ЗИМА ПОКАЖЕ: ХТО і ДЕ...

Ігор Маскалевич 14 липня 2000, 00:00

Читайте також

Якщо щось і приречене залишатися в центрі уваги влади всіх рівнів, то це становище в енергетиці... Певною мірою справа пояснюється «звітно-виборним» періодом. На цьому тижні почалася перша його частина. У п’ятницю уряд відзвітував у парламенті, того ж дня відбулася Рада Регіонів. Невдовзі має бути «роздача слонів» за підсумками першого півріччя, не за горами і присвячене питанням ПЕК засідання Ради національної безпеки.

Утім, найголовніший екзаменатор — зима. Саме підготовці до неї і були присвячені озвучені цього тижня дві заяви, що принципово різняться між собою. З мажорним текстом виступила віце-прем’єр із питань ПЕК Юлія Тимошенко. За її словами, нині кризу в енергосистемі подолано, частота струму досягла нормативного рівня, ТЕС і АЕС мають вдосталь палива, щоб вона була стабільною і далі. Було так само обіцяно, що автоматичні відключення споживачів припиняться. На енергоринок стали надходити живі гроші: за півроку 972 млн. грн., торік стільки ж надійшло за рік. А незабаром рівень грошових платежів за електроенергію (який у червні досягнув 43,5 %) зросте до 60—70 %.

Заява про те, що все майже «у повному ажурі», була своєрідною відповіддю на лист 11 губернаторів Президентові та спікеру. Поточну ситуацію з енергозабезпеченням глави регіонів оцінили як «украй за- грозливу». Там же йдеться про автоматичне відключення електроенергії, критичний рівень енергетичного балансу, масові зупинки промислових підприємств і т.д. Відключення «дисциплінованих у розрахунках за енергоносії підприємств і навіть цілих адміністративних районів» підриває довіру до виконавчої влади.

Далі йде висновок про необхідність терміново вжити радикальних заходів для того, щоб підготувати галузь до осінньо-зимового періоду. Ключовою фразою можна вважати наступну — губернатори не розуміють «дій прем’єр- міністра Віктора Ющенка, котрий не виконує доручень Президента щодо вирішення питання про доцільність посади віце-прем’єра з енергетики, яку нині обіймає Юлія Тимошенко».

Поза сумнівом, що описова частина губернаторського листа значно краще відповідає дійсному стану справ, ніж оптимістичні заяви Тимошенко. До речі, лист підписали керівники ключових держадміністрацій — Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської і Харківської.

Проте іронія ситуації в тому, що, по суті, будь-яке керівництво ПЕК, якщо воно хоче зберегти єдину енергосистему від розвалу, робитиме те ж саме — відключатиме боржників, різатиме ліміти споживання, домагатиметься сплати реальними коштами, а не «фантиками», які нічого не варті, і т.д.

Єдина альтернатива тільки в тому, чи буде воно робити це до повного розвалу енергосистеми чи після... Бажаючі побачити енергосистему після розвалу можуть поїхати до Вірменії, Грузії, Казахстану і дізнатися, що електроенергію можуть не тільки відключати. Її можна ще і вмикати. Спочатку по дві-три години на день, а потім, залежно від зростання грошової оплати, і більше. Достоїнством такої схеми є те, що зрештою грошова складова доходить до 70—80 %, а поняття «підприємство, яке не підлягає відключенню» взагалі зникає.

Так що в Президента був вибір. Судячи з того, що в четвер 13 липня він призначив міністром палива й енергетики Сергія Єрмілова, поки він потрібен Ющенко. Сергій Єрмілов відомий як прихильник «жорсткої лінії». Так що саме «жорстка лінія» превалюватиме найближчим часом.

Навряд чи вельми допоможуть справі і регіональні енергетичні об’єднання, які лобіюють губернатори. Одне з двох — або почесну функцію відключати неплатників змушені будуть узяти на себе регіональні власті, або вони почнуть тягти енергію в сусідів. Створення будь-яких місцевих паливно-енергетичних ланцюжків, рано чи пізно впирається в необхідність оплачувати споживані ресурси. Як правило, на цьому все й завершується...

Нині енергетика пожинає наслідки майже десятилітнього «доїння». Мільярди доларів безвісти випарувалися за «атомною», «газовою» та інших схемах... До речі, «злив» триває й зараз. Коли оплачується половина електроенергії, то це означає, що іншу половину комусь подарували...

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама