USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №115 січня — 22 января 2016

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Здавати, здаватися чи давати здачі Мінський марафон, що на весь рік перетворився на "процес заради процесу", чекає неминучий апгрейд. Уже через кілька тижнів відбудеться подія, котра невблаганно змінить форму й характер перемовин. Ідеться про заплановане на кінець січня голосування за внесення змін до Конституції. Тих самих, які передбачають "особливості місцевого самоврядування" для "окремих районів Донецької і Луганської областей". Буде зміни схвалено чи ні, "Мінськ" у його попередньому варіанті себе вичерпає.  Оксана Сироїд Ще раз про особливості "особливостей самоврядування" Можна сотні разів назвати слона ссавцем з хоботом. Від цього слон не перестане бути слоном, так само як і ссавцем із хоботом. Можна сотні разів називати особливий статус — особливим порядком здійснення самоврядування, від цього нічого не зміниться.  Марина Ставнійчук Конституційна реформа: непродуктивний процес з продукування... Розпочатий півтора року тому нинішньою владою конституційний процес в Україні зайшов у глухий кут. Для того щоб вийти з нього, потрібно, по-перше, зуміти визнати допущені помилки, а по-друге, виробити чіткий і узгоджений план дій на майбутнє. Інна Ведернікова Реформа МВС. Без мундира На жаль, нинішній глянцево-патріотичний дискурс, нав`язаний керівництвом МВС у форматі скільки "патрульних поліцейських склали присягу" і чому "в новій поліції не буде некомпетентних і брудних ментів", не зачіпає навіть поверхневого шару проблем правоохоронної системи, що вийшли на поверхню мов з розрізаного нариву взимку 2013-го. Іван Крулько Волонтерство в Україні: як підтримати і посилити мотивацію? Волонтерство стало частиною світогляду українців. Однак законодавчо масштабний волонтерський рух "легалізовано" тільки на початку року. Як підтримати організаційно й мотиваційно волонтерство, щоб забезпечити волонтерську традицію для майбутніх поколінь українців? Найкращі світові практики дають відповідь на це запитання.  Ігор Маскалевич Генічеськ. Про користь провокацій Історія з подачею газу з Криму в херсонський Генічеськ була топ-новиною новорічних свят. Російська пропаганда бадьоро потупцювала по темі "порятунку глибоколюдинолюбним Владіміром Путіним замерзаючого під владою хунти міста".

Міжнародна політика

Якуб Логінов Польща іде угорським шляхом Єврокомісія на своєму засіданні 13 січня розпочала процедуру контролю правопорядку в Польщі. Причина — суперечності навколо прийняття нових законів: про Конституційний трибунал та про національне телебачення. Як коментують цей факт аналітики, "Польща стала другою Угорщиною", тобто країною, яку в Євросоюзі дедалі частіше згадують у контексті проблем з демократією. Олексій Коваль Вітер змін з Піренеїв Греція, Португалія... Тепер і в Іспанії відбувається те, що деякі європейські газети охрестили "політичним землетрусом" на півдні континенту. В епіцентрі цього "катаклізму" визрівають важливі для всієї Європи зміни. Дехто говорить про "повстання" Півдня (який у Єдиній Європі не почувався рівним серед рівних) проти всієї іншої Європи і, зокрема, проти "диктатури" Німеччини. Віталій Федянін Страта богослова Різке загострення відносин між Саудівською Аравією та Іраном сягнуло такої межі, що у світі заговорили про можливість війни між цими регіональними суперниками. Самі учасники конфлікту навіть почали думати, що їх справді підштовхують відкрити вогонь проти одне одного. Від гріха подалі саудити й іранці на офіційному рівні заходилися всіх переконувати, що не мають наміру розв`язувати бойові дії. Це правда. Ер-Ріяд і Тегеран не готові сьогодні до війни.  

Гроші

Бізнес

Данило Гетманцев Податкова потвора Cьогодні тінізація економіки приносить більше користі, ніж шкоди, лишаючись одним із небагатьох амортизаторів соціальних потрясінь, які впливають на економіку, а податкова політика є лише інструментом маніпуляцій у руках тих, хто має тимчасовий доступ до численних неузгоджених важелів податкового управління в країні. Роман Якель В Європу... У зародковому стані Сільськогосподарські кооперативи в Україні роками не можуть вийти із зародкового стану: мало охочих у них вступати, слабка матеріально-технічна база. Та й кількість таких структур — мізерна. Рита Рєзнік Хто кому боржник? "Укррічфлот" підготував заяву до НАБУ з проханням перевірити наявність конфлікту інтересів у керівника ДПІ Подільського району столиці. Конфлікт показовий тим, що бізнес обстоює свої права й інтереси не шляхом "вирішення питань" з корумпованими чиновниками, а намагаючись у рамках чинного правового поля зафіксувати незаконність дій фіскалів.

Сільське госоподарство

О. Бородіна, І. Прокопа, Підтримка сімейного фермерства: гасла і дії Останнім часом в Україні стало правилом хорошого тону демонструвати прихильність до сімейного типу господарювання на землі. Мінагрополітики декларує сприяння його розвитку, парламентарії опрацьовують відповідні законопроекти, Асоціація фермерів і приватних землевласників висуває ініціативи щодо посилення інституційних засад функціонування фермерського укладу тощо.  Вікторія Якубович Чи потрібна система агрострахування Україні — час визначатися Питання про створення в Україні системи аграрного страхування, яка захистила б сільгоспвиробників від погодних ризиків, що мають системний характер і спричиняють великі збитки, стоїть на порядку денному майже 15 років. За цей тривалий час в Україні з`явилися власні фахівці, які здатні вирішувати складні технічні завдання, пов`язані з цим специфічним видом страхування. Проте кардинального прориву не відбувається.  

Людина

Культура

Девід Кемерон Шекспір на всі часи Спадщина Шекспіра, без перебільшення, колосальна: його твори перекладено понад 100 мовами, їх вивчає половина школярів усього світу. Один з його сучасників Бен Джонсон казав: "Шекспір не має віку — він поза часом". Він живе сьогодні в нашій мові, нашій культурі й суспільстві, впливаючи на освіту й виховання.  Катерина Константинова Британський режисер Джонатан Банатвала: "Шекспір попереджав... У Києві триває робота над міжнародним театральним проектом "Троїл і Крессіда" за п`єсою Вільяма Шекспіра. Проект реалізується у контексті вшанування пам`яті Великого Барда: цьогоріч виповнюється 400 років, як не стало геніального драматурга. Над шекспірівською п`єсою у Київському театрі на Подолі працює британський режисер Джонатан Банатвала.  Олег Вергеліс Шерлок Холмс, ілюзія обману Прем`єру "Нареченої" прогресивне шерлокоманське людство побачило в новорічну та наступні ночі (на закордонних каналах і в Мережі). У Британії прем`єра зібрала біля екранів понад 8 млн телеглядачів, поступившись рейтинговою пальмою тільки святковому феєрверку. Суперечки навколо фільму не тільки не вщухли, а спалахнули з новою силою.    Олег Вергеліс Грядуть "Герої": топ-10 українських вистав 2016-го Не можна осягти неосяжне й описати те, що не надається до описання. Але в рамках чарту суб`єктивних театральних очікувань 2016-го годилося  б виділити деякі потенційно привабливі проекти. Про майбутню прем`єрну якість наразі немає резону навіть заїкатися (поживемо — оцінимо). Зате є аргументи підкреслити: у 2016-му український театр буде енергійно борсатися, намагаючись вирватися з традиційної репертуарної шинелі: багато проектів очікуються у  форматі копродукції, підкреслено декларованої "незалежності".  Антон Філатов Бранці та "дятли": топ-10 українських кінопрем`єр 2016-го У держбюджеті на 2016-й передбачається 271 млн грн на потреби українського кіно (просили 600 млн, але де ж їх узяти?). Тішить, що багато давно запущених картин у 2016-му все-таки доберуться до широких екранів. І трохи засмучує, що в сукупному репертуарному чарті менше, ніж хотілося б, кінопроектів, розрахованих на масову аудиторію.  Катерина Константинова Вільна людина Іван Марчук У "Мистецькому Арсеналі" триває ретроспективна виставка творів Івана Марчука "Генотип вольності". Проект об`єднав 150 робіт знаного майстра з циклів "Голос моєї душі", "Пейзаж", "Біла планета 1", "Біла планета 2", "Натюрморт", "Нові експресії", "Погляд у Безмежність". Сам художник, за версією британської газети The Daily Telegraph, входить до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу. 

Історія

Сергій Махун "О спорт! Ти — мир!", або Бенефіс фюрера 80 років тому нацисти провели Зимові та Літні олімпійські ігри. Спорт, здавалося, завжди асоціювався з "миром в усьому світі". Нам хотілося вірити, що найграндіозніші спортивні заходи на планеті — а такими, безумовно, були й залишаються Олімпійські ігри — несумісні з жодним видом дискримінації і не мають нічого спільного з політикою. Яка ж наївна ця сентенція!  Святослав Липовецький "Оборонча гвардія" Зоряним часом в історії української адвокатури є період міжвоєнної Польщі. Не лише тому, що в царській Росії, а пізніше в СРСР не було вільного судочинства, а й тому, що переконливий захист підсудних перед присяжними у великій кількості політичних процесів над націоналістами дав українським адвокатам можливість стати помітними постатями суспільного життя Другої Речі Посполитої.