НА ВОЗІ В ЄВРОПУ?

Поділитися
Міністр охорони здоров’я України Віталій Москаленко провів прес-конференцію за підсумками діяльності очолюваного ним відомства за перше півріччя 2000 року...

Міністр охорони здоров’я України Віталій Москаленко провів прес-конференцію за підсумками діяльності очолюваного ним відомства за перше півріччя 2000 року. А коли точніше, то в основному спілкування з представниками ЗМІ присвячувалося аналізу підписаних недавно Президентом країни указів, що безпосередньо стосуються сфери охорони здоров’я.

Насамперед Віталій Федорович повідомив присутніх, що завершився перший етап адміністративної реформи Міністерства охорони здоров’я (фінальним акордом стало підписання главою держави відповідного указу). Тобто відомство цілком закінчило внутрішні структурні перетворення. Тепер воно працюватиме за чотирма функціональними напрямками: санітарно-епідеміологічний добробут і здоровий спосіб життя, організація меддопомоги населенню України, фармацевтика, нові медичні технології та страхова медицина. На п’ятдесят чоловік скоротили чисельність міністерського апарату: нині там 248 співробітників.

— На мій погляд, найважливіший з указів Президента — «Про додаткові заходи щодо поліпшення меддопомоги населенню України», — сказав Віталій Москаленко. — Уперше в документі такого рівня йдеться не лише про якість надання меддопомоги, а й про соціальний захист медпрацівників, яких у нашій державі 1 млн. 100 тис. чоловік.

Згаданим указом 2001 рік проголошується роком охорони здоров’я населення країни. Це, на думку пана міністра, має вельми благотворно позначитися на галузі в цілому. Дійсно, в указі Леонід Данилович пропонує передбачити в бюджеті-2001 кошти не лише на повне погашення заборгованостей, а й розглянути питання про підвищення посадових окладів медпрацівників. Незрозуміло інше, навіщо необхідні кроки, що запізнилися як мінімум років на п’ять, підносити сьогодні як якесь досягнення...

У вищезгаданому документі чітко сформульовано: «Сформувати комплекс заходів на 2001 р., спрямованих на пропаганду здорового способу життя, посилення боротьби з пияцтвом, тютюнопалінням та іншими шкідливими звичками». Президент поставив перед відомством завдання розробити комплексну програму «Здоров’я нації», де йтиметься і про чисте повітря, і про повноцінне харчування, і про якісну питну воду... Одним словом, про всі невід’ємні складові такого інтегрального поняття, як «здоров’я». Глава держави зобов’язав міністерство подумати і про створення спеціального фонду, який би складався з певних відсоткових відрахувань від акцизних зборів на тютюнові вироби та спиртні напої.

— Сподіваюся, нардепи підтримають це починання, — сказав пан міністр. — Приймуть відповідний закон, завдяки якому, скажімо, 10—20% від акцизів на тютюн і алкоголь підуть на створення такого фонду. Ці кошти надалі використовуватимуться на закупівлю ліків для діабетиків, туб- і онкохворих.

До 2001 року президентським указом також передбачено завершення формування мережі ветеранських аптек у нашій державі. Міністр охорони здоров’я пообіцяв узяти це питання під особистий контроль і зробити все можливе, щоб у кожній області така мережа запрацювала. Поки ж у нас тільки десять регіонів, які мають по одній, максимум дві-три ветеранські аптеки. Не менше уваги планує відомство, очолюване Віталієм Федоровичем, приділяти й справі боротьби з епідемією туберкульозу.

— Останнім часом сильно погіршилася первинна профілактика згаданої хвороби, — поскаржився В.Москаленко. — Але міністерство зробить усе від нього залежне, щоб підняти й цю роботу на належний рівень і підвищити якість лікування туберкульозу.

Ще міністр збирається зобов’язати всі управління охорони здоров’я забезпечувати стовідсотково безплатну невідкладну допомогу.

— Потрібно повністю викоренити ситуації, подібні до описаної нижче: привозять хворого, а лікарі повідомляють — немає ліків, заплатіть, тоді допоможемо, — сказав пан міністр. — На виділені нам кошти можна спланувати бюджети так, щоб, принаймні, невідкладну допомогу надавати пацієнтам цілком безплатно.

У поточному році держава має виділити на охорону здоров’я приблизно 4 млрд. грн. Тобто, по суті, на кожного громадянина України припадає жалюгідних $20 річних (для порівняння: в Угорщині — $300, Польщі — $170, Словаччині — $200, у США — і зовсім позахмарні $2000). Віталій Москаленко сподівається, що наступного року на потреби очолюваної ним галузі держава не пошкодує приблизно 4 млрд. 440 млн. грн. Погодьтеся, дуже несуттєве збільшення, аби говорити про якийсь можливий якісний стрибок. Адже зробити систему охорони здоров’я по-справжньому хорошою без мінімально необхідної для цього суми (на думку пана міністра, 10—12 млрд. грн. річних) — щось з царини фантастики. І водночас на прес-конференції Віталій Федорович неодноразово підкреслював: наша охорона здоров’я на шляху до європеїзації…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі