На шляху відповідального співробітництва

Поділитися
На шляху відповідального співробітництва
За минулий рік низка університетів, що динамічно розвиваються, поліпшила свої показники в рейтингу "Топ 200 Україна". Так, упритул до п'ятірки лідерів наблизився Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут".

Традиційно наприкінці кожного навчального року Центр міжнародних проектів "Євроосвіта" за погодженням із Міжнародною наглядовою радою представляє академічний рейтинг університетів "Топ 200 Україна". Цього року - сьомий випуск рейтингу. Його методика побудована відповідно до міжнародних принципів ранжирування університетів і передбачає проведення порівняльного аналізу досягнень вишів різних типів на основі низки універсальних критеріїв (див. "ДТ", №22, 2010 р.). У використовуваній методиці діяльність вишів оцінюється з допомогою агрегованого показника (інтегрального індексу), який формується на підставі індикаторів прямого вимірювання (80%), експертного оцінювання якості підготовки випускників вишів представниками роботодавців і академічного співтовариства (15%), а також із використанням міжнародних наукометричних і веб-метричних даних (5%). Інтегральний індекс представлено трьома складниками: якість науково-педагогічного потенціалу, якість навчання, міжнародне визнання.

Протягом кількох років абсолютними лідерами серед вищих навчальних закладів України залишаються Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" і Київський національний університет ім. Т.Шевченка. Зберегли провідні позиції Харківський національний університет ім. В.Каразіна, Національний університет "Києво-Могилянська академія", Національний медичний університет ім. О.Богомольця, які входять до п'ятірки лідерів. Для цих університетів характерне поліпшення показників з усіх напрямів діяльності - розвитку навчально-наукової бази, нарощування дослідницького потенціалу, підвищення якості підготовки студентів, розширення міжнародного співробітництва, залучення талановитої молоді (кількість абітурієнтів, що закінчили школу із золотою медаллю і мають нагороди різних олімпіад, досягає 50%). Випускники цих університетів мають на ринку праці високу репутацію. Ці університети зберігають і розвивають традиції відомих науково-педагогічних шкіл, унікальну корпоративну внутрішньоуніверситетську культуру як свої найважливіші фундаментальні цінності.

За минулий рік низка університетів, що динамічно розвиваються, поліпшила свої показники в рейтингу "Топ 200 Україна" (РЕЙТИНГ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ УКРАЇНИ В 2013 РОЦІ - "ТОП 200 УКРАЇНА"). Так, упритул до п'ятірки лідерів наблизився Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут". Істотно поліпшив свої показники Національний університет "Львівська політехніка", який увійшов у топ-10, Одеський національний університеті ім. І.Мечникова ввійшов у топ-20. У низці університетів - НТУУ "КПІ", КНУ ім. Т.Шевченка, Національному аерокосмічному університеті ім. М.Жуковського "ХАІ", Таврійському національному університеті ім. В.Вернадського, Донецькому національному університеті, Сумському державному університеті та інших - помітно активізувалося міжнародне співробітництво, збільшилася кількість програм студентського обміну й програм подвійних дипломів, розширилася участь у європейських наукових програмах. КНУ ім. Т.Шевченка ввійшов до шостої сотні університетів світу в рейтингу QS World University Rankings, НТУУ "КПІ" і Донецький національний університет - до сьомої сотні. Переможцями конкурсу "Партнерство Еразмус Мундус" стали 17 університетів України. Кількість українських вишів - учасників європейських і міжнародних асоціацій за минулий рік збільшилася з 85 до 96. Зростає кількість іноземних студентів, що навчаються в українських університетах, де традиційно лідерами залишаються медичні виші.

У багатьох університетах активізувалася робота з опублікування наукових статей у міжнародних журналах із високим імпакт-фактором. Відповідно до рейтингу Scopus лідируючі позиції зберігають КНУ
ім. Т.Шевченка і ХНУ ім. В.Каразіна. Значно поліпшили свої позиції у глобальному інформаційному просторі за рейтингом Webometrics НТУУ "КПІ", піднявшись на 510-те місце, і КНУ ім. Т.Шевченка, що посів 704-те місце. Ефективна стратегія роботи в Інтернеті дала Національному медичному університету ім. О.Богомольця змогу піднятися в цьому рейтингу на 2000 пунктів.

Світовий координатор університетських рейтингових систем International Rankings Expert Group (IREG) Observatory on Academic Ranking and Excellence представив на своєму сайті рейтинг "Топ 200 Україна". Збільшилася кількість звернень від іноземних роботодавців із проханням прокоментувати окремі характеристики української системи вищої освіти й результати діяльності різних університетів. Команда зі створення нової європейської рейтингової системи U-Multirank звернулася до експертів рейтингу "Топ 200 Україна" з пропозицією про "дзеркальне" подання інформації про найкращі університети України для їхньої подальшої участі у своєму проекті.

Успішний розвиток систем рейтингового оцінювання, зокрема "Топ 200 Україна", передбачає подальший пошук механізмів удосконалення методики та процедури ранжирування, збирання адекватних і точних даних. Ці й інші питання активно обговорювалися в травні 2013 р. на Варшавському форумі IREG "Рейтинги університетів - методології під пильною увагою". Зокрема йшлося про те, що актуальними проблемами для багатьох країн залишаються відкритість і прозорість роботи університетів, доступність якісних даних про їхню роботу й відкритість самих систем рейтингового оцінювання. Тільки відповідальне співробітництво і взаємна довіра між університетами й творцями рейтингових систем дадуть змогу вдосконалити ці системи зважаючи на потреби суспільства, роботодавців і академічного середовища.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі