ЗБОРИ АКЦІОНЕРІВ «ЛУГАНСЬКОБЛЕНЕРГО»: ІЛЛІЧ ЛИШИВСЯ Б ЗАДОВОЛЕНИМ...

Поділитися
Те, про що так довго мріяло і говорило керівництво Луганської області, нарешті здійснилося. В Палаці культури ім...

Те, про що так довго мріяло і говорило керівництво Луганської області, нарешті здійснилося. В Палаці культури ім. В.І.Леніна, на очах акціонерів ВАТ «Луганськобленерго», здійснилася мрія Ілліча, головний постулат якої полягає в тому, що все має належати народу. Або принаймні державі...

Збори акціонерів «Луганськобленерго» чекали з інтересом, увагою і тривогою. Інтерес був прикутий до розвитку взаємовідносин між в.о. голови правління — першим заступником губернатора Миколою Гапочкою і представниками «Веррони плюс». Увагу привертав порядок денний зборів, відповідно до якого мав змінитися весь керівний склад ВАТ. А тривога була за долю губернатора Олександра Єфремова, оскільки складалося враження, що коли б збори пройшли не так, як треба, його можливості з управління областю вкотре були б піддані сумніву. Але в результаті місцеві переможці, що вважали себе такими де-юре, стали почуватися переможцями де-факто.

Початок зборів присвятили аналізові фінансово-господарської діяльності ВАТ «Луганськобленерго» за минулий рік. Цифр наводилося багато, і найбільш значимі з них свідчили про те, що 1999 року споживачам відпустили електроенергії на 8,3% більше, ніж 1998-го. Розрахунок з енергоринком зроблено на суму 376 млн. грн. (37,8 %). У тому числі банківськими коштами 18,3 %. Балансовий прибуток становив 57,6 млн. грн. Збитки від реалізації електроенергії досягли позначки 80,6 млн. грн. Аналіз динаміки кредиторської і дебіторської заборгованості показав, що загальний розмір дебіторської заборгованості порівняно з початком 1999 року збільшився на 924 млн. грн., а кредиторської — на 984 млн. грн. Але всі присутні в залі розуміли, що головне — не це...

Головне почнеться тоді, коли буде озвучено позицію держави. Цю відповідальну місію було доручено начальнику управління фінансово-економічного аналізу і прогнозу облдержадміністрації Валентині Татарчук, яка відразу зазначила, що в роботі «Луганськобленерго» допущено серйозні недоліки і недогляди, які негативно вплинули на соціально-економічну ситуацію в регіоні. Заборгованість компанії перед енергоринком на 1 квітня 2000 року становила 1,4 млрд. грн. і збільшилася порівняно з початком 1999 року втричі. Перед областю, яка поставила в енергоринок 14 млрд. кВт. год., реально нависла загроза практично суцільного відключення великих підприємств і цілих галузей. Перевірки контролюючих і правоохоронних органів виявили цілу низку прорахунків, які, за словами пані Татарчук, одержать своє точне визначення в судових інстанціях. Але місцеві власті розділяють їх на три групи: перша — дії наглядової ради, друга — правління компанії і третя — трудового колективу.

Щодо трудящих, то до них практично немає претензій. Наглядова ж рада націлила свою роботу тільки на одержання вигоди для структур, інтереси яких представляли п’ять її членів із дев’яти. Це підтверджено рішеннями Вищого арбітражного суду, кількість яких пішла вже на другий десяток. На думку Валентини Татарчук, основні порушення полягали в самовільній зміні інвестором термінів виконання інвестиційних зобов’язань, до чого доклали рук члени наглядової ради і колишнього голови правління. Антимонопольний комітет було введено в оману недостовірною інформацією про те, що інвестор не перебував у відносинах контролю з фірмами, які працюють на енергоринку країни. Різко погіршилися стан розрахунків «Луганськобленерго» із НЕК «Укренерго» і різниця між заборгованістю суб’єктів області, котрі практично розрахувалися з ВАТ, й енергоринком — з 8,4 млн. грн. на початок 1999 року до 497 грн. на 1 квітня ц.р. Проведена за завданням Генеральної прокуратури перевірка встановила, що з названої вище суми 178,4 млн. грн. знаходяться в розпорядженні ЗАТ «Укренергозбут». Це — реально отримана ліквідна продукція і 4,3 млн. грн. «живих» грошей, які правління «Луганськобленерго» перераховувало на адресу цієї структури. Ще вона цікава тим, що з переказаних інвестором — «Веррона плюс» — 19,1 млн. грн. у рахунок виконання інвестиційних зобов’язань 16,8 млн. того ж дня, транзитом списані КБ «Фінанси і кредит» і його Луганською філією саме на її розрахунковий рахунок.

З подачі наглядової ради, в обхід розподільчих рахунків і з порушенням діючого порядку розрахунків за електроенергію через НЕК «Укренерго» самостійно використано близько 86 млн. грн. на потреби компанії. Було наведено ще низку наочних прикладів, про які «ЗН» докладно писало, тому нема рації на них зупинятися. Головний же результат річної «роботи» — ВАТ «Луганськобленерго» позбавлено ліцензії на постачання електроенергії за регульованим тарифом. Закінчуючи виступ, пані Татарчук наголосила, що облдержадміністрація не виступала позивачем по жодній із справ, а головна мета всього сказаного — довести до відома акціонерів інформацію до роздумів перед тим, як вони прийматимуть рішення з питань порядку денного.

Зробив спробу вплинути на свідомість присутніх у залі й голова наглядової ради (на той момент) Олександр Паршаков, нагадавши трудящим, що їм ніхто не заборгував зарплату, а керівництво «Луганськобленерго» від самого початку роботи з інвестором будувало свою роботу на збільшенні грошової складової в розрахунках за електроенергію. Уряд України здійснив аналогічний крок тільки в січні 2000 року. Зупинився він і на питанні легітимності зборів, зазначивши, що є цілий ряд питань із приводу того, як проводилася їх підготовка. Стосовно виступу начальника управління фінансово-економічного аналізу і прогнозу, то він зовсім не був передбачений порядком денним, а в самій доповіді наводилися дані, які можна охарактеризувати одним словом — неправда. З цими словами Олександр Паршаков залишив збори, сказавши на прощання, що йде на інший захід, котрий також гордо називається зборами акціонерів.

З цього моменту долю колишніх керівників «Луганськобленерго» вирішено остаточно. Хоча від самого початку зборів стало зрозуміло, що майже 61% акцій, делеговані Фондом держмайна України Миколі Гапочці, збори перетворили на формальність, де ті, хто встановив правила гри, наперед знали кінцевий результат. Але до протоколу було внесено виступи рядових акціонерів, які затаврували «колишніх» і закликали якнайшвидше проголосувати за тих, хто під руку з облдержадміністрацією піде під «вінець» і надалі будуватиме щасливе енергетичне майбутнє Луганської області.

З урахуванням того, що колишній голова правління В.Курбацький заарештований і перебуває в місцевому СІЗО, було дуже цікаво, хто претендуватиме на місце, що в такий спосіб звільнилося. Багато хто думав, що такою людиною стане Микола Гапочка, але у своєму виступі він заявив, що за два місяці роботи на посаді в.о. голови правління переконався, що управляти системою повинен фахівець, котрий знає специфіку роботи «Луганськобленерго». І запропонував на цю посаду першого заступника голови правління — головного інженера Юрія Скринникова, кандидатуру якого підтримали Мінпаливенерго, ФДМУ та облдержадміністрація. На посаду голови наглядової ради запропонували кандидатуру Михайла Полякова. Альтернативних кандидатур запропоновано не було, і цілком природно, що за підсумками голосування вони і стали переможцями.

Крім цього, відбулися вибори нового складу правління і наглядової ради. До складу останньої увійшов колишній голова Олександр Паршаков, і цей факт, мабуть, був для сторони, що програла, єдиним промінчиком світла на цих зборах. Наостанок акціонерне товариство одержало нового реєстратора, і на цьому все скінчилося. Хоча навіть переможці визнали, що це був, звичайно, рішучий, але далеко не останній бій за «Луганськобленерго».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі