USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №351 жовтня — 7 октября 2016

Влада

Внутрішня політика

Елла Лібанова Україна: глибина нерівності Масштабна суб`єктивна бідність є надзвичайним ризиком для соціального спокою в країні, — люди, які ідентифікують себе як бідні, зазвичай незадоволені своїм суспільним становищем і загалом тим, як склалася їхня доля, але схильні покладати відповідальність за це на владу, на зовнішні обставини, тільки не на себе. Дуже часто вони очікують лідера, який "поведе їх до світлого майбутнього". Дмитро Менделєєв "Укробналпром". Аll inclusive Сперечатися про ефективність діяльності державного концерну "Укроборонпром" та його підприємств — справа не дуже вдячна. Відразу розібратися в піар-галасі, що рясніє зворотами сталінських передовиць, де йдеться про тисячні, мільйонні й мільярдні результати талановитого менеджменту ОПК, непросто навіть фахівцям. Однак усі озвучені "перемоги" тьмяніють порівняно з "досягненнями", про які функціонери української оборонки воліють мовчати.   Володимир Кравченко МН17: за півкроку до істини Слідчі встановили російське... Хоча міжнародна група слідчих поки що не називає імен відповідальних за злочин — тих, хто послав ЗРК "Бук" в Україну, віддавав наказ відкрити вогонь і натискав на кнопку "Пуск", зате вони точно визначили місце, звідки вилетіла ракета, що збила 17 липня 2014 р. поблизу Тореза Boeing-777 Malaysia Airlines. І ці результати розслідування цілком спростовують позицію Росії. Станіслав Васін Ті, що горлають у терні Колись давно Йосип Бродський у своєму автобіографічному нарисі описав одну дивовижну штукенцію. Це була синя горизонтальна смужка, яка тягнулася по центру стіни. Нижче від неї йшла суцільна зелена фарба, а вище — побілка. І більше нічого. "Ніхто ніколи не запитав, чому це так. Ніхто б і не відповів". Пройшовши через усі радянські стіни — від шкільних їдалень до фабрик, пізніше цей "пейзаж" став символом в`язниць і підвалів НКВС. У Донецьку ця лінія є й досі.   Михайло Лебедь "Спеціальна" свобода мирних зборів В Україну повертається дискусія про законодавче регулювання свободи мирних зібрань разом із дванадцятим і тринадцятим в історії варіантами проектів спеціального закону про протести (№3587 та №3587-1).

Міжнародна політика

Якуб Логінов Словаччина в політичній кризі: початок кінця впливового... Відставка віце-прем`єра Каліняка та виселення прем`єра Роберта Фіцо з елітних апартаментів, власником яких є олігарх, звинувачуваний у корупції, — це основні вимоги опозиційних партій "Свобода і солідарність" і "Звичайні люди та незалежні особистості". Микола Бєлєсков Президентська одіссея в Естонії 3 жовтня парламент Естонії (Рійгікогу) знову збереться для виборів нового президента. Він має замінити на цій посаді відомого своєю проукраїнською риторикою Тоомаса Хендріка Ільвеса. Однак унікальність майбутнього голосування в тому, що впродовж серпня-вересня Естонія вже пройшла два етапи виборів очільника країни. Олексій Коваль "Гнучка солідарність" замість жорстких квот Проблема біженців розколює ЄС. Частина лідерів Європи хоче переглянути політику ЄС щодо біженців з Азії й Африки, яка призвела до кризи в Євросоюзі й підштовхнула Велику Британію до референдуму про вихід з ЄС.

Гроші

Фінанси

Юрій Сколотяний Високе гальмування Серед численних перешкод, які нинішньої осені має подолати офіційний Київ на шляху до одержання нового траншу МВФ (якщо все-таки розраховувати на це всерйоз), — далеко не перша за резонансністю, але не остання за значущістю реформа корпоративного управління держбанків. Андрій Журжій Щоб хвіст не виляв собакою На початку серпня Міністерство фінансів України презентувало проект закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України". Маємо надію, що цього року парламент чи не вперше затвердить запропоновані податкові зміни не під новорічну ялинку, причому вони вперше відображатимуть позиції та побажання насамперед бізнесу, а не податківців. З огляду на це керівництво ДФС наразі активно лобіює неприйняття проекту закону в нинішній редакції. Андрій Вігірінський Добровільно-примусова амністія Вирішення проблеми значної частки тіньової економіки є складним, багатовекторним і комплексним завданням, яке має концентруватися не лише у сфері відверто злочинних відносин оподаткування, контрабанди тощо. Один із ключових викликів безпосередньо стосується пересічних і не дуже громадян як працівників і робітників та пов`язаний з готівковими неофіційними доходами.

Бізнес

Олександр Вертелєв Головне питання енергомодернізації Навіть найкращий план енергоефективних заходів не буде втілений у життя без фінансування. Роман Якель Цукор: солодший, але все ще гіркий Українська цукрова промисловість, схоже, виходить із піке. Минулий рік був найгірший за всю історію її розвитку. Тоді цукровими буряками засіяли лише 239 тис. га. Нинішнього року солодкі корені зайняли площу 284 тис. га, що на 23% більше, ніж торік. Але їхня маса викликала запитання. Ольга Рогоза Акцизом єдиним У рамках нового бюджетного процесу уряд продовжує робити акцент на зростанні непрямих податків — ПДВ і акцизів, — чим б`є по найбідніших верствах населення і стримує економічне зростання. При цьому не гребує підігравати виробникам дешевих сигарет і суперечити базовим рекомендаціям Євросоюзу та міжнародних організацій.

Людина

Культура

О. Вергеліс, К. Константинова, Зураб Аласанія: доля Євробачення в руках держбюджету До старту пісенного конкурсу Євробачення 2017 залишилося рівно 7 місяців. Термін не критичний, але, звісно, хотілося б, щоб таких місяців залишалося бодай 9 — для повноцінного народження міцного музичного проекту. Втім, на думку Зураба Аласанія (генеральний директор Національної телекомпанії України), яку він висловив в інтерв`ю DT.UA, приводу для паніки поки що немає.   Ганна Пароваткіна Відлига, перебудова, декомунізація: суперечки на виставці Виставка Національного художнього музею "Інша історія: мистецтво Києва од відлиги до перебудови" триватиме до кінця жовтня. Але цей проект уже став одним із найбільш обговорюваних останнім часом. Олег Вергеліс Підвішені люди Запропоновані обставини на театральному Заході запропонували таке: три осінніх вечори — і три різні вистави за п`єсами українського драматурга Павла Ар`є: "Людина у підвішеному стані", "Слава Героям", "Баба Пріся".

Історія

Петро Кралюк Варшавський договір 1920 року: українська оцінка Останнім часом відносини між Польщею та Україною на "історичному фронті" складаються не найкраще. Та все ж іноді сторони ніби шукають порозуміння. Принаймні польські історики й політики намагаються подавати Варшавський договір, підписаний Юзефом Пілсудським і Симоном Петлюрою 21 квітня 1920 р., як своєрідний приклад "польсько-української співпраці". Чи справді це так? І чи може цей договір стати для нас таким прикладом?   Володимир Газін Ленінська імперія: терни без зірок У період горбачовської перебудови і єльцинського роздоріжжя в розвитку Росії низка лібералів — учених, письменників, публіцистів, гуманітаріїв, громадських діячів — піддавали нищівній критиці епоху всевладдя тоталітарної радянської імперії. Це був новий — після 1956 р. — рівень осудження сталінізму.  

Сімейне коло

Антоніна Юрченко Кохання за планом Ми плануємо багато подій у нашому житті: опанувати фах, купити квартиру, зробити кар`єру, провести відпустку, вихідні тощо. Певна річ, бувають випадковості й зовнішні обставини, над якими ми не владні, але загалом наші продумані плани, як правило, втілюються в життя. У непередбачуваному світі нам важливо відчувати контроль над тим, що відбувається в нашому житті. А чи можна запланувати кохання й відносини? Василь Худицький Криза батьківства, або Як виховати справжнього чоловіка Нині від чоловіків вимагають майже неможливого: успішності у бізнесі й кар`єрі, а вдома жінка хоче мати ввічливого й уважного чоловіка, цікавого співрозмовника, гарного батька для своїх дітей і ще багато чого. Ті ж часто виявляються неготовими до таких вимог. І, як наслідок, дістають ярлик слабака й нездари. Катерина Гольцберг Like ціною життя, або Смертельні селфі Про це дуже страшно й важко писати. Але надзвичайно потрібно. Бо якщо не писати, не говорити, не порушувати цю тему, то ми втрачатимемо і втрачатимемо дітей, яким вистачило відваги зробити те, що нам, дорослим, здається дурістю.    

Соціум

Володимир Петровський Соціальні реформи: невігластво, популізм чи цинічний... Порівнюючи теоретичні й практичні стандарти в царині соціальної політики європейського співтовариства з неконтрольованим (чи, може, навпаки?) соціальним хаосом в Україні, навряд чи в когось виникає сумнів, що соціальної політики як цілісного комплексу в нашій країні не існує. Ірина Виртосу Людмила Янкіна: "Реєстрація — це не інструмент контролю,... Реєстрація чи прописка? Людина для держави чи державна система для людини? Здавалося б, правильна відповідь очевидна. Та в цьому майже філософському протистоянні поки що перемагає держава, коли замість дотримуватися прав людини запроваджує жорсткий контроль. Перемагає… поки що.   Ольга Герман Театр Переселенця: ніякої гри, лише щира розмова "Це дозволяє нам звільнитися від тягаря. Ти проговорюєш свою історію, свої проблеми і ніби звільняєшся, віддаєш пережите", — каже учасниця Театру Переселенця, колись жителька Донбасу Анастасія Пугач. Оксана Онищенко Мій світ Із Вікою Сабельниковою ми познайомилися по телефону. Я не встигла до поїзда, який відвозив дівчинку додому, в Донецьку область. До Києва вона приїжджала ненадовго — отримати нагороду за перше місце в конкурсі, оголошеному Музеєм Тараса Шевченка. Конкурс проходив у рамках художньої акції "Мій Шевченко — мій світ". Вічину фотокнигу "Мій світ" визнали найкращою в її номінації.