USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №911 березня — 18 марта 2016

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Ходіння по мінському полю Києву "намалювали" черговий дедлайн. Виборчий закон для ОРДЛО — у найближчі тижні. Вибори — не пізніше початку літа. Чи означає це, що вони відбудуться? Петро Порошенко, наскільки можна судити, намагається уникнути майже неминучого. Але окрики західних партнерів дедалі жорсткіші. І його внутрішню готовність до цього підтверджує й інтенсифікація роботи над проектом виборчого закону, і ще січневе застереження Петра Олексійовича — "Якщо ми виходимо на підготовку до виборів…" Виходимо?  Валентина Самар Рефат Чубаров: "Двері до "Чорноморського клубу" для... Після 24 листопада 2014-го, дня, коли турецькі ВПС збили російський Су-24, сторони трикутника Туреччина — Росія — Україна перебудувалися. Як це позначится на деокупації Криму? На запитання DT.UA відповідає, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат ЧУБАРОВ, який брав участь у засіданні Стратегічної ради високого рівня між Україною і Турецькою Республікою.   Ірина Виртосу Час "К", або Про права людини у проекті нової Конституції Чи настане після реформ в Україні час "К", коли українська Конституція буде, нарешті, не декларативним документом, а справді Основним Законом? Юрій Смелянський Крим: тенденції, соціально-економічна обстановка, наслідки Два роки тому Україна втратила Крим. Від 20 лютого, офіційної дати початку окупації, триває обговорення питань, пов`язаних із втратою території. Засоби масової інформації пропонують свої майданчики і дають оцінки минулому. Громадянське суспільство оцінює минуле й намагається говорити про майбутнє. Влада намагається героїзувати себе в координатах допущених у минулому помилок. Ігор Лінник Футбол в Україні. Гра на зниження У вівторок, 15 березня, київське "Динамо" проведе в Англії матч у відповідь Ліги чемпіонів УЄФА проти "Манчестер Сіті" — одного з найсильніших і найбагатших клубів світу. Домашня поразка з рахунком 1:3 практично не залишила нам шансів на прохід у чвертьфінал, але сьогодні йдеться не про це. Дуель "Динамо" й "Сіті" — це привід для розмови про економіку футболу України і найближчі перспективи наших команд. Володимир Кравченко Україна — Туреччина: союз ситуативний, а не стратегічний Ще на початку року в Києві навіть і не припускали, що Петро Порошенко навесні вирушить до Туреччини з офіційним візитом. Але кілька тижнів тому турки несподівано запропонували провести в березні чергове засідання Стратегічної ради високого рівня. У Києві поквапилися скористатися нагодою: у Чорноморському регіоні Україні потрібні союзники, які не бояться протистояти Кремлю. А переговори президентів можуть зміцнити відносини двох країн, дати поштовх новим економічним проектам і реанімувати старі.

Міжнародна політика

Якуб Логінов Словаччина після виборів: успіх неофашистів і коаліційна... Неофашисти Маріана Котлеби в парламенті, успіх антисистемних партій та роздрібнений парламент, у якому важко буде створити стабільну більшість для майбутнього уряду, — і це все за чотири місяці до початку словацького головування в ЄС. Такий вигляд має політична сцена Словаччини після парламентських виборів, які відбулися минулої суботи, 5 березня. Олексій Їжак Ядерний кут для Росії Минулого тижня сайт німецької газети Bild сповістив світ про підготовку в Росії "найбільших за 25 років випробувань ракет далекого радіуса дії". Це був переказ редакційної (тобто спущеної зверху) новини газети "Известия", що з`явилася за кілька днів до цього. Хто б звернув на це увагу, якби не Bild, готовий поцікавитися, що на душі в російського президента? Втім, подія справді важлива, а тому подивімося уважніше на складну динаміку ядерного балансу між Росією і США.

Гроші

Макрорівень

Ігор Шумило Афективне управління Економіка та фінансова система України, як і все суспільство загалом, стали заручниками того фарсу, який триває навколо відставки уряду. Суспільству нав`язують два неприйнятні варіанти. Або збереження Яценюка на посаді прем`єр-міністра та перетворення його на ще слабкішу маріонетку при фактично тотальному підпорядкуванні Кабміну безпосередньо президенту. Або кулуарне визначення на Банковій голови та складу так званого технічного уряду. Андрій Гриценко Маніфест ліберально-соціалістичного руху Людська цивілізація перебуває в глибокій кризі. Досягнувши величезних успіхів у науково-технічному розвитку, суспільство не змогло вирішити базових проблем людини, забезпечити збалансований, сталий розвиток економіки і духовний прогрес. Разом з глобалізацією прийшла фрагментація людського суспільства, виникли глобальні загрози й конфлікти. Людство постало перед глобальним викликом своєму існуванню. Це потребує усвідомлення проблеми в усій її складності та адекватних ситуації рішень. В. Панченко, Н. Резнікова, Операція "деіндустріалізація", або Навіщо нам промисловий... Україна — не бідна. У неї достатньо ресурсів, щоб продукувати дохід, згадати хоча б вивезені в офшори капітали та обсяги тіньового сектора нашої економіки. Наші проблеми в господарюванні. І якщо ми замість їх вирішення будемо популяризувати ідею про нашу бідність, нас ніколи не сприйматимуть як рівного партнера. Ми й надалі залишатимемося об`єктом, а не суб`єктом міжнародних економічних відносин. Андрій Ревенко Реформування статистики: коли менше не краще Оголошений наприкінці минулого року початок реформування державної статистики України, по суті, зводиться до чотирьох різновекторних і різнокаліберних аспектів. Це скорочення на 20% її штатів, скасування за "хвацькою" рекомендацією біляурядових громадських активістів 15 форм статзвітності, а також передача близько 80 форм із Держстату в інші міністерства та відомства. І, нарешті, внесення низки змін до законодавства про статистику.

Енергоринок

Ігор Маскалевич Видобуток чи реверс? Давно вже стало аксіомою, що в Україні повний завал із обсягами буріння та видобутку вуглеводнів. В основному країна проїдає ще "радянські" запаси, не забезпечуючи приросту нових. Про нафту взагалі говорити не варто — "Укрнафту" "доїли" так старанно, що видобуток просів із 3 млн т до 1,8 млн (попередні дані за останній рік). Із природним газом ситуація трохи краща, обсяг його видобутку зусиллями всіх компаній в останні два десятиліття тримався на рівні 18–20 млрд кубометрів на рік. Але це ще дуже далеко від задоволення потреб України в цьому енергоносії. Б. Коробко, В. Куніцин, Як запобігти колапсу енергосистеми Енергетика в наш час є ключовою стратегічною галуззю забезпечення сталого розвитку будь-якої держави. Сталий розвиток — це керований розвиток. В ринкових умовах керованість економіки кожної країни можлива лише за її державного контролю та регулювання в обсягах не менш як 61,8%. Цю вимогу в нашій країні проігноровано, і саме тому, на наш погляд, відбувається занепад Об`єднаної енергетичної системи України (ОЕСУ), який загрожує їй колапсом.

Людина

Персоналії

Алла Котляр Арсеній Фінберг: "Головне завдання зараз — постаратися... Арсеній Фінберг: "Головне завдання зараз — постаратися підняти людей із дивана" Подорож завдовжки у вічність Наш дорогий колега й друг Олександр Павлович Рожен помер 6 березня у Ванкувері, де він жив із родиною останні два роки. 1 лютого йому виповнилося 79 років. Олександр Рожен відомий не тільки як український кіносценарист (багато його сценаріїв здобули призи на міжнародних кінофестивалях), а й як журналіст і письменник. Крім півтори сотні сценаріїв до науково-популярних і документальних фільмів, він тільки в нашому тижневику як кореспондент відділу науки і освіти, потім науковий оглядач, опублікував понад п`ятсот статей. Із запалом працював у жанрі науково-художньої літератури, планував видавати серію книжок про видатних діячів української науки і культури.

Наука

Лідія Суржик Ганна Єльська: "Без незалежної міжнародної експертної... Чому процедура розподілу коштів на утримання наукових установ і президії НАНУ непрозора? Чому фінансування урізається до початку оптимізації, — де логіка? Власне, це послужило приводом для інтерв`ю з директором Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України академіком НАНУ Ганною ЄЛЬСЬКОЮ. Є й інший привід — нагородження її Золотою медаллю ім. В.Вернадського. Реквієм за пектораллю Поки найвищі державні провідники не вельми успішно б`ються за євроінтеграцію, вітчизняна археологія вже давно інтегрувалася з європейськими структурами. Здобутки наших вчених, у співпраці з найвідомішими західними і східними дослідниками, є органічною складовою світового наукового процесу. Гучні археологічні відкриття: житла з кісток мамонтів, трипільські поселення-гіганти, скіфська пектораль, античні міста Причорномор`я — принесли українськім науковцям світову славу. Але настали часи, коли українська археологічна наука може припинити своє існування.

Культура

Оксана ЗАГАКАЙЛО Мама Кузьми: "Ранній "Скрябін" обов`язково повернеться" Ольга Михайлівна Кузьменко, мама легендарного Кузьми, у розмові з кореспондентом DT.UA щиро зізнається, що часом просто боїться чути голос сина — у піснях і відеозаписах. Страшний біль втрати не вщухнув і не вщухне ніколи (фронтмен "Скрябіна" загинув торік 2 лютого: позашляховик співака зіткнувся з молоковозом). Євген Бершеда Швейцарський слід Сергія Лифаря Випробування, які долає Україна на шляху самоствердження у європейській родині, спонукають до роздумів над долею видатних українців, відомих своїм внеском до європейської та світової цивілізації. Одним із них був Сергій Михайлович (Серж) Лифар. У 1923-му він 18-річним юнаком емігрував до Парижа, де став зіркою світового балету, і пішов із життя 1986 р. у Швейцарії. Олег Супруненко Мистецтво автобусної зупинки: погляди українців та... "Zupynka" як новий/старий національний бренд! Можливо, така теза комусь видасться дивною. Насправді ж цю тему супроводжує майже "міфологія". Зокрема, один із відомих німецьких мандрівників поставив собі за мету добитися, аби найгарніші автобусні зупинки України було взято під опіку ЮНЕСКО. Катерина Константинова Шевченка обере народ Днями в Україні оголосили про запуск кінопроекту "Таразі. Прощання з пустелею" (сценарій Олександра Денисенка). Створенню фільму передуватиме так званий народний кастинг "Я — Шевченко". Його мета — виявити ідеальну кандидатуру на роль Тараса Григоровича.

Історія

Олександра Шутко "Український султанат" в Османській імперії Українці пишаються своєю землячкою Роксоланою, яка стала дружиною султана Сулеймана І Пишного та матір`ю його наступника, Селіма ІІ Рудого. Утім, вона була не єдиною українкою в гаремі вінценосних османів. Адже кримські татари, здійснюючи впродовж декількох століть грабіжницькі набіги на наші землі, полонили сотні тисяч молодих жінок та дівчат і продали їх у рабство. Ними поповнювали родини володарів Блискучої Порти. Спробуємо повернути із забуття хоча б деякі імена наших співвітчизниць, які жили в султанських палацах упродовж 600 років. Святослав Липовецький Як "ліквідовували" унію 17 вересня 1939 р. Червона армія ввійшла в Галичину, яка ще формально належала до Польської держави. "Освободителів" часто вітали квітами і в селах вивішували червоний та синьо-жовтий прапори. Проте і суспільство, і громадський провід розуміли, чого очікувати від нової влади, і звернення Костя Левицького вже тоді вказувало, що Українська греко-католицька церква (УГКЦ) прийме на себе один з головних ударів більшовиків.  

Сімейне коло

Катерина Гольцберг Неправда, яка веде до правди Ми хочемо, щоб наші діти нам ніколи не брехали, але, на жаль, виховуючи дітей, нерідко даємо їм уроки реальної абсолютно ідеальної брехні. У питаннях правди й неправди батьки часто дуже суперечливі. Вони хочуть, щоб діти їм не брехали, але допускають брехню там, де вона потрібна як частина адаптації до соціокультурних норм, вносячи в голови й душі дітей різке протиріччя, де вибір, що його робить дитина, майже завжди спричиняє розчарування. Оксана Білик Викиньте ліжечко, або Італійський рецепт самостійної... Сергій Брін, співзасновник корпорації Google, в одному зі своїх виступів сказав: "Я вважаю, що отримав чималу користь від Монтессорі-освіти, яка деколи дає учням набагато більше свободи робити щось у своєму власному темпі, відкривати щось нове". То що ж такого приховано у системі виховання Марії Монтессорі, і чи обов`язково відвідувати спеціальний навчальний заклад, щоб скористатися її перевагами?