USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №2111 червня — 18 июня 2016

Влада

Внутрішня політика

Оксана Сироїд Не залишитися в конфлікті Ми наближаємося до точки неповернення, коли доведеться вибирати — залишитися в залежності від Росії, провівши вибори під окупацією, і жити далі в чужому конфлікті чи подолати цю залежність, визнавши окупацію як свою слабкість і тимчасову неспроможність, і самим визначати шлях повернення територій і порозуміння. Цей вибір — виключно наш, і робитиме його український парламент. О. Гончарук, Д. Малюська, Камасутра реформ Що спільного між реформами та сексом? Перше, що спадає на думку, — звичайно, той факт, що в українських реаліях акцент робиться саме на процесі, відводячи результатові другорядну роль. Однак у наведених явищ є ще одна, менш помітна спільна риса: проведення реформ у нас відбувалося переважно хаотично, похапцем, без належної теоретичної бази, а техніка вдосконалювалася лише з часом, на власних помилках, та й далеко не у всіх. Юрій Ганущак Фейк-парад суверенітетів Минулого тижня в порядку денному сесій ряду обласних рад з`явилося непримітне на перший погляд звернення до Кабінету міністрів України з вимогою встановити договірні відносини між урядом і цими самими обласними радами. І. Крулько, Н. Савченко, Міфи "Закону Савченко" В Україні знайдеться чимало осіб, які залюбки міфологізують реальність. Не дивно, що "Закон Савченко", як його уже звично називають у народі та медіа, став новим об`єктом для популярних, хоч і помилкових, а подекуди — навмисне викривлених тверджень. Ольга Айвазовська ЦВК: історія перезавантаження Україна залишається країною перманентних виборів. Це властиво державам, котрі зазнають болючих трансформацій і мають ознаки перехідної демократії. За таких обставин додана вартість центрального органу адміністрування виборів є вкрай високою. Ігор Данилов Тінь героя Корупційний скандал з участю першого заступника глави Миколаївської області Миколи Романчука для чинної влади може стати політичним допінг-контролем, підтвердженням її намірів боротися з корупцією.

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Без купюр Реальне та повноцінне відновлення довіри до банківської системи — головне, що має зробити регулятор для стимулювання безготівкових розрахунків. Але більшість останніх історій з виведенням банків із ринку, які обростають пікантними подробицями ледь не щодня, свідчать про те, що до стабільності, як і до належного нагляду та контролю, ще дуже далеко. Тобто не виконується перша та головна умова зниження попиту на тіньовий кеш. Але це — похмура дійсність, від якої так хочеться піти, сидячи у високих кабінетах. Сергій Кораблін Національний бізнес-цикл. Україна На горизонті з`явився просвіт. За даними Держстату, у першому кварталі 2016-го промислове виробництво зросло на 3,7%. Уже у квітні Національний банк викупив на ринку майже 680 млн дол. Гривня до долара зміцнюється. Президент заявив, що економіка починає оживати, а війна — тепер не причина для кризи. МВФ пророкує зростання вітчизняного ВВП. Йому вторять польський і словацький реформатори, які здобули визнання за свої успіхи.

Енергоринок

Алла Єрьоменко Як "патріоти" неньку доїдають Щоб поставити на "Укрнафті" жирний хрест, бракує дрібниці — плану санації, написаного під Коломойського. Та оскільки зі столу "Укрнафти" їла ледь не вся різнобарвна влада, то цей банкет, який затягнуся на десятиліття, змусять оплатити громадян.  Петро Ландяк Теплогазовий зашморг Нещодавно міністр енергетики і вугільної промисловості Ігор Насалик істотне подорожчання газу (крім пільгової ціни для релігійних організацій) вклав у золоту обгортку, мотивувавши дії уряду необхідністю усунути всі схеми та оборудки з різницею в цінах для різних категорій споживачів, і закликав розвивати власний видобуток газу. Ці благородні наміри містять чимало ризиків і викликають сумніви. Б. Коробко, О. Оніпко, В. Куніцин, Модернізація енергосистеми України — вимога сьогодення Енергетика є пріоритетною галуззю для сталого розвитку будь-якої держави. А сталий розвиток — це керований розвиток. В умовах ринку він досягається за державного контролю та регулювання стратегічних галузей економіки в обсягах не менш як 61,8%. Анатолій Акімов Відродити українські Емірати На початку XX ст. Галичина за видобутком нафти посідала третє місце у світі після США і Росії. Видобуток у цьому регіоні досягнув апогею у 1909 р. — понад 2 млн т нафти. А пізніше, коли започаткували промисловий видобуток природного газу, Галичина справді стала європейськими Еміратами. Відродити її славу — це вимоги часу.

Бізнес

Віта Форсюк Податкова & ІT сервіси: не можеш побороти — просто... Як відомо, основним PR-аргументом, до якого ДФС апелювала, запроваджуючи систему електронного адміністрування (СЕА), була потенційна спроможність цієї системи автоматично ліквідовувати "фіктивний" податковий кредит. Однак, зважаючи на досить регулярні заяви ДФС про ліквідацію чергового "конверту", ми цілком справедливо можемо стверджувати, що СЕА на сьогодні так і не стала панацеєю від податкових махінацій із ПДВ. Данило Гетманцев Ретроподаткотворчість. "Помилки" держави, за які відповідальність... Нобелівський лауреат Дж. Стігліц не так давно обґрунтував один із принципів справедливої й ефективної податкової системи — гнучкість оподаткування. Однак видатний економіст навіть у найсміливіших фантазіях не міг припустити, що обґрунтований ним принцип оподаткування може так спотворено сприйняти одна з податкових систем країн Східної Європи…

Людина

Наука

В. Шадура, А. Загородній, О. Кордюк, Чи потрібен Україні Академічний університет? Рішення про створення Державної наукової установи "Київський академічний університет" НАН України та МОН України було одностайно ухвалене 25 березня нинішнього року на спільному засіданні президії Національної академії наук та колегії Міністерства освіти і науки. Цей університет покликаний започаткувати створення вищих навчальних закладів нового типу, в основі діяльності яких лежить тісне поєднання вищої освіти з науковими дослідженнями. Наука прийде до влади 15 червня має відбутися акція протесту науковців з пікетуванням Кабінету Міністрів України. Це вже друга протестна хода науковців цього року. Попередня масштабна акція, організована профспілкою працівників Національної академії наук України, відбулася 19 квітня 2016 р.

Культура

Олег Вергеліс Про Івана 15 червня виповнюється 75 років від дня народження Івана Миколайчука. Актори, які знімалися в його фільмах (а також знімалися разом із ним у картинах інших режисерів), часто повертаються подумки в той час, коли Іван ще бадьорий, молодий, живий... Леся Тугай Dakh Daughters: "Ми — міфотворці" Цими днями в Івано-Франківську триває фестиваль Porto Franko GogolFest. Потужна колаборація двох брендових фестивалів, що їх створили Роман Григорів (композитор і співавтор опери IYOV) та батько Гогольfest-у Влад Троїцький, зібрала потужну команду митців з України та з десяти інших країн. Один із найцікавіших у цій команді — музично-театральний" гурт Dakh Daughters. Світлана Леонтьєва Режисер Кшиштоф Варліковський: "Бажаю, щоб росіяни... Польського режисера Кшиштофа Варліковського сьогодні називають одним із найяскравіших, найсучасніших режисерів світу. Його запрошують ставити у Франції, Німеччині, Нідерландах. Творчий світ Варліковського — надзвичайний, особливий, авторський. Він може дивувати, захоплювати чи дратувати, але нікого не залишає байдужим. Іван Рябчий Портрети художників в юності В Україні з`являються цілі нові видавництва, які працюють виключно в арт-сегменті. Українці явно зголодніли за мистецтвом — справжнім, не офіціозним, присмаченим скандалами, особистими драмами і нон-конформізмом.  Василь Худицький Ніна Бічуя: "З шести років я знала, хто такий Сталін... У художньому середовищі Львова постать письменниці Ніни Бічуї — особлива, непересічна. Ще в 1960-х авторитетні колеги називали її королевою жіночої прози, а критики писали, що її твори пронизані інтелектуальною напругою і психологізмом.   Олександр Карпенко Шевченків сад у пустелі Парк у місті Форт-Шевченко — один-єдиний у Мангишлацькій пустелі. Але це не просто оаза, а одне з творінь нашого Тараса, образно кажучи, його природний Кобзар, в якому замість віршів — кількасот дерев. Цей живий зелений острівець на тлі сірої і мертвої пустелі — символ перемоги живого над мертвим. Ганна Пароваткіна Музейний детектив, або Мистецтво бути розумним Музеї всього світу сьогодні на очах змінюються. Залишатися просто сховищем артефактів? Ні, цього обурливо мало. Усі шукають нові форми роботи. Винаходять наукові, "музейні" шоу, намагаючись одночасно і розважити, і залучити, і просвітити публіку. Олег Супруненко Звичайна дивовижа — півні на храмах Так часто буває — те, що для одних звична річ, для інших — екзотика.   Вже не раз помічав, що такою дивовижею, притаманною Закарпаттю, поряд з іншими незвичностями — на кшталт дублювання назв угорською або табло з рунами при в`їзді до населеного пункту — туристам з інших регіонів здається спосіб прикрашання місцевих протестантських храмів.