USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №242 липня — 9 июля 2016

Влада

Внутрішня політика

Володимир Горбулін "2017-й: далі буде…" Зараз Україна перебуває в точці біфуркації, або перед своєрідним "моментом істини" у нашому конфлікті з Росією. Нинішнє поширене, але від цього не менш хибне, сприйняття ситуації як "затишшя" криє в собі макронебезпеку. Насправді ми спостерігаємо лише зміну парадигми розгортання цього довгострокового конфлікту. Валентина Самар Новий порядок Ненавмисне одкровення російського прем`єра Медведєва в Криму — "грошей немає, але ви тримайтеся!", яке стало суперпопулярним мемом, в останні тижні почало отримувати цілком уже зриме підтвердження: фінансування сакрального півострова планується скоротити вдвічі. Ніна Перстньова Затоківські війни Здавалося б, те, про що так довго мріяли в Затоці, здійснилося. Запланована в генплані набережна будується. Однак із цього радісного приводу більше ніхто не плеще в долоні, не перерізає стрічечок. Замість оплесків — штрафи за незаконне будівництво, вимоги знести, судові позови й навіть кримінальні справи. За право будувати набережну тепер точаться війни: війна за 12-кілометрову смугу піщаних пляжів, війна за грошові потоки, війна за владу. О. Роговик, М. Полянська, Тези-індикатори в промовах Петра Порошенка Найкращі промови в історії політики завжди вирізнялися тим, що вдало зміщувати акценти й слугувати інструментом переконання чи відволікання людей. У нашому матеріалі для аналізу ми обрали, на нашу думку, 10 найважливіших промов президента України Петра Порошенка за два останніх роки. 

Міжнародна політика

Олексій Коваль Несподіваний Brexit: Європа сама вказала Великій... Так званий Brexit буквально розколов країну і британське суспільство, струсонув світові ринки, однак катастрофою для Євросоюзу не став. Реакція політиків європейських країн і чиновників ЄС була навіть у чомусь більш несподіваною, ніж результати референдуму. Вони відразу заявили, що поважають вибір британців... І вимагали від Лондона без зволікання розпочати офіційний процес виходу з ЄС! Володимир Кравченко Візовий трафарет Канади Канадській владі знову нагадали про давню проблему — візи для українців. І тепер, після того, як на початку червня в секретаріаті канадського парламенту було зареєстровано приватну електронну петицію з проханням скасувати візи для короткострокових поїздок громадян України в Канаду, кабінет Джастіна Трюдо зобов`язаний упродовж 45 днів дати на неї відповідь. Якуб Логінов Чеська політика: кінець ідеалістів, час олігархів Країна Гавела і Масарика, демократії та людських прав — так ще донедавна Чехію сприймали у світі. В тому числі і в Україні та Білорусі: Прага часів Гавела та його послідовників дуже активно підтримувала білоруську опозицію й українські прагнення інтегруватися з Європою.

Гроші

Макрорівень

Анатолій Гальчинський Європейське співтовариство: кінець і новий початок Важливо усвідомлювати, що необхідність системних реформ Європейського Союзу пов`язана не тільки з результатами британського референдуму. Їхня актуальність була очевидна й раніше. Чому Євросоюз, будучи свого часу світовим лідером соціально-інноваційних перетворень, фактично зупинився у своєму розвитку? Iван Валюшко Україна vs бурштин: хто кого? Часи змінюються, але на території сучасних Рівненщини, Волині та Житомирщини знову запанувала "шустра і дєрзка" модель поведінки. Якісь буремні 90-ті в окремо взятих місцях на карті. Ніхто нікого не примушує до скоєння кримінально караного діяння, але українці жадібні до праці, яка приносить грубі гроші, особливо якщо ті буквально під ногами. Євгенія Давиденко Що стопорить український експорт? Від`ємне зовнішньоторговельне сальдо України стало доволі сумною констатацією перших результатів запровадження режиму вільної торгівлі для нашої країни з ЄС, актуалізувавши песимістичні прогнози скептиків щодо негативних його наслідків. Ризики для платіжного балансу дедалі більше матеріалізуються, але як влада, так і бізнес використовують далеко не всі відкриті на загальноєвропейському просторі можливості. Костянтин Паливода Про любов до дітей і забудовників Забудовники будують те, що вигідно. Нині вигідно будувати житло. Якщо завтра буде вигідно будувати школи або, наприклад, в`язниці, то вони будуватимуть школи або в`язниці.  

Енергоринок

А. Єрьоменко, У. Леонід, Є. Андріанов, Ринок газу України: "Нормальные герои всегда идут в... "Ви хотіли формулу? От вам наша формула!" — приблизно так прочитується формула ціни на газ, виведена Кабінетом міністрів Гройсмана у видатній постанові №315 від 27 квітня 2016 р. Постанова ця видатна тим, що в ній спробували підігнати базис під надбудову — збільшену ціну на газ. А. Чубик, Н. Слободян, Perpetuum mobile європейської енергетики Реформування енергетичного сектора стало вічним двигуном значної частини внутрішньої і зовнішньої політики ЄС. Енергетичний союз стає черговою спробою реформувати європейський енергетичний простір. Яка доля чекає на цю ініціативу ЄС — створення дієвого пан`європейського енергетичного союзу чи чергові багаторічні безплідні дискусії? Володимир Ружинський Як обчислити тарифи на електро- і теплоенергію "Єдині" тарифи в Україні на газ, електроенергію та тепло — це як "середня температура по лікарні": в одних гарячка, а хтось у морзі. Більш об`єктивного показника для встановлення правильного діагнозу, тобто обґрунтованих тарифів, не знайшлося.

Бізнес

Наталя Вареник Літо-2016: одягаємо будинки в "шуби" Літо-2016 потішило підприємців, які працюють у будівельній сфері, небувалим ажіотажем, пов`язаним з утепленням будинків і квартир. У розпал нинішньої спеки котеджі, невеликі старі будиночки і навіть багатоповерхівки спішно обростають "шубами" часто з дуже дивних матеріалів. У чому розгадка такої моди на утеплення житла? У безупинному зростанні тарифів на опалення? Чи в чомусь іншому? Герман Богапов Економіка знань Україна — лідер серед країн Центральної й Східної Європи за кількістю ІТ-фахівців. Згідно з дослідженням Ukraine Digital News, проведеним за підтримки Асоціації ІТ України, у країні на 2015 р. налічувалося не менше 90 тис. розробників ПЗ. Однак, на жаль, незважаючи на райдужні перспективи України як провідної IТ-держави, вона продовжує бути відкритою сировинною економікою, "заточеною" на торгівлю агро- та металопродукцією.     Артур Федорчук Кредити без посередників Затяжна фінансова криза породжує нові реальності. Зниження активності українських банків на кредитному ринку, посилення з їхнього боку вимог до позичальників і постійне зниження реальної дохідності банківських депозитів, а також погіршення репутації вітчизняних банків примусили українців шукати нових шляхів і способів як вкладення (заощадження) грошей, так і кредитування.

Людина

Культура

Олег Вергеліс Забери мене звідси! У столичному ТЮГу на Липках майже два тижні тривав проект "Class Act: Схід—Захід". Підлітки із Західної і Східної України писали у своїх п`єсах "про що болить", а професійні режисери-актори реалізовували цей біль на сцені. Дмитро Терновий Драматург і режисер Микола Халезін: "Коли всі мої друзі... Білоруський Вільний театр, фактично заборонений у рідній країні, став суперуспішним театральним проектом у Європі.  Ольга Кізлова Помирав на оперній сцені, загинув від кулі в АТО Ця звістка буквально приголомшила не тільки музичну Україну, а й всю країну. Першим повідомив про смерть знаменитого українського співака Василя Сліпака журналіст Юрій Бутусов. 29 червня на 43-му році життя зі снайперської гвинтівки був застрелений наш земляк, один із видатних синів України. Олег Вергеліс Голос країни У Національному театрі ім. І.Франка Анатолій Хостікоєв поставив п`єсу англійського драматурга Пітера Квілтера "Незрівнянна". У ролі незрівнянної — очікувано Наталя Сумська. Ольга Кізлова Alfa Jazz Fest, галицька спека Львівський Alfa Jazz Fest пройшов уже вшосте. За оцінкою оглядача британської газети The Guardian Адама Мак-Каллоча, цей форум — у десятку найкращих європейських джазових фестів. Тобто в одному ряду з Монтре й Фестивалем Північного моря в Роттердамі. На частку західних джазових зірок, які виступили у Львові, сумарно припало близько 50 Grammy.

Соціум

Василь Лизанчук Антизросійщення, або Ще раз про мову Для українців, як для будь-якої іншої нації, мова — це дім життєдайного буття, духовний, світоглядний, націєтворчий корінь. Цілеспрямовано нав`язувана теза, мовляв, "какая разница, на каком языке говорить, — был бы человек хороший", в умовах України цинічно фальшива і є формою нинішнього повзучого, так званого м`якого російщення. Ольга Шелудченко Поні бігає по колу? Біле братство — Вогняна Біблія... Біле братство, Вогняна Біблія, АллатРА… Здається, ці явища не мають нічого спільного. Принаймні громадська спілка "Міжнародний громадський рух "АллатРА" виникла майже на 25 років пізніше, ніж Біле братство ЮСМАЛОС, а Вогняна Біблія взагалі не відома широкому загалу. Але вони зійшлися в українському часі й просторі. Олена Мащенко Обмін десятиліття, або Висока ціна свободи Довгоочікуване повернення на Батьківщину Надії Савченко, Юрія Солошенка і Геннадія Афанасьєва, окрім загальної радості, викликало безліч запитань. Адже, за інформацією першого віце-спікера ВР Ірини Геращенко, у полоні бойовиків залишаються 113 осіб, а у в`язницях Росії — 10 українських політв`язнів. Чому звільнили саме цих людей? На яких умовах здійснювався обмін? Який перебіг переговорного процесу?