Чи буде ЗНО-2016?

Оксана Онищенко 4 вересня 2015, 00:00
тест

Читайте також

  

Нинішнього року система незалежного тестування зробила великий крок у розвитку. Багато нововведень, багато планів на майбутнє. 

Але останні події навколо Центру тестування неабияк здивували й занепокоїли. Особливо тих, хто вступав до вищих навчальних закладів. Проте й майбутнім випускникам не легше. Вони стоять на низькому страті й не розуміють: що буде далі зі ЗНО? До чого готуватися? Адже підготовка до іспитів починається вже тепер. Про це ми запитали директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука.

— Ігоре Леонідовичу, чи правда, що ЗНО-2015 може стати останнім? 

— На жаль, є дуже реальна загроза того, що так може статися. Я про це сказав під час прес-конференції 27 серпня. Якщо терміново не зробити дуже серйозних кроків, то зовнішнє оцінювання, яке поки що залишається найбільш успішною освітньою реформою, може перейти в категорію історичних фактів. Мої слова не є блефом чи спробою якоїсь реабілітації. Вони базуються на об'єктивному аналізі ситуації, що склалася в УЦОЯО: як після подій 21 липня, так і внаслідок того, що держава впродовж останніх восьми років жодної копійки у розвиток та підтримку системи ЗНО не вклала. Згадайте, що про можливий крах я говорив іще навесні 2014 р. Тоді міністрові освіти і науки С. Квіту вдалося домовитися з бізнесом про фінансову підтримку, що врятувало ситуацію. Але зараз точкова одноразова допомога проблеми не вирішить. 

— Уточніть, будь ласка: після 2015 р. ЗНО можуть скасувати взагалі? Чи воно все ж таки може відбутися, але без запланованих раніше "дорогих" реформ? Скажімо, без поєднання з трьома шкільними випускними іспитами (тоді ЗНО складатиме менше людей)? На це грошей вистачає? Так, це буде крок назад, але це збереже ЗНО. Адже альтернатива тестуванню — корумповані вступні іспити. 

— Я не думаю, що хтось насмілиться прийняти механічне рішення "скасувати". Але будь-яке рішення не замінить процесу підготовки. Підготувати в нинішніх умовах ЗНО дуже складно. Майже неможливо. Тому в деяких не дуже мудрих головах зріє думка "провести як-небудь". Це ще більший абсурд. Бо навіть неповноцінне ЗНО в нинішній ситуації, якщо її не змінити, провести буде складно. І річ не лише в грошах…

— В УЦОЯО вилучено сервери. Чи зберігався на них банк тестових завдань? Якщо так, то це означає, що "старі" завдання використовувати вже не можна — стався витік інформації? Чи встигнете ви підготувати нові до наступного літа?

— Справді, на вилучених серверах зберігався Банк тестових завдань, у якому було близько 40 тисяч апробованих завдань, котрі мають відмінні психометричні характеристики та належні експертні оцінки. Стосовно перспективи їх використання для укладання сертифікаційних робіт — то вона сумнівна. Не знаю, хто прийматиме рішення з цього питання, але я їх до тестів 2016–2020 рр., якщо ЗНО існуватиме, не включав би. Нові завдання підготувати можна. 

Але це будуть не апробовані завдання, і якою буде якість сертифікаційних робіт — невідомо нікому.

— Згідно з рішенням колегії МОН, наступного року в незалежному тестуванні мали відбутися зміни: крім обов'язкового для всіх тестування з української мови і літератури, майбутні випускники обов'язково мали б складати ще два — тестування з англійської та тестування з математики чи історії (на вибір). Цього очікувати?

— Знову ж таки, це залежить від того, наскільки швидкими й дієвими будуть вжиті заходи, спрямовані на стабілізацію ситуації в системі: кадрові, технологічні, фінансові. 

— Чи правда, що активно обговорювалося питання про те, щоб історію зробити ще одним обов'язковим предметом? 

— Як можна сьогодні говорити про новий предмет, коли стоїть питання про долю всього ЗНО? Але безвідповідальних балакунів у нас вистачало завжди.

— Зараз ви офіційно відсторонені від виконання обов'язків директора Центру. Як надовго? 

— Цього я не знаю також. Мій адвокат, який є кваліфікованим і досвідченим юристом, вважає факт відсторонення незаконним, як і проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Центру. Але я точно знаю, що затримка із призначенням директора УЦОЯО працює проти системи зовнішнього оцінювання. 

— На якій стадії перебуває слідство? Як довго все це триватиме?

— Я не можу коментувати проведення слідчих дій, давати їм оцінку та будувати якісь прогнози.

Оксана ОНИЩЕНКО

Спеціально для DT.UA: 

Міністр освіти і науки Сергій Квіт

— Саме зараз ми працюємо над тим, щоб запланувати у бюджеті на наступний рік усі необхідні видатки. Всі загрози, озвучені Ігорем Лікарчуком, — абсолютно реальні. Але ми плануємо не просто зберігати, а надалі розвивати ЗНО. Для того й працюємо.

Володимир Ковтунець, координатор Альянсу Програми сприяння зовнішньому тестуванню в Україні USETI

—ЗНО є в законі про вищу освіту. Невиконання закону може бути підставою для відставки міністра чи й усього уряду. Тому я переконаний — ЗНО не скасують, але труднощі у його проведенні будуть. Заява Ігоря Лікарчука про загрози для ЗНО — крок правильний. На його місці я зробив би так само. Якщо зараз нічого не почати робити — ситуація ускладнюватиметься. На мій погляд, слідчі вже б мали повернути сервери Центру тестування. Для того, щоб зняти з них інформацію, було вдосталь часу. Якщо це неможливо — можна скопіювати банк тестових завдань і передати їх працівникам УЦОЯО. Витоку інформації бути не повинно, оскільки є таємниця слідства. І якщо слідчий як посадова особа поширюватиме якісь дані, за це він сам може бути притягнутий до кримінальної відповідальності. Хоча, на жаль, буває таке, що слідчі зловживають своїм службовим становищем. Якщо ж скористатися готовою базою тестових завдань не вдасться, працівникам УЦОЯО доведеться більше попрацювати над завданнями. Знадобиться більше зусиль і більше коштів, адже понаднормово доведеться залучати методистів. Для одного тесту потрібно підготувати в середньому 50 тестових завдань. Це означає, що їх треба напрацювати 500 для кожного предмету і вибрати кращі за якістю та відповідно до специфікації тесту. Ще одна складність — обмежені часові рамки. Друк тестових зошитів має розпочатися у першому кварталі наступного року. В системі УЦОЯО і в регіонах дуже потужна команда. І я впевнений, що вони здатні витягнути все. Можливо, в тестах буде трохи більше помилок, але зазвичай вони трактуються на користь абітурієнтів. Я впевнений, що ЗНО-2015 не буде останнім. Наступне може бути менш успішним, із помилками, але воно буде. Люди, які працюють у системі тестування, — професіонали, вони віддані своїй справі. А платять їм мало, до речі. Ці люди не відступили перед Табачником. І тепер не відступлять, я впевнений.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
5 коментарів
  • Роксолана Кривко 13 сентября, 23:03 То буде зно чи ні??? Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Egor Nikolaev 10 сентября, 14:31 На мою думку, ніхто нічого не відмінить, тому готуйтеся вже зараз!)
    Egor Nikolaev 1 декабря, 20:14
    И, кстати, тренируйтесь на онлайн-тестах ЗНО, набивайте скилл, привыкайте к формату.  Но не откладывайте в долгий ящик, уже декабрь..
    Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Roma Kostyuchenko 5 сентября, 18:30 Головне щоб тут не почали квохкати мамаші з криками як же це так, моє дитьо не зможе здати теста, як то підготуватися, як поступити. Нехай уже всім прийде розуміння того, ЩО НЕ КОЖНОМУ ДЕ**ЛУ ПІСЛЯ ШКОЛИ ТРЕБА ПХАТИСЯ В УНІВЕРСИТЕТ!!! Всі поголовно пруться за вищою освітою, як за манною небесною, чекаючи що одразу по отриманні диплому підуть на тепленьке робоче місце. Тож чим об’єктивніше і суворіше відбиратимуться до вишів діти (читай - через ЗНО), тим здоровіша буде економіка. І тоді якийсь собі Вася Пупкін зрозуміє, що зекономить купу грошей своїм батькам одразу пішовши працювати (все одно після універу працював би там само). Тож ЗНО - це чи не найбільша справжня перемога за всі роки незалежності, і втративши її - забудьте про щастя та процвітання не тільки ваших дітей, а і внуків, правнуків і т.д.. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • bog777 5 сентября, 10:45 Не треба ототожнювати ЗНО та Лікарчука. Лікарчук вже привселюдно поручився абсолютно з всіх своїх підлеглих, що вони «святіші за Римського Папу», і жодних ознак корупції та нечесності в діях УЦОЯО немає. Якщо прокуратура знайде порушення, то як порядна людина Лікарчук повинен піти у відставку. Так само про його слова про «апробовані тести». Якщо вони будуть особливо з української як цього року, то дійсно краще взяти не апробовані. Піде Лікарчук, а ЗНО залишиться, стане тільки краще, бо треба знайти людину, яка буде дослухатися до потреб суспільства та розуміти їх. А то зараз при спілкування з Лікарчуком виходить «по-хрущовськи» - «Существуют два мнения: одно моё, другое глупое». Наприклад, замість того, щоб придумувати 2 рівня ЗНО з математики, треба навчитись 1 рівень складати нормально та об’єктивно його оцінювати (а не у відсотках). Кожен виш міг обрати прохідний бар’єр на рівні 185-190 балів і другий рівень ЗНО нікому не потрібний. А цього року частково програли тільки ті факультет Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.67
EUR 28.94