USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №222 січня — 29 января 2016

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Зміна курсу? Закон "про особливості місцевого самоврядування" вочевидь суперечитиме Конституції. Він набув би правової логіки лише у разі внесення змін до Основного Закону. Але ця справа відкладається в довгу шухляду. Бентежить таке когось? Схоже, ні. Всі учасники процесу, здається, готові заплющити на це очі. Оксана Денисова Що на тому березі? Керівник Антитерористичного центру при СБУ Віталій Маліков погодився дати інтерв`ю для DT.UA на тему життя бойовиків та мирного населення на окупованих територіях Донбасу, зважаючи на суспільну важливість теми. Адже переважна більшість громадян досі не до кінця усвідомлює, з ким і з чим Україні доведеться мати справу в разі повернення під свій формальний контроль окупованих частин Донецької та Луганської областей. Оксана Сироїд Брехня Законопроекту про внесення змін до Конституції в частині так званої децентралізації, який може з`явитися в парламенті наступного тижня, присвячується.     Марина Ставнійчук Незалежне правосуддя під патронатом президента Ігри й маніпулювання в конституційному процесі тривають. Черговий крок влади — звернення до Конституційного суду України з проханням розтлумачити положення статті 155 Конституції щодо "наступної чергової сесії Верховної Ради України", — спрямований на відтермінування процедури внесення змін до Конституції, викликав відразу і недовіру в суспільстві. Валентина Самар Деокупація Криму: повернення в пріоритети Президент сповнений оптимізму й рішучості: вже цього року, за його словами, має відновитися український суверенітет над окупованими територіями Донецької і Луганської областей, а "боротьба за повернення Криму залишається пріоритетом на порядку денному". Що ж, президент України викинув на поле м`яч — його вже пасують і відбивають, потихеньку заводяться трибуни. Коментатори шукають поглядом тренера… І від громадянського суспільства й вільних ЗМІ нині залежить, щоб процес не перетворився на дворову гру з договірним рахунком.

Міжнародна політика

А. Веселовський, О. Александров, Українська дипломатія: на шляху до європейських стандартів На тлі докорінних змін, які відбулися у світовій дипломатичній практиці, наша, українська, не демонструє кардинальних реформ, залишається далекою від європейських критеріїв, продовжуючи функціонувати за зразком того зовнішньополітичного органу, що був створений у часи радянської України. Сергій Немирич Євразійська імперіє, бувай! Нарешті, картина, здається, прояснюється. Росія протягом майже двох років методично реалізує погрози, які не одне десятиліття лунали з Москви. Слово у В.Путіна не розійшлося з ділом. Наслідки вражають: понад вісім тисяч людей вбито, мільйони змушені стати біженцями, Крим в імлі, Донбас у руїнах, російський, донедавна такий багатий, інструментарій впливу на Україну майже знищений, а "України нашої маргінальної" більше не існує. Її агонія ще триває, але строки вже визначені. Андреас Умланд Помилки західних Putinversteher Русофобський ярлик, який активно розвішують ті, хто "розуміє Путіна", не тільки недоречний. Часті звинувачення з боку Putinversteher на адресу критиків Путіна у ворожості останніх до Росії розвінчує їх як самих як не більш ніж свідомих чи несвідомих іноземних представників дедалі корумпованішої путінської системи.  Володимир Аліфанов Заворушення в Азербайджані: нафта озолотила, нафта... Стихійні протести, що прокотилися минулого тижня кількома районами Азербайджану, правоохоронні органи пояснили підступами "опозиції і радикалів". Але учасниками мітингів ніхто не керує, і вони не висувають політичних вимог. Це — акт розпачу людей, чия багаторічна фінансова стабільність упала разом зі світовими цінами на нафту.    Олексій Коваль Філіп "не з конопель". Як Молдова обрала новий уряд У Кишиневі минулий тиждень позначився новим загостренням силового протистояння на вулицях столиці, яке в середу призвело навіть до нетривалого захоплення парламенту країни. Проте і в такій непростій ситуації влада Молдови зуміла врегулювати урядову кризу, яка тривала майже три місяці. 

Гроші

Енергоринок

Артем Куюн Автогаз нарощує масштаб Економічна бовтанка, що змушує українців шукати доступну альтернативу бензину й дизпаливу, сприяє швидкій зміні структури споживання моторного палива в країні. Масовий перехід споживачів на скраплений вуглеводневий газ (СВГ, LPG) значно збільшив частку цього палива на роздрібному ринку. Водночас зростаюче вже третій рік інтенсивне споживання автогазу розкриває пласти проблем, до яких ринок виявився не готовим. Ігор Маскалевич За китайське нагрівання? Наприкінці минулого року знову спливла тема багатостраждального китайського кредиту, угоду про який було підписано при Януковичу. Тоді метою залучення кредиту заявлялося заміщення природного газу українським вугіллям. Для "освоєння" кредиту було створено дочірню структуру НАКу — "Вуглесинтезгаз України". Не встигли. Але за обслуговування доступу до кредиту Україна платить з моменту підписання угоди. Алла Єрьоменко Чи є в уряду антикризовий план? Чи ліпше обійдемося... Україна нарощує фінансові вимоги до російського "Газпрому", але при цьому на крайній випадок готова впровадити план національного порятунку, якщо раптом при мінус 20 газу не вистачить.

Людина

Персоналії

Катерина Щоткіна Любомир Гузар: Правдиве замирення — справа обох сторін Ми живемо в стані війни. Це, здається, усвідомили якщо не всі, то принаймні більшість. Кожен по-своєму бачить ворога і перемогу. Або часто не бачить і не має певності ні щодо одного, ні щодо іншого, але, зрештою, обирає із запропонованого списку. Адже якщо війна — мають бути вороги і перемога, еге ж? Про нашу війну і про те, як не втратити себе в ній, — ця розмова з патріархом-емеритом Української греко-католицької церкви Любомиром Гузаром.  Ірина Сикорська Музика життя Колонний зал імені М.Лисенка Національної філармонії України нещодавно зібрав шанувальників творчості знаних українських композиторів Жанни і Левка Колодубів. Минулий рік був ювілейним для зіркового подружжя — їм обом виповнилося по 85. Навряд чи ще десь у світі можна знайти подібний феноменальний тандем.

Наука

В’ячеслав Соловьов Антитеза науки і влади На шпальтах DT.UA в останні роки опубліковано чимало матеріалів, які, здавалося б, переконливо доводять, що, не спираючись на науковий потенціал суспільства, неможливо досягти добробуту країни. Але складається враження, що наше державне керівництво діє всупереч рекомендаціям учених і загальносвітовій практиці: постійно скорочує фінансування науки, не б`є на сполох через те, що чисельність наукових кадрів в Україні неухильно зменшується. Олександр Демченко Через терни — до "Горизонту" На тлі буремних подій минулого року приєднання України до програми Євросоюзу "Горизонт-2020" залишилося майже непоміченим. Тим часом це демонстрація і міжнародного визнання української науки, і прагнення європейської наукової спільноти вивести її із затяжної кризи. А найголовніше — це шанс долучитися до інтенсивного збагачення новими ідеями та технологіями.

Культура

Оксана ЗАГАКАЙЛО Ярослав Грицак: "Путін програв Україну" У видавництві "Грані-Т" торік вийшла книжка "Куди рухається світ". Її автор, відомий український історик і публіцист Ярослав Грицак, торкається суттєвих проблем сьогодення. Його, як і нас, турбує питання: куди ж рухається цей світ, який нині роздирають кризи, нові війни, розбрат, політиканство, тотальний цинізм? Лариса Брюховецька Майдан, аргумент кіно …За останні півтора року вийшло чимало документальних фільмів про Майдан і Революцію Гідності, в тому числі й авторських. Вони різні за форматом, стилем, обсягом, але спільне для них — безпосереднє переживання події. Це роботи правдиві, створені небайдужими людьми.    Ольга Кізлова Бас Євген Орлов: "На сцені La Scala я ніби плавав... Досить регулярні виступи в репертуарних спектаклях Національної опери вже відомих у Європі українських виконавців (які будують на Заході успішні кар`єри) приваблюють у саму оперу серйозну глядацьку аудиторію. Один із таких виконавців — 32-річний бас Євген Орлов, що виступає на найкращих європейських сценах. Він розповідає DT.UA про знаменитих партнерів, специфіку роботи на Заході, а також західних режисерів і концертмейстерів.  Дмитро Санін "Поводир" і "Плем`я" у Брюсселі Фестиваль українського кінематографу Ukraine on Film: Way to Freedom проходить у бельгійській столиці. До програми фестивалю, об`єднаної темою боротьби за свободу (way to freedom), увійшли "Плем`я" Мирослава Слабошпицького, "Поводир" Олеся Саніна, дебют Олега Сенцова "Гамер" та інші фільми. Леся Ільєнко Макдонах і Шмітт: українські обкладинки Нові твори видатних сучасних драматургів Мартіна Макдонаха та Еріка-Емануеля Шмітта скоро з`являться в українських перекладах і на книжкових полицях. Спеціальну "Колекцію театральну" недавно започаткувало "Видавництво Анетти Антоненко".

Історія

Володимир Газін Війна у війні: кому було вигідно? Кривава карта Волині Тема волинських подій 1943 року нині знову на слуху. Відверті піарники від політики і науки, які хочуть привернути до себе увагу або виконати чиєсь замовлення, почуваються привільно. Знову киплять пристрасті навколо питання, в якому, здавалося, всі крапки розставлено і створено фундамент для нормального міждержавного розвитку споконвічних сусідів.  Павло Подобєд Коли немає часу на мертвих — виходить, немає діла і... Чи потрібен українцям власний національний пантеон, чи потрібно увічнювати пам`ять захисників України як з минулих часів, так і з близького сьогодення? Практично будь-який задум, що потребує клопіткої праці і волі до реалізації, часто наражається на українське "не на часі". Чимало задумів, реформ і важливих для держави починань так і не реалізовуються зовсім не через брак коштів чи суспільного консенсусу, а через відсутність бажання і волі до змін: "не на часі" триває роками... 

Соціум

Юрій Касьянов Недільні люди Про українців. Які хочуть кращого життя для своїх дітей, які вірять в Україну і досі вірять у доброго царя. Які підтримували і знову готові підтримати зміни, але хтось повинен їх очолити і за собою повести. Про українців, які втрачають віру в себе. Про людей, від вибору яких залежить наше майбутнє. Олег Покальчук Точка замерзання В українському суспільстві відбувається феномен "надохолождення". Це схильність води залишатися рідкою, навіть коли вона охолоджується до температури нижчої за точку замерзання. Таке явище стає можливим завдяки тому, що навколишнє середовище не містить центрів або ядер кристалізації, здатних спровокувати утворення кристалів льоду.  Ольга Левашвілі Індустрія пророцтв Поступово вкорінюється думка, що на пророцтва можна спиратися, в них треба вірити (бо раніше ж вони справджувалися!), що вони є джерелом істини. У цьому контексті поширюються передбачення Нострадамуса, Ванги, Едгара Кейсі, Раньо Неро, Василя Немчина та ін. Популяризуються оптинські старці, екстрасенси, відомі й невідомі астрологи. Телепередачі, круглі столи, публікації — це нинішні засоби донесення до людей численних пророцтв.