USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №138 квітня — 15 апреля 2016

Влада

Внутрішня політика

Юлiя Самаєва Що не дозволено Юпітеру Відповідальність за президентську "офшорну історію", краєчок якої визирнув із панамських засіків Mossack Fonseca, у результаті перекладається на консалтингові та юридичні компанії — люди ринку, не політики, не врахували репутаційних ризиків. І справді, сидячи в кріслі народного лідера, офшори на своє ім`я реєструють хіба що вожді племен. І помилка це чи жадібність, не нам судити. Володимир Гройсман Вийти з кризи і розкрити прихований потенціал країни Колись, коли я тільки починав працювати вінницьким міським головою — а мені на той момент було 28 років, — один досвідчений менеджер дав мені добру пораду. Він сказав: "Якщо хочеш бути успішним керівником, то маєш одночасно дивитись і навколо себе — чути і бачити те, що хвилює людей сьогодні, — і в майбутнє, завжди розуміти кінцеву мету, до якої йдеш". Інна Ведернікова Мешканці скляного будинку камінням не кидаються Доки закордонні букмекери слідами офшорного скандалу приймають ставки на те, президент або прем`єр котрої країни наступним піде у відставку, наша спільнота вже майже тиждень "рубається" аргументами "за" і "проти" Петра Порошенка, який також потрапив до чорних списків високопосадових любителів ухилятися від сплати податків. Бій буде тривалий, однак уже тепер очевидно таке. Олександр Пасхавер Море хвилюється На тлі загального розчарування владою, підігріта потужною хвилею критики в жанрі "гірше ніколи не було", на нашому дворі розцвітає політична криза. Не пригадаю такої винахідливої лайки. Втім, мова не про неї, а про те, як ця криза вплине на й так повільний перебіг реформ. Станіслав Васін Homo Donbassus, або Що змінила війна Homo Donbassus,  або Що змінила війна Валентин Бадрак Індійський форсаж На початку квітня стало відомо, що Індія зацікавлена створити разом з Україною новий багатофункціональний транспортний літак для військово-транспортної авіації та внутрішніх цивільних перевезень. Про те, що в Нью-Делі дійшли висновку замінити цим проектом раніше заморожений російсько-індійський проект MTA (Multi-role Transport Aircraft), уже говорять відкрито. Попри те, що індійський ринок багато років вважався російською вотчиною.

Міжнародна політика

Тетяна Силіна Не все пропало Це вже навіть не багатостраждальна Угода, а прямо якась зачарована. Після багатолітніх перипетій, коли, здавалося б, для набуття чинності Угодою про асоціацію Україна—ЄС залишилося всього кілька формальностей, неймовірний збіг безлічі обставин знову опустив перед нею шлагбаум — цього разу голландський. Володимир Кравченко "Відталий" конфлікт Тимчасова "розморозка" нагірнокарабаського конфлікту дозволяє росіянам досягти низки стратегічних цілей: поновлення масштабних бойових дій у Нагірному Карабаху призведе до дестабілізації Південного Кавказу, що поставить під загрозу зриву міжнародні енергетичні й транспортні проекти.    Віктор Каспрук Ядерна ейфорія Кім Чен Ина Північна Корея щосили намагається привернути увагу світу до себе, зробивши свою ядерну гру ще більш небезпечною. На початку січня Пхеньян почав стверджувати, що створив мініатюрну атомну бомб, а в останні тижні КНДР провела випробування водневої бомби та балістичних ракет на східному узбережжі Корейського півострова. Могенс Люккетофт Хто має керувати Організацією Об`єднаних Націй? Цього року ООН обиратиме наступного генерального секретаря. Нам потрібен найкращий з можливих кандидатів на цю посаду.    

Гроші

Макрорівень

Ю. Сколотяний, Ю. Самаєва, Ганс Тіммер: "Вам доведеться бити по чиїхось інтересах.... Цього тижня Світовий банк уперше презентував у Києві свій традиційний "Макроекономічний прогноз для регіону Європи та Центральної Азії (ЄЦА)". Ганс ТІММЕР, головний економіст Регіонального управління СБ із питань ЄЦА, який відвідав українську столицю з цього приводу, розповів DT.UA не тільки про характер нинішнього уповільнення китайської економіки та її вплив на ключові тенденції в міжнародній торгівлі, а й про поєднані з цим процесом виклики і можливості як для світової, так і для української економіки. Роман СКЛЯРОВ Економічна демократія проти олігархії В умовах економічної кризи, критичного рівня розшарування населення та взаємної недовіри між класами в суспільстві запровадження демократичних процедур в економіці зможе принаймні збалансувати соціально-економічні процеси на рівні самих підприємств, дати можливість сторонам увійти в діалог і почути одне одного. При правильній реалізації це зможе запобігти новій революції, яка однозначно матиме антиолігархічний характер. Геннадій Куликов Як розірвати порочне коло низьких заробітних плат З 1 січня 2016 р. набула чинності економічна частина Угоди про зону вільної торгівлі України з ЄС. Чи допоможе вільна торгівля розірвати порочне коло низьких заробітних плат і перейти до достойних? І що для цього необхідно зробити? У переліку необхідних заходів чимало прописних істин. Однак вони, попри всю їхню очевидність та актуальність, і досі залишаються нереалізованими в нашій країні.

Енергоринок

Ігор Маскалевич Атомна енергетика: "рефлекторний запис" В опублікованій Програмі дій уряду на 2016 р. раптово з`явився пункт "про впровадження механізму, згідно з яким буде врегульована можливість одержання атомними станціями плати за маневрування своїми потужностями". Там же можна прочитати, що анонсоване добудування наприкінці року лінії електропередачі Запорізька АЕС—Каховська "дозволить станціям справедливо одержувати плату за маневрування потужностями". Сергій Куюн Самостріл Заява Арсенія Яценюка про необхідність запровадити санкції щодо російських нафтопродуктів неабияк сколихнула учасників паливного ринку, хоча більше потрібно хвилюватися споживачам — реалізація ініціативи прем`єра торкнеться кожного. Крім дизельного палива як найбільшої паливної позиції, необхідно згадати й про російський скраплений газ, який наповнює майже половину українського ринку. Таким чином, два з трьох ключових видів моторних палив можуть значно додати в ціні. Олександр Сергієнко Електричний удар Його відчули жителі всієї України 1 березня — черговий стрибок тарифів на електроенергію для населення. Він викликав переполох, хоча був запланований рік тому (постанова НКРЕКП №220 від 26 лютого 2015 р.). Усього регулятор анонсував п`ять таких "електричних ударів". Березневий був лише третім, ще два нам треба буде пережити — 1 вересня поточного року і 1 березня наступного. Як завжди в таких випадках, АП, КМУ й нацрегулятор відмовчувалися про причини підвищення тарифів на електроенергію, надаючи можливість розбиратися в цьому експертам і журналістам. Олена Терлецька МАНлива сонячна енергетика України В Олександрії, що на Кіровоградщині, побудують сонячну електростанцію і перший у нашій країні завод, який випускатиме сонячні панелі нового покоління. Цією ідеєю загорівся український винахідник, викладач Кіровоградської Малої академії наук учнівської молоді (МАН) Сергій Камінський. Нині над реалізацією проекту працює група вітчизняних учених, серед яких викладачі й учні МАН. Зокрема, науковці створили підприємство "Чисті енергетичні технології", що займатиметься будівництвом і заводу з виготовлення сонячних батарей, і електростанції.

Бізнес

Василь Худицький Сезонний заробіток без виїзду за кордон Нині в місцевих супермаркетах кожне друге яблуко — польське. Ще сумніша ситуація із замороженими ягодами. Наситивши власний ринок, селянські фермерські господарства могли б постачати свою продукцію в ЄС. Для цього їм потрібні кошти та знання технологій. Досвід вирощування ягід та фруктів завдяки заробітчанству в багатьох селян є. Тетяна Кириленко Недореформа Новації оренди землі стримує форма Типового договору десятирічної давності. Артем Святненко Переказування грошей за кордон: компроміс між тарифом,... В українців на сьогодні досить широкий діапазон можливостей для переказування грошей за кордон. Розмаїття відповідних систем забезпечує, з одного боку, досить терпимі тарифи (за рахунок відчутної конкуренції), а з іншого — можливість вибрати оптимальний спосіб переказування грошей у кожному конкретному випадку. Найближчі перспективи також вселяють оптимізм. Системи розвиваються, стають дедалі комфортнішими, швидшими і зручнішими. Було б тільки що переказувати...

Людина

Персоналії

Оксана Онищенко Пані Прапор Прапором на армійському жаргоні називають прапорщика. І такий псевдонім узяла собі Юлія Баєва, мама, в котрої підростають троє прийомних дітей. Псевдонім Юлії нагадує мені про український "прапор". Хоч би що трапилося, хоч би як ставилася Юлія до тих або інших подій у рідній країні, вона завжди залишається патріоткою. Навіть якщо це розбиває її особисте щастя.    Валентин Бадрак Еріх Фромм. Людина, яка взялася за психокорекцію цивілізації Життя Фромма вражає дивовижною послідовністю, розміреністю та раціональністю, в основі якої завжди лежали творче начало і максимальна концентрація на головному. Він був пророком по житті, щасливим і умиротвореним, що дозволило йому відкрити шлях до нового, прихованого від більшості людей світу. І не тільки для себе самого, а й для багатьох тисяч, які йдуть слідом.

Наука

В. Кремень, В. Ткаченко, Прекаріат: крик "червоного півня" Епоха докорінних суспільних змін — це не час марень і глибоких снів, бо, як писав колись російський містик-публіцист Олексій Хомяков, "реальність як півень: коли ти бачиш найсолодші сни, обов`язково розбудить тебе своїми криками".  Ірина Єгорченко Як упакувати кулі. Робота українського математика стала... 15 березня нинішнього року на препринтному сервері arxiv.org було опубліковано розв`язок задачі, над якою сушили голови найкращі математики світу, — знайдено оптимальну упаковку одиничних сфер у восьмивимірному просторі. Автор — український математик Марина Вязовська, випускниця механіко-математичного факультету КНУ ім. Шевченка, яка нині працює в Німеччині. Досі відповідні результати було отримано лише для просторів розмірності 1 (прямої лінії), 2 (площини) та 3 (геометричної моделі простору, в якому ми живемо).

Культура

Дмитро Дроздовський Світлана Алексієвич: "Хотіла написати таку книгу, ... Цього тижня Київ відвідала Світлана Алексієвич, Нобелівський лауреат з літератури (2015). Вона спілкувалася з читачами і говорила, як завжди, не лише про літературу. На зустріч із письменницею в нашій столиці хотіли потрапити не тільки кияни. Хтось спеціально приїхав із Білорусі, а хтось — із Польщі. Бесіди з Алексієвич проходили в Національному університеті ім. Т. Г. Шевченка та Національному університеті "Києво-Могилянська академія", почесним доктором якого вона стала. Олег Вергеліс Ми жили бідно, потім нас обікрали Тим часом як В`ячеслав Анатолійович Кириленко і Василь Сергійович Грицак ведуть жваве листування, чи варто активізувати "бій із тінню" (тобто політичну битву з популярними кінофантомами радянського періоду з чорних списків), буквально в чорному тілі опинилися воїни світла. Прекрасні й непохитні діячі рідної культури.  Ірина Сикорська Леопольд Ященко: життя як Гомін У пам`яті багатьох киян він залишився сивим дивакуватим чоловіком, який навіть у метро награвав на сопілочці різних мелодій — і народних пісень, і з балету "Лебедине озеро". Леопольд Ященко. Людина-легенда. Музикант, фольклорист, керівник хору "Гомін". Власне, справді великий українець, якого втратила Україна. Катерина Константинова Ростислав Попський: "Раніше я малював кульковими ручками,... Популярні українські видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", "Видавництво Старого Лева" виплекали нову зірку в царині дитячої книжкової ілюстрації. Художник-ілюстратор Ростислав Попський створює для маленьких читачів навдивовижу яскравий і образний художній світ на основі творів Андерсена, Діккенса, Гауфа, Корчака. Дмитро Санін Олексій Коган: Українська столиця перетвориться на... Відомий знавець джазу Олексій Коган спільно з музичним колективом Kiev Tango Project у середині квітня представлять проект "Територія танго і любові" у рамках Днів аргентинської культури в Україні. Як каже пан Коган: "Танго — це любов. І мав рацію Астор П`яццола, свого часу заявивши, що без танго не буде любові: любові до жінки, любові до дитини, любові до Батьківщини. Все це і є танго!".

Історія

Сергій Махун Зоряне небо Егера, або Смерть за гороскопом Коли в спальню герцога Альбрехта фон Валленштейна ввірвалися вбивці, він аж ніяк не здивувався. Чи ж йому, хто все життя довіряв зіркам більше, ніж людям, не знати: планети вишиковуються в лінію — по один бік Сонця Сатурн і Юпітер, а по другий — Меркурій і Венера. Отже, настав час померти. Гороскоп передбачив: при такому розташуванні небесних світил Альбрехт має зустріти свою смерть... Роман Якель Безсмертя командира Чорного Нещодавно виповнилося 70 років від дня трагічної загибелі одного з найяскравіших командирів Української повстанської армії Василя Андрусяка. За спогадами його дружини Євгенії, він не боявся вмерти за ідею, мовивши якось: "Я вже можу вмирати. Що хотів зробити — зробив. Хотів створити повстанську армію — створив і навіть встиг одружитися..."