USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1125 березня — 1 апреля 2016

Влада

Внутрішня політика

Елла Лібанова "Україна єдина" — це мета, а не гасло Хоч би як вони розвивалися надалі, Україна вже ніколи не буде такою, якою була раніше, Донбас і Крим — також. Суспільство значною мірою поділене за ставленням до цих подій, до ролі в них місцевих жителів, регіональних еліт і Російської Федерації. Цей поділ необхідно долати, необхідно домагатися усвідомлення переважною частиною суспільства (в ідеалі — всім суспільством) важливості національної єдності, оскільки і безпека Української держави, і перспективи розвитку залежать не так від суто економічної ситуації і спроможності влади вирішувати поточні проблеми, як від загальних суспільних настанов. Володимир Горбулін Гібридна війна: все тільки починається… Часткове затишшя на фронті не має навіювати нам самозаспокійливих думок, що, мовляв, "усе скінчилося". Ми отримали досить умовну передишку (у т.ч. завдяки постійно критикованим Мінським угодам), яку маємо використати для реальних економічних реформ, удосконалення сектора безпеки і оборони, пошуку системних рішень у протидії гібридним загрозам. Причому вже в найближчому майбутньому.  Альберто Пердука Конфіскація без вироку суду — італійська брендова річ... Що італійські прокурори повинні доводити в суді, які гарантії захисту своїх прав має власник майна і як це працює на практиці — пояснює Альберто Пердука, заступник головного прокурора Турина. Д. Котляр, І. Пресняков, С. Ковач, Чого вам ніколи не розповідали про електронне декларування... Дедалі частіше можна почути, що нова система остаточно зруйнує державну службу через суворі вимоги і вимагає декларувати все до дрібниць. До поширення цього міфу доклалося дуже багато політиків та посадовців. Якою ж є ситуація насправді?  Олексій Їжак Практична конспірологія брюссельських терактів Росія наполегливо лякає Європу у формі попереджень про нові теракти, пропонуючи свої послуги для вирішення проблеми. Навряд чи слід Росії у паризьких і брюссельських терактах можна довести. Ба більше, ніщо прямо не вказує на наявність такого сліду. Але Росія досить відверто, нехай і завуальовано, заявляє, що їй було відомо про попередні теракти, і вона впевнено вказує на майбутні вибухи, яким можна запобігти, якщо Росію про це попросити. 

Міжнародна політика

Володимир Кравченко Україна — НАТО: стара книжка в новій палітурці Дива на Віслі не буде. Відсутність повномасштабних реформ і внутрішньополітична криза в нашій країні, "втома від України" у Старому й Новому Світі та страх викликати роздратування в Кремля, який відчувають західноєвропейські столиці, істотно обмежують перспективи Києва на липневому саміті НАТО у Варшаві. Микола Бєлєсков Морська далечінь Піднебесної Події, які відбулися у Південно-Китайському морі протягом кількох останніх місяців, уже можуть претендувати на те, щоб стати поворотним моментом у протистоянні між КНР і США з приводу правил гри в цій частині світового океану. Пекін продовжує послідовно реалізовувати свою політику, спрямовану на отримання ефективного контролю над цим морем. А Вашингтон стоїть перед непростим завданням сформувати ефективну стратегію протидії претензіям КНР. Віталій Федянін Сирійський вихід Путіна Заява Росії про виведення військового контингенту з Сирії обговорюється чи не жвавіше, ніж початок російських авіаційних ударів у цій арабській країні наприкінці вересня 2015 р. Хоча росіяни вже тоді казали, що операція триватиме 3–4 місяці, міжнародна спільнота мало вірила словам Москви. Це цілком виправдано, адже операція, яку Володимир Путін у жовтні минулого року назвав "стабілізація законної влади Сирії і пошук політичного компромісу", не завершилася. Вона триває, перейшовши в іншу фазу.  

Гроші

Макрорівень

Юрій Сколотяний Анатолій Гальчинський: "У провалах економічної політики... Дивно, що економіка взагалі подає якісь ознаки життя при напівзруйнованій кровоносно-банківській системі й тому найжорстокішому кредитно-грошовому голоді, на якому її тримає ще одна гілка влади — монетарна. Наявність безлічі сумнівів у спроможності такої політики Нацбанку (як і побоювань із приводу катастрофічності наслідків), очевидно, не викликає особливого занепокоєння ні в глави держави, ні в законодавців. З питаннями на ці та інші сполучені теми ми звернулися до екс-голови НБУ (2000–2005 рр.) Анатолія ГАЛЬЧИНСЬКОГО. Володимир Чопенко Безземельна нація Наукова громадськість скромно, у вузькому колі, відзначила 25-річчя початку земельної реформи. Підсумок: чимало зроблено, але до частини робіт ще й не приступали… Ярослав Жалило Криза довіри і прагматизм в економічній політиці Жорстке падіння української економіки, що відбувалося протягом 2014–2015 рр. Унаслідок катастрофічної кризи збанкрутілої влади, воєнної агресії та фактичної втрати частини території, подальшого витіснення України з ринків РФ і зумовленої цими чинниками глибокої внутрішньої фінансової кризи, закономірно змінюється економічною депресією. Леся Чміль Бюрократія 2.0 Сьогодні, коли постало завдання поширити систему електронних послуг на всю Україну, ми опинилися перед складним вибором: і далі дотримуватися філософії розмаїття чи створювати єдину уніфіковану систему?

Фінанси

Юлiя Самаєва Кручу-верчу, ПДВ-пільги хочу! Для МВФ скасування податкових пільг для АПК було першочерговим пунктом — про нього згадали значно раніше від пенсійної реформи і секвестрування видатків бюджету. Можливість бізнесу не платити податків просто тому, що він аграрний, не вписується у світогляд іноземних кредиторів. А от в українській дійсності це нормально.  Тарас Ткачук Максим Мокляк: "Технократів, які можуть прийти та змінити... Що насправді відбувається в ДФС? Чи можна назвати це реформами? На ці теми ми поговорили з Максимом Мокляком. Навесні 2015 р. він виконував обов`язки керівника ДФС, потім повернувся на посаду голови координаційно-моніторингового департаменту — однієї з ключових структур відомства. У грудні Мокляк написав заяву про відставку. Це його перше інтерв`ю після того, як він пішов із фіскальної служби.

Енергоринок

Ігор Маскалевич Атомне поле: проміжний пейзаж Закупівлі Україною ядерного палива торік видали парадоксальний результат. На другому році гібридної війни відсоток поставок ядерного палива з Росії… виріс. Загалом же тільки за останні п`ять років Україна купила в Росії палива на більш як 3 млрд дол. Як мінімум 600 млн із них могло піти конкурентам Москви. Але не сталося. Ганна Люта Кому відходять надра Конфлікти навколо аукціонів із продажу спеціальних дозволів і обвинувачення, що вже звучать на адресу Держгеонадр, свідчать про те, що говорити про прозорість у цій галузі поки що передчасно. Надра країни, особливо перспективні нафтогазові ділянки, схоже, як і раніше, залишаються привілеєм обраних компаній. Сергій Куюн Менша з двох бід Наприкінці березня після піврічної паузи відновилися поставки в Україну дизельного палива з Росії. Першим нову експортну процедуру пройшов "Лукойл", на підході інші російські виробники. Загалом є передумови вважати, що цей рік може ознаменуватися істотним зростанням поставок у цьому напрямку, зокрема й у результаті відновлення роботи нафтопродуктопроводу "Прикарпатзахідтранс", що отримав нового власника. Добре це чи погано?

Людина

Культура

Оксана ЗАГАКАЙЛО Людина-театр Олег Стефан Напередодні Міжнародного дня театру не було сумнівів, хто з вітчизняних акторів міг би номінуватися на титул "людина-театр". Талановитих акторів немало. Але саме львів`янин Олег Стефан — людина, котра безпосередньо жила в театрі (досить довгий час, не маючи власного помешкання), людина, котра живе театром (повсякчас), людина, котра ідентифікує себе з різними образами навколишнього і театрального світу. Він каже про себе: "Я — дерево… Я — війна… Я — камінь…" Лариса Брюховецька Пітчинг, піар. Суєта Очільниця Держкіно часів Януковича знала толк у піарі. Яким би не був результат роботи відомства, прес-конференції проводилися більш ніж регулярно. Приводами для зустрічей із пресою ставали наміри реалізувати проекти, участь країни (досить скромна) у МКФ, прохід російських кінозірок по червоній доріжці Одеського МКФ, захоплення публіки й нагороди, яких ті зірки удостоювались, і т. п. Звісно, все це подавалося як здобутки. Й, хоча в окремих виданнях оприлюднювалися факти "розпилювання" нею бюджетних коштів, значення цьому ніхто не надавав, адже хвиля піару глушила найменші спроби критики. Катерина Константинова Світло і "Тіні" Параджанова У "Мистецькому Арсеналі" розгорнувся масштабний музейний проект — "Тіні забутих предків. Виставка". Це присвята культовому фільму Сергія Параджанова. Сама картина давно стала легендою, розпізнавальним знаком українського кіно. А тріумф стрічки перетворився на трагедію самого режисера: заздрість, переслідування, судилище, в`язниця. Олег Вергеліс Ідіть і живіть у ньому (дні театру 2016) Десять привабливих театральних подій, які відбудуться невдовзі після Міжнародного дня театру (27 березня): прем`єри, фестивалі, бенефіси (найкраще за версією DT.UA). У цьому плані заклик стародавнього критика — "Ідіть і помріть у ньому!" (театрі) — не актуальний. У театрі все-таки краще якнайдовше жити, якщо дозволяє художній клімат.

Соціум

Алла Котляр Успішні люди — успішна країна? Успішність — одна з найбільш бажаних і проголошуваних цінностей у будь-якому суспільстві. Успішним завжди вважається той, кого інші прагнуть брати за взірець, щоб досягти того ж, що й він, — чи так само навчатися; чи купити такий самий одеколон; чи так само хвацько, не зважаючи на правила, кермувати машиною. А от критерії, за якими суспільство оцінює успішність, не тільки різні в різних країнах, а й залежать від конкретних історичних, культурних та економічних умов, у яких перебуває суспільство на певний момент. Катерина Щоткіна "Вимкніть попа" У потоці обговорень погрому "Маршу рівності" у Львові "церковний" аргумент виник одним із перших. Навіть до "провокації засланих козачків націоналістичної зовнішності". Полум`яні оратори зверталися на своїх стрічках до священноначалія УГКЦ, обвинувачуючи й викриваючи саме його в тому, що ЛГБТ-акція зазнала нападу. Обвинувачували не вкупі, а ще раніше, ніж "батьків міста", які просто "перебувають під клерикальним впливом", правоохоронні органи і, нарешті, самих погромників. Олег Покальчук Чому ми все ще живі? Усі власники нелегальної зброї "про всяк випадок" (за винятком оргзлочинності, де свої правила зберігання, носіння та застосування) заникали її досить глибоко й далеко. Це суто національна традиція. Але з початком війни з`явився шанс потрапити ще й під роздачу за підозрою в екстремізмі, сепаратизмі (одне слово, потрібне напишуть). Тому, мабуть, ще й глибше перезаховали. Археологи майбутнього зрадіють.   Лариса Лісняк Коли й у війні знаходиш притулок У самому Луганському зараз близько двох тисяч жителів, у Воздвиженці — кілька сотень. Дві тисячі виснажених війною людей, дві тисячі доль — біль, страх і, звісно, надія... Знаєте, чого найбільше вони бояться? Не обстрілів, не розтяжок, не відсутності часом елементарних побутових умов, — до цього вони вже пристосувалися, з цим вони вже змирилися. Найбільше люди бояться, що вони навіки залишаться "сірою зоною"...