АФГАНСЬКА ЗИМА

Поділитися
Громадянська війна в Афганістані знову перебуває в полі зору світових інформаційних агентств. Факт не зовсім звичайний...

Громадянська війна в Афганістані знову перебуває в полі зору світових інформаційних агентств. Факт не зовсім звичайний. Довгі роки афганського озброєного протистояння привчили нас до того, що восени в цій азіатській країні починає діяти негласне перемир’я, котре триває до весни. Однак нинішня зима виявилася теплою не лише в нашій країні. І сторони не стали чекати звичної для бойових дій пори року.

За даними західних інформагентств, минулого тижня між військами Талібану і Північного альянсу за 30 кілометрів від афганської столиці відбулася потужна артилерійська перестрілка. Повідомляється також про багато інших дрібних сутичок у різних точках лінії зіткнення між ворогуючими угрупованнями. Судячи з усього, збройні сили талібів вирішили «повноцінно» використовувати незвичайно м’яку для цього регіону зиму. Припускаючи, що їхній супротивник перебуває в «розслабленому стані», вони не проти провести низку наступальних операцій для захоплення ключових позицій, що дозволили б Талібану зробити його традиційний весняний наступ успішнішим. Його супротивники, ясна річ, також не дрімають і дають наступаючим гідну відсіч. Однак зимові бойові дії значно виснажують ресурси обох сторін, ставлячи під сумнів ефективність літньої військової кампанії.

Тому і Північний альянс, і Талібан змушені піклуватися про свої тили і про надійних союзників, здатних вчасно задовольнити потреби їхніх збройних сил у техніці, боєприпасах і навіть живій силі. При цьому таліби традиційно сподіваються на своїх «братів по крові» із Пакистану, а жителі півночі з надією дивляться у бік Росії. Пакистанське керівництво, мабуть, продовжуватиме надавати талібам повномасштабну військову допомогу. Москва ж, на відміну від Ісламабада, попри усвідомлення певною мірою загрози, що виходить для неї від нових господарів Афганістану, явно не має особливого бажання вплутуватися в наземні бойові дії на боці своїх тимчасових союзників. Замість цього Росія, очевидно, шукатиме інші методи і засоби нейтралізації впливу Пакистану на протікання афганської громадянської війни. Швидше за все, вона спробує домогтися більш рішучої позиції Індії в цьому питанні й у крайньому випадку може зважитися на застосування своїх ВПС для здійснення вибіркових ударів по об’єктах талібів на афганській території.

Як ми вже казали, розвиток подій в Афганістані нинішньої зими докорінно різниться від тієї ситуації, що зазвичай спостерігається о цій порі року, коли велика кількість снігу не дає можливості військам вести інтенсивні бойові дії. Напередодні настання холодів таліби зазвичай витискують свого супротивника на його бази в Бадахшанському районі Афганістану. Армія Північного альянсу використовує подарований їй природою перепочинок для проникнення в сусідній Таджикистан із метою перегрупування й отримання необхідних матеріальних засобів. Після цього жителі півночі повертаються в афганські гори і відпочивають там до весни, накопичуючи сили для майбутніх наступальних операцій.

Цього року можливості для відпочинку, поповнення запасів і перегрупування Північний альянс не отримав. Тому навесні північна армія, витративши всі свої запаси в ході зимових сутичок із талібами, може опинитися в дуже тяжкій ситуації. У цьому саме і полягає мета теперішньої кампанії Талібану — не допустити переозброєння противника і поповнення ним боєприпасів, а також знекровити його напередодні вирішальних весняних боїв.

Тоді як Північний альянс одержує матеріальну підтримку від Росії і Таджикистану, запаси талібів негласно поповнюють Пакистан і деякі інші ісламські держави. Більш того, є численні повідомлення про участь у бойових діях на стороні Талібану громадян цих країн, натомість у північній армії навряд чи можна знайти росіян (за винятком, можливо, обмеженого числа військових радників).

Нинішня незвичайно тепла зима одночасно і полегшила, і ускладнила талібам шляхи досягнення їхньої мети. Вони отримали можливість вести свої наступальні дії без оглядки на погоду, однак їхній противник теж не був скутий погодними умовами при проведенні операцій з поповнення своїх припасів. Головні бази Північного альянсу в Бадахшанському районі розташовані у важкодоступній гірській місцевості. Це дозволяє легко їх обороняти від нападів противника, але з іншого боку створює дуже складні умови (особливо сніжної зими) для доставки сюди вантажів. Цього року поповнити свої запаси було значно простіше.

Таліби чудово розуміють, що сприятливі погодні умови, а також постійне зростання російської матеріальної допомоги можуть призвести до значної зміни співвідношення сил на користь «північних» напередодні початку весняної кампанії. І це також змушує Талібан вести бойові дії проти своїх противників незвичної пори року. «Семінаристи» сподіваються в такий спосіб відвернути на себе значні сили Північного альянсу і не дати йому провести переозброєння в повному обсязі. Однак тривалі бої виснажують обидві армії, солдати яких звикли отримувати свої законні три-чотири місяці відпочинку. Талібів це не лякає — вони вважають, що до весни зможуть знайти в Пакистані достатню кількість нових добровольців, готових умирати за «священну справу». На півночі ж такої можливості практично немає.

Проте перспектива повного розгрому армії Північного альянсу напевно насторожить Росію. Москва обов’язково стане шукати шляхи нейтралізації можливої переваги талібів. Росіяни мають життєво важливі інтереси в Афганістані і пильно стежать за ходом громадянської війни в цій країні. Збереження напруженості на північних афганських кордонах дає підстави Росії тримати в Центральній Азії свій військовий контингент, отримуючи за рахунок цього доступ до ресурсів багатого нафтою і газом регіону.

Однак ніякі інтереси не змусять Москву наважитися на відправку своїх наземних сил на допомогу обороні Північного альянсу. Трагедія десятилітньої афганської бойні ще жива в пам’яті росіян. Не менше переконливий урок їм дала і Чечня, що продовжує висмоктувати значні ресурси з хворої російської економіки. Тому Москва шукатиме альтернативу безпосередньому втручанню своїх збройних сил у внутрішньоафганський конфлікт. Не виключено, що Росія спробує заручитися в цьому питанні підтримкою Індії, свого стратегічного союзника в регіоні. Москва може спробувати використовувати Делі для «відволікання уваги» Пакистану від талібів і в такий спосіб не дати Ісламабаду можливості забезпечити своїх «підопічних» свіжими силами і ресурсами напередодні весняної військової кампанії. До речі, індійці вже продемонстрували росіянам свою підтримку в цьому питанні, ініціювавши разом із Росією і Таджикистаном останню антиталібівську резолюцію ООН.

Пакистан й Індія утримують значну кількість своїх військ у Кашмірі, контроль над яким є предметом багаторічної індо-пакистанської суперечки. Укладена недавно двома країнами угода про припинення вогню дала Ісламабаду можливість вивести частину своїх військ із цього вибухонебезпечного району. Перспектива потужного весняного наступу талібів і зниження військової присутності в Кашмірі можуть послужити для пакистанського керівництва підставою дозволити своїм військовим надавати допомогу афганським братам.

Москва ж у відповідь на це напевно почне підштовхувати Делі до поновлення протистояння з Пакистаном у Кашмірі, намагаючись за рахунок цього скувати розгорнуті тут пакистанські сили. Ісламабад же навпаки буде прагнути прискорити переговорний процес з Індією про приналежність спірних територій, сподіваючись звільнити свої війська для іншої мети. У цьому випадку Індія може і знехтувати проханням росіян про зрив переговорів із Пакистаном, бо сама вона надзвичайно зацікавлена в закінченні нескінченного кашмірського конфлікту.

У цьому випадку Росія може наважитися на надання Північному альянсу безпосередньої військової допомоги. Враховуючи, що наземні сили проти талібів Москва не використовуватиме в жодному випадку (звісно, якщо ті не перейдуть безпосередньо на територію однієї з центрально-азіатських держав), то залишається очікувати застосування російської авіації для забезпечення жителям півночі підтримки з повітря. І це реально. На таджицькій території в даний час розміщено значний російський військовий контингент. А зовсім недавно Москва офіційно звернулася до Душанбе з проханням розгорнути в Таджикистані кілька своїх авіабаз, на які перекинуть штурмовики російських ВПС. Ці літаки саме і можуть бути використані проти талібів.

До речі, у цьому випадку дії Москви навряд чи будуть заперечуватися світовою громадськістю. Захід уже ситий по горло і терористами, котрі знайшли притулок у талібів, і наркотиками, що поставляються афганськими ділками на європейський і американський ринки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі