Покоління з опущеною головою

Поділитися
Про прямий взаємозв'язок постави і здоров'я люди знали здавна. Але, на відміну від нас, тих, жителів прогресивного XXI ст., займалися не деклараціями про наміри, а вихованням конкретних навичок та звичок. Оскільки знали, що людину з гордою поставою хвороби оминають. Правильна постава - візитна картка здоров'я.

З пожовклих групових фотографій випускників і випускниць гімназій початку минулого століття, вихованців кадетських корпусів та вихованок пансіонів шляхетних дівиць дивляться підлітки, для яких було природно гордо нести голову, розпрямивши плечі. За кадром залишилися перерви між уроками, коли дівчата прогулювалися парами, зсунувши лікті назад і пропустивши між ними указку, а під час обіду притискали ліктями до боків підручники. Тим самим згинали у правильному напрямку спину. Про вправи майбутніх офіцерів уже й не кажу. На поставу працював навіть такий специфічний навчальний предмет як бальні танці.

Про прямий взаємозв'язок постави і здоров'я люди знали здавна. Але, на відміну від нас, тих, жителів прогресивного XXI ст., займалися не деклараціями про наміри, а вихованням конкретних навичок та звичок. Оскільки знали, що людину з гордою поставою хвороби оминають. Правильна постава - візитна картка здоров'я.

Не напасть - епідемія

Результати досліджень здоров'я школярів - більш ніж тривожні. Якщо у початкових класах корекції хребта потребує кожен третій учень, то до восьмого класу - кожен другий. Лише у двох відсотків випускників (у кожного п'ятдесятого!) атестат зрілості й атестат здоров'я - повністю збігаються. В решти юнаків і дівчат неправильна постава свідчать про проблеми зі здоров'ям. Отже, у них обмежені можливості стати повноцінними членами суспільства.

Передумов до порушення постави багато, починаючи з пологових травм. Однак максимум загроз несе малорухливий спосіб життя. Дитина ще розмовляти не навчилася, а вже весь день сидить за телевізором або комп'ютером. До початку занять у школі, а це також переважно "сидяча робота", тіло малюка окуповує сколіоз - стійке викривлення хребта. Його вперше описав знаменитий давньогрецький лікар Гелен.

Погана постава - не тільки й не так удар по уявленнях про прекрасне. Це ще півбіди. Викривлена шия, спина або поперек позбавляють комфортних умов внутрішні органи, через що ті втрачають можливість функціонувати на повну силу, відкриваючи шлях нездужанню та хворобам. Першою через неправильну поставу найчастіше страждає голова. І болить, і погано мислить. Що аж ніяк не сприяє отриманню глибоких знань.

Неправильна постава насамперед шкодить центральній нервовій системі. Не секрет: мозок, а не м'язи, як може здатися на перший погляд, споживає більшу частину корисних речовин, що їх постачають легені та шлунок. Для чого, власне, природа передбачила доставку крові в голову за максимумом, чотирма артеріями: двома сонними (вони проникають із боку шиї) і двома хребетними, які проходять у хребцях. Мало того, віллізієве коло, на випадок чого, готове перекачати кров із одного басейну в інший. Усе для того, щоб не залишити без живлення стовбур мозку - керівний орган периферичної нервової системи.

Вони прямо відповідають за базові функції організму, такі як серцебиття, дихання, рух, мова, зір, слух, жування, ковтання, травлення... І якщо через нестачу кисню або вітамінів контроль із боку стовбура мозку слабшає, під загрозою, часом ледь не миттєвою, може опинитися життя всього організму. Ось чому центральна нервова система так піклується про безперебійне постачання стовбура мозку. Часто - на шкоду іншим споживачам.

П'ять осколків нездужання

Неправильну поставу можна умовно поділити на чотири основних види. Перелічимо в міру поширення: сколіотична, кіфотична, кіфолордозна, лордозна. Але у всіх патологічних постав є спільна особливість - викривлений шийний відділ хребта, голова нахилена вбік і до грудей. Груди при неправильній поставі завжди впалі. Але це, так би мовити, тільки вершина айсберга, - впалі груди стискають внутрішні органи, і насамперед - серце.

Патологічна постава - завжди ознака некомфортного стану тих або інших внутрішніх органів, а там - і хронічних захворювань. 80% захворювань людини так чи інакше пов'язані зі хребтом. Не звертати змолоду уваги на поставу - означає добровільно відчиняти ворота більшості хвороб.

Неправильна постава загрожує поступово вивести з ладу серцево-судинну систему, шлунок, кишечник, нирки, печінку, селезінку... Все через некомфортні, обмежені умови, в які заганяють внутрішні органи відступи від норми у вигинах хребта. Але першим, особливо в наші дні, дедалі частіше страждає його шийний відділ.

Утім, відхилення від норми в інших відділах хребта теж нічого доброго не несуть.

Прямі і непрямі наслідки

У стовбур мозку, відповідальний за роботу внутрішніх органів, надходить кров двома хребетними артеріями, захищеними кістковими структурами хребців від втручань ззовні. Але загрозу артеріям можуть створити самі хребці, точніше - прокладки між ними, міжхребцеві диски. Через ті або інші відхилення від норми хребцеві диски починають випинатися й перетискати хребетні артерії. Сповільнюючи, а то й перекриваючи надходження живлення до структур організму, про які ми казали вище.

Так, природа передбачила віллізієве коло, ледь що - нестачу крові в хребетних артеріях буде компенсовано надходженням із сонних артерій. Нервова система не дозволить позбавити живлення базові структури організму. Але кількість крові, яка перекачується серцем, - величина постійна. Зайвої немає жодної краплі, кожною артерією надходить суворо певна її кількість. І якщо із сонних артерій кров вилучена, то споживачі, зав'язані на них (а це наш інтелект - півкулі мозку), недоотримають кисню та інших поживних речовин. Ось чому в людей, які страждають від остеохондрозу шийного відділу хребта, часто й подовгу болить голова. Неприємності наростають, як снігова грудка. Вслід за протрузіями та грижами в міжхребцевих дисках (остеохондроз) пошкоджуються суглоби хребта (спондилоартроз), із хребців починають рости "шипи", екзостози (спондильоз). Цілий клубок неприємностей, які доповнюються й накладаються одна на одну. В дорослих прояви цих напастей набувають таких клінічних ознак: депресія, аж до панічних атак; емоційні зриви; порушення концентрації уваги; зниження оперативної пам'яті; шум у вухах, дзвін у голові; погіршується зір; порушується сон; головний біль; запаморочення.

Дітей і підлітків шийний остеохондроз теж не щадить, хоча прояви хвороби трохи інші:

- слабкість;

-млявість;

- біль у голові;

- підвищена дратівливість;

- байдужість до навчання;

- відсутність концентрації уваги (дитина не здатна запам'ятати невеликий вірш, будь-які розумові вправи заганяють її в глухий кут);

- сон не відновлює сил, дитина важко прокидається;

- ігри не цікавлять і не захоплюють;

- через 15–20 хвилин стомлює читання, рядки злипаються й "набігають" один на одного;

- свого стану підліток пояснити не може, ухиляється від відповіді, вдається до неадекватних вчинків.

Масове пришестя смартфонів, планшетів, ноутбуків різко погіршило ситуацію. З'явилося ціле покоління людей з постійно опущеною головою, з постійно перетисненими хребетними артеріями. Це вже не просте захворювання, це епідемія, яка загрожує здоров'ю людства.

Доки дитина росте, поставу не так важко виправити. Завдяки цілеспрямованим вправам за індивідуальною - підкреслюю! - програмою. Наприклад, у дитячому відділенні "Медичного центру Берсенєва" практикують метамерні методи й методики лікування. Це абсолютно новий і унікальний підхід у лікуванні та профілактиці неправильної постави. Його ефективність підтверджено 40-річним досвідом роботи і одужанням тисяч пацієнтів із різних країн світу. Найголовніше ж - метод безпечний і, практично, не має протипоказань.

Постава, або, коли хочете, вживемо більш давнє слово - "стать", - річ набута. Не Божий дар, не спадковість, а прямий результат ставлення до здоров'я дитини в сім'ї та в школі. Похідна уваги пацієнта до власного здоров'я. Тому - все вам під силу!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі