рік, а з ним і десятиліття закінчилися не радісно — нападки шведів відбили, але угода з німцями зірвалася. Кейсі пішов у відставку. Акціонери стали вимагати від голови ради директорів Дона Круйкшенка нової стратегії на майбутнє і нового головного управляючого — із висококласних професіоналів.

Від нової управляючої Клари Фурс акціонери чекають насамперед відновлення іміджу ЛФБ. Як вона впорається з покладеною місією — покаже час. Джерела, близькі до біржі, говорять, що п.Фурс обрали на таку високу посаду завдяки своїй репутації — чудової для Сіті — дуже жорсткої бізнесвумен, яка має свій відвертий і впертий підхід до розв’язання проблем. Її послужний список досить короткий, але вражаючий. Випускниця Лондонської школи економіки чотири роки займається торгівлею паперами казначейства, потім у швейцарському банку UBS Warburg її призначають начальником департаменту по деривативах, який вона створює з нуля. 90-го — член правління Лондонської біржі ф’ючерсів (LIFFE), де через сім років стає заступником голови правління. Того ж року обирається виконавчим директором у банку Credit Lyonnais Rouse, який залишає наприкінці минулого року, отримавши пропозицію від ЛФБ.

Говорять, Клара Фурс далека від стереотипу лондонського банкіра. Голландка, народжена в Канаді, вона вільно володіє п’ятьма мовами, не прибічниця ділових переговорів за ланчами й обідами. Мати трьох дітей, вона не захоплюється вечірньою й нічною роботою: жорсткий графік і самоорганізація дозволяли їй майже завжди вкладатися в робочий час. Люди по-різному могли відгукуватися про її професіоналізм, але ніхто не забував відзначити її інтелект.

Колишні колеги Клари по LIFFE говорять, що вона здатна відродити Лондонську біржу. Але є й ті, хто сумнівається в її дипломатичних навичках, оскільки ЛФБ — це найчастіше тонкі питання, що різняться від корпоративного середовища, і одними жорсткими рішеннями новому директору не обійтися. Тим більше що Фурс — топ-спеціаліст з продажу ф’ючерсів, маловідома в середовищі фондових брокерів. А її очікує розробка нового курсу ЛФБ і вирішення стратегічних питань — про майбутню роль біржі в дедалі більш глобалізованому фондовому ринку.

Після торішніх потрясінь ЛФБ у будь-якому випадку будуть потрібні союзники або злиття з іншими біржами. На що нова директриса відреагувала швидко: «кооперація, а не злиття» — такий її план. У цілому, співтовариство брокерів Сіті готове надати їй певну підтримку. Один із брокерів зауважив: «Якщо чоловіки примудрилися створити таке безладдя, то чому не дати жінкам шанс зробити зворотне».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі