USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1927 травня — 3 июня 2016

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Нерв На два роки її замурували в гарячковому, надривному, кровоточивому, вже майже забутому нами літі 14-го. Сам того не бажаючи, ворог зробив їй неоціненну послугу: дозволив зберегти у практично первозданному вигляді цілісність устремлінь, міцність віри, непомутніння надії і навіть не загострене, а, швидше, оголене відчуття справедливості. Міцні стіни російських в`язниць мимоволі-дбайливо вберегли її від передчасного остигання, червоточини сумнівів, ціаніду розчарувань. Оксана Денисова Віктор Трепак: "Я передав до НАБУ докази тотальної... "Ніхто не забутий, ніщо не забуто, але нічого не доведено" — саме так можна визначити стан справ, пов`язаних з викриттям верхівки Партії регіонів, що створила і накинула на країну сіть корупції, у якій заплуталися не тільки колишні, але й багато нинішніх "комах". Здавалося б — усі сліди затоптано, кінці у воду кинуто, зняття загроз оплачено. Та ні. Великі афери залишають масштабні сліди.   Інна Ведернікова Георгій ТУКА: "Україні потрібна чесна дискусія і пряма... На столі відомого волонтера, тепер уже екс-губернатора Луганщини, а нині заступника міністра, що призначений курирувати Донбас, Георгія Туки негусто. Попільниця та ноутбук. І в приймальні — нікого. Я наче по чистому аркушу пройшла в потрібну точку, присіла й увімкнула диктофон. Якби ж либонь можна було не відчувати, що за цією порожнечею і тишею — тисячі загиблих солдатів і мирних жителів, десятки тисяч людей, які втратили свою домівку, які виїхали, які повернулися, розчарувалися, борються, зневірилися, вибилися з сил… Вадим Троян Кримінальний фронт гібридної війни проти України В Україні простежується насичування і активізація діяльності організаторів та керівників злочинних угруповань, що отримали громадянство і статус "злодія в законі" на території Російської Федерації. У зв`язку з цим вони перебувають під впливом спецслужб РФ і використовуються останніми для збору інформації та для дестабілізації криміногенної обстановки в регіонах України. Михайло Жернаков За завісою судової реформи За понад два роки, що минули з часу Революції Гідності, було безліч розмов і чимало напівкроків у напрямі реалізації судової реформи. Втім, результатів небагато: істотних зрушень у системі законодавчі ініціативи не потягнули, а суди далі залишаються в очах суспільства корумпованими й залежними від політиків та олігархів. Але шанс на реанімацію реформи нарешті з`явився: вже наступного пленарного четверга, 2 червня, Верховна Рада може ухвалити зміни до Конституції в частині правосуддя.

Міжнародна політика

Олександр Щерба Інша Європа Жодного разу за останні десятиліття австрійські вибори не викликали такого ажіотажу на міжнародному рівні (за винятком, мабуть, 1985-го, коли президентом став колишній солдат Вермахту Курт Вальдхайм). Цього тижня Австрія — вальс квітів і казка віденського лісу — в один момент перетворилася на арену бурхливих політичних пристрастей, з якими зрівняються хіба що Brexit або американські вибори. Володимир Кравченко Небезпечні ігри Олександра Лукашенка У Мінську з повним правом можуть святкувати зовнішньополітичну перемогу — нарешті прорвано міжнародну ізоляцію білоруського керівництва. І вперше за багато років президент Олександр Лукашенко відвідав Західну Європу. Костянтин Федоренко Кіпр: примарний шанс єдності "Кіпрська проблема" — фактичний поділ острова на грецьку Республіку Кіпр і невизнану Турецьку Республіку Північного Кіпру — вже давно, здавалося б, стала "вічно замороженим конфліктом".

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Великий замах із розмитою перспективою Уряд Гройсмана представив громадськості свою програму — видання друге, виправлене та доповнене. Добре, що він не зупинився на попередньому, абсолютно порожньому варіанті, погано, що нова редакція поки що виграє принципово лише за обсягами тексту. Володимир Власюк Чим загрожує Україні деіндустріалізація? З деякого часу термін "індустріалізація" набув в Україні негативного відтінку. З ним пов`язують стару і зношену радянську інфраструктуру, яка фактично тримала всю українську економіку з 1991 р. Однак і вона майже вичерпала запас міцності. Тому постає просте запитання: що буде після того, як рівень зношеності транспорту, споруд та обладнання сягне 100%? Олена Снігова Старопромислові регіони України: як позбутися стокгольмського... Динамічні зміни в структурі промислового виробництва, що відбуваються в Україні після кризи 2008–2009 рр., показали повною мірою назрілу проблему структурної модернізації старопромислових регіонів. Незважаючи на те, що перед промислово розвиненими країнами ця проблема постала ще в 80-х роках минулого століття, у нашій країні її розв`язання тривалий час відкладалося в довгу шухляду.

Енергоринок

Ігор Маскалевич Програма "20/20" — газ останнього шансу У травні державна компанія "Укргазвидобування" презентувала Кабміну програму "20/20" — проект збільшення видобутку природного газу до 2020 р. з нинішніх 14,5 млрд кубометрів до 20 млрд. Офіційно заявлена мета — "не просто втримувати падіння видобутку, а наростити його обсяги". Сергій Куюн "Беняфіс" Виведені "Приватом" 15 млрд грн 2015-го у комплексі з низькими цінами на нафту поклали "Укрнафту" "на бік". Однак і це не стало для "Нафтогазу" та урядової команди сигналом до дії. Згода на санацію — це визнання своєї імпотенції й небажання обстоювати інтереси держави та її громадян. Верхи, як і раніше, грають з олігархом у свою гру, а "білі комірці" з "Нафтогазу", схоже, не мають свого голосу. Ганна Люта МРТ для надр "На глибині 3 тис. м під нами — море нафти, запас якої більший, ніж у Техасі до 1929 р.", — стверджують українські вчені. З такими запасами вуглеводнів Техас був нафтовою столицею США понад 70 років. Д. Череватський, М. Солдак, З бруду в люди: електроенергія з відходів збагачення... Учені Інституту економіки промисловості НАН України вважають нову технологію переробки високозольних відходів збагачення в електроенергію й будматеріали прологом "народної енергетики".

Бізнес

Юлiя Самаєва Торгівля з ЄС: за деякими позиціями експорт навіть... Результати вільної торгівлі України на ринках ЄС багатозначні. Ми вмить вичерпуємо квоти на зернові, але інші заповнити не можемо, а за деякими позиціями експорт навіть не розпочинався. Почасти через недостатнє виробництво, але переважно — через низьку якість продукції і складний вихід виробників на європейський ринок. Василь Худицький Перший капітальний ремонт — за рахунок держави! Вже за якихось півтора місяця, якщо Закон "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" не зазнає змін, жителі українських міст прокинуться у принципово інших житлових реаліях. З 1 липня раптом виявиться, що ЖЕКів, на які вони десятками років нарікали, немає, і мешканці — самі господарі своїх будинків. А ще невдовзі зрозуміють, що влада їх ошукала.

Людина

Персоналії

Оксана Онищенко Руслан Горовий: "Тепер усе своє життя я розділяю на... З Русланом Горовим ми говорили про різне. Про дітей, про вміння прощати і неможливості пробачити, про Європу і Болівію, про "украпів Донбасу", про життя "до" і "після". Коло справ, якими щиро, натхненно і несамовито займається ця людина, дуже широке - журналіст, режисер, волонтер, письменник.  Руслан Горовий Казка на ніч Вагон метро напівпорожній. Йому добряче за сорок, у волоссі сивина. Він їде звідкись із кінцевих станцій. Намагається триматися ближче до дверей, раз у раз поглядає на мобілку — чи то дивиться час, чи то чекає дзвінка. На черговій станції на його обличчі з`являється усмішка, разом із натовпом до вагону заходить вона. В руці в неї велике жовто-червоне яблуко. Вона простягає яблуко йому. Він обережно обіймає її, прикриває собою, неначе ховаючи від усього світу. В неї на пальці обручка. В нього — її яблуко. Якась майже біблійна замальовка. Я вдягаю навушники, щоб випадково не почути чогось зайвого. Я й так бачив забагато.

Освіта

Ірина Кириченко Лариса Масенко: "Дуже важливо подолати обмеженість... Українська мова — це інтелект і душа нашого народу, і розвивати його — справа національної гідності українців. Любити й поважати свою культуру треба саме тому, що вона своя, — думка прозора у своїй істинності. Так вважає наша співрозмовниця Лариса Масенко, доктор філологічних наук, професор університету "Києво-Могилянська академія", провідний науковий співробітник Інституту української мови НАН України. Світлана Орел Доки генії будуть нам непотрібні? Проект теплової трансформації за рахунок джерел низькопотенційного тепла у затоплених шахтах та розрізах міг би забезпечити втричі дешевше, ніж нинішнє, опалення міста Олександрії. І це без урахування останнього подорожчання газу! А затоплені шахти, розрізи, ТЕЦ, які залишилися буквально виразками на тілі нашого степу? А очищення довкілля? Такі ідеї — прямо клондайк, який треба максимально використовувати. Чи знайдеться у владі той, хто розірве зачароване коло дрімучої байдужості? Доки генії будуть нам непотрібні?

Культура

Олег Вергеліс Слова МакДонаха, музика Ніколаєва На недавньому всеукраїнському фестивалі "Час Театру" (Івано-Франківськ) показали, мабуть, одну з найкращих сучасних західних п`єс "Каліка з острова Інішмаан" ірландського драматурга Мартіна МакДонаха у постановці Рівненського академічного театру. Катерина Константинова Віталій Малахов: Андріївський узвіз можна перетворити... Київський академічний Театр на Подолі під завісу сезону озвучив найближчі творчі плани і можливий термін закінчення будівництва нового театрального комплексу на Андріївському узвозі. Ольга Кізлова Валентин Сильвестров: "Не люблю ряджених" Нещодавно в Національному університеті "Острозька академія" відбулася церемонія присвоєння звання Почесного доктора (honoris causa) видатному сучасному українському композиторові Валентину Васильовичу Сильвестрову. Ганна Пароваткіна Три по три у Пінчука У ПінчукАртЦентрі одночасно відкрилися виставки зірок світового й українського контемпорарі-арту. Теми, які об`єднали митців Заходу і вітчизняних, — війна та Голокост. А інтрига — нова спроба арт-центру показати, "ху є ху" у вітчизняному сучасному мистецтві. За версією самого Центру, звісно. Катерина Сліпченко Канни обирають вчорашній день 22 травня у Каннах завершився 69-й кінофестиваль. Він запам`ятається напрочуд сильною програмою і напрочуд дивними рішеннями журі. Судді під головуванням австралійця Джорджа Міллера віддали перевагу соціальному кіно, практично повністю проігнорувавши справжні шедеври, які не дуже часто трапляються навіть на фестивалях такого рівня, як Канни.

Сімейне коло

Катерина Гольцберг Правила дитячої безпеки влітку Для батьків літо — час нових тривог і відкриттів, адже сучасний світ сповнений спокус і завуальованих ризиків, які не такі очевидні на перший погляд, але від цього не менш небезпечні. Максим Петров Мотивація батьківства Усі знають, повторюють і, можливо, на власному досвіді відчувають, що мама — це найважливіша людина на Землі. Вона через нас не спить, причому не лише в перший рік життя, завжди поруч, доглядає, годує, зігріває, розраджує, коли ображають. І ще є безліч вчинків, за які ми так любимо особливу жінку — маму. А яку роль відіграє батько в нашому житті? Коли взагалі середньостатистична особа чоловічої статі стає татом? Оксана Білик Добро без дозволу Маленька дитина в родині — не тільки радість, а й часто привід для непорозумінь і конфліктів між поколіннями, що різко змінили свою позицію в сімейній ієрархії і поволі опановують нові ролі. Колишні діти стають батьками, батьки — бабусями й дідусями, а немовля — каменем спотикання. Всі, як тільки можуть, стараються робити дитині добро, незалежно від наслідків. 

Соціум

Олег Покальчук Свої імена Очевидні речі не потребують медіаприводу. Очевидне занадто громіздке й неполіткоректне, як труна, котру спускають сходовою кліткою багатоповерхівки. Медіаприводи створюються для переназвання правди так, щоб її можна було легко конвертувати в її протилежність. Через крос-курс демократії й лібералізму, який урівнює злочинне і справедливе на нульовій позначці моралі. Ірина Виртосу Закон про безвісно зниклих: швидше, мертвий, ніж живий? Нещодавно Міністерство юстиції запропонувало на громадський розсуд законопроект про безвісно зниклих. Закон, за словами заступника міністра юстиції України Сергія Пєтухова, важливий тим, що "створює спрощену процедуру визнання людей безвісно зниклими внаслідок техногенних катастроф, збройних конфліктів чи інших подій, які можуть стати причиною масової загибелі людей". І для сучасної України це вкрай актуально. Алла Нефьодова Діти війни Іноді вони говорять страшні речі: "Краще б мене тоді вбило", "Я не хочу жити таким", "Якщо це доля, то краще б я таким народився. Тоді б не знав, як це — бігати". Вони — не просто діти війни, це хлопчики і дівчатка, покалічені війною. Тетяна Орлова Дрон як пособник порчі В одному африканському сільці юнак скоїв поганий вчинок. Байдуже, який. Поганий. Прийшла місцева чаклунка й сказала: "За це через три дні ти помреш". Побризкала навколо його халупи якоюсь рідиною, посипала червоним порошком. І пішла. Ніхто до юнака більше не підходив, а через три дні його знайшли в тій халупі мертвим. Його ніхто не вбивав. Він помер сам. Випадок описаний у книжці Безіла Девідсона "Африканці". Це приклад психогенної смерті. Коли людина помирає від свого страху.