USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №3714 жовтня — 21 октября 2016

Влада

Внутрішня політика

Дмитро Кулеба ПАРЄ: повернення Росії і викрадення Європи "Я — за повернення Росії в ПАРЄ, але якщо ціна повернення — руйнування Асамблеї, то я проти" — сказав мені посол однієї великовагової європейської країни всього тиждень тому. Ця оцінка нинішнього моменту якнайкраще описувала переважний настрій у Раді Європи — повертати Росію можна, але ціна повернення має бути прийнятною. Сувора правда європейської політики полягає в тому, що такою ціною було невиконання Москвою резолюцій Парламентської асамблеї Ради Європи, ухвалених у відповідь на її агресію проти України. Валентина Самар Сила дулі в кишені Два з половиною роки незаконної окупації і анексії Криму влада України вдячно (бо виправдовуючи бездіяльність) вторить західним лідерам: кримський "випадок" — безпрецедентний, проблема — архіскладна, рішення потребує тривалого часу і багатьох зусиль. Причому зусиль винятково дипломатичних і, як мається на увазі, вже не за їхньої каденції. Далі були Донбас, Мінськ-1, Мінськ-2 і обидва — мінус Крим. Валерій Грузін Чи вигідно продавати душу? Полемічні нотатки Упродовж багатьох років Китай завзято займався розробкою свого проекту надвантажного літака, однак не досяг успіху. Особливі труднощі були з двигунами, що традиційно було слабким місцем китайської авіаційної промисловості. Цим багато в чому пояснюється його інтерес до українського повітряного велетня. Михайло Савчин Про цінності свободи, або Як побудувати ефективну систему... Останнім часом висловлено стільки суперечливих міркувань щодо розуміння свободи і людських свобод, що навіть на ментальному рівні видно перешкоди в захисті прав людини. І це пов`язано з моральністю. А в основі моральності лежить базова ідея — повага до гідності і прав людини. Чого чекати Україні від протистояння Росії і Заходу Ще вчора Москва, Вашингтон, Берлін і Париж спільно примушували Київ до одностороннього виконання мінських домовленостей. Але скасований візит Путіна до Франції та зрив домовленості про зустріч "нормандської четвірки" сигналізують про можливе виникнення нового геополітичного тренду. DT.UA попросив відомих експертів у галузі геополітики і безпеки відповісти на запитання: Росія і Захід сповзають у стан "холодної війни". Якими можуть бути наслідки цього для України?

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Ефект ноцебо Нібито безплатна медична допомога, на яку держава витрачає близько 3% ВВП щороку, каменем лежить на плечах пацієнтів, що оплачують з власної кишені все — від бинтів і йоду до дорогих операцій. Станіслав Аржевітін Парадокси монетарної політики НБУ Подвійні стандарти монетарної політики, її залежність від вимог МВФ, кредитна криза, демонетизація реального сектору економіки і перманентні потрясіння банківської системи змушують замислитися про те, чи існує стратегічне бачення у Національному банку і наскільки продуманою та ефективною є його переговорна позиція з МВФ. Анатолій Максюта Бюджет-2017: ефект "скрині" Сьогодні вся соціально-економічна громадськість країни зайнята аналізом проекту державного бюджету на 2017 р. і підготовкою пропозицій до нього. Слід віддати належне уряду — вперше за останні кілька років бюджет внесли 15 вересня, що дало можливість розглядати його за повною процедурою. Іван Сікора Як позбутися українських "діжок із салом" і "гречки"? Досі можна було спостерігати епізодичні спроби моніторингу "тушок" або "кнопкодавів" з боку інститутів громадянського суспільства та певні зрушення у реформуванні одного з двох важливих джерел надходження коштів із держбюджету на вирішення місцевих проблем — Державного фонду регіонального розвитку. Фундація "Відкрите суспільство" пропонує методику, що дає змогу зробити важливий крок до цивілізованого лобіювання народними депутатами інтересів виборців без ризиків політичної корупції. Юрій Федчишин Реформа митниці. Повна зміна системи Митна система в Україні є досить вузькоспеціалізованою сферою. На додаток до цього сама митна система нерозривно пов`язана з іншими сферами, на які колишня митниця та нинішня ДФС не мали жодного впливу.

Енергоринок

Сергій Корсунський Турецький потік: бути чи не бути? 1 грудня 2014 р. під час офіційного візиту в Туреччину президент РФ В.Путін несподівано для багатьох проголосив про остаточну зупинку проекту газопроводу "Південний потік". Цей газопровід мав транспортувати щорічно 63 млрд кубометрів російського газу дном Чорного моря до Болгарії та далі в Європу. Путін запропонував Туреччині побудувати "Турецький потік" замість "Південного". Йшлося про той самий маршрут поставок російського газу в Європу в обхід України, тільки тепер через Туреччину й Грецію.     Сергій Пінчук Казус з тарифним мораторієм, або Зима як засіб виявлення... Рівненська райрада була однією з перших, хто підхопив прапор політичної боротьби за тарифи, ухваливши документ, який майже повторює аналогічне рішення Київської міськради №558/558 від 7 липня 2016 р. Депутати райради і до сьогодні несли б величезний стяг з написом "Мораторій на тарифи", якби… не зима.

Людина

Культура

Олег Вергеліс Сад-виноград Не кожного сезону виходить на сцену в гучній прем`єрі Тамара Яценко, українська "богиня гротеску". А тут вийшла та ще й друзів із собою прихопила в хуліганському танці під пісню Шнура "Ты — рыба моей мечты!". Галина Скляренко Ви уявляєте "красиву" дорогу на Голгофу? Україна вшанувала пам`ять жертв Бабиного Яру — 75-річчя трагедії, одного з найжорстокіших злочинів проти людяності. Тим часом поки що не закрите питання створення меморіального комплексу в Бабиному Яру. Лариса Брюховецька Магнетизм Мерзлікіна Цього тижня в столичному Домі кіно згадували українського режисера і кіноактора Миколу Мерзлікіна (1936—2006). 80-річчю з дня його народження присвячений вихід книги "Микола Мерзлікін: пошук досконалості" (упорядник Валерія Чайковська). Це проект редакції журналу "Кіно-Театр" та Видавничого дому "Києво-Могилянська академія".   Ганна Пароваткіна "Майбутнього немає. Світ помирає" У київському Інституті проблем сучасного мистецтва проходить виставка Зої Орлової та Олександра Найдена "Танго в божевільні". Нині все ще недооцінені, саме ці автори, батько й дочка, можливо, вважатимуться гордістю мистецтва України нарівні з Марією Примаченко або авангардистами 1920-х рр.   Ольга Стельмашевска Українські цінності і молоток Нинішній стан європейського ринку антикварних та букіністичних видань дозволяє говорити про зростання інтересу до книжки як об`єкта колекціонування. Свідченням цього можуть слугувати і збільшення кількості приватних бібліотек, і поступове переміщення торгівлі раритетними книжками зі спеціалізованих магазинів на аукціони.  

Історія

Наталія Левчук Кількість втрат від Голодомору: наука чи ідеологія? 4 жовтня 2016 р. в Києві за ініціативи Національного музею "Меморіал жертв Голодомору", двох академічних інститутів та кількох громадських організацій відбулася конференція, за підсумками якої було прийнято резолюцію, поширену 5 жовтня 2016 р. на фейсбук-сторінці "Меморіалу жертв Голодомору" та розтиражовану серед наукової і громадської аудиторії. Святослав Липовецький "Західні українки" у сталінському ГУЛАГу 14 жовтня в Україні традиційно відзначають Свято Покрови, яке останніми роками здебільшого асоцієються з Українською Повстанською Армією. В дослідженнях про УПА є тема, яку часто оминали історики, але про яку залишили багато спогадів очевидці, а саме — жінки, які допомагали підпіллю. Ними масово наповнювали табори ГУЛАГу вони стали тут феноменом, про який говорили: "сіра маса", яка залишала "найяскравіше враження".  

Сімейне коло

Олександра Зубрихіна Небезпечний вік, або Зона турбулентності Чудово, що з року в рік ваше чадо дорослішає, набирається досвіду. Та підлітковий період — це справжнісінька зона турбулентності в процесі виховання. Усвідомлення того, що дитина поринає в життя, яке несе з собою недитячі загрози, змушує батьків панічно хапатися далеко не за шовкові рукавички. І саме в цей момент ви маєте всі шанси стати ворогом номер один.   Дар’Я Афоніна Чому наші діти інакші Хоч би як нам хотілося, наші діти ніколи не будуть схожими на нас тією мірою, яка задовольнить наше самолюбство. Віддавайте любов дітям задарма — це поки що єдиний рецепт порятунку від батьківських розчарувань, що стовідсотково працює. Оксана Білик Домашнє завдання для батьків З початком шкільного року батьки з інших країн викладають у соцмережах відео, де вони бурхливо — з феєрверками і вином — радіють початку навчання і свободі від дітей. У нас же сторінки батьків школярів починають сповнюватися сумними цитатами на кшталт "Школа — як вагітність, триває 9 місяців, а нудить вже з другого тижня".

Соціум

Олена Розвадовська Уроки на передовій "Село живе, коли сміються діти", — бадьоро мовить у мікрофон дитячий голосочок. Це Ліза виступає зі своїм віршем. Сьогодні на шкільному подвір`ї відзначають свято її рідного села Троїцьке. Трохи згодом з виставлених на сходах школи колонок залунають веселі музичні композиції, в перерві між якими я почую стрільбу з кулемета. Та на це ніхто не зверне уваги.   Семен Перцовський Коли справа — своя У середині вересня десант журналістів Донбасу побував у Кремінському районі Луганщини. Тутешні громадські активісти, влада, підприємці, об`єднавши зусилля, плідно реалізують програми розвитку інфраструктури, бізнесу, мережі робочих місць для місцевих жителів та переселенців. Не випадково на цій базі організовується навчання для охочих займатися підприємницькою діяльністю.