USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1018 березня — 25 марта 2016

Влада

Внутрішня політика

Богдан Яременко Диплобаматія Історія розсудить, наскільки переконливими були здобутки президента США Барака Обами у царині міжнародних відносин. А нині очевидно інше: дії і бездіяльність Обами переклали розв`язання проблеми російської агресії в Україні на його наступницю (чи наступника), як і він свого часу успадкував афганську чи іракську проблеми. // Володимир Драбчук Володимир Прокопів: Усі ключові підприємства, які забезпечують... Нещодавно минуло 100 днів роботи Київської міської ради нового скликання. Перед цим органом стоїть чимало задач, а в контексті запланованої децентралізації його вплив тільки зростатиме. Володимир Прокопів встиг покерувати земельною комісією у попередньому скликанні Київради, а у новому — вже сів у крісло секретаря Київради — заступника міського голови. DT.UA зустрілося з лідером чергової молодої команди і спробувало з`ясувати його бачення розвитку столиці. Тетяна Силіна Чардаш під музику Кремля У Євросоюзі немає єдності в питанні прочитання Мінських угод, повідомив цього тижня в інтерв`ю Euractiv головний дипломат Литви Л.Лінкявічус. А це означає, що обговорення Євросоюзом продовження антиросійських санкцій у червні може бути досить непростим. За нашою інформацією, як мінімум чотири країни — Угорщина, Словаччина, Італія і Греція — виступають за якнайшвидше скасування обмежувальних заходів проти Росії. Ніна Перстньова Весняне загострення Бурхливий видався тиждень. Початок пристрастям поклали одкровення Саші Боровика про підготовку політичної програми нового "Руху за очищення", про організацію місцевих партійних осередків з людей, яким вірять місцеві громади, про проведення демократичних праймериз, що сприяють визначенню лідерів для участі в парламентських виборах. Сергій Куюн Нафта в обмін на… телевізор Останнім часом Ігор Коломойський зачастив в Україну, де не був майже півроку. Основна мета візитів зрозуміла — зустрічі з президентом і прем`єром, про що, як і про їхній зміст ніхто не поширюється. Чому така таємність? Мабуть, тому, що йшлося не про те, про що хотілося б чути громадянам України.

Міжнародна політика

Павло Гайдуцький Україна—ЄС: курс вірний, хід повільний! Перші місяці початку дії зони вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом справили суперечливе враження. Низка українських виробників незадоволені обсягами наданих квот, а європейці зауважують, що українці не вибрали навіть визначених обсягів. З`явилися публікації про сумнівну, оманливу і навіть "шкідливу" євроінтеграцію. З огляду на це логічним є запитання: звідки ця нова хвиля євроскептицизму? Станіслав Філіппов Когнітивний дисонанс мігрантів у Європі Чи зміняться європейські традиції гостинності стосовно мігрантів? Чи справді злочинність мігрантів — це не роздута проблема, а реальне явище, котре варто серйозно брати до уваги? Коли так, то які цього причини? Ці та інші запитання спонукають уважніше поглянути на повідомлення останніх місяців про діяння, які скоюють у Європі вихідці з Північної Африки та Близького Сходу.

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Допоки "девал" не клюне, Київ не перехреститься Коли за підсумками січня ц.р. Держстат зафіксував падіння обсягів українського експорту на 41% (стосовно грудня 2015-го), це викликало досить серйозні побоювання, що навіть скромного зростання ВВП цього року не буде. НБУ, Мінфін і Мінекономрозвитку наввипередки взялися знижувати й без того мінімальні прогнозовані показники зростання. Ситуацію погіршує наростаюча політична криза та, як наслідок, пауза у відносинах із МВФ. На сьогодні продовження співробітництва з фондом — наша єдина можливість не скотитися в прірву чергової кризи. Але про це, здається, пам`ятають не всі. Михайло Кухар Максим Мартинюк: "У нас є завдання запустити ринковий... Держгеокадастр продовжує просувати проведення земельної реформи в країні. Великі олігархи через своїх лобістів, місцева влада через своє бажання повною мірою правити уділами та просто політики-популісти — всі намагаються залишити український чорнозем у вічному тіньовому обороті, ставши на шляху відкритих торгів. Водночас громадяни хочуть бачити результат реформ уже сьогодні, розраховуючи на високий сервіс при поводженні зі своїми наділами. Голова Держгеокадастру Максим Мартинюк розповів DT.UA про те, як ідуть реформи, і чого варто очікувати найближчим часом від сектора земельних відносин.

Енергоринок

Олександр Карпець Комунально-договірний "розводняк": як це роблять у... Нинішня ситуація навколо "Київенерго" є найбільш наочним прикладом того, як громадяни країни, у цьому разі жителі Києва, стали жертвами власної безграмотності, пасивності, прагнення пристосуватися за будь-яку ціну, небажання відстоювати свої права та законні інтереси, часто навіть не розуміючи, у чому їхній смисл. Зате має місце покірне підпорядкування інтересам олігархічним. Сергій Уманський Одеський припортовий — старт великої приватизації чи... Перше та головне правило монополіста — максимальні ціни при мінімальних витратах і зусиллях. Цього правила дотримуються за всіх часів і в усіх народів. Можна навіть сказати, що історія людства — це боротьба з монополізмом. В усі століття люди вчилися обмежувати апетити монополістів і монополій, іноді зносячи голови. Там, де вдавалося взяти під контроль монополії, країна розцвітала. Там, де ні, держави й нині перебувають на задвірках світу (якщо взагалі існують).

Бізнес

Тетяна Кириленко Кочегар не може наживатися на власникові котельні Столиця готується до міжнародного інвестиційного конкурсу з передачі в управління "Київенерго". Василь Худицький Щоб збирати врожай, спочатку треба засіяти поле Бізнес так довго нарікав на високі нарахування на сплату заробітної плати, що на початку 2016 р. уряд нарешті наважився (з дозволу МВФ. — Ред.) і прийняв політичне рішення, — розмір ЄСВ з колишніх 42 враз упав до 22%. Але не встигли підприємці скористатися цим фінансовим ресурсом, як в уряді почали говорити про... підвищення ЄСВ. Хоча минуло тільки два місяці… Роман Якель ГЕС на Дністрі: економічна вигода і екологічне лихо У ці дні громадські екологічні організації, туристичні клуби, науковці-екологи висловлюють категоричне "ні" планам будівництва каскаду з шести ГЕС із водосховищами на річці Дністер. 3 березня вони просто примусили депутатів від усіх політичних сил, представлених у Тернопільській обласній раді, заборонити майбутнє будівництво. Обранці думали по-різному, але ніхто не захотів втрачати електоральні бали в масштабах області, тому одноголосно підтримали мораторій. Проте крапку в цій історії не поставлено, бо своє слово ще мають сказати територіальні громади, які сусідять із Дністром.

Людина

Культура

Олег Вергеліс Бучма. Оптимістична трагедія Виповнилося 125 років від дня народження Амвросія Бучми (1891–1957) — геніального українського актора, соратника (а іноді — опонента) Леся Курбаса і Гната Юри. Неперевершеного виконавця найголовніших ролей (Тараса Шевченка, Володимира Леніна, Миколи Джері, Миколи Задорожного etc.) — у репертуарі класичному й соцреалістичному. Катерина Константинова Любов Якимчук: "Те, що з нами відбувається, і є розкладання:... Любов Якимчук — одна із найкращих сучасних українських поетів. Її твори виходять у Німеччині, Польщі, Ізраїлі, США. Народилася у Первомайську Луганської області, в місті, яке опинилося у вирі воєнної катастрофи на Сході. Саме через цю війну рік тому її батьки та бабуся залишили Первомайськ і переїхали на Полтавщину, у село, де народився Михайль Семенко. В інтерв`ю DT.UA Любов Якимчук розповіла про трагедію Луганщини, улюбленого Семенка, про свої нові проекти й нові тексти. Олег Вергеліс Ой у полі нивка У Львівському театрі імені Леся Курбаса відбулася прем`єра вистави "Ножі в курях, або Спадок мірошника" за п`єсою Девіда Гарровера. Останнім часом ця п`єса помітно хвилює уяву різних українських режисерів. Що стосується міста Лева, режисер якраз не "різний", а знаковий, — Володимир Кучинський. Ігор Бондар-Терещенко Літаки над териконами Усіх нас можна привітати з прибуттям до літературного цеху соціального жанру непересічної авторки. Її саму, мабуть, уже неодноразово вітали, адже "Терикони під літаком" Світлани Єременко нещодавно отримали першу премію на конкурсі "Літературні відкриття року", яка присуджується за найкращий дебют у прозі.

Історія

Олеся Ісаюк "Велика блокада": як провести вибори у непокірному... Вибори відбулися 10 лютого 1946 р. Відбулися суто формально, бо на дільниці потрапили не більш як 40% виборців. Основну масу довелося гнати "голосувати" силою або ж змушувати прийти погрозою взяти заложників з мешканців села. "Прелюдією" до виборів стали обстріли лісів з танків та артилерії, у містечка ввели механізовані роти. У селах на узвишшях виставили кулеметні застави, на виборчих дільницях — посилену охорону. Населення не могло пересуватися без спецперепусток.  Петро Кралюк Сценарії революції: від Миколи Костомарова і Крейна... Попри домінування в українській культурі й суспільній думці "революційного тренду", точніше "тренду бунту", характерного для пригноблених колоніальних народів, знаходилися мислителі, які відкидали і навіть критикували ідею революції. Одним із перших серед них був Микола Костомаров (1817–1885).

Соціум

Олег Покальчук Формула всього Поки людини щось усерйоз не стосується, її життя зазвичай нормальне, тобто нудне. Але часом буває щось усерйоз і несподівано — кохання, війна, смерть або народження. І життя вмить змінюється. Стає гранично зрозумілим і чітко чорно-білим. У ньому всьому є пояснення й рецепт, відомі герої і лиходії.  Ігар Тишкевич Як зрозуміти Україну. Сторонній погляд на особливості... Українці — дивовижна нація. З одного боку, вони здатні на колосальні звершення. З іншого — послідовність вчинків і їхня логіка часто вганяють у ступор представників інших народів. Світлана Кабачинська Вау, губернатор! В країні, яка зветься Україна, де 77,8% громадян — українці, а українську мову під час перепису 2001 року назвали рідною 67,5% населення, цю — державну за Конституцією і шановану на словах — мову протягом усіх років незалежності зневажають, принижують і виживають зі свого єдиного рідного дому.  Ігар Тишкевич Таран як засіб виховання поваги до ПДР Про стиль їзди в Україні пишуть багато й барвисто. Справді, на дорогах можна побачити все. І втілення гасла "більше швидкість — менше ям", "їду, як хочу". Про паркування, зупинки — окрема розмова. Про це найкраще розкажуть жителі великих міст. Незалежно від того, є в людини автомобіль чи ні.