USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №512 лютого — 19 февраля 2016

Влада

Внутрішня політика

Володимир Горбулін Чи є життя після Мінська? Безперечно, будь-які переговори час від часу опиняються в глухому куті, однак неможливо довіку в цьому куті залишатися, вперто позбавляючи себе права на зовнішньополітичний вибір. Сьогодні в світовій політиці відбулося чимало важливих змін. Ігнорувати вплив цих змін на подальший перебіг переговорів щодо Донбасу й Криму неприпустимо. Крім того, констатація відсутності альтернатив суттєво підриває потенціал стратегічного мислення, яке оперує саме альтернативними сценаріями — розробляє їх та обґрунтовує.  Сергій Рахманін Голова МВС Арсен Аваков: "Ми тут усі не святі" У спілкуванні з такими людьми, як Арсен Аваков, наївно розраховувати на одержання однозначних, конкретних відповідей. Особливо, коли запитання стосується так званої чистої політики. Він — досить умілий конструктор привабливих формулювань. І контролює свої емоції набагато краще, ніж думають ті, хто судить про рівень його експресії за театральною історією зі склянкою води. Попри це, з ним важливо спілкуватися. Не тільки в силу ваги очолюваного ним міністерства внутрішніх справ. У нинішніх політичних змаганнях він — один з ключових гравців. Дмитро Менделєєв Агресивне безсилля Більшого знущання з оборонно-промислового комплексу, ніж продемонстрував уряд Арсенія Яценюка, який видав 20 січня поточного року на-гора нескладний набір слів, позначений як Концепція Державної цільової програми реформування й розвитку оборонно-промислового комплексу на період до 2020 р., не дозволяв собі жоден уряд в історії України. Валентин Бадрак Держоборонзамовлення-16. Річ у деталях На тлі чергового загострення ситуації на Сході України та загрозливої гри ворожої Росії своїми військовими м`язами біля наших кордонів українська влада зробила натяк на ривок. Попри урядову кризу, у понеділок Кабінет Міністрів затвердив держоборонзамовлення (ДОЗ) на 2016 р. Діло залишилося за малим — підписом прем`єра під відповідною постановою. Тетяна Силіна Голосіївський котел Раніше одна з найтихіших і найспокійніших київських вулиць — Полковника Потєхіна — стала гарячою точкою столиці. Сюди регулярно приїжджають телебачення, поліція й оперативно-слідчі групи. Тут, за два роки після Революції Гідності, знову завербовані кимось тітушки залякують і ображають людей, які відстоюють свої права, а добре організовані молодики в берцях і чорних одностроях і балаклавах, на очах у правоохоронців намагаються розганяти мирні акції місцевих жителів. Це не звичайне "проблемне будівництво" столиці. У нього дуже специфічний замовник — Служба безпеки України. І дуже вразливий і беззахисний сусід — Голосіївський ліс.     

Міжнародна політика

Віктор Каспрук Ракетні демарші Пхеньяна Запуск Північною Кореєю ракети дальнього радіуса дії в космос став черговим викликом світовому співтовариству. Як вважають західні експерти, запуск є частиною північнокорейської програми розвитку міжконтинентальних балістичних ракетних технологій. Юлія Загоруйко Чи залишить Британія Євросоюз Євросоюз переживає критичний період своєї історії. Головні загрози — не тільки терористичні й міграційні. До них додається майбутній референдум у Великій Британії про вихід чи невихід з Європейського Союзу. Олексій Коваль Іспанський ребус Король Іспанії Філіп VI минулого тижня доручив лідеру Соціалістичної робітничої партії Педро Санчесу сформувати новий уряд країни. Таке рішення монарх ухвалив після того, як нинішній прем`єр-міністр Іспанії Маріано Рахой, лідер Народної партії, відмовився від спроб створити коаліційний уряд, у якому йому не було би забезпечене крісло прем`єра. Нагадаємо, що вибори, які відбулися 20 грудня 2015 р., дали Королівству найбільш фрагментований парламент за останні сорок років. Наталка Пісня "Рано робити висновки" Генрі Кіссинджер свого часу дуже любив повторювати цю фразу. Злі язики стверджують, що саме так він відповів, коли його спитали про наслідки Французької революції 1848 року. Цю ж фразу наполегливо повторював своїй дружині цього вівторка Білл Клінтон. Гілларі програла Берні Сандерсу праймеріз у Нью-Гемпширі з доволі значним відривом. Білл точно знає, про що говорить і робить це і з власного досвіду. Він єдиний з американських президентів, який свого часу програв не тільки праймеріз у Нью-Гемпширі, а й кокус у Айові. 

Гроші

Фінанси

Ігор Шумило Банківська система: про згубність недореформування Перед економікою країни та її банківським сектором стоять надзвичайно серйозні внутрішні загрози та виклики, зумовлені передусім як попередньою, так і нинішньою політикою влади, в тому числі й НБУ. Головною загрозою є недовіра до керівництва Нацбанку та уряду щодо їх не тільки спроможності, а й узагалі бажання утримувати фінансову стабільність і сприяти відновленню економічного зростання. Андрій Алексєєв Розпродаж без гарантій Через півтора року після введення тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка Фонд гарантування вкладів фізосіб нарешті виставив на продаж один із найліквідніших його активів — лізингову компанію з активами в 150 млн грн. Однак, як і в історії із введенням тимчасової адміністрації у "ВіЕйБі Банк" (активи якого Бахматюку дали перевести у "Фінансову ініціативу", а потім вивести під рефінансування НБУ), спроба продати лізингову компанію спричинила скандал. Оксана Веклич Антиекологічне лукавство бюджетного реформування З кожним днем зростає потужний потік інформації про негаразди в процесах реформування економіки, вади держбюджету-2016 і Податкового кодексу, фінансові перевертні бюджетної децентралізації тощо. І серед масиву цих болючих для суспільства проблем країни чомусь скромно стоїть осторонь питання про екологічну виваженість поточного бюджету. А й справді, чому? Чи не тому, що воно приверне увагу до нехтування державою ще й суспільними екологічними інтересами?

Енергоринок

Сергій Куюн Ринок нафтопродуктів. Політ ненормальний Криза продовжує вбивати паливний ринок. Із 2013 р. споживання світлих нафтопродуктів в Україні знизилося на 30,5%. На жаль, це не свідчить про економію й турботу про чистоту навколишнього середовища. Лідером зниження є бензин, продажі якого за останні два роки скоротилися майже вдвічі. Продажі дизельного палива, що більше використовується в комерційному секторі, зменшилися на чверть. Ціновий тиск змушує споживачів звернути увагу на альтернативу у вигляді скрапленого газу й біопалив, популярність яких зростає на очах. 2016-го очікується низка цікавих змін, які можуть суттєво змінити розстановку сил як на оптовому, так і на роздрібному ринках. Ігор Маскалевич Вугілля: і на руїнах держвидобування... За всієї поваги до більш як 50-тисячної армії вугледобувачів, які є потенційними безробітними й на Заході країни, і на воюючому Сході, їм варто було б домогтися не тільки комітетських, а й парламентських слухань, причому до прийняття держбюджету-2016. Тепер залишається сподіватися лише на законодавчі поправки.

Бізнес

Наталя Вареник Бізнес у "павутинні": українські підприємці потрапили... 2016 р. ознаменувався новою хвилею закриття торговельних точок, бутиків і магазинів. Ця тенденція триває вже не перший рік. Торік тільки в столиці припинила свою діяльність не одна тисяча суб`єктів господарювання. Чим займаються вчорашні підприємці? Виявляється, вони обживаються на новому місці — в Інтернеті, причому не поспішають відкривати якісь інтернет-магазини, а проникають у "соціальні мережі"... Богдан Малиновський Овочевий джекпот Найнижчий за останні п`ять років урожай більшості основних овочевих культур (т. зв. "борщового набору") став причиною безпрецедентно високих цін ще до завершення збиральних робіт. Покупці, і не тільки звичайні громадяни, а й мережі супермаркетів, з острахом замислилися, якими ж ціни можуть бути далі. Правда, взявши стрімкий старт, ціни загальмували. Однак аналітики аграрного ринку прогнозують, що навесні ціни перевищать рівень будь-якої з попередніх весен. Анатолій Яковлєв Коли зацвіте пролісок? Не олігархи, а малі бізнес-структури, створені обдарованою молоддю, дають надію на потепління вітчизняної економіки.

Людина

Здоров’я

Ольга Скрипник Полювання на віруси, або Що робив сенатор Барак Обама... Уже третій місяць грип тримає нас у заручниках. Усі прогнози, які давало Мінздоров`я, виявилися неспроможними. Епідемія не закінчилася ні в середині січня, ні на початку лютого. З 20 регіонів, де було перевищено епідпоріг, 15 усе ще залишаються в зоні високого ризику. Що не день, то повідомлення про тисячі хворих і оновлена статистика летальних випадків.  Світлана Орел "Компас" вкаже вихід? Війна часом ставить виклики, на які ми не маємо швидких відповідей. Один з них — психологічна реабілітація бійців АТО. Ставлення до відвідин психолога у нас ще часто залишається радянським — як до чогось неважливого, необов`язкового, а то й такого, чого треба соромитися. Між тим, світовий досвід показує, що в умовах військового протистояння психологічна допомога вкрай важлива і необхідна. 

Культура

Олег Вергеліс Стукають? Відчиніть. Сім режисерів у пошуках Привида Карти розкрито: Привид — збірний образ театральної реформи. У тому вигляді, в якому вона є. Горезвісну "реформу" (хоча б в ембріональному стані контрактної системи, нещодавно підтриманої парламентом), як усі підозрюють, затіяно не заради ровесників Гната Петровича Юри та Наталії Михайлівни Ужвій. В ідеалі така "реформа" передбачає вивільнення творчої енергії нового театрального покоління: молодих акторів, драматургів і, звісно ж, режисерів як модераторів сценічних світів. Оксана ЗАГАКАЙЛО "Чесна поезія пробиває наскрізь…" Чи впливає сьогодні українська поезія на суспільне життя? Чи має молодий поет обов`язково бути "публічною" особою? І що таке чесна поезія в наш доволі безчесний час? Ці та інші питання — в розмові з молодим львівським поетом Галиною Крук, чиї вірші дійсно чесні, справжні, талановиті.    Ірина Зубавіна Берлінале-2016: по дорозі в Голлівуд У Німеччині цими днями проходить один з найбільших світових кінематографічних оглядів: Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале). Він відкрився картиною Джоела та Ітана Коенів "Хай живе Цезар!"

Соціум

Олег Покальчук Три слова Перемога у сприйнятті громадян — це насамперед справедлива відплата, а вже потім — нагородження героїв. Бо ми вивчили: що більше героїв, живих і мертвих, то гірше зі своїми обов`язками справлялася влада в особі конкретних посадовців. І її помилки й дурниці героїчно виправляли інші. Перемога у сприйнятті влади — це коли вдається переконати громадян, що все, що влада робить, і є перемога. Це протиріччя є чудовим добривом для "зрадопереможного" дискурсу.  Юрій Касьянов Може, час акторів міняти?.. Для чого ми стояли на Майдані? Щоб жити не по неправді, жити гідно, по-людськи, без страху за майбутнє своїх дітей. Майдан став вершиною людського духу, зразком щирості й бездоганності вчинків. І після Майдану ми цілком резонно розраховували на результат… Валентин Ткач Останнє чергування. Спливаюча натура Це було давно, коли на вулицях міста ще можна було зустріти дружинників з червоними пов`язками "ДНД". Чергування в ДНД мало одну особливість. Воно сприймалося як втручання обставин нездоланної сили, що й визначало нашу поведінку, коли доводилося самим бути дружинниками. На час чергування ми ставали вільними від умовностей і зобов`язань буденного життя.