«Укрспирт» не бажає виходити з тіні

Поділитися
Замість активного наповнення скарбниці податками Кабмін п’ятий місяць імітує роботу над реформуванням спиртового монополіста й виробників горілки.

Розслідування DT.UA «Укрспирт» - найганебніша дірка держбюджету» викликало широкий резонанс в українській владі. Однак навіть три кримінальні справи, порушені Генпрокуратурою за матеріалами статті, очевидні факти корупції та безгосподарності, багатомільярдні збитки бюджету не примусили уряд звільнити керівництво «Укрспирту» і розробити прозору стратегію розвитку спирто-горілчаної галузі. Замість активного наповнення скарбниці податками Кабмін п’ятий місяць імітує роботу над реформуванням спиртового монополіста й виробників горілки. Замість того, щоб працювати над легалізацією тіньового ринку спирту в Україні, «Укрспирт» оголосив війну нашому виданню й особисто авторові розслідування, щосили намагаючись приховати від суспільства тяжке становище спиртового монополіста.

Як з’ясувалося, гроші для «відмазки» своїх шефів у збиткового державного «Укрспирту» є, - підприємство подало в суд два позови й найняло піарників для інформаційної війни у ЗМІ. Причому конкретних фактів заподіяння збитків державі «Укрспирт» не заперечує. Та й нерозумно було б, адже наше розслідування побудоване, зокрема, на матеріалах державних контрольних служб. Сподіваємося, компетентні органи встановлять, із яких джерел оплачуються юристи й журналісти, котрі беруть участь у піар-кампанії «Укрспирту». І з яких джерел оплачуються бритоголові суб’єкти, котрі демонстративно наводять довідки про автора розслідування.

Складається враження, що синхронна атака на DT.UA з боку банку «Родовід» і «Укрспирту» пов’язана з особистим незадоволенням депутата Юрія Іванющенка та бізнесмена Івана Аврамова - постійних героїв публікацій нашого видання впродовж останніх двох років. Ці два авторитетні пани пов’язані з обома скандальними підприємствами через свій «офіс» на Рильського, 4.

Однак найбільш промовистою відповіддю на атаку «Укрспирту» стала перевірка податковою міліцією гуртово-роздрібних ринків Києва, де, як ми зазначали, вільно продається контрафактна горілка, вироблена з «лівого» спирту. Перевірка повністю підтвердила факти, викладені в публікації. Під час контрольних закупівель вилучено 45 тисяч пляшок горілки, за які до бюджету не надійшло жодної копійки податків. Більше того, ця горілка безпосередньо загрожувала здоров’ю людей, оскільки у процесі її виробництва не було дотримано жодних стандартів. Прикметно, що всю контрафактну горілку оснащено підробними акцизними марками, яких від справжніх не відрізнити. Це ще раз доводить, що випуск акцизних марок скандально відомим консорціумом «ЄДАПС» перетворився в руках чиновників із системи контролю на систему прикриття для злочинців, котрі випускають «палену» горілку.

За даними податкової міліції, завдяки посиленню контрольних заходів виробництво легальної горілки за перші два місяці 2012 року, порівняно з 2011-м, зросло на 17%! Нагадаємо, що, за інформацією Мінфіну, обсяг нелегального ринку горілки у 2011 році становив 40% ринку, внаслідок чого в цій чорній дірці зникло 2 мільярди гривень податків.

Приємно бачити, що перевірки податкової міліції і прокуратури за результатами нашого розслідування були об’єктивними й оперативними і довели нашу правоту. Але, на жаль, ця акція не стала системною і не привела до структурних змін у галузі. Частка контрафакту після гучного скандалу значно знизилася, проте, за оцінками учасників ринку, за «лівою» горілкою зберігається як мінімум 30% ринку. Крім того, «облави» істотно почистили столицю, однак майже не зачепили глибинку.

Як і раніше, сидять в «Укрспирті» ті ж самі «ефективні» менеджери - «друзі» «офісу», як і раніше, виробляється контрафактна горілка в промислових масштабах, як і раніше, її виробляють із контрафактного спирту. «Укрспирт» і бюджет зазнають збитків, а кримінальні структури - отримують надприбутки.

Наприклад, 26 березня під час перевірки Державною фінансовою інспекцією «Спортивного лікувально-відновлювального центру Інституту електрозварювання ім. Патона» було виявлено нелегальний цех із виробництва контрафактної горілки «Пшенична». Серед старого брудного мотлоху з бочок зі спиртом і цистерни зі звичайною водогінною водою «спеціалісти» розливали «горілку», яку прямо відправляли на ринки. Звідки береться нелегальний спирт для таких афер? Звідки спирт береться в інших 230 нелегальних горілчаних цехах, які за останні півроку виявила податкова міліція? Чому промислові масштаби поставки нелегального спирту не знижуються?

На ці запитання монополіст «Укрспирт» чомусь не відповідає. Матеріалів перевірки Держфінінспекції, яка виявила, що на деяких державних спиртзаводах виробництво проводилося у три зміни (одна легальна і дві нелегальні), «Укрспирт» чомусь не заперечує. І в суд не подає.

Перший віце-прем’єр-міністр Валерій Хорошковський 26 березня, за даними DT.UA, зібрав провідних виробників алкоголю в Україні для обговорення, як збільшити надходження від акцизного збору. «Ми очікували, - розповів один із учасників наради, - почути від Валерія Івановича як колишнього голови СБУ, що ринок виробництва спирту й горілки буде легалізовано, що бандитів виженуть зі спиртозаводів, заборонять виробляти й торгувати паленою горілкою, що буде перекрито всі шляхи уникнення оподаткування. Тобто буде розширено базу оподаткування в галузі, створено стимули для зміцнення і розвитку легальних горілочних брендів. Що буде вирішено корпоративні спори, якими криміналітет шматує деякі горілочні компанії. Що держава створить умови для стимулювання експорту алкоголю. Але натомість почули стару заїжджену ідею, що Кабмін планує знову підвищити мінімальну роздрібну ціну на горілку. Виграють від цього кілька дорогих брендів, наприклад Євгенія Черняка, який працює в контакті з «офісом» на Рильського. Але посилення навантаження на легальний білий сектор до різкого збільшення платежів у бюджет не приведе. Мільярди податків можна знайти тільки в чорному бізнесі, який держава повинна забрати в бандитів».

Аби зрозуміти, що таке монополія на спирт у державі, звернімося до нашої історії. Винну монополію в сучасній історії в царській Росії запровадив прем’єр-міністр Сергій Вітте.

Наприкінці XIX століття сільське господарство використовувало в основному ручну працю, але при цьому Росія була одним із основних експортерів спирту у світі! Нагадаємо: зараз український спирт абсолютно неконкурентоспроможний - його вартість удвічі перевищує європейські ціни! Причини лежать на поверхні - в ціну легального спирту бандити на спиртозаводах включають собівартість виробництва спирту нелегального! Тобто держава за власний кошт дотує мафію і збільшує її надприбутки.

Вітте якось примудрявся управляти економікою без допомоги братви. І результати запровадження винної монополії вражали, - весь бюджет 140-мільйонної імперії на 35% формувався зі спиртогорілчаних надходжень! Його навіть називали «п’яним бюджетом». Доходи від винної монополії повністю покривали витрати на найбільші на тоді у світі збройні сили імперії.

За даними DT.UA, керівництво Кабміну отримало низку пропозицій щодо реформування галузі та легалізації фінансових потоків «Укрспирту». Обговорення їх відбулося в Кабінеті міністрів на ще одній нараді. Побачимо…

Хоча фінансові результати алкогольної галузі 2011 року пригнічують. Безпрецедентне зниження легального виробництва, зменшення виробництва дорогих і податкоємних брендів - усе це ознаки стагнації, які треба було б системно виправляти.

В умовах надзвичайно жорстокої фінансової кризи та напівпорожнього бюджету, маючи колосальний зовнішній борг і кредити, які під дуже високі відсотки держава вимушена брати для закупівлі газу та покриття дефіциту бюджету, Кабмін сидить склавши руки й не робить нічого для того, аби відібрати в бандитів контроль над фінансовими потоками однієї з найприбутковіших галузей національної економіки. Ні скандал у пресі, ні перевірки прокуратури й податкової не стали чомусь для керівництва країни сигналом для наведення порядку.

Правоохоронні органі демонструють певну імітацію роботи. Так, склавши руки не сидять. Але що таке вилучення 45 тисяч пляшок на тлі нелегального виробництва, яке, за оцінками експертів, у 2011 році становило принаймні 400 мільйонів пляшок горілки?

Горілчаний бізнес, як і інші найбільш ліквідні сегменти української економіки, став годівницею для вузької групи мафіозних кланів, наближених до чинної влади і родичів політичної верхівки. Реформу потрібно розпочинати саме тут. Якщо є плани щось змінити. Якщо є намір наповнити бюджет і створювати робочі місця. Хочете легалізувати зарплати, підвищити пенсії, профінансувати освіту і оборону, знайти гроші на ліки? Легалізувати доходи мафії дуже легко - досить розпочати з кумів… Правда, попередній президент на це так і не наважився.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі