Списки виборців

Поділитися
Нинішня система голосування змушує дуже похвилюватися тих свідомих українських громадян, які опинилися за кордоном і мають намір 30 вересня піти на виборчі дільниці виконати свій громадянський обов’язок.

Нинішня система голосування змушує дуже похвилюватися тих свідомих українських громадян, які опинилися за кордоном і мають намір 30 вересня піти на виборчі дільниці виконати свій громадянський обов’язок. Адже відповідно до останньої редакції закону про вибори народних депутатів Державна прикордонна служба повинна надати в Центрвиборчком дані про громадян, як виїхали за кордон після 2 серпня й не повернулися на батьківщину за три дні до дати виборів. Цих українців мають виключити зі списку виборців на дострокових виборах...

За різними даними, за межами України живуть і працюють 3—7 млн. наших співвітчизників. Щоб українці змогли взяти участь у виборах, у 78 країнах уже відкрито 115 виборчих дільниць. Але, оскільки на нинішніх «перегонах» не вдаватимуться до практики відкріпних талонів, не всі громадяни, які перебуватимуть за кордоном у день виборів, зможуть проголосувати: своїми конституційними правами скористаються тільки ті наші співвітчизники, котрих внесли до списків виборців закордонного виборчого округу до 27 вересня.

До списків же 226-го закордонного виборчого округу українські громадяни можуть потрапити двома шляхами. Перший — якщо вони стали на консульський облік до 18 вересня. Вибір цієї дати обумовлено тим, що 18 вересня консульські та дипломатичні установи повинні передати дільничним комісіям перелік громадян України, які стоять на консульському обліку. Саме на його основі і складається список виборців закордонного виборчого округу. На сьогодні в ньому зареєстровано близько 423 тисяч осіб. Нині цей список уточнюють члени робочої групи МЗС.

Але оскільки консульський облік необов’язковий, за рамками переліку залишаються сотні тисяч громадян України, які офіційно та нелегально працюють і проживають у країнах перебування. Наприклад, у Росії, як стверджують експерти, живуть і працюють 1—3 млн. українців. А на консульському обліку в п’яти генеральних консульствах перебуває всього лише близько 55 тисяч наших громадян. (Щоправда, частина людей, які стоять на консульському обліку в українському посольстві в Росії, вже давно отримали російське громадянство, але не квапляться повідомляти про це українські органи влади.)

Тому ті, хто перетнув український кордон до 24 вересня включно, можуть написати заяву в дільничну виборчу комісію із проханням внести їх до списку виборців, показавши один із документів, що засвідчує їхню особу і громадянство України: внутрішній, закордонний, дипломатичний чи службовий паспорт або посвідчення моряка.

Ці заяви дільничні виборчі комісії розглядатимуть до 26 вересня включно. А от після цієї дати вносити зміни до списків виборців не можна, тому ті, хто виїхав за межі України після 26 вересня, не зможуть узяти участь у голосуванні. Загалом, за словами першого заступника глави ЦВК Андрія Магери, наслідком скасування практики використання відкріпних талонів може стати те, що у виборах не візьмуть участь 1—2% виборців, які в день виборів не перебуватимуть за місцем свого проживання.

Не проголосують, до речі, й громадяни, які виїхали з країни після 2 серпня, але повернуться в Україну після 26 вересня. Очевидно, серед громадян, обмежених у своїх конституційних правах, опиниться й нинішній міністр закордонних справ Арсеній Яценюк: глава українського зовнішньополітичного відомства з 24 по 26 вересня перебуватиме в Нью-Йорку, де візьме участь у роботі 62-ї сесії Генеральної асамблеї ООН.

Те, що громадяни, які повернулися в Україну менше ніж за три дні до виборів, не зможуть узяти участь у виборах (а таких, на думку аналітиків, буде кілька десятків тисяч), є серйозним порушенням конституційних норм. Невипадково делегація ПАРЄ вважає, що поправки у виборчому законодавстві України, які дозволяють вилучати людей із виборчих списків, якщо вони виїжджають за кордон, «безпідставно обмежують право голосу, суперечать стандартам Ради Європи» і є дискримінаційними. І хоча Конституційний суд, за поданням президента, прийняв до розгляду це питання, темп, у якому працюють судді, дає підстави сумніватися, що рішення ухвалять до 30 вересня.

На думку експертів, таке порушення конституційних прав українців може стати, по-перше, серйозним приводом для того, щоб опротестувати результати виборів. По-друге, використання «тимчасових карток обліку на кордоні» дає широкі можливості для певних махінацій під час голосування: наприклад, деяких громадян просто забудуть «повернути» на Західну або Східну Україну. Причому це може статися й без злого наміру: свою роль просто відіграє людський чинник.

Традиційно є побоювання, що до деяких махінацій вдаватимуться і під час голосування в закордонному виборчому окрузі. На думку голови Комітету виборців України Ігоря Попова, фальсифікації на закордонних дільницях можливі, але у невеликих масштабах. При цьому певною перешкодою для фальсифікацій є те, що на вибори в закордонному виборчому окрузі приходить незначна кількість виборців. Так, зазвичай там реєструється близько півмільйона людей, але з них на вибори приходить лише десята частина. Наприклад, торік на виборчу дільницю в Тюмені прийшло всього кілька сотень людей, тим часом на консульському обліку там стояло понад шість тисяч українських громадян.

Ці 40—60 тисяч голосуючих у 226-му виборчому окрузі не можуть істотно вплинути на результати. Це перше. Друге: певною перешкодою для фальсифікацій на виборах у закордонному виборчому окрузі є, власне, та ж таки низька явка виборців, і, якщо на виборчій дільниці спостерігатиметься різке зростання числа тих, хто проголосував, це вже буде підозріло й дасть підстави вважати, що допущено якісь махінації. Інша річ, що відсутністю виборця в Україні можуть скористатися в день голосування на його рідній дільниці…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі