Маленький принц із Задзеркалля

Поділитися
Подумаєш, який знайшовся! Як захочу, то поб’ю тебе одною лівою Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра» 13 серпня в усьому світі святкують День шульги...

Подумаєш, який знайшовся! Як захочу, то поб’ю тебе одною лівою

Марк Твен
«Пригоди Тома Сойєра»

13 серпня в усьому світі святкують День шульги. Започатковано його 1992 року за ініціативи Клубу шульг Великобританії. Це свято стосується 5—2% населення земної кулі (ця цифра залежить від віку, статі, етногеографічного складу досліджуваної групи). Так, ліворуких чоловіків більше, ніж жінок, а число дітей, які користуються лівою рукою, може навіть сягати 20—25%.

Гіпотез про виникнення ліворукості існує багато, у тому числі фантастичних. Але навіть люди, які надають перевагу лівій руці, значно відрізняються одне від одного. Можна виділити щонайменше чотири варіанти ліворукості. Перший — це ліворукість, зумовлена генетично. Ліворукі люди мають родичів шульг приблизно в п’ять разів частіше, ніж праворукі. Ще один варіант — це вимушена ліворукість, коли праворукий малюк може стати шульгою під впливом певних обставин. Наприклад, унаслідок травми правої руки. Третій варіант — це компенсаторний, коли внаслідок пологового стресу порушуються функції лівої півкулі мозку (а як відомо, саме вона відповідає за роботу правої руки). І якщо з якихось причин ліва півкуля не може взяти на себе керування правою рукою, то ведучою рукою стає ліва. Четверта група (нечисленна, менше ніж 0,5% населення) — це шульги-наслідувачі. Які, наприклад, копіюють улюбленого члена родини — шульги. Так, одна дівчинка змалечку робила все лівою. І ні кого це не дивувало, бо в цій родині ліворукими були і тато, і старший брат. Та коли дівчинка пішла до школи, у неї почалися проблеми з письмом. І коли мама з донькою прийшла на прийом до фахівця, виявилося, що дівчинка не шульга, а лише копіює улюблених тата і старшого братика.

У Сполучених Штатах Америки рух на захист прав ліворуких людей розпочався в 40—50-х роках минулого століття. І американські школярі вже давно пишуть диктанти лівою рукою. А от радянським ліворуким школярикам не так пощастило, їх примушували обов’язково вчитися писати правою, як усі.

Ініціатором боротьби за права ліворуких на території Радянського Союзу був Анатолій Чуприков. На початку 80-х років Анатолій Павлович (він працював тоді в московському НДІ) розказав на сторінках газети «Правда» про результати своїх багаторічних досліджень, котрі підтверджують, що ліворуким малюкам завдають великої шкоди, коли їх переучують на «правильну» руку. Взагалі це було диво, що така стаття з’явилася тоді на сторінках столичної газети. «Після виходу статті «Якщо ви лівша» я отримав тисячі листів від ліворуких та їхніх родичів. Пізніше почали проводити конференції та симпозіуми, присвячені проблемі ліворукості. А з 1985 року школи поступово відмовилися від перенавчання діток. І якщо я раніше рідко зустрічав людей, що пишуть лівою рукою, то сьогодні їх набагато більше».

Нині Анатолій Павлович Чуприков живе й працює в українській столиці, він доктор медичних наук, професор, завідуючий кафедрою дитячої, соціальної та судової психіатрії Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, заслужений діяч науки і техніки України. Він продовжує працювати з ліворукими дітками. Нещодавно вийшло з друку перше українське видання «Підготовка ліворукої дитини до письма» (у співавторстві з автором цієї статті). Тепер Анатолій Павлович працює над перевиданням, адже проблема ліворукості потребує тривалого й детального вивчення.

На щастя, сьогодні ліворуких малюків в більшості шкіл уже не примушують писати правою, але зустрічаються деякі батьки, вихователі в садочку або навіть учителі, які намагаються перевчити «неправильну дитину». «Я не знаю, як вчити шульгу», — так нещодавно заявила одна вчителька мамі, яка просила не переучувати її дівчинку. Справді, багато вчителів і досі не знають, як поводити себе з «дзеркальними» малюками, тому звичайно легше зробити його таким, як усі. Але змушуючи ліворуку дитину працювати правою рукою, «доброзичливці» намагаються змінити не просто «зручну» руку, але переробити біологічну природу дитини. Після чого зростає ризик виникнення серйозних порушень здоров’я дитини: виникають тики, енурез, нічні страхи, заїкання, малюк може стати загальмованим або навпаки — надміру подразливим, непосидючим, порушується сон, погіршується апетит, важко сконцентрувати увагу. Як свідчить медична статистика, кожна третя дитина з заїканням — ліворука, яку намагалися перевчити.

Оскільки у ліворуких домінує права півкуля головного мозку, яку ще називають «художньою або емоційною» півкулею, то вони звичайно емоційніші, ніж праворукі люди, а також більш уразливі, тривожні, швидко втомлюються. І не дивно, що серед ліворуких так багато людей творчих професій: письменників (М.Лєсков — автор знаменитого «Лівші», Марк Твен), художників (Леонардо да Вінчі, Мікеланджело Буонаротті), акторів (Мерилін Монро, Джулія Робертс, Ніколь Кідман, Роберт де Ніро), музикантів (Сергій Рахманінов, Пол Маккартні, Рінго Старр). Багато серед шульг монархів (Юлій Цезар, Олександр Македонський, Наполеон) та президентів (три останні екс-президенти США — Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Білл Клінтон, деякі вчені вважають, що і президент Росії Володимир Путін — скритий шульга). Можливо, це тому, що саме ліворукі люди здатні приймати швидкі й нетрадиційні рішення.

Ліворукі діти мають проблеми з поняттями «правий» та лівий», з визначенням години по циферблату. У світі шульг написати слово або цифровий ряд можна у будь-якому напрямку (як горизонтально, так і вертикально). Тому, зазвичай, маленькі ліворукі мають проблеми з читанням, письмом, математикою. Так, дитина може написати чудовий емоційний твір, а за грамотність отримати двійку або ще нижчий бал. Як казала одна вчителька батькам ліворукого школяра: «Таких помилок, які робить ваш син, просто не може бути». Для шульг характерні неправильне написання букв (оптичні помилки: п-т, л-м, н-к), дзеркальне написання та поганий почерк. Навчання письма ліворуких малюків — процес тривалий і важкий, навички письма формуються у шульг лише у дев’ять-десять років. Тому батькам і вчителям це треба пам’ятати. А не кричати на дитину, ні в якому разі не бити, не шарпати її.

Ліворукий малюк не буде геніальним математиком, хоча і з цього правила є винятки. Так, відомий письменник Льюіс Керролл, що описав пригоди дівчинки Аліси у Задзеркаллі (враження від власного ліворукого досвіду у праворукому світі) насправді був... професором математики в Оксфорді. І звали його Чарльз Лютвідж Доджсон (Льюіс Керролл — це був літературний псевдонім).

Зате люди з ведучою лівою рукою можуть бути хорошими спортсменами у тих видах спорту, де потрібна миттєва реакція. Бо у шульг права півкуля і сприймає зоровий образ (оцінює ситуацію), і керує лівою рукою, тому, щоб зорієнтуватися і відбити м’яч, ліворукому тенісисту треба на якихось сім тисячних секунди менше, ніж праворукому (бо ж у того імпульс ще має перейти в ліву півкулю, щоб права рука виконала певну команду). Завдяки швидкій реакції ліворукі спортсмени досягають значних успіхів у фехтуванні, боксі, тенісі, стрільбі, гірськолижному спорті.

З ліворукими малюками треба займатися, розвиваючи у них зорову пам’ять, мову, здатність до цілісної переробки інформації, просторове сприйняття, наочно-образне мислення та координацію рухів.

Слід пам’ятати, що ліворукість це не хвороба, а індивідуальний варіант норми. Якщо у вас дитина-шульга, то, звичайно, ваше життя буде трохи складнішим, ніж у інших батьків. Але з іншого боку ваш незвичайний малюк відкриє перед вами світ творчості й неординарного мислення. Від вас вимагається лише ваша увага, терпіння й безмежна любов. І не тому, що він шульга, а тому, що він — ваша дитина, частинка вас!

Дослідники аномальних явищ цілком серйозно вважають, що колись на нашій планеті побувала експедиція з «паралельного Всесвіту». Прибульці були схожі на землян, може, трохи красивіші, розумніші й володіли незвичайними психічними можливостями… Після того на Землі почали з’являтися діти «дзеркальних богів», які володіють лівою рукою й мають високий творчий потенціал. А останні дані японських учених свідчать, що всі ми народжуємося шульгами (у всіх homo sapiens при народженні переважає права півкуля). Далі вчені мають з’ясувати, чому більшість людей з віком «перекваліфіковуються» на праворуких. От вам іще одна загадка задзеркалля, чи не так?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі