USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №4212 листопада — 18 ноября 2016

Влада

Внутрішня політика

Б. Яременко, О. Бєлоколос, Вибори президента США: як сталося неймовірне, і чого... Обставини перемоги на виборах 8 листопада у США Дональда Трампа та отримання Республіканською партією США повного контролю над виконавчою і законодавчою гілками влади (з шансами впливати й на судову) будуть багато і прискіпливо аналізуватися. Не завадить поговорити на цю тему та спробувати зробити свої висновки й українцям. Оксана Денисова Як "чорна бухгалтерія" ПР може перетворитися на невидиму За офіційною інформацією, НАБУ і САП ще й досі проводять почеркознавчі експертизи підписів в "амбарній книзі". Неофіційно ж у силових відомствах натякають на те, що чимало документів з ч/б покладено "під сукно, до кращих часів". Костянтин Батозький Бунт зайвих людей Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США продовжує тенденції, закладені низкою голосувань, що відбулися у світі останнім часом. Це примушує спостерігачів шукати паралелі з процесами, які відбувалися у світі рівно 100 років тому, і розцінювати поточні події як нове "повстання мас".  Сергій Гриневецький "Вікна можливостей": інструкція із застосування Починаючи з 2005 року Одещина чекає вже десятого (!) голову облдержадміністрації. Такі часті зміни керівників не сприяли розв`язанню ключових проблем області. Свою негативну роль відіграла й "політична складова", через яку голови облдержадміністрації з головних бюрократів ставали партійними вождями й агітаторами. Нині ж ситуація в області патова. Валентина Самар Руслан РЯБОШАПКА: "НАЗК — також носій політичної волі... Із членом НАЗК Русланом Рябошапкою ми вирішили говорити з кількох причин. Він — співавтор законів антикорупційного пакета і знає, як ця система повинна працювати в ідеалі. І його ж противники запуску е-декларування обрали показовою жертвою для дискредитації і самої системи, і членів НАЗК. Юрій Забара Конкурс у ДБР: міну закладено, запал тліє, або Чому... Українські ЗМІ вже урочисто повідомили про проходження конкурсу на керівні посади в "українському ФБР". Однак за прогнозами з приводу того, хто з кандидатів стане біля керма нового центрального органу виконавчої влади — Державного бюро розслідувань, на задній план відійшли поточні, але вельми цікаві моменти самого конкурсу, а також питання формування й повноважень самої конкурсної комісії. Ярослава Кривцун Путінський урожай 37-го Російські чекісти ще з двадцятих років мають багатий досвід у фальсифікації справ про шпигунство й розвідувально-диверсійну роботу. Нерідко справи фабрикуються тільки заради того, щоб отримати чергову зірочку на погон і проколоти дірочку в мундирі. Але затримання Д.Штиблікова, О.Бессарабова і В.Дудки добре вписується в технологію залякування російською владою кримчан і росіян. 

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва Мінзарплата і пенсії: розлучення з примусу Підвищення мінімальної заробітної плати (МЗП) стало, напевно, найбільшим сюрпризом у нинішньому бюджетному процесі. Незважаючи на запевняння Мінфіну в тому, що цей крок прораховувався протягом останніх шести місяців, ніхто не береться точно передбачити його наслідки.  Юрій Сколотяний Київ і МВФ: місія (не)умовлена? Місія МВФ, що прибула в Київ для перегляду діючої програми 3 листопада ц.р., за минулий тиждень відпрацювала приблизно половину передбаченої програми. Звичайно, про якісь навіть попередні результати консультацій і переговорів місіонерів МВФ із українськими топ-чиновниками говорити ще рано. Але з інформації, що просочується назовні, вже можна зробити чимало значущих висновків. Галина Мельник (Без)відповідальні декларації Завершився перший етап кампанії електронного декларування. Понад 127 тис. електронних декларацій за період з 1 січня по 31 грудня 2015 р. подали чиновники, що займають відповідальне й особливо відповідальне становище. Громадськість була шокована мільйонами готівки у гривні та іноземній валюті. Іван Сікора Держбюджет-2017: як попередити популізм і політичну... Новий бюджетний період відкриває нові можливості та несе нові виклики. Прискорення впровадження секторальних реформ, звільнення від патерналістських очікувань і популістських маніпуляцій — крок, який украй важливо зробити для перетворення жителів на громадян і відповідальних виборців. Тоді можливості їх купівлі з допомогою "діжок із салом" чи "гречки" стануть мінімальними.  Оксана Куренна Чи такий страшний Трамп? От і справдився страшний сон фінансових ринків — Дональд Трамп став 45-м президентом США. Долар із цього приводу спочатку пішов у круте піке разом із фондовими ринками по всьому світу. Однак не минуло й доби, як інвестори оговталися від початкового переляку та передумали панікувати, а ринки, упоравшись із першою нервозністю, завмерли в очікуванні. Чого ж їм та всьому світові чекати, якщо згадати заявлені під час передвиборної кампанії ключові наміри тоді ще не американського президента, а непередбачуваного та імпульсивного кандидата-мільярдера?

Бізнес

Надія Гоцуєнко На розвалах "добробуту" Не саме собою явище перепродажу речей, які вже були у вжитку, — погане. Навпаки, серед його плюсів — робочі місця та можливість для незаможних задешево приодітися. Погано те, що збільшення кількості точок продажу секонд-хенду, речових "розвалів", барахолок та "блошиних" ринків загрожує перетворити нашу країну в одну велику ганчір`яну клоаку... Василь Худицький "Сірий" пріоритет Те, що нинішні субсидії за комунальні послуги — велика дурниця, відзначають навіть їх отримувачі. "Навіщо б вони мені здалися, якби на роботі мені платили нормальну заробітну платню. Я хочу працювати, але тих грошей, які отримую на підприємстві, вистачає хіба на харчування та оплату комунальних послуг і проїзд на роботу. На одяг, відпочинок та інші потреби нічого не залишається", — каже 38-річний сусід по будинку. У такій ситуації, якщо не гіршій, перебуває велика частина населення України. Герман Богапов Столиця для людей Попри запеклий опір з боку чиновників "старого гарту", ініціатива Kyiv Smart City набирає оберти і захоплює дедалі нові сфери життєдіяльності столиці.

Людина

Наука

Лідія Суржик Хто засвічує зірки Група харківських астрономів на чолі з членом Міжнародного астрономічного союзу професором НДІ астрономії Харківського національного університету ім. В.Каразіна П.Федоровим завершила роботу над власним каталогом Чумацького Шляху. Якщо зірки засвічують… Якщо нові зоряні каталоги створюють — виходить, це комусь потрібно?  Петро Усатенко Учений змінює професію Чим займаються нині вчені і яких наукових проривів можна очікувати найближчим часом? Це не просто цікавить широкі верстви населення — платники податків хочуть (і мають право) знати, на які важливі дослідження витрачаються бюджетні кошти. Чи є запит у суспільстві на наукове знання, інтерес до найновіших результатів досліджень? Чи існує в Україні науково-популяризаторський рух і чи готові самі вчені йти назустріч суспільству? Із цими запитаннями напередодні "Днів науки" ми звернулися до трьох молодих дослідниць.

Культура

Олег Вергеліс Наталія Сумська. Те, що на серці  В інтерв`ю DT.UA актриса Наталія Сумська поділилася спогадами про легендарну виставу "Біла ворона", яка цьогоріч відзначає 25-річчя; висловила своє ставлення до суспільних проблем та театральної реформи; відповіла на запитання історичної акторської анкети, сформованої ще в 20-ті роки ХХ століття.  Катерина Константинова Прилетіла "Горлиця" На екрани країни вийшов фільм режисера Тараса Ткаченка "Гніздо горлиці". А сам режисер тим часом очолив Національну спілку кінематографістів України. В інтерв`ю DT.UA Тарас розповів про найближчі фестивальні маршрути "Горлиці", а також прояснив свої головні кроки на посту очільника кіноспілки.  Олег Вергеліс Він розгадав знак нескінченності У новому столичному просторі ART UKRAINE GALLERY відкрилася виставка модного художника Степана Рябченка. Його пости в соцмережах активно лайкають такі принципові люди, як Ігор Абрамович та Наталя Заболотна. А його самого, одесита Степана, окремі арт-теоретики навпростець зараховують до художників майбутнього. Ольга Кізлова Триптих про піаністів Одеська опера презентувала меломанам музичний триптих "Запрошення до рояля". Проект присвячений трьом видатним музикантам — Святославу Ріхтеру, Емілю Гілельсу, Людмилі Гінзбург, — приблизно в один час частину життя вони прожили у приморському місті.  Леся Ільєнко Німеччина відкриває український театр У столиці триває "Тиждень актуальної п`єси", який відвідали представники Гайдельберзького театрального фестивалю (Німеччина). За їхніми словами, вже навесні 2017-го український театр буде представлений на цьому німецькому театральному форумі новими вітчизняними виставами і новими п`єсами сучасних українських авторів. 

Історія

Сергій Махун Optimus Цезар Майже двадцятирічне правління імператора Марка Ульпія Нерви Траяна (Marcus Ulpius Nerva Traianus), другого представника династії Антонінів, було вельми насичене подіями і стало практично апогеєм могутності Римської імперії. Траян — останній і найзнаменитіший завойовник та полководець в історії цієї наймогутнішої держави Стародавнього Світу. Віктор Гусєв Нюрнберзький процес: Україна у планах Третього Рейху 70 років тому, 16 жовтня 1946 року, було поставлено крапку в роботі Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі. Попіл катів пішов за вітром, проте грізною пересторогою для людей залишаються колишні їхні наміри завоювати життєвий простір для Третього Рейху злодіяннями проти інших народів — аж до їх фізичного знищення та жорстокої експлуатації потенційних економічних, людських і культурних можливостей окупованих східних територій. Олег Супруненко Чи матиме історія продовження? Що може бути спільного у назви старого палацу з такими синонімами жаху і терору, як Луб`янка, Моабіт чи Абу-Грейб? Спільна сторінка історії, в якій таке трапляється часто: місця, пов`язані з масовими стражданнями, входять у мову вже не як власні назви, а як називні. Таким називним словом, синонімом тортур і поневолення став для багатьох закарпатців у 40-х рр. минулого століття мукачівський палац, відомий як "ковнер".  

Соціум

Алла Котляр Між Hilton і людьми… Час спливає, а обіцянки залишаються обіцянками, набираючи вигляду псевдореформ. Можна нескінченно говорити про підтримку військових і цивільних у зоні АТО — і при цьому безпідставно затримувати гуманітарні вантажі. Говорити про співпрацю з громадськістю — і при цьому викреслювати незапланованих кандидатів із громадських рад. Юлiя Самаєва Генрік Крістенсен: "Я не пригадаю жодної країни, в... DT.UA поспілкувалося з Генріком Крістенсеном, заступником голови департаменту Європейської соціальної хартії, який курирує в тому числі й виконання країнами Кодексу соцзабезпечення. Ми спробували довідатися, до чого зобов`язує підписання Україною Кодексу, чи важко буде виконати ці зобов`язання та як його підписання вплине на пересічного українця. Оксана Драчковська Моя слава З-поміж сотень дітей, які щодня прогулюються, пробігають, проходять цією єдиною в Чернівцях пішохідною вулицею, він дуже вирізняється. Я знаю, як називає мене позаочі персонал кафе, магазинів і перукарень, розташованих на цій вулиці, — та, що гуляє з хлопчиком-інвалідом. Так, мій син — моя слава. І навіть трохи гордість, хоч у це й важко повірити людям, котрі зустрічають нас уперше. Валентин Ткач Пропаща сила Майдану? Створення заможного, самодостатнього, стійкого домогосподарства, що як суб`єкт веде змістовний діалог із владою та бізнесом, послуговуючись інститутами розвиненого громадянського суспільства, повинно стати національною ідеєю України.