USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1713 травня — 20 мая 2016

Влада

Внутрішня політика

Юлiя Самаєва Бідняки заплатять за жебраків Держбюджет нагадує касу взаємодопомоги. І кількість тих, хто здає в неї кошти, скорочується, а кількість одержувачів зростає. Чергова хвиля підвищення вартості газу неминуче збільшить кількість одержувачів субсидій, а отже, на держскарбницю й платників податків ляже нове додаткове навантаження. Та чи здатний бюджет її витримати? Інна Ведернікова Хатія Деканоїдзе: "Примусити піти може тільки внутрішнє... У цій розмові перемогло щось людське. Хоча спочатку домінувало професійне. Особливо з урахуванням напруги, яка нагніталася впродовж усього діалогу з Деканоїдзе. Мало часу. Багато запитань. Море води. Нестиковки в оцінці реалій і гнітюча обопільна втома від розмови. Але вона продовжувала відповідати. І відкидати настирливі пропозиції помічників закінчити інтерв`ю, бо "в графіку більше немає зайвих годин", "журналіст із самого початку налаштована упереджено" і "на лінії прем`єр". Але вже коли йшла, в дверях, я повернулася й… серце защеміло.   А. Станко, А. Карякіна, Амністія: всі вільні, всі винні? У Мінську, де тристороння контактна група регулярно обговорює стан виконання Мінських угод щодо вирішення конфлікту в Донбасі, — на порядку денному стоїть і питання амністії для всіх сторін конфлікту. Російська сторона, а з нею і представники "ДНР" і "ЛНР" у політичній підгрупі постійно в цьому питанні посилаються на закон від 21 лютого 2014 р. для Майдану. Вони пропонують аналогічний статус-кво для всіх. Усі винні, але всі вільні, розслідувати нема чого.  Ігор Луценко Чи є підстави для порушення процедури імпічменту президента? Нещодавнє оприлюднення у ЗМІ інформації щодо порушення Петром Порошенком антикорупційного та фінансового законодавства потребує негайної реакції парламенту. Як гарант додержання Конституції, прав та свобод людини і громадянина, президент повинен бути взірцем у дотриманні Конституції та законів України. Порошенко знову став генпрокурором Порошенко знову став генпрокурором

Гроші

Енергоринок

Олександр Сергієнко Газова атака "Газовій атаці" піддали понад 40 млн чоловік (поки що без явних людських втрат), які так чи інакше одержують газ — безпосередньо вдома по трубопроводах або в газових балонах, через централізоване теплопостачання, в автомобілі на газі. Як переживуть цю атаку українці? Яких зазнають втрат? Яку ціну заплатять у результаті? І, головне, чи була в уряду потреба в такому вибуховому піднятті ціни газу та, як наслідок, тарифів на теплову енергію практично вдвічі? І що ми одержимо в сухому залишку? Ігор Маскалевич Формула дегазифікації Чергова операція наших спецслужб з оточення "Укргазвидобування" жодних питань не викликала. Рутина і "закошмарювання" керівництва ПАТ "Укргазвидобування", причому не з боку або з ініціативи СБУ — там люди государеві й підневільні. Веліли їм оточити, вони й оточили. "Замовлення", найімовірніше, прийшло з Печерська — як "плата" за конче потрібні Банковій голоси в Раді за законопроект, що дозволяє стати генеральним прокурором України протеже президента Порошенка Юрію Луценку. Тарас Ткачук. Реформа енергоринку: напівзаходами не обійтися 27 квітня уряд України оголосив про початок чергового етапу реформ в енергетиці. Прискорення реформам має надати впроваджуваний ринковий механізм ціноутворення на енергоносії та їх доставку. Зокрема, Кабмін запровадив єдину оптову ціну на природний газ, що поставляється населенню, бюджетним і промисловим підприємствам теплової енергетики (ТКЕ), до економічно обґрунтованого рівня. За словами міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Насалика, підвищивши ціну на газ, Кабмін ставить крапку на масштабних спекуляціях за рахунок різниці в цінах на газ. Сергій Куюн Дизельний розворот У сфері поставок дизельного палива очікується досить неординарна подія. Найближчим часом може відновити роботу нафтопродуктопровід Самара—Західний напрямок, експлуатований компанією "Прикарпатзахідтранс". Ця потужна магістраль, яка використовується для поставок російського дизельного палива, може серйозно змінити розклад сил на ринку.

Людина

Персоналії

Оксана Онищенко Волонтер Раїса Шматко: "Для мене на війні найстрашніше... Волонтер Раїса Шматко справляє враження справжнього солдата. Надійного, відважного, який у потрібний момент закриє грудьми товариша, не побоїться сказати прямо в очі страшну правду і не втратить сили духу в найнебезпечніших ситуаціях. При цьому Раїса не забуває про суто жіноче призначення — оберігати й піклуватися. Євгенія Онищенко "Якби ми возили на Схід більше українських книжок,... Українську мову можна вивчати не лише в школі, університеті чи на платних курсах. Уже три роки поспіль в Україні існує унікальний волонтерський проект "Безкоштовні курси української мови", який пропонує свою допомогу всім охочим. Його волонтери працюють у 17 містах України. Про те, чим живе проект, розповідає його координатор Анастасія Розлуцька.

Здоров’я

Ольга Скрипник Проекти і прожекти громадського здоров`я Нарешті збулося те, про що мріяли не лише бізнесмени і чиновники, а й прем`єр-міністри, — Державна санітарно-епідеміологічна служба України припинила своє існування. Обезлюдніли кабінети, замовкли телефони, зависли сайти. Схоже, назавжди. Оксана ЗАГАКАЙЛО Ціна ковтка повітря За підрахунками лікарів, в Україні близько 1,2 тис. людей хворіють на легеневу гіпертензію (ЛГ). Однак діагностовані лише менше 20%. Через неправильне й несвоєчасне лікування пацієнти з деякими формами захворювання приречені на мученицьку смерть, а могли б жити, як здорові люди. Валентин Кальніш Стрес і робота Цього року Всесвітній день охорони праці за рекомендацією МОП відзначається під девізом "Стрес на робочому місці: колективний виклик". Така підвищена увага до проблеми стресу зумовлена тим, що стрес на робочому місці — один з найскладніших викликів, що постав перед сферою охорони праці й охорони здоров`я. За даними європейських дослідників, саме стрес є причиною від 50 до 60% усіх втрачених робочих днів, тобто причиною значної шкоди здоров`ю працівників і пов`язаних із цим економічних і соціальних втрат.

Культура

Олег Вергеліс Помста блазня Недавній інфопривід, пов`язаний із днями пам`яті В.Шекспіра, не лишає вибору: неодмінно треба щось сказати про прем`єру в Національному театрі ім.І.Франка. Там поставили "Річарда III" (режисер Автанділ Варсімашвілі) — одну з найбільш смертоносних п`єс великого драматурга (якщо згадати, що хода короля-каліки до абсолютної влади — шлях до вершини, всіяний трупами). Любов Журавльова Яцек Блавут: "20 років я мовчав поруч із Папою Римським" Практично, два десятки років поляк Яцек Блавут перебував поруч із Папою Римським Іваном Павлом II, фіксуючи як оператор життя понтифіка в різних країнах, на різних континентах, із різними людьми. Таких вражень вистачило б навіть не на одну книжку, а на багатотомник. У інтерв`ю DT.UA відомий польський оператор, режисер, продюсер, сценарист розповів про зустрічі з Папою, а також про свої гучні фільми. Один із них — "Віртуальна війна" — сьогодні як ніколи актуальний. Леся Ільєнко Український театр, фестивальна жара Друга половина травня в Україні — вважайте, суцільний фестивальний бум. І хоча деякі критики нарікають: мовляв, театральне життя в Україні занепадає, проте на місцях усе-таки намагаються створювати сценічні свята — і самі для себе, і для гостей. Отже, чим багаті і кому раді в регіонах? Катерина Сліпченко Канни-2016: Вуді Аллен та бойові кораблі На Лазурному узбережжі — самий розпал Каннського міжнародного кінофестивалю.   

Історія

Володимир Газін "Не на часі": кунктаторство в Україні — багатолике... Слово кунктаторство походить від латинського cunktare. Як спосіб мислення і дій відомий здавна й означає брак сміливості, волі брати на себе відповідальність, повільність, очікування… Кунктатор — повільна, нерішуча людина. Олеся Ісаюк Невідома загадка: чи міг плямистий тиф вплинути на... Епідемії змінюють історію. Коли нам на очі потрапляє така фраза, згадуємо насамперед епідемії чуми у середньовічній Європі. А тим часом Україною у ХХ ст. двічі прокотилася епідемія плямистого тифу — і, не виключено, круто змінила історію України. Роман Якель Збаразький палац: реставрація минулого Відкриття обласного туристичного сезону під гаслом "Мандруємо замками Тернопілля" з розмаїтою "начинкою" — презентацією продукту туристичних фірм, туристичного потенціалу області, фестивалями страв "Вареник-фест" і "Капусняк-фест", рицарськими боями — стало традиційною подією, яка шостий рік поспіль відбувається у старовинному місті Збаражі.

Сімейне коло

Катерина Гольцберг "Невдячні діти", або Cиндром спорожнілого гнізда Важко витягувати людей із ями минулого, не завжди в цьому є потреба, але дедалі частіше в кабінетах психологів усіх "конфесій" — від гештальтистів до психоаналітиків — з`являються дорослі діти, які сидять у батьківських гніздах, намертво прив`язані якірним ланцюгом обов`язку. Антоніна Юрченко Любов і біль Мабуть, важко знайти людину, котра б усвідомлено хотіла страждати і бути в стосунках із холодним партнером, який її відкидає й може завдати болю. Тим часом уся культурна спадщина людства пронизана темою деструктивних любовних стосунків, у яких один чи обоє партнерів страждають, мучаться, але не залишають одне одного. Чому так? Спробуємо розібратися в цьому непростому питанні. Оксана Білик Хлопчики в блакитному, дівчатка в рожевому. Про гендерні... Ділити речі на дівчачі й хлопчачі легка промисловість, а з нею й громадська думка, починає ще до народження дитини — одразу після того, як УЗД визначить стать і майбутні батьки почнуть купувати речі для малюка. Колір постільної білизни, візерунки на одязі, зовнішній вигляд першої шапочки — усе це має значення, особливо для геть сторонніх людей.

Соціум

Яна Русанова Головний секрет рекрутингу На одній з ділових зустрічей я почула фразу: "А ви переведіть своїх штатних менеджерів на відсоток, і діло піде краще". Це, звертаючись до директора великої виробничої компанії, сказала професійний рекрутер і психолог Тетяна Валь. Ну й заявочки, подумалося мені. Позбавити людей стабільного окладу? Це було сказано всерйоз? І я домовилася про інтерв`ю з Тетяною Валь. Семен Перцовський Лев Толстой як дзеркало cєвєродонецької революції Місто Сєвєродонецьк як нинішній адміністративний центр Луганської області не обділене увагою центральних засобів масової інформації. Але чомусь, скажімо так, "р-революційних" подій, що відбулися тут під завісу зими, столичні ЗМІ постаралися не помітити. Валентин Ткач Свобода: ніщо і все На жаль, в Україні "успішний бізнесмен" — це, здебільшого, успішний "оптимізатор" бюджету, не обтяжений моральними чеснотами. Владні повноваження в його руках стають лише продовженням його "оптимізаційних" здібностей. До того ж саме під таку конструкцію і "оптимізовано" закони в країні.