Ректор в астралі

Поділитися
Ректор в астралі
Ось уже п'ять тижнів Національний медуніверситет живе без ректора В.Москаленка. Хаосу, всупереч очікуванням, не сталося, все йде своєю чергою.

Ось уже п'ять тижнів Національний медуніверситет живе без ректора В.Москаленка. Хаосу, всупереч очікуванням, не сталося, все йде своєю чергою. Викладачі проводять заняття, а студенти не тільки навчаються в аудиторіях і на клінічних базах, а й влаштовують у вихідні "мозкові атаки" - шукають оптимальні варіанти вирішення проблем, які нагромадилися за десятиліття.

Не буде перебільшенням сказати, що великий колектив вузу з нетерпінням очікує, чим скінчиться двовладдя. Комісія Міністерства охорони здоров'я, до якої ввійшли також викладачі та студенти, закінчила перевірку фінансової діяльності університету за останні кілька років і передала результати міністрові О.Мусію. В медуніверситеті вважають, що тепер м'яч на полі міністра - йому вирішувати, скільки часу ректор перебуватиме "в екзилі".

Наказ про відсторонення В.Москаленка від посади ректора залишається в силі, і, доки той перебуває на лікарняному, ситуація здається спокійною.

Проте лише зовні. Минулого тижня було кілька спроб не просто забрати м'яч на своє поле, а й забити пенальті з критичної відстані, не зважаючи на правила. Мас-медіа сподівалися отримати обіцяні В.Москаленком коментарі, але замість нього прес-конференцію на тему реформування медицини і подальшої долі НМУ влаштували його адвокат І.Владінов, професор В.Бардов та екс-міністр М.Поліщук, який багато років очолював кафедру нейрохірургії. Але не в НМУ, а в НМАПО ім. Шупика. Викладачів, котрі добре знали своїх колег, не здивувала їхня позиція, а студенти, які повірили, що Майдан став чистилищем для всіх нас, не могли приховати свого подиву та розчарування. Вони відразу виклали в Інтернеті відеозапис, на якому професор Бардов досить різко відгукувався про стиль керівництва В.Москаленка, хоча на прес-конференції він курив йому фіміам.

М.Поліщук теж високо оцінив організаційний талант свого колеги - екс-міністра В.Москаленка. На думку Миколи Єфремовича, утримати ситуацію в медуніверситеті й забезпечити його розвиток дуже складно. З цим не може впоратися ні хороший лікар, ні навіть хороший хірург (очевидно, натяк на в.о. ректора К.Амосову) - це завдання під силу тільки міністрові. Оскільки медуніверситетів в Україні більше, ніж екс-міністрів, які бажають зайняти крісло ректора, можна вважати, що НМУ казково пощастило.

Схоже, старше покоління медиків дуже недооцінює своїх майбутніх колег, які почуваються в Інтернеті як риба у воді. Студенти відразу знайшли інтерв'ю Поліщука того часу, коли він очолював профільний комітет у Верховній Раді, і виставили його на загальний огляд: "В.Москаленко ніколи не працював у вищому навчальному закладі (а дуже вже хочеться, та швидше), ось він і зробив фальстарт. Обрушився всією своєю потугою, особливо потугою тих, хто за ним стоїть...

Основні учасники майбутнього конкурсу на посаду ректора НМУ - тепер підлеглі в.о. ректора В.Москаленка. Можна їх покарати, можна відкликати, можна перевірити, можна пообіцяти пряник, медовий чи шоколадний, скажімо у вигляді рекомендації в члени-кореспонденти або академіки АМН України, а можна знайти й "законні" способи покарати, притримати... Думаю, що цим нині й займається в.о. ректора НМУ В.Москаленко. Відпустку всім проректорам затримано, організовано перевірки, проводяться бесіди з членами приймальної комісії, проректорами та деканами. Список делегатів на конференцію трудового колективу вивчається. Хто може бути "за", а хто - "проти", і як цей ненависний список змінити, як туди ввести "достойного і свого". ("Два ректори в одному кріслі", "Дзеркало тижня", №30, 2003 р.)

Мабуть, багато викладачів пам'ятають, як усе це відбувалося. Сьогодні використовуються ті ж самі методи. Але пригощають не простими пряниками, а тірамісу: комусь обіцяють місце завкафедрою, комусь - аспірантуру для дитини, а взамін - суща дрібниця: підписати лист у Мінздоров'я з вимогою повернути законно обраного ректора. Ходять чутки, що солодкі пропозиції припали до смаку майже половині викладачів. В.Бардов оприлюднив на прес-конференції список підписантів, який вмістив близько півсотні прізвищ. Не вийшло масової акції на захист ректора, якщо враховувати, що в НМУ викладають 142 професори, 204 доктори наук, 382 доценти та 855 кандидатів наук.

В арсеналі залишається ще один метод захисту - суд. В університеті впродовж місяця сперечаються - подано позов чи ні. Адвокат І.Владінов на прес-конференції розвіяв усі сумніви: "Москаленка було звільнено з посади ректора з надзвичайно грубими порушеннями статуту НМУ та КЗпП. У зв'язку з цим наказ оскаржується як неправомірний. В Окружний адміністративний суд Києва подано адміністративний позов "Про визнання наказу про відсторонення неправомірним".

В.Москаленко судитиметься з Міністерством охорони здоров'я, а НМУ - третя сторона без самостійних вимог.

Як зазначено в позові, Міністерство повинно відповісти за те, що В.Москаленко "внаслідок незаконного відсторонення був позбавлений права на отримання заробітку, внаслідок чого змушений був прикладати додаткові зусилля для організації свого життя та сім'ї. Також постійні хвилювання про те, як матеріально забезпечити себе та сім'ю, тримали позивача в постійній нервовій та психологічній напрузі".

Вимоги позивача прості: скасувати наказ МОЗ про відсторонення, відновити його на посаді ректора, а також компенсувати матеріальну та моральну шкоду. Для цього суддя вимагає від Мінздоров'я надати копію контракту, довідку про середній заробіток В.Москаленка тощо.

Бюрократична машина повільна, доки Мінздоров'я збиратиме копії та довідки, часу спливе чимало. Допомогти суду (хоч сьогодні!) готова комісія, яка підготувала звіт за підсумками перевірки фінансової діяльності НМУ.

В офіційній довідці з печаткою та підписом бухгалтерії, наданій комісії, зазначено, що "ректору В.Москаленку за період 2010-2013 рр. нараховано доходів на загальну суму 3 751 866,67 грн. Структура зарплати складається з основних нарахувань (оклад, обов'язкові доплати та надбавки), а також нарахувань за науково-дослідні роботи і щоквартальні премії в розмірі 0,5% від надходжень, отриманих університетом як оплата за навчання. Це передбачено п.4.2 контракту з ректором".

Перевіряльники, посилаючись на документи, підкреслюють: така винагорода має виплачуватися тільки в тому разі, якщо ректор виконав усі зобов'язання, перелічені в розділі 3 контракту. Список розлогий - це виплати зарплат, стипендій, інших соціальних платежів і т.п.

Кажуть, комісія працювала в умовах саботажу та кругової поруки, коли кожен документ добувався з трудом. Але навіть за ці два тижні виявили чимало документів та фактів, які примушують засумніватися в тому, що інформація у звітах ректора відповідає реальному станові речей.

Наприклад, пункт 3.10 контракту передбачає створення сучасного спортивно-оздоровчого комплексу для студентів. Як запевняють члени комісії, вони не отримали документів, які б підтверджували будівництво такого об'єкта, але у звіті ректора за 2013 р. усе гаразд - комплекс функціонує. Не всі ж у курсі, що йдеться про оздоровчий табір "Медик", який був сучасним у минулому столітті.

На думку ревізорів, не виконаний і пункт 3.22, що стосується екологічної програми. Виявити таку, попри всі старання, не вдалося, хоча в щорічних звітах ідеться про успішне підписання та виконання договорів на проведення наукових досліджень із зазначеного напряму.

Обов'язкова умова пункту 3.14 - цільове й ефективне використання коштів загального та спеціального фондів. Ревізори засумнівалися, що 1 млн 16 тис. грн були витрачені саме так. Попри те, що в НМУ є своя друкарня, роздавальний матеріал для виставок і семінарів замовили на стороні, не пошкодувавши на це понад мільйон гривень. При цьому немає жодних документальних доказів того, що буклети та інше справді були роздані на різних заходах.

Особливе питання - стипендії. Навіть короткочасна перевірка виявила, що в медуніверситеті стипендії призначають не за правилами, а по поняттях. Якщо в студента середній бал 4 й вище, за правилами, він повинен отримувати стипендію. Але є таке поняття як економія бюджетних коштів. Через неї 7 студентів медфакультету №4 та 23 студенти медфакультету №3 залишилися без стипендії. В університеті 11 факультетів, отож потерпілих, на думку ревізорів, набагато більше.

Комісія вважає невиконаними також пункти 3.18 та 3.19 контракту.

Утім, ніхто не заважає надати необхідні документи, які доведуть, що всі вимоги було виконано точно і вчасно. Мабуть, це дозволить внести у звіт необхідні корективи. Але, доки цього не сталося, комісія дійшла єдиної думки - ректор порушив вимоги контракту.

Звісно, ніхто не вірить, що ректор зробив це спеціально. Як можна, маючи такі тісні контакти з міністром охорони здоров'я Р.Богатирьовою, навіть подумати про порушення?! Такий контроль із боку Мінздоров'я! Студенти, які годинами чекали гостю на вході, підрахували, що тільки торік вона зробила 13 візитів. Якщо відняти канікули й свята, виходить, приблизно двічі на місяць високі гості відвідували парадні аудиторії та місцеве "межигір'я". Цікаво, хоч раз чиясь нога в дорогому черевику переступала через поріг гуртожитків медиків, які схожі на бараки на околиці промислової зони? Дивно, що кафедра соціальної медицини не жахнулася від грибка на стінах і стелях, дірявих підлог, облуплених кухонь та душових і не зажадала від ректорату негайно привести житло для студентів у відповідність до санітарно-гігієнічних норм. Невже в ректораті не підтримали б справедливих вимог вчених-гігієністів? Звернулися б усім колективом до завкафедрою - хай він діє, домагається вирішення проблем студентського житла.

Майже місяць колектив нічого не чув про свого ректора. (Приходили якісь делегати в камуфляжі й масках - хто з грішми, хто зі зброєю. То лякали активістів, то з кавказьким акцентом пропонували поговорити "по-хорошому". Хто ж знає, звідки вони?)

Тому з такою радістю студенти й викладачі читали відкритий лист ректора
В.Москаленка, випадково кимсь побачений на його сторінці в Інтернеті.

"…Ми зобов'язані пам'ятати подвиг героїв, які віддали за свою державу найдорожче.

Студенти та викладачі нашого університету зробили все від них залежне, щоб зберегти життя пораненим. Багато з нас допомагали Майдану як лікарі і перш за все як громадяни України.

…Так само як хтось хоче розділити нашу країну,дехто намагається посіяти хаос та безлад у нашому навчальному закладі. Невдовзі я повернуся з лікарняного і ми відновимо розвиток нашого університету і навчальний процес.

Шановні друзі! Я разом зі своїми колегами та студентами готовий надалі працювати на розвиток навчального закладу. Завжди був, є і буду на вашому боці".

Студенти відразу відгукнулися на пропозицію ректора в екзилі розпочати широкий діалог. "Вопрос Виталию Федоровичу. Ни для кого не секрет, что 6-й курс перед экзаменами скидывается по 500 гривен с человека "на экзамены". В сумме с факультета на один экзамен выходит около 12к (12 000) гривен. На 5 экзаменов - около 60к (60 000). Хотелось бы узнать, на что идут эти деньги? Неужели наши профессора так много едят? Или мы платим за право сдать экзамен? I. P."

Представники медуніверситету, які входили в комісію, теж підключилися до діалогу. Вони висловили особливу думку у зв'язку з результатами перевірки, порушивши урочисто-душевний стиль ректорського листа.

"Зважаючи на резонансність та суспільну значимість подій, вважаємо за необхідне оприлюднити результати роботи комісії, щоб про них дізналися не тільки члени вченої та наглядової рад, а й весь колектив НМУ, - пояснює позицію співголова комісії Олександр Хижняк. - Терміни були дуже стислими, тому далеко не все встигли перевірити. Необхідно продовжити експертизу недобудованих об'єктів - гуртожитку №8 на вулиці Заболотного, лабораторного корпусу на проспекті Перемоги, 34, а також оцінити реальну вартість ремонтних робіт в окремих приміщеннях НМУ".

На основі результатів комісія дійшла висновку, що ректор НМУ В.Москаленко порушив цілу низку умов контракту (№209 від 17.09.2003 р.), підписаного з Міністерством охорони здоров'я. Насамперед ідеться про пункти 2.7, 3.18 та 3.19, що може слугувати підставою для передчасного розірвання контракту.

Лихі язики взагалі стверджують, що 0,5% за кожного контрактника платили незаконно, тому ректору доведеться повернути їх улюбленому університету.

Професори, чиї прізвища опинилися в листі на захист ректора, вважають, що ситуацію повинен розкермувати міністр. Хто ще може взяти на себе таку місію? До речі, згадали, що свого часу О.Мусій чудово зарекомендував себе в реанімації, кажуть, у нього дивовижне професійне чуття. Оскільки ж він випускник НМУ, то, може, займеться реанімацією альма-матер?! Колектив уже втомився від невизначеності та розколу. На жаль, дізнатися про наміри міністра після його ознайомлення з результатами перевірки, було неможливо, - стаття готувалася в той час, коли уряд проводив позачергові засідання.

У студентів теж чимало запитань і до міністра, і до ректора. Вони перечитують відкритий лист В.Москаленка і щоразу спотикаються на фразі "Багато з нас допомагали Майдану як лікарі і перш за все як громадяни України".

Активісти, відчувши налаштованість ректора, як він пише у своєму посланні, на широкий діалог зі студентами, готуються до цієї події - вже простудіювали КЗпП, за порадою друзів-юристів, перечитали окремі рішення Верховного Суду. І дуже переживають за свого ректора. Виявилося, лікарняний - не є абсолютно надійним методом збереження посади та всього, що до неї додається. Зовсім недавно, у 2013 р., Верховний Суд дійшов висновку, що заборона на звільнення під час лікарняного або відпустки, встановлена ч. 3 ст. 40 КЗпП, не поширюється на звільнення з причин, передбачених контрактом. Наприклад, за прогул, допущений раніше, не можна звільнити під час лікарняного, а за порушення контракту - легко. Мало того, ці правові тлумачення обов'язкові до застосування всіма судами України. Юристи роз'яснили, що навіть згоди профспілки в такому разі не потрібно: звільнили за порушення положень контракту - видайте розрахунок і трудову книжку. І все. Людина може знову подавати документи на вибори.

Проти цього Верховний Суд не має заперечень.

P.S. Коли стаття була зверстана, надійшла інформація, що в НМУ відбулося розширене засідання Вченої ради університету, на якому був також присутній відсторонений ректор В.Москаленко. Однак він покинув залу ще до оголошення звіту про результати роботи комісії МОЗ з комплексної перевірки діяльності університету.

Після обговорення звіту відбулося анонімне голосування Вченої ради за відкликання В.Москаленка з посади ректора НМУ. 46 членів Вченої ради з 58 присутніх проголосували за відкликання В.Москаленка з посади ректора НМУ.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі