USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №276 серпня — 12 августа 2016

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Крайній рік Ситуація на переговорному фронті (як на мінському, так і на женевському напрямку) багато в чому нагадує ситуацію на лінії розмежування — бої місцевого значення, перестрілки різної міри інтенсивності, розвідки боєм, диверсії. Війна на виснаження. "Без особливих змін. Росіяни наполягають на одному. Ми відстоюємо своє. Поки без особливих досягнень. І без особливих втрат". Приблизно такими (практично тими самими) словами охарактеризували підсумки останньої зустрічі в білоруській столиці кілька українських політиків, які брали участь у переговорах про врегулювання конфлікту. О. Банчук, Ю. Кириченко, Узурпація влади — хвороба українських президентів Диктатура Віктора Януковича не утворилася за один день. Адже попереднього президента обрали на вільних, прозорих і демократичних виборах. До такого стану призвела низка кроків, непомітних для загалу. Повалення диктатури дуже дорого коштувало українцям. Тому зараз необхідно "дмухати на холодне", аби пізніше наш народ знову боляче не "обпікся на гарячому". Олексій Гончарук Як виправити 12 вад регулювання по-українськи? Бізнес — той самий спорт, але зі значно складнішими правилами. Арбітром у цій грі є держава. При цьому, вона не лише монополіст на застосування легального насильства на полі, а й регулятор — творець, джерело і гарант дотримання правил. Уникати здійснення цих функцій означає погодитись на існування закону джунглів, що зовсім не про сприятливий інвестиційний клімат та зростання економіки.   Михайло Жернаков Верховний суд президента Зовсім небагато часу залишається до набрання чинності змінами до Конституції України в частині правосуддя і новою редакцією Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Вже 30 вересня запрацюють наймасштабніші в історії незалежної України нормативні трансформації в частині судової реформи. О. Сергієнко, А. Ткачук, Земельний дерибан під прикриттям децентралізації У нашій країні багато назрілих реформ політики використовують у своїх електоральних і, скажемо прямо, фінансових інтересах. Не стала винятком і давно вже необхідна реформа місцевого самоврядування й територіальної організації влади в Україні, яка просувається під мемом "децентралізація" і супроводжується безліччю спекуляцій. Світлана Орел Чи об`єднаються кропивничани й кропивничайники? Рівно посеред літа багатьом моїм землякам "упав сніг на голову": Верховна Рада ухвалила рішення про перейменування Кіровограда на Кропивницький.

Міжнародна політика

Павло Гайдуцький Росія: майбутнє в минулому Події останніх трьох років (2014–2016 рр.), що прямо чи опосередковано пов`язані з Росією, спричинили появу численних заяв і публікацій стосовно стану її економіки. Особливої уваги заслуговують два полярні міфи. Перший: "Росія — багата і сильна країна", другий: "Росія — колос на глиняних ногах". За законами філософії, істина напевно десь посередині. Але це варто з`ясувати. Сергій Корсунський Євразійська дуга Дугіна Спроба воєнного перевороту в Туреччині, здійснена в ніч з 15 на 16 липня ц.р. погано організованою групою військових, стала несподіванкою навіть для найдосвідченіших тюркологів. Нині експерти по обидва боки океану намагаються зрозуміти причини та вгадати наслідки цих зовсім не тривіальних подій для Туреччини, регіону та великої геополітики.

Гроші

Фінанси

Юлiя Самаєва Податкова реформа: наслідуючи античного Сізіфа Міністерство фінансів протягом двох найближчих тижнів планує оприлюднити зміни до Податкового кодексу. Є великі сумніви в тому, що вони принципово змінять ситуацію в економіці й стануть революцією. Зате немає сумнівів у тому, що кількість охочих "вписати" у ПКУ потрібні пункти зросте в рази. А відверто слабка позиція міністерства, що очолює процес, лише сприятиме таким зловживанням. Д. Серебрянский, А. ВДОВИЧЕНКО, Безпрогнозне майбутнє бюджетного планування   Серед головних пунктів урядового плану пріоритетних дій на поточний рік зазначається бюджетна реформа. Яка, серед іншого, передбачає впровадження середньострокового бюджетного планування, тема якого перманентно з`являлася у порядку денному обговорень серед чиновників та експертів і до початку роботи нинішнього уряду. Тема модна, в багатьох розвинених державах таке планування застосовується, а у разі використання в Україні (неважливо, ефективного чи ні) чиновники могли б сміливо ставити галочку навпроти пункту "запровадження реформ".

Енергоринок

Алла Єрьоменко Застовпити ділянку?.. Історія з угодою про розподіл продукції (УРП) щодо Юзівської площі дуже нагадує вже забуту історію з компанією "Венко Прикерченська". Зараз ми є свідками чергового витка її розвитку. Г. Люта, Г. Кобаль, Ярослав Кінах: "Серед інвесторів фонду Emerstone на... Після перемоги нещодавно створеної проектної компанії Yuzgaz у конкурсі на "заміщення" Shell у проекті дослідження і подальшої розробки Юзівської газоносної площі виникло чимало сумнівів і запитань. Сергій Куюн "Залізка" все стерпить... Скільки існує "Укрзалізниця", стільки тягнеться за нею шлейф скандалів, пов`язаних із закупівлями матеріально-технічних ресурсів. Гучніше й частіше за інші товарні групи в об`єктив уваги ЗМІ потрапляє паливо — найбільша стаття витрат залізничного монополіста. Іван Гонта Ойген Хінрікс-Шрамм, компанія Antra: "Ми хочемо стати... Восени минулого року одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі заявив, що Одеський припортовий завод (ОПЗ) контролюється колишнім народним депутатом Миколою Мартиненком і в листопаді 2015 р. уклав невигідний контракт на поставку газу з невідомою австрійською компанією Antra. Це завдало (або могло завдати) збитку державі в розмірі 90 млн дол. З початку року "Укртрансгаз" транспортував для споживачів... У липні вітчизняні газові сховища поповнилися на 1 млрд кубометрів блакитного палива, що аналогічно показникам минулого року, повідомляє відділ зв`язків із громадськістю та пресою ПАТ "Укртрансгаз". Усього поточного року до вітчизняних ПСГ уже закачано 2,2 млрд кубометрів газу.

Людина

Культура

Ганна Пароваткіна Лондонський киянин Олександр Стахов-Шульдиженко: відкриття... ХХ століття. Олександр Стахов-Шульдиженко свого часу привіз у радянський Київ дух післявоєнного Лондона з його настроями "розсерджених молодих людей". На жаль, ім`я майстра в нашій країні довго було в тіні. Дмитро Дроздовський Культура Ґедройця: пошук діалогу Наприкінці липня виповнилося 110 років від дня народження Єжи Ґедройця — польського публіциста, політика, мемуариста, засновника й редактора журналу Kultura. Ольга Кізлова Зоряна Кушплер: українська зірка на віденській сцені На початку вересня в австрійському місті Грац у великому гала-концерті зустрінуться всесвітньо відомий тенор Хосе Каррерас і українська співачка Зоряна Кушплер. Вона — володарка прекрасного мецо-сопрано, солістка Віденської опери, на сцені якої працює вже десять років. До весни цього року Зоряна ніколи не виступала на вітчизняних сценах. Ї дебюти на теренах України стартували у квітні в Києві. Марія Гудима Чай? Кава? Пограємо В Одесі особливо любимий і популярний "Театр на Чайній". Ця театральна лабораторія заснована силами випускників Одеського театрального ліцею. З часом трупу поповнювали випускники різних вишів та актори з різних міст. У репертуарі — сучасна драматургія та класика: Іван Бунін, Леонард Герш, Моріс Панич, Бертольд Брехт.

Соціум

Володимир Костєв У катакомбах конфлікту Доводиться визнати, що рік став одиницею виміру конфлікту, в який залучено мільйони людей та який обійшовся в тисячі жертв. Десятки країн у особі своїх представників обговорюють його перспективи. Валентин Ткач "Зеленці": смисли й істини Смисли є сумою істин. Часто примітивність смислів є наслідком примітивності застосовуваних нами правил додавання істин. Відтак потворність смислів не завжди є доказом потворності істин. Павло Баранцев Нове значення перемир`я під час Олімпійських ігор Більшість статей, присвячених Олімпіадам, починається з опису античних Олімпійських ігор, що проводилися з кінця VIII ст. до н.е. по кінець IV ст. н.е., і вказують на основну вимогу до учасників на період проведення ігор — припинення війн і проведення в Олімпії мирних переговорів щодо врегулювання наявних конфліктів.