Лікувати «оголені» нерви допоможе музика?

Поділитися
Понад 18 тисяч наших співвітчизників хворі на розсіяний склероз (РС). Як правило, це молоді люди в на...

Понад 18 тисяч наших співвітчизників хворі на розсіяний склероз (РС). Як правило, це молоді люди в найбільш активному й працездатному віці — від 21 до 45 років, але останнім часом до них дедалі частіше приєднуються діти й підлітки, на частку яких сьогодні припадає 3—5% випадків захворювання. Так, торік в Україні від розсіяного склерозу померла семирічна дитина, а нинішнього року страшний діагноз поставили чотирирічній крихітці.

Попри те, що хворих стає дедалі більше, у суспільстві про РС знають мало. Багато хто вважає, що це хвороба забудькуватих і «розсіяних» старих. Насправді хвороба полягає в тому, що в певний момент організм починає виробляти антитіла до власних клітин, із яких складається мієлінова оболонка нейронів — багатошарова «ізоляція» нервових волокон.

Коли мієлінова оболонка ціла, нервовий імпульс від головного і спинного мозку «біжить» по нервах зі швидкістю 400 кілометрів на годину, передаючи команди різним органам, м’язам, тканинам. Якщо ж вона порушується, нерв «пробиває» як оголений провід — швидкість імпульсу різко падає, і сигнал просто не доходить до адресата або доходить не повністю.

У кожного хвороба розвивається по-різному: все залежить від того, де і з якою швидкістю руйнуються мієлінові оболонки. У когось насамперед страждає зір, іншому стає важко ходити, у третього не слухаються руки чи порушується координація рухів. У 40% хворих РС проявляється частими загостреннями, різними за тривалістю й перервами між ними. А у 5—13% хвороба з самого початку прогресує без жодних «передишок», поступово відбираючи в людини можливість бачити, ходити, самостійно себе обслуговувати і, нарешті, жити...

Раніше РС вважався фатальним захворюванням, але близько п’ятнадцяти років тому в його терапії стався справжній прорив, коли з’явилися бета-інтерферони, завдяки яким хвороба повільніше прогресує, загострення бувають набагато рідше і їх перебіг легший. Та, оскільки в більшості випадків зовсім уникнути інвалідності неможливо, дуже важливо розпізнати хворобу на самому початку.

Своєчасне лікування дозволяє хворим на РС довгі роки вести звичайний спосіб життя: навчатися, працювати, створювати сім’ю, народжувати дітей. Зрозуміло, їм доводиться постійно уважно стежити за своїм здоров’ям, намагатися не простуджуватися, не переохолоджуватися, не навантажувати себе надміру роботою й не нервуватися. Та це ніщо, порівняно з перспективою провести довгі роки в інвалідному візку.

Досвід використання сучасних препаратів для лікування РС в Україні невеликий, що пов’язано з їх високою вартістю. Багато хворих не можуть розпочати чи продовжити лікування, що вже поліпшило або стабілізувало їхній стан.

Для захисту своїх прав та інтересів хворі на РС об’єдналися у Всеукраїнську громадську організацію «Асоціація інвалідів розсіяного склерозу». У розвинених країнах такі організації реально допомагають хворим одержувати необхідну додаткову інформацію, спілкуватися одне з одним, обмінюватися досвідом і навіть фінансувати наукові дослідження з РС. Серйозну підтримку таким людям надає уряд: у багатьох країнах діють державні та регіональні програми допомоги в лікуванні цього захворювання. Економісти підрахували: витрати суспільства на утримання хворого на розсіяний склероз зростають у міру того, як захворювання прогресує, і тому державі набагато вигідніше допомогти хворому отримати ефективне лікування на ранній стадії захворювання, коли він ще здатний самостійно заробляти собі на життя, ніж виділяти кошти на утримання недієздатних громадян. Адже непрямі витрати на утримання хворого (відсутність на роботі його самого та родичів, які доглядають за ним, оплата лікарняного, допомога по інвалідності) уп’ятеро (!) перевищують прямі — перебування в лікарні, лікування, медикаменти, діагностику, оплату роботи медперсоналу й соціальних працівників.

Якщо зразу не пошкодувати грошей, то вдасться набагато відстрочити розвиток тяжких ускладнень і загострень, які загрожують життю і приковують людину до інвалідного візка. А отже, і зменшують витрати суспільства на терапію, реабілітацію та соціальне забезпечення хворого. Не кажучи вже про те, що ця людина зможе тривалий час не тільки утримувати та обслуговувати саму себе, а й сплачувати податки, створювати матеріальні цінності без зайвих проблем для рідних і близьких, які оточують її.

Національну програму «Розсіяний склероз» було розроблено і в Україні. У рамках програми передбачається створення реєстру хворих на РС, системи їх реабілітації, а також спеціалізована підготовка лікарів-неврологів і централізована закупівля ліків та діагностичного устаткування. Нині програма проходить етап доопрацювання й узгодження, після чого надійде на розгляд законодавців і, як сподіваються хворі, буде ними схвалена та врахована під час формування бюджету.

P. S. На підтримку людей, хворих на розсіяний склероз, 12 травня 2006 р. у Національній опері України відбудеться добродійний вечір «Промінь надії», на якому виступлять Володимир Співаков і камерний оркестр «Віртуози Москви». Ініціатор акції — Всеукраїнська громадська організація «Асоціація інвалідів розсіяного склерозу», а підтримали її Міністерство охорони здоров’я України, міжнародний добродійний фонд «Україна 3000», дві українські фармацевтичні компанії — «Дарниця» і «Ганза», а також німецький концерн «Шерінг АГ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі