USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №259 липня — 16 июля 2016

Влада

Внутрішня політика

Володимир Кравченко Саміт НАТО: східне крило з синьо-жовтою відзнакою Варшавський саміт НАТО, на якому лідери країн-членів організації ухвалювали рішення щодо зміцнення оборони Північноатлантичного альянсу і заходів стримування та стабільності за його межами, став "тріумфом" російської зовнішньої політики. У Кремлі так багато говорили про "агресивні дії" альянсу, при цьому ведучи війну в Україні і збільшуючи кількість російських дивізій поблизу своїх західних кордонів, що через чверть століття після розпаду СРСР військово-політичний союз і справді став розглядати Росію як джерело загрози безпеці країн євроатлантичного співтовариства.  Інна Ведернікова На лінії верифікації Рівно два місяці знадобилося на те, щоб у Фейсбуку з`явилася ініціативна група "Верифікація соціальних виплат", народний депутат Ярослав Маркевич написав запит до Мінфіну, а експерти РПР (Реанімаційного пакета реформ) запросили його представника дати роз`яснення. Негусто, але хоч щось. Тим паче що за ці ж 60 днів "Кабмін реформ" узагалі не сформував більш-менш виразної позиції стосовно офіційних даних власного ж Мінфіну й серії матеріалів DT.UA про потенційну дірку в бюджеті в 60 (!) мільярдів, які пливуть звідти через соцвиплати. Зокрема — переселенцям. Станіслав Васін "Залишенці": невідомий Босх у "ДНР" Нинішній Донецьк — це, безперечно, картина Ієроніма Босха. У кожному разі, один із її сюжетів, зазвичай — як найбільше спотворений — зачаєний десь у кутку полотна. Доки ви дивитеся на центральний образ і намагаєтеся нагромадити в голові масу оцінок та осудів, від вас вислизає безодня деталей, без яких усієї суті не видно. Як для сучасників Босха його картини були наділені значно глибшим смислом, ніж для нинішнього глядача, так і загальний вигляд Донецька, сприйнятий київськими очима, значно абстрактніший, ніж його наближена картина. Денис Казанський Чернігівська діра на виборчій карті Жителі Чернігівщини за останні два роки уже вп`яте лаштуються на виборчі дільниці. Вибори тут перетворилися на рутину. Спочатку народ ходив обирати президента, потім — парламент, потім — на вибори місцевої влади. А потім обрані до парламенту чернігівські мажоритарники передумали бути депутатами й відмовилися від отриманих у 2014 р. мандатів, тому процедуру довелося проходити знову. 17 липня жителям Чернігова вкотре доведеться делегувати свого представника в парламент.   Володимир Лермонтов Вибори нашвидку Вибори в одномандатному виборчому окрузі № 114, призначені на 17 липня 2016 р., можуть бути зірвані. У цьому обвинувачують одна одну різні політичні сили. Тим часом усі 107 кандидатів напружилися і ввійшли в завершальний тиждень виборчого процесу.

Міжнародна політика

Євгенія Габер Я Вам пишу… або Кінець "льодовикового періоду" у відносинах... За минулі кілька тижнів епістолярний жанр посів важливе місце в сучасному турецькому політичному літописі. Про "труднощі перекладу" численних форм ввічливості в цій мові говорили політики й журналісти, тюркологи і навіть ті, хто знає Туреччину виключно за системою "усе включено". Причиною такої пильної уваги стали спершу кілька несподівано ввічливих привітань вищого керівництва країни російським колегам з приводу святкування Дня Росії 12 червня, а згодом і лист президента Туреччини Р.Т.Ердогана, в якому він нібито "просить вибачення" у В.Путіна за інцидент зі збитим російським бомбардувальником у листопаді минулого року. А. Умланд, В. Полуніна, Чому Україна повинна, нарешті, стати членом Міжнародного... З початком вторгнення Російської Федерації в Україну в київському політичному дискурсі дедалі популярнішою стає ідея звернення до Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі для покарання винних за анексію Криму й агресію в Донбасі. Цей феномен демонструє готовність багатьох українців до активнішої ролі міжнародних структур у внутрішньополітичному житті країни. Ситуація в Україні контрастує з усе більш дуалістичним підходом Кремля до іноземних договорів і його політикою розмежування міжнародного й національного права. Віктор Каспрук Контроверсійний візит Путіна до Фінляндії Міжнародній спільноті необхідно скоригувати своє ставлення до Росії. Путін постійно б`є себе в груди й виголошує погрози, як це робить шкільний хуліган. Проте путінський режим підточує наростання тяжкої економічної ситуації, яка погіршується буквально день у день. Тож чи варто Фінляндії звертати увагу на Москву, приймаючи рішення про приєднання до НАТО?

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Операція "Монетизація" Кількість одержувачів субсидій за минулий опалювальний сезон збільшилася до 5,5 млн сімей. Комунальні тарифи продовжують зростати, на відміну від добробуту українців. До кінця наступного опалювального сезону кількість субсидованих сімей може досягнути 8 млн. У Мінфіні підрахували, що при збереженні нинішньої динаміки у 2017 р. видатки на субсидії становитимуть 3,8% ВВП. Ольга Попова Реформування громад: "добровільність" без альтернативи Держава усіляко стимулює "максимізм" при формуванні територіальних громад, за якого міста і селища ініціюють об`єднувальні процеси з навколишніми селами. Активно просувається підхід "район — одна об`єднана громада". При цьому селам не гарантується належний статус у новостворених громадах, тож вони часто не хочуть об`єднуватися, побоюючись залишитися без ресурсів на периферії.

Промисловість

Костянтин Авдєєнко Одеський припортовий: продати чи здихатися? До приватизації ВАТ "Одеський припортовий завод" держава готувалася багато років. Нині на продаж виставили 99,6% його акцій. Вибір далеко не найбільш сприятливого для продажу ОПЗ періоду з погляду кон`юнктури ринку та вартості підприємства пояснюють необхідністю терміново поповнити бюджет. Однак значна кількість порушень у процесі підготовки приватизації та різке скорочення вимог до інвестора навіть порівняно з попереднім конкурсом викликають запитання. Роман Івченко Акцизне вікно (не)можливостей Виконана законодавцями та вже благословенна президентом імітація розвалу акцизної "стіни" на ввезення в Україну б/в автомобілів, як і у випадку з чималою кількістю псевдореформ, "згодованих" населенню за останні два з половиною роки, теж містить безліч прихованих і не дуже підступів. У результаті нічого особливо не змінюється по суті.

Бізнес

Данило Гетманцев Податкова реформа: до радикальності прогресивні норми... Головна хвороба вітчизняного податкового реформування — міра узагальнення. "Реформатори" та біляреформаторське оточення розглядають проблеми оподаткування з висоти пташиного польоту, що дозволяє "не помічати" незручних і взагалі мало важливих для реформаторів деталей, незрозумілих ні їм, ні виборцю. І дає їм можливість сконцентруватися на загальних посиланнях та принципах, які, за великим рахунком, можна з однаковим успіхом застосувати як до будь-яких податкових реформ, так і до їх відсутності. Гасла й красиві слова добре продаються виборцеві, глибоко ураженому споживчою психологією, створюючи кожному політикові й активістові імідж непримиренного борця за щастя трудового люду. Роман Якель У позолочену обгортку можуть вкласти гнилий вміст    Можливість змінити управителя закріплено в законі. Співвласникам будинку залишилося тільки домогтися некріпацького договору з ним. Внесенням 14 червня змін до закону "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" Верховна Рада відклала на невизначений термін оголошення й проведення конкурсів із визначення управителів багатоквартирних будинків, у яких не створено ОСББ або ЖБК. Василь Худицький Продам яблуневий сад... Нині в Україні виробляють не гірші яблука, ніж в Іспанії чи Голландії. Майже 17% промислових садів забезпечені зрошувальними системами, встановлення яких збільшує врожайність, мінімум, удвічі. Отже, в України є добрі шанси увійти в першу п`ятірку виробників яблук у світі. Проте налаштовуватися лише на український ринок, зважаючи на кризу, небезпечно. Люди не мають коштів, щоб купувати цю продукцію. Вони невпинно зубожіють.    Валерій Грузін Совість на палях Чи є у київських забудовників совість? Запитання це недоречне. Звісно ж, є. І спочиває вона на міцному фундаменті, який для більшої надійності укріплено палями. До речі, чергову щойно забили на місці знесеного десять років тому Сінного ринку. Як цвях загнали в тіло багатостраждального Міста! Судячи з того, з яким наростаючим ентузіазмом забігала будівельна братія, "зацікавлені особи" взялися до розподілу останнього ресурсу Києва — його історичної забудови. Ігор Винниченко Вміємо готувати? А подавати? "Ми фінансуємо науку не тому, що багаті. Ми багаті, тому що фінансуємо науку" — певне, лише невіглас заперечуватиме сказане свого часу сороковим президентом США. Повною мірою стосується це й туризмології, яка може і повинна належно "підперти" вітчизняну туристсько-рекреаційну царину.

Людина

Культура

Катерина Константинова Фоззі: "Спочатку була пісня, а згодом народилась і... "Гупало Василь. П`ять з половиною пригод". Таку назву має книжка Олександра (Фоззі) Сидоренка, вокаліста гурту ТНМК. Автор (спільно з художником-мультиплікатором Сашком Даниленком) позиціює це видання як першу книжку для дітей про українського супергероя. Заявка цікава й досить відповідальна. Тим більше що не тільки маленькі читачі, а й дорослі давненько чекають таких героїв — як у книжках, так і в житті. Наталя Лагодинська Бермудський "Трикутник" "Трикутник — це місце, де зустрічаються друзі", — значилося на браслеті, який видавали під час реєстрації. Цього разу мені вдалося побувати на арт-фестивалі не як журналістові, а як музиканту, що дозволило побачити події із зовсім іншого боку. Герман Богапов Моцарт і Доніцетті в артистичній вітальні на Подолі Артистична вітальня Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей і юнацтва відкрилася недавно, але тут уже відбулося дві прем`єри: опери "Бастьєн і Бастьєнна" В.-А. Моцарта і "Рита" Г.Доніцетті. Обидва спектаклі створені у форматі "сітіком-опер".   

Сімейне коло

Катерина Гольцберг У гості до чоловіка Більшість жінок у нашій країні хочуть "вдало вийти заміж". Не здобути освіту, хорошу роботу, зробити кар`єру, а саме сісти на шию чоловікові, який візьме на себе всі турботи із забезпечення дружини й дітей. Вона ретельно "сканує" чоловіків на здатність бути турботливим добувачем, який зможе задовольнити всі її дівочі потреби, при цьому до вимог додаються банальні зріст-інтелект, відсутність шкідливих звичок і чоловічих захоплень, як-от: пиво по п`ятницях, риболовля по суботах і телевізор по неділях.      Антоніна Юрченко Труднощі перекладу, або Як порозумітися з рідними? Хто з нас хоч раз у житті не чув і не промовляв фразу "мене ніхто не розуміє"? Мабуть, таких людей немає. Діти не розуміють батьків, батьки не розуміють дітей, чоловіки не розуміють жінок і навпаки, при цьому всі говорять однією мовою. Слова кажуть теж відомі й начебто зрозумілі, а взаєморозуміння — немає. Звідси — немає й гармонії у відносинах, а є нескінченні докори, звинувачення та образи. Оксана Білик Літо, діти, гроші Зустріч дітей із суворим світом праці й фінансів чимало батьків відкладають на потім. Одні вважають, що не варто забивати малюкам голови товарно-грошовими і трудовими відносинами: вони ж іще маленькі, виростуть — життя навчить. Інші переконані, що гроші — це бруд і зло, що вони можуть зіпсувати навіть найкращих людей. У таких родинах про фінанси говорять рідко. 

Соціум

Олег Покальчук Слова війни Наша мова нікчемна в біологічному значенні. Первісне призначення органів мовлення, відповідно до їхньої будови і даних палеології, взагалі було іншим. Акустичний бік комунікації для виживання має мінімальне значення. У тому розумінні, що звуки шелесту снаряда або цвірінькання (вищання, якщо рикошет) кулі набагато красномовніші за людські коментарі до них. Алла Котляр Сиві сироти Ще до війни ризик стати сиротою на Сході країни був у три-чотири рази вищий, ніж на Заході. Причина — високий рівень смертності працездатного населення та злочинності в цьому регіоні, інші соціальні чинники. Сумна статистика, що періодично звучала, зазвичай стосувалася дітей. Однак ситуація з літніми людьми, котрі залишаються сиротами при живих дітях і доживають свого віку в будинках для громадян похилого віку, не краща. Олена Мащенко Діляра Тасбулатова: "Від самовпевненості в мене є... Діляра Тасбулатова — російський кінокритик, блогер, письменник, правозахисник. Їй вдалося кілька разів домогтися побачення у в`язниці з Олегом Сенцовим. Причому на вимогу начальника СІЗО підписати папір про "нерозголошення" Діляра Тасбулатова та її колеги відповіли відмовою, проявивши неабияку мужність. Зовсім нещодавно її "забанили" у Фейсбуку за фото трирічної давності — майку з написом: "Дякую Богу, що я не москаль". Алла Котляр Я думаю про музику… У Центрі переселенців на Фролівській — неймовірно домашня, затишна атмосфера. Я не шанувальниця баяна, але, як з`ясувалося, я просто не чула його раніше в живому хорошому виконанні. На маленьку сцену вийшов баяніст зі світовим ім`ям, Юрій Калашников, страшно блідий і на вигляд — дуже слабкий чоловік. Я знала, що він хворий на гострий лейкоз, недавно пройшов сеанс хіміотерапії, і його ненадовго відпустили додому — відпочити перед наступним етапом лікування.