Два німці

Юрій Касьянов 24 лютого, 23:02
123
Bundesarchiv

Читайте також

30 січня 1933 р. Адольф Гітлер був призначений рейхсканцлером Німеччини. Предводитель нацистів, автор "Mein Kampf", що відкрито висловлював територіальні претензії до сусідів, не приховував своєї ненависті до євреїв, популіст і реваншист — і він же глава найбільшої парламентської фракції, улюбленець жінок, вождь мільйонів… Як таке могло статися у великій європейській країні?..

Прийшовши до влади легальним шляхом, через демократичні процедури, Гітлер дуже швидко поклав край самій демократії — узурпував владу, запровадив цензуру, заборонив інші партії, крім нацистської, відправив незгодних у концтабори. 

Того ж 1933 р. штурмовики спалили всі книжки Ремарка. Романи "Три товариші", "На Західному фронті без змін", які принесли письменникові світову славу, оголосили "зрадницькою літературою", що очорняє пам'ять про німецьких героїв Першої світової війни.

Ще в 1931 г. Ремарка номінували на Нобелівську премію з літератури, однак впливовий "Союз німецьких офіцерів" зміг натиснути на Нобелівський комітет, стверджуючи, що роман "На Західному фронті без змін" ображає почуття німецьких солдатів…

Але ж сам Еріх Марія Ремарк і був тим німецьким солдатом, героєм роману, що воював, як і Гітлер, у Першій світовій війні і, як і Гітлер, був поранений на цій війні! Дві людини, як і мільйони інших німецьких чоловіків та жінок, пройшли через цю війну, здобули один і той самий досвід, але по-різному його інтерпретували й по-різному використали.

Ремарк став антивоєнним письменником; його герої — чесні, вільні люди, що зневажають рабів і засуджують насильство над особистістю. Адольф Гітлер став фюрером Німеччини; його штурмовики й есесівці не знали жалю до ворогів нації; його піддані не сумнівалися в його політиці. Рабське, невільне існування в Тисячолітньому Рейху компенсувалося економічними успіхами та перемогами на фронтах.

У цьому й був секрет успіху Гітлера: він експлуатував відчуття національного приниження німців після поразки у Першій світовій війні; поставив під рушницю ветеранські організації, які жили очікуванням реваншу; пообіцяв німцям достаток, славу, гордість — усе те, чого не міг обіцяти їм Ремарк…

Так і в нинішній Україні. Голосу розуму майже не чути. Ображене відчуття національної гідності після втрати Криму та окупації Донбасу рухає пасіонаріями, багато яких уже пройшли через АТО і здобули бойовий досвід. Жадібність "еліт", безпорадність влади, економічний колапс, неймовірний розрив між бідними і багатими озлоблюють небайдужі серця.

Як і в Німеччині тридцятих років минулого століття, в Україні вже довгий час немає справжніх національних лідерів, немає чесної політики й немає чесних виборів. Благодатний ґрунт для приходу до влади авантюристів і пройдисвітів — новоявлених фюрерів нації. Для них — чим гірше, тим краще: на праведних емоціях людей легко будувати "новий порядок".

Солодкі промови біснуватого Адольфа обернулися десятками мільйонів трупів на полях Другої світової війни, мільйонами, закатованими в таборах смерті. Гітлер наклав на себе руки 30 квітня 1945 р. Еріх Марія Ремарк помер 25 вересня 1975 р. у вільній, демократичній Європі, яку, зокрема, побудували і його книжки, що вчили людей думати.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
6 коментарів
 • talymon 26 февраля, 13:14 Але провидінню було завгодно, щоб справа, за яку взявся Гітлер, а саме- утворення єдиної Європи під егідою єдиної Німеччини- була доведена до кінця.
  spragly 26 февраля, 19:53
  Ви спробуйте це сказати в ФРН, талімоне. Тільки бережіть щелепи. Два приклади. Гдр-івський письменник Дітер Нолль (Die Abenteuer des Werner Holt) свого часу підлітком воював в Luftwaffenhelfer та Wehrmacht. Його син Ханс (Хаїм) живе в Ізраїлі. Раджу також подивитися ізраїльский фільм Walk on water. Про сучасні відносини німців та євреїв. Якщо вже ці люди порозумілися ... то приписувати гітлеру подібні плани це бути збоченцем на всі 100%. Вас, комуняк, дратує що цього порозуміння добилися європейські соціал-демократи та християнські демократи, які вас, комуняк, ввaжають за дикунів. Дикуни ви і є.
  talymon 26 февраля, 21:43
  Тобто єдина Європа з гегемонією (економічною) єдиної Німеччини не існує? Чи як? До речі, чума, яка лютувала у середньовіччі у Європі і звела у могилу безліч життів, у підсумку виявилась благом для тих, хто вижив. Так працює провидіння, фельдфебелю ідеологічного фронту.
  spragly 26 февраля, 22:59
  Яка гегемонія Німеччини? В яких вчинках ця гегемонія виражається? Вибирайте слова. ФРН не веде економічних війн з Францією або Об'єднаним Королівством. Це не гегемонія а звичайне лідерство. Перша серед рівних. Попри всі зловживання Дойчебанку. Стосовно ж чуми то якраз єврейські лікарі, які вміли читати арабською, і стали практикувати вакцини, які врешті й врятували європейців. Почитайте біографію того ж Нострадамуся, який більше відомий був як лікар ніж провидець. Was geht dich das an.
  talymon 26 февраля, 23:30
  Feldwebel nicht verstanden?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Юрій Стадницький 25 февраля, 11:29 Ю.Касьянов пише вірші, та все гірше та все гірше... Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89