3:2 НА КОРИСТЬ ГРАЧА. АРБІТР РОЗДУМУЄ, КОМУ ПРИСУДИТИ ПОРАЗКУ

Поділитися
Двічі замахувався протягом останніх двох з половиною років протистояння з головою Верховної Ради Криму Леонідом Грачем кримський прем’єр Сергій Куницин...

Двічі замахувався протягом останніх двох з половиною років протистояння з головою Верховної Ради Криму Леонідом Грачем кримський прем’єр Сергій Куницин. Замахувався на гривню, але удар, відведений арбітром, — виявлявся на копійку. А ось удари Грача щоразу були дошкульнішими — від усієї душі і, як правило, нижче пояса, хоча арбітр ласкаво просив не робити цього. Тепер, коли обидва політичні боксери в Криму відхекуються від чергового раунду, який для Куницина завершився у нокдауні, головний суддя вирішує — продовжити гру, зважаючи, що до її формального кінця — виборів — залишилося не так багато часу, чи оголосити програш прем’єра нокаутом. При цьому буде названо лише того, хто зазнав поразки, бо у цій бійці з дивними правилами, напевно, не виграє ніхто (з гравців, звичайно).

Але облишмо боксерські аналогії, вони не зовсім точні, хоч і з шаховою партією сучасні кримські політико-економічні процеси теж порівнювати важко. Отже, головною політичною подією цього тижня в Криму була липнева сесія кримського парламенту, тривалість якої виявилася рекордно короткою — не більше 40 хвилин, але над її наслідками тепер сушать голови навіть видатні політичні і державні мужі країни.

Напередодні сесії коридорами місцевого парламенту поповзли чутки, з посиланнями на народного депутата України від Криму Льва Міримського (члена фракції «Трудова Україна), про згоду Президента Леоніда Кучми на відставку Сергія Куницина з посади прем’єр-міністра автономії, чого другий рік активно і вперто домагається спікер Леонід Грач з комуністами, а тепер ще й нові його союзники з кримської «Трудової України».

А далі події розгорталися з карколомною, як на парламентський процес, швидкістю. В середу о 9-00 Л.Грач проводить таємне засідання президії ВР Криму (таємне, бо про нього не знала навіть прес-секретар спікера, не кажучи вже про акредитованих журналістів, яких апарат зобов’язаний, як цього вимагає регламент, попереджати про це заздалегідь). На засіданні на пропозицію спікера до порядку денного сесії вноситься кілька питань, у тому числі — про звільнення прем’єра. О 10-00 розпочинається сесія, і Л.Грач заявляє, що згоду Президента на відставку глави уряду автономії, як цього вимагає Конституція України, отримано. О 10-25, попри заперечення Сергія Куницина та його посилання на вчорашню розмову з Президентом і сьогоднішню — з главою президентської адміністрації, депутати 55 голосами ухвалюють постанову про звільнення Куницина С.В. з посади голови РМ АРК і про призначення віце-прем’єра комуніста Лентуна Безазієва виконувачем обов’язків прем’єра — «до вирішення питання про призначення на посаду голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим». О 10-30 Сергій Куницин заявляє журналістам про незаконність рішення сесії і про свою відмову його виконувати. О 10-40 Л.Грач закриває 7-му сесію кримського парламенту і розпускає депутатів на парламентські канікули.

І вже ввечері, о 18-11, «Інтерфакс-Україна» поширює слова Л.Кучми, сказані ним на Херсонщині: «Президент не ухвалював жодних рішень з цього приводу, не давав жодних доручень». Глава держави повідомив, що його остання розмова з Л.Грачем відбулася близько півтора місяця тому. Тоді мова йшла про роль КПУ в житті українського народу, а не про долю кримського прем’єра. Але в Криму звернули увагу й на інші слова Президента: «Разом з тим, — заявив Л.Кучма, — проблема в Криму існує, і справа не в тім, чи давав він якісь доручення. Парламент голосує за відставку С.Куницина вже не перший раз. Не помічати цього не має права ні уряд, ні Президент», — як повідомляє «Інтерфакс-Україна», підкреслив Л.Кучма.

Поки Президент роздумує, кому присудити поразку: комуністу Грачу чи, хоч і народному, але демократу Куницину, в Криму вже виникло двовладдя, правда, поки що формальне. В четвер по обіді в.о. прем’єра Лентун Безазієв поширив заяву, що він розпочав виконання обов’язків, покладених на нього Верховною Радою АРК, і вже навіть провів урядову нараду, а потім «до нього на його запрошення прийшли по черзі міністри (з тих, кого вважав за потрібне запросити), керівники управлінь, відомств та автобази, яких він поінформував про рішення сесії кримського парламенту призначити його виконуючим обов’язки прем’єр-міністра АРК і вручив копії постанови ВР АРК». Але поширила цю заяву пана Безазієва, однопартійця, сусіда і товариша Л.Грача, не урядова, а чомусь парламентська прес-служба.

Як з’ясувалося, на цю нараду до в.о.прем’єра прийшли аж чотири члени уряду — всі наявні там комуністи. Решта урядовців, а також урядовий апарат зібралися на позачергове засідання Ради міністрів АРК, яке проводив С.Куницин. Як повідомив прес-секретар прем’єра Сергій Винник, глава уряду продовжує виконувати свої обов’язки і тримає соціально-економічну ситуацію в автономії під своїм контролем, водночас чекаючи рішення Президента.

Главі держави, як видається, вже набридли кримське вовтузіння і нескінченні скарги автономних керівників один на одного. З другого боку, насідають київські політико-економічні групи, яких дуже цікавлять приватизаційні процеси в автономії, що значно відстають від загальнодержавних. Тепер складається така ситуація, що досвідчений і хитрий кримський спікер, який, як мені здається, вже повірив у те, що впіймав Всевишнього за бороду, — опинився хоч і на коні, але разом з бідною худобиною — у великій калюжі. Бо, дочекавшись слів Президента про необхідність звернути увагу на третю вимогу парламенту автономії зняти з посади С.Куницина, Л.Грач водночас викликав гнів глави держави з приводу своїх неправдивих тверджень про президентську згоду.

Чи ж може тепер кримський спікер розраховувати, що розгніваний через нього Президент погодиться з його кандидатурою майбутнього прем’єра? Якщо Леонід Кучма дасть згоду на відставку Куницина, у чому в Криму переконані не всі, але значна частина місцевих коментаторів і політиків, то, зважаючи на складну соціально-економічну (див. виступ Президента України на нараді в уряді Криму, м.Сімферополь, 3 травня 2001 р.) і політичну ситуацію (кримськотатарські протести в регіонах автономії з приводу несправедливого розподілу землі тривають і демонструють тенденцію до наростання), а також на те, що вся ця нестабільність загрожує успішному проведенню курортного сезону та збиранню врожаю, — Президент буде просто змушений вживати сильних заходів, у тому числі — кадрових, радячись насамперед зі своїм найближчим оточенням, а не з представниками кримської еліти, яка знову виявилася нездатною навести лад у цьому особливому українському регіоні.

У зв’язку з цим видається показовим конфлікт між кримськими народними демократами і «трудовиками» на тлі формування у столиці «центристського» виборчого блоку, до якого увійшли і НДП, і партія «Трудова Україна». Сергій Куницин у середу зробив заяву про можливість розриву стосунків Народно-демократичної партії з «Трудовою Україною», оскільки впевнений, що без голосів «трудовиків» комуністи не змогли б провести голосування з таким результатом.

Тертя між народними демократами і «трудовиками» у кримському парламенті тривають уже давно, але конфлікт загострився весною, коли стало зрозуміло, що проурядова парламентська більшість, куди входили і члени «Трудової України», не має сил та можливостей змінити керівництво Верховної Ради автономії, контрольоване комуністами. Результатом цього розуміння і непоступливості Сергія Куницина у певних економічних питаннях став розпад нелівої більшості і створення нового альянсу — «трудовиків» та комуністів.

Сергій Куницин каже, що розмовляв по телефону з Андрієм Деркачем — одним із лідерів «Трудової України» — і той відмежувався від дій кримських однопартійців, назвавши їх самодіяльністю. Проте, як повідомляє інтернет-видання ForUm, А.Деркач досить різко відповів партнерові по виборчому блоку: «Привітатися з людиною в коридорі — це не означає зробити заяву від імені партії чи фракції. Мені дуже жаль, що високі політики Криму, замість конкретних справ, займаються дрібним інтриганством. Якщо не виходить працювати, то потрібно змінювати місце роботи».

У червні, коли голосами тієї ж «Трудової України» Сергій Куницин вкотре отримав недовіру, прес-служба НДП зробила різку заяву і від імені керівництва партії зажадала від політичних союзників пояснень та зміни такої поведінки. Тепер спостерігачі відзначають той факт, що в останній заяві НДП, з різким засудженням «противників стабільності» і «політичних махінаторів», про «Трудову Україну» не йдеться. Схоже, критика Сергієм Кунициним позиції київських і кримських «трудовиків» тепер не знайде повної підтримки з боку Валерія Пустовойтенка. Цілком вірогідно, що коли той залишить лідера кримських народних демократів напризволяще, рятуючи інтереси НДП у виборчому блоці, то в Куницина з’явиться серйозний привід подумати про своє місце у цій партії.

Втім, Куницину залишається сподіватися, що Президент не поспішатиме з різкими висновками з приводу третього оголошення відставки кримського прем’єра, а зверне свою увагу на законність усіх трьох парламентських рішень. Адже у середу колегія Верховного суду Криму відхилила скаргу кримського парламенту і залишила чинним рішення Центрального районного суду Сімферополя, який 19 квітня нинішнього року визнав неправомірними постанови Верховної Ради АРК від 24 травня і 21 червня 2000 року, якими Раду міністрів автономії було відправлено у відставку, а главу уряду Сергія Куницина — звільнено від обов’язків прем’єра. Як повідомила урядова прес-служба, «таким чином, рішення Центрального районного суду Сімферополя набрало чинності і всі акти Верховної Ради автономії, ухвалені на підставі визнаних неправомірними рішень кримського парламенту про відставку уряду Криму та його глави, — є незаконними». Як заявив Сергій Куницин в четвер у прямому ефірі радіо «Свобода», він переконаний, що «Президент як гарант Конституції в ухваленні свого рішення діятиме у відповідності до чинного законодавства, зважаючи на закон».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі