НП ОБЛАСНОГО МАСШТАБУ

Поділитися
Є, мабуть, у всіх свят, вихідних і канікул одна спільна для нас, батьків, прикмета. Йдеться про те, щ...

Є, мабуть, у всіх свят, вихідних і канікул одна спільна для нас, батьків, прикмета. Йдеться про те, що в такі дні ми, кожний з різних причин, зрозуміло, відправляємо своїх чад до бабусь-дідусів, щоб наші діти відпочили від індустріальних центрів. Так зробили і кореспонденти «ДТ», не забуваючи, утім, телефонувати до райцентру. На жаль, прикро і гірко було дізнатися, що в темний час доби малеча разом із бабусею сидять без світла. «Ти не хвилюйся, у нас ліхтарик є», — заспокоював син...

Малеча, бабуся і ліхтарик... А за ними — не тільки темрява, а й цілий клубок кримінальних, економічних, екологічних і навіть політичних проблем, що явно виходять за межі окремої сім’ї й навіть усього регіону.

Позачергова сесія Миколаївської обласної ради ухвалила рішення тимчасово припинити підприємницьку діяльність зі збирання й заготівлі брухту на території області. Було зазначено, що цей захід — вимушений і тимчасовий. Мораторій, за задумом його ініціаторів, повинний діяти, допоки не будуть внесені зміни у відповідні закони України, вдосконалене регулювання всієї діяльності, пов’язаної з брухтом.

Настільки гостра постановка питання саме в Миколаївській області не випадкова. Наявність великих підприємств, включаючи й Південноукраїнську атомну станцію, розгалужені кабельні і силові мережі в поєднанні з кількома портами, що здійснюють, крім іншого, і вивезення брухту, особливо загострили проблему.

Втім, йдеться вже не про брухт, його запаси, по суті, вичерпалися. Йдеться про крадіжку і вивезення устаткування промислових підприємств, об’єктів інфраструктури. Незважаючи на заходи, вжиті місцевою владою, розгляд питання на сесіях районних і міських рад, різноманітних нарадах, ситуація вийшла з-під контролю. З економічної проблема переросла в соціальну і політичну.

У Миколаївській області — понад 100 приймальних пунктів металу. Число їх зростає, а якщо за порушення закривається один приймальний пункт, відразу ж з’являється інший — в іншому місці. Як з’ясувалося, 70 відсотків ліцензій видано без узгодження з представниками обласної влади. А знаєте, хто видає такі важливі документи? Виявляється... позаштатні інспектори Мінпромполітики.

Тим часом ситуація на «дикому» ринку металу призводить не тільки до величезних втрат, а й до людських жертв, соціальної напруги. Останнім часом в області загинули вісім чоловік, які крали силову електропроводку. Ще п’ять позбулися життя, коли намагалися проникнути до трансформаторних станцій силових систем.

Апогеєм «металевої лихоманки», недвозначним сигналом, що далі такого стану речей терпіти не можна, стала НП на Південноукраїнській АЕС. (Місцеві жителі ще пам’ятають подію, яка сталася рік тому, коли зі складів цього підприємства були вкрадені і здані в брухт унікальні багатотонні лопатки зі спеціальних сплавів, призначені для установки на Ташлицькій ГАЕС. Злочинця — посадову особу — було викрито, але нещодавно стало відомо, що хоча він завдав колосального матеріального збитку підприємству, йому визначений умовний термін покарання). Ось ще більш вражаюча НП: у переддень Нового року сталася позапланова зупинка першого енергоблоку ПУ АЕС. Причина зупинки — вирізаний електричний кабель живлення системи парогенератора. Це могло призвести до надзвичайної ситуації в енергосистемі країни, що й так працює на межі можливого. Частота струму, і без того низька, із відключенням енергоблоку різко зменшилася. Диспетчерам центрального пульту для порятунку енергосистеми довелося терміново відключати електроенергію від цілих районів.

Матеріальні збитки енергетиків унаслідок відключення блока становили 655 тисяч гривень. А хто порахує збитки, матеріальні і моральні, десятків тисяч людей по всій країні, які надовго залишилися без електрики? Скільки по всій Україні малечі і бабусь сиділи в темряві? І всі ці біди — наслідок «металевої лихоманки», від якої потерпають насамперед індустріальні центри.

Втім, задля справедливості треба визнати, що до НП на АЕС ішлося поступово. Для бізнесменів від металу та їхніх натхненників, виявляється, не існувало і не існує ніяких стримуючих чинників: ні екологічних, ні ядерних. Приміром, Південноукраїнськ уже давно перебуває «в облозі» пунктів з приймання металів. І тут особливо лютують мисливці за ними. До кабеля- мільйонника руки в них дійшли не відразу. До того в місті розукомплектовано 71 ліфт, «роздягнено» трубопроводи для тепла, зірвано з них алюмінієві листи, оцинковане залізо. Загальний збиток міста від цих «заготівель» становив 590 тис.грн.

Прикметою останнього часу стало те, що мисливці за металами, уже не задовольняючись «зачищенням» промислових підприємств, кинулися на безпомічні, незахищені села. З огляду на віддаленість сільських об’єктів, складність в організації їхньої охорони, наслідки тут можуть бути особливо болісні. Так, у КСП «Владимировське» Казанківського району за одну ніч була демонтована і зникла в невідомому напрямку вся електропроводка літнього табору для худоби. А разом із нею — і цілий набір для сільськогосподарського ремонту, без якого навесні не обійтися. Десятки тисяч зрошуваних земель цього золотого фонду, що гарантує врожай у наших посушливих краях, виведені з ладу, — адже біля кожної дощувальної установки, насосної станції міліціонера не поставиш. Багато устаткування розкурочено, демонтовано. Безліч полів, які ще вчора вважалися зонами гарантованого врожаю, можна вже зарахувати до таких, що не підлягають відновленню.

Безсилля влади перед злочинним бізнесом призвело до того, що здирники вже вриваються до будинків сільських старців, «реквізуючи» в тих алюмінієвий посуд, мідні речі і все придатне для здачі в брухт. Ситуація на цьому дикому ринку, де кольорові метали і, скажімо, найходовіший сільгоспродукт — м’ясо мають майже однакову ціну, провокує людей на злочини. Створюється дивна картина: селянину, щоб здати або продати бичка чи свиню на м’ясо, потрібна не одна довідка — що тварина вирощена в його господарстві, від ветлікаря і т.п.; зате «мисливцям» на метал ніяких довідок не потрібно. У міліцейських протоколах часто фігурує інформація, що метал здають виключно невстановлені особи... Невже ніхто не може їх «установити»?

Кореспонденту «ДТ», який побував на сесіях різного рівня, доводилося чути думку депутатів, що в ряді місць наведення порядку при купівлі-продажу брухту населення вважає навіть гострішою проблемою, ніж... своєчасна виплата зарплат і пенсій, оце вже справді — допекли. Міліцейська статистика підтверджує, що рівень злочинності, пов’язаної з крадіжкою металу, неухильно зростає.

У документах позачергової сесії Миколаївська обласна рада запропонувала Верховній Раді і Кабінету міністрів внести зміни до законів. Зокрема, запропоновано вилучити збирання брухту з переліку видів підприємницької діяльності; виключити пункт про «безгоспний» брухт, що, на думку депутатів, сприяє злодійству і маніпуляціям, зловживанням службовим становищем і перешкоджає наведенню належного порядку. Судячи з погоджених дій облради й облдержадміністрації (відповідні постанови глави облдержадміністрації А.Гаркуші були підписані 4 і 5 січня нинішнього року, а позачергова сесія відбулася 6-го), очікується зрушення проблеми на місцях. Сесія схвалила пропозицію підтримати заходи, спрямовані на впорядкування діяльності суб’єктів підприємництва, які здійснюють операції з брухтом чорних і кольорових металів на території Миколаївської області.

Складніше з установленою забороною збирання і здавання брухту в регіоні. Річ в тому, що подібне рішення на заборону металобізнесу раніше вже ухвалювала сесія Миколаївської міськради. Прокуратура, маючи на те підстави, визнала це рішення незаконним і скасувала його. Не виключено, що така ж доля спіткає рішення сесії облради в частині накладеного мораторію. Проте учасники сесії, можна сказати, свідомо пішли на цей радикальний крок, щоб привернути увагу центральних органів влади до проблеми, яка виросла до масштабів національного лиха. Наболіле питання з районного і міського рівнів вийшло на обласний, а це означає, що не зважати на нього і зволікати з його рішенням не можна.

Сім сучасних фугасно-авіаційних бомб вагою по 500 кг, розрізаних для подальшої промислової переробки, виявили працівники правоохоронних органів Києва на одній зі столичних фірм, що спеціалізуються на збиранні й реалізації кольорових металів.

Як повідомили в ЦГЗ ГУ МВС України в Києві, бомби знайдено під час широкомасштабної операції, спрямованої на виявлення та попередження злочинів на підприємствах, що збирають, скуповують і реалізують кольорові метали. На думку фахівців, кількості вибухівки в бомбах вистачило б не тільки на те, «щоб від указаної фірми залишилася величезна вирва, а й для того, щоб підірвати добру половину Подолу (район Києва)».

При проведенні операції також перевірено 14 підприємств, на більшості яких виявлено порушення вимог законодавства України, зокрема Закону «Про брухт». Діяльність дев'яти підприємств припинено, вилучено й передано на збереження понад 4,6 тис. тонн брухту, повідомляє агентство «Інтерфакс-Україна».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі