З МОРКВИНОЮ — В ЖИТТЯ

Поділитися
Гарненьке дівчатко з великими ляльковими очима простягнуло мені цукерку: «Віжміть, тьотю, фукерку…» Яка жахлива вимова, подумалось, а вже такий вік, що мала б говорити правильно...

Гарненьке дівчатко з великими ляльковими очима простягнуло мені цукерку: «Віжміть, тьотю, фукерку…» Яка жахлива вимова, подумалось, а вже такий вік, що мала б говорити правильно. Дівчинка засміялася, і я з подивом помітила, що їй потрібна допомога не логопеда, а стоматолога. Бо замість милих білих молочних зубок з ясен виглядали зчорнілі пеньки.

Пацієнтами стоматологічних кабінетів нерідко стають півторарічні малюки. Карієс значно помолодшав, і це вкрай турбує дитячих стоматологів.

— Трапляється, навіть перші молочні зуби прорізуються, вже уражені карієсом, — зазначає доцент кафедри терапевтичної стоматології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Шупика, кандидат педагогічних наук Тетяна Бойченко. — Розповсюдження карієсу — найчастіше діагностованої зубної хвороби — за останні роки наблизилося до 100%, перебіг його ускладнився. Змінилася й клініка: не завжди карієс починається з білої плями, яка згодом темнішає, — іноді зубна емаль зовні неушкоджена, а всередині зуба утворюється порожнина. Якщо раніше осередком карієсу були природні заглибини зубів, тепер частіше вражаються боковини. Завдання дитячої стоматології — зробити все можливе, щоб якомога віддалити захворювання, ми боремося буквально за кожен зуб. Тоді постійні зуби можуть бути кращими, ніж молочні, адже в підлітковому віці весь організм міцнішає, становлення гормональної, імунно-захисної та інших систем допомагає розвиткові зубів. На жаль, науковці, котрі займаються карієсологією, ще не розгадали таємниці виникнення й ефективного лікування цієї хвороби.

Що ж на сьогодні відомо про карієс? Зубна емаль, найміцніший компонент зуба, його захисна оболонка, складається з гідрооксіапатиту й білкових молекул. Зв’язок між ними дуже складний і порушується внаслідок різноманітних причин, на які впливають спадковість, перенесені стреси, деякі хвороби й ліки, їжа, що створює кислу реакцію в ротовій порожнині, а також занадто м’яка, в’язка, після котрої на зубах постійно залишається наліт. Тоді іони кальцію, фосфору та інші, що входять до складу гідрооксіапатиту, починають поводитися нестабільно. Спочатку підвищується динаміка виходу і входу іонів до сполуки (стадія дисмінералізації, початок карієсу), коли кальцій та інші мінерали вже не повертаються у сполуку і емаль руйнується. На початкових етапах процес руйнації ще можна зупинити спеціальними речовинами. Але зруйнований зуб відновлювати ще не навчилися. Ставиться пломба, яка є міні-протезом.

Чи можна запобігти карієсу? Треба чистити зуби, пити молоко, дихати свіжим повітрям, робити фізичні вправи, повноцінно харчуватися, радять лікарі. Але чи можна передбачити, як зреагує дитина на стрес, викликаний розлученням батьків, несподіваною втратою близької людини чи іншою складною життєвою ситуацією?

Проте зменшити вірогідність захворювання можна. Насамперед, як тільки в дитини проріжуться зуби, треба, щоб вона якомога більше жувала. Це викликає приплив крові, покращує живлення зубів. Нехай дитина гризе сухарики, морквинку, яблучко — його не треба чистити. Взагалі слід уникати рафінованої їжі. Вуглеводи, які вкрай необхідні дитині, повинні потрапляти не у вигляді цукерок, а у вигляді фруктів, овочів, хліба. Солодощі, котрі нерідко залишаються на зубах, — чудове середовище для розмноження бактерій, які виділяють кислоти, що руйнують емаль.

Чистити зуби треба не лише щіткою — для цього продаються також спеці- альні ниточки-флоси. Малюкові навіть цікаво буде займатися цим процесом — ніби гра, а водночас і вийме залишки їжі між зубами, почистить боковинки (до речі, в західних школах цього навчають на уроках). Не завадить гумка (без цукру, з ксилітом), але жувати її достатньо протягом п’ятнадцяти хвилин по вживанні їжі (ні в якому разі не протягом дня — зайвий шлунковий сік може спричинити виразку).

Навички правильного чищення зубів теж необхідно закладати з дитинства. Головне правило (його легко запам’ятати) — чистити слід від червоного до білого, тобто вертикально проводити щіткою від ясен до кінців зубів, спочатку верхні — зверху вниз, потім нижні — знизу вгору. Щітка має бути чистою, після використання її потрібно намилити і так зберігати до наступного чищення. Міняти щітку необхідно три-чотири рази на рік.

Пасту треба підбирати індивідуально, за порадою лікаря. Скажімо, та, що містить фтор, абсолютно протипоказана людям, які хворіють на флюороз (надлишок фтору в організмі), але може бути корисною, коли у питній воді фтору не вистачає. Всім пастам більшим чи меншим чином притаманна така властивість, як абразивність (здатність знімати тонкий шар поверхні). Як правило, пасти, що містять відбілювач, більш абразивні й розраховані на міцні здорові зуби. Тим, у кого емаль тонка та ушкоджена, така паста може тільки зашкодити.

Про цікаве дослідження розповіли у дитячій стоматологічній поліклініці Мінського району Києва. У різних дитсадках району обстежили трирічних дітей на наявність карієсу. В одному карієс виявили у 78% дітей, у другому — у 32%, у третьому — у 28%.Виявилося, що у двох останніх дитсадках вживали профілактичних заходів для запобігання тонзиліту, і всі діти, починаючи з двох років, полоскали горло слабким (1%) розчином солі. Водночас це виявилося і чудовим методом профілактики карієсу.

Щоб виконувати перелічені корисні поради, непотрібно ані багато часу, ані багато зусиль. Проте, не набувши необхідних навичок змалку (звичайно, з допомогою батьків), не пожалкувати б за втраченим часом (і зубами) в дорослому віці.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі