Кіт розслідуватиме, хто їв мишей?

Оксана Онищенко 20 грудня 2013, 18:10
МОН

Читайте також

Для того, щоб захистити своє право вільно висловлювати погляди і брати участь в акціях протесту, кілька тижнів тому студентам довелося пікетувати Міносвіти. 

Вони вимагали від міністра Д.Табачника припинити тиск на керівництво вишів, не збирати списків студентів, які брали участь у Євромайданах. Показово, що під час цих акцій уперше пролунала вимога відставки не лише Д.Табачника (чим уже нікого не здивуєш), а й його заступника Є.Суліми. Саме останнього протестувальники звинувачували в тому, що він особисто давав вказівки відстежувати студентів — учасників Євромайдану. 

Міносвіти зустріло молодь замкненою брамою. І двома загонами "Беркуту" й міліції. Півдня довелося студентам стояти під парканом і чекати зустрічі з керівництвом міністерства. Лише після того, як обурені протестувальники зняли з петель ворота монівського паркану, Є.Суліма прийняв активістів і підписав на їхню вимогу наказ про неприпустимість тиску на студентів. 

Тоді МОН відбулося легким переляком. Але крапки в цій історії не поставлено. Нещодавно Міносвіти видало новий наказ — №1767 від 13.12.2013 р., яким утворило комісію "для розгляду звернень студентів стосовно здійснення на них тиску за участь в акціях протесту". 

Ідея нібито слушна. Але дивує кілька речей. Головою комісії призначено людину, яку звинувачували в тиску, — Євгена Суліму. Бодай з етичних міркувань він мав би самоусунутися від цієї справи.

До комісії також входять шість чиновників середньої ланки (директори департаментів і начальники відділів) міністерства. Це — підлеглі Є.Суліми й Д.Табачника. І уявити собі, що вони наважаться висловити незгоду зі своїм начальством, може лише дуже наївна людина. Ці люди мовчали, коли в стінах МОН проходила "конференція тітушок", коли у Васильківському коледжі, підпорядкованому Міносвіти, розміщувалися загони спецпризначенців. А тепер і поготів не втручатимуться. 

До комісії також входять по одному представнику від Мін'юсту та МВС (no comments). І шість представників студентства. 

Але що це за студенти? Четверо з них — "свої люди" для МОН. 

Артем Нікіфоров — учасник круглого столу з президентом Януковичем. Один з тих, кого студенти-страйкарі назвали "кишеньковим представником". Очолювана ним студентська рада свого часу засудила Євромайдан (текст відповідної заяви навіть розмістили на сайті МОН): "Студентська рада
м. Києва засуджує спроби політичних сил використати студентство для досягнення своїх цілей, зокрема — мобілізації електорату".

Підписали ту заяву інші "незалежні лідери". Серед них — голова студентського парламенту КНУ ім. Т.Шевченка Інна Степанець і голова студради КНТЕУ Марія Кладченко. І вони також є членами новоствореної комісії.

Не забули включити до міністерської комісії і Олександра Тура, голову Всеукраїнської студентської ради при МОН. 

І лише двоє студентів з шести, включених до комісії, є представниками страйкарів. Це члени Студентської координаційної ради (СКР) Тарас Бойків і Степан Берко. 

Але є два важливі моменти. Перший — цих хлопців не призначала сама громадська організація. Їх на свій розсуд обрало Міносвіти. Крім того, до складу комісії мають входити представники й інших студентських організацій, що є активними учасниками Євромайдану. Таких, наприклад, як "Відсіч", Українська асоціація студентського самоврядування (УАСС).

Вибір Міносвіти став сюрпризом і для СКР. Як випливає з офіційної заяви, організація дізналася про залучення своїх активістів до роботи комісії МОН уже після того, як було видано наказ. СКР погоджується на співпрацю лише за дотримання двох умов. Перша — перед початком роботи комісії буде оголошено регламент і розклад її роботи. А також визначено, за яким принципом перевірятиметься інформація про тиск на студентів і що саме вважатиметься доказом такого тиску. І друга — робота повинна бути публічною, із залученням журналістів. 

Відомство Табачника відповіло на цю заяву офіційним спростуванням: "МОН хотіло би спростувати заяву Студентської координаційної ради про те, що її члени дізналися про залучення до комісії своїх активістів начебто вже після виходу наказу… Під час підготовки наказу МОН про створення спільної комісії … Євген Суліма консультувався з представником СКР Тарасом Бойківом щодо включення його до спільної комісії та надання пропозицій стосовно інших кандидатур від Студентської координаційної ради".

Єлизавета Щепетильникова, президент УАСС, підкреслює: "Делегатів від студентських об'єднань, які мають увійти до складу комісії, повинні визначати самі об'єднання, а не Міністерство освіти. Органи влади не мають права втручатися у діяльність громадських об'єднань. А обрання делегатів якраз і є таким втручанням. Ми будемо звертатися до керівництва МОН із вимогою включити до складу комісії тих активістів, яких обрали наші організації, що активно обстоюють сьогодні права студентів на Майдані".

"Єдине призначення комісії, яку створено за наказом Міністерства освіти і науки на четвертому тижні Євромайдану, — прикриття тиску на студентів, викладачів і вчителів, що триває, — вважає голова парламентського комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич. — Об'єктивне розслідування переслідувань студентів за цього міністра навряд чи можливе. Для об'єктивності сторони суспільного конфлікту мали б бути представлені в комісії на паритетних засадах. Головою і модератором діяльності комісії мала б стати нейтральна фігура, яку визнають обидві сторони". 

Л.Гриневич також наголошує, що майданчик для оперативного виявлення порушень законодавства створено на базі комітету з питань науки і освіти. "Ми відкрили гарячу телефонну лінію. Як канал зворотного зв'язку функціонує моя особиста сторінка у Фейсбук", — сказала нардеп.

Як працюватиме новоутворена комісія і як потурбується рідне Міносвіти про студентів-страйкарів, покаже час. А наразі уряд Польщі заявив про намір запропонувати місця у вишах країни та "адекватну фінансову підтримку" українським студентам, яких відрахують за участь у Євромайдані. Тільки треба прослідкувати, щоб замість них не скористалися цією можливістю їхні пробивні "кишенькові" колеги.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
12 коментарів
 • Лосев Т. 23 декабря, 17:45 Да хоть Табаку выгоните, майдан!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • VCh 23 декабря, 11:54 Безліч раз протягом двох років звертались, до тих, хто відносить себе до опозиції (у тому числі, і в самі «високі кабінети»); приводили масу фактів про правопорушення, свавілля у відомстві Табачника. В багато чисельних ЗМІ по експоненті зростає кількість критичних повідомлень про неподобства в царині освіти. Реакція від «вождів» опозиції ... нульова. Для «проформи», неначе від біороботів, інколи лунають заклики відправити Табачника у відставку. І все. Партійні «боси» зайняли позицію сліпоглухонімих. Для деяких із них така «політика» навіть сприяла зростанню рейтингу. Проте таке відношення не може залишитись без неприємних наслідків для «вождів». Зневіра і презирство до них прийдуть неминуче. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Fr 23 декабря, 07:13 За студенческие волнения в 1968 году была расформирована Сорбонна за 6 дней которая была основана в 13 веке. надо перенимать европейские ценности и будет порядок Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Путин своим указом наградил орденом Дружбы главу Минобразования Украины Дмитрия Табачника 22 декабря, 18:27 20.12.13 Путин наградил Табачника "за большой вклад в укрепление дружбы с Россией". ДОКУМЕНТ Президент РФ Владимир Путин своим указом наградил орденом Дружбы главу Минобразования Украины Дмитрия Табачника. Соответствующий указ Главы РФ N 890 от 6 декабря 2013 года опубликован на сайте Президента России http://censor.net.ua/p264333 Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Трудяга кандидат-доктор физико-математических наук 22 декабря, 18:23 Трудяга кандидат-доктор физико-математических наук http://www.youtube.com/watch?v=KROu8WC9Ozc
  Кандидато-докторша физико-математических наук за евроинтеграцию 22 декабря, 18:31
  Кандидато-докторша физико-математических наук за евроинтеграцию http://www.youtube.com/watch?v=N61BcvaDf9w
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Варчук 22 декабря, 15:30 Комуняка Фаріон, ніби ректор Нукма Квіт, грантоід Гриневич- слабенькі люди. Не змогли скинути цю потвору Табаку! Зібрати факти- провести мітинг біля АП і передати все через Герман гаранту- і кінець російському шпигу Дімі!
  Щукін 22 декабря, 15:58
  Невже і це не здатні? Скільки можна терпіти цього Злодія?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • НИК 21 декабря, 16:31 Как уже всем надоел этот хамелеон, табачник. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • провокатор 21 декабря, 10:20 Назва статті супер!!! Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • мнение 21 декабря, 10:05 "Щуку кинули у річку" - это так по-табачковски. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.73
EUR 28.60