USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №4526 листопада — 2 декабря 2016

Влада

Внутрішня політика

Володимир Паніотто Відмінності в соціологічних даних Перед кожними виборами претензії до даних соціологів наростали. А зараз уже й виборів наче немає, а пристрасті розпалюються. Особливо нам дісталося останнім часом через партію Рабиновича, рейтинг якої, як багато хто думає, нижчий, ніж у наших опитуваннях.  Володимир Сущенко Досудове розслідування корупційних злочинів: прокуратура... Останнім часом, відтоді як в Україні почали розслідувати корупційні злочини, ми періодично спостерігаємо спалахи протистояння (непорозуміння?) між Генеральною прокуратурою (ГПУ), її структурним підрозділом Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП) і Національним антикорупційним бюро (НАБУ).  У чому причина такого протистояння чи непорозуміння? Віктор Трепак Незаконне збагачення: кого і за що каратимуть Після нещодавно проведеного електронного декларування доходів посадовців надзвичайно гостро постало питання їхньої відповідальності за незаконне збагачення.  Вирішуючи цю проблему, маємо чесно дати собі відповідь на запитання: ми будуємо правову державу чи створюємо новітню інквізицію?; нам важливий публічний процес "лінчування" чи правовий результат — справедливе покарання винних, доведене правовим шляхом? Оксана Онищенко Плагими намірами… Про плагіатний скандал із міністром... Група науковців заявила про те, що у наукових статтях міністра освіти Лілії Гриневич є плагіат. Це викликало справжнє інформаційне цунамі. Що й зрозуміло — щойно відгримів скандал із докторською дисертацією Катерини Кириленко, і міністр розповідала про втілення принципів академічної доброчесності, про використання міжнародного досвіду у цій справі, а тут — така халепа.  Олег Вергеліс Слова з контексту Міністр культури України Євген Нищук цього тижня в телеефірі ICTV розповів українцям, що "у Запоріжжі, на Донбасі… немає ніякої генетики, це свідомо завезені".  Після цього, як відомо, зчинилася фейсбучна, а потім і медійна буря на тему "генетики". Були навіть заклики до негайної відставки міністра.  Володимир Нудельман Київ—225: Стратегія не Стратегічна Опубліковано проект оновленої Стратегії розвитку Києва до 2025 року. Як і в подібному документі п`ятирічної давності, головний недолік нового — недостатня Стратегічність, вузькість часових і просторових рамок розгляду проблем.

Міжнародна політика

О. Бєлоколос, О. Хара, Новий кабінет Трампа: командна стратегія чи какофонія... Перший сезон серіалу "Американські політичні гірки", присвячений виборам, не лише протримав спостерігачів з усього світу в напрузі до останнього моменту, а й за його несподіваним фіналом обіцяє не менш непередбачуваний і захопливий розвиток сюжету в наступних сезонах.   Олексій Коваль "Американський сценарій" для виборів у Франції Російський "план" на майбутні вибори у Франції брюссельський експерт Марі Пельє описує так: "Схоже, незадовго до праймериз "республіканців" Кремль вирішив, що допомагатиме у правому таборі Фійону, а не тільки лідерові "Національного фронту" Марін Ле Пен, тоді як у лівому крилі він підтримує Жана-Люка Меланшона (проти кандидата від Соцпартії). У випадку протистояння в останньому турі президентських виборів Франсуа Фійона і Марін Ле Пен Путін виграє в будь-якому разі". Сергій Корсунський "Путінський Распутін" за лаштунками турецької політики Стає традицією, що у період критичних змін для світової та регіональної політики до Анкари навідується людина, чия роль у відносинах Туреччини і Росії ще підлягає осмисленню. Місцеві проурядові ЗМІ вперто називають його "спеціальним радником В.Путіна", а опозиційні — "новим Распутіним". Віктор Каспрук Чи приведуть протести у Південній Кореї до "Паккинхегейту"? Сотні тисяч протестувальників, які зібралися у столиці Південної Кореї Сеулі, вже четвертий тиждень поспіль вимагають відставки президента Пак Кин Хе. Протестувальники скандують "Пак Кин Хе у відставку!" й налаштовані дуже рішуче.

Гроші

Макрорівень

Сергій Кораблін Ложка меду в бочці е-дьогтю Нас обігнали наші колишні учні. Ми купуємо у них продукцію, виробництво якої нам уже просто невідоме: комп`ютери, смартфони, планшети, телевізори. При цьому ми робимо вигляд, що наші справи — далі нікуди, а символом світового прогресу є українські чавун і кукурудза.  Тим часом е-декларації — публічний провал цієї сировинної доктрини. Адже, як виявилося, наші політики віддають перевагу індустріальним валютам, цілком нехтуючи своїм сировинним дітищем — гривнею.  Юлiя Самаєва Краще допоможіть матеріально… Кабмін у черговий раз узявся за розвиток підприємництва. Понад 360 регуляторних актів скасував, пообіцявши відучити чиновників "кошмарити" бізнес. А заодно й стратегію розвитку цього самого бізнесу виніс на обговорення, плануючи прийняти документ до нового року. Богдан Данилишин Співробітництво з МВФ: проблеми і перспективи Хоч би яким складним було виконання вимог МВФ — а треба визнати, що кредитор має право висувати вимоги до позичальника, — ми не можемо їх просто взяти й відкинути. Обнадіює той факт, що представники Фонду й нашої країни перебувають у процесі постійного продуктивного діалогу, спрямованого на пошук компромісів.  Юрій Федчишин Єдине митне вікно: не зупинятися на досягнутому Митна система у нас асоціюється перш за все з митними органами, хоча досить значною складовою у міжнародній торгівлі є інші контролюючі служби та органи влади. З огляду на це одним із перших кроків митної реформи було доручення уряду про запровадження інформаційного обміну за принципом єдиного вікна для здійснення митних процедур.

Енергоринок

Сергій Куюн Осінні "курчата" паливного ринку Осінь — час підбиття підсумків. Стосовно українського ринку нафтопродуктів ця традиційна процедура відбувається в рамках конференції Petroleum Ukraine 2016, що проходила в Києві 15–16 листопада. Цього року в центрі уваги аудиторії були питання зміни структури поставок, появи нових напрямків імпорту світлих нафтопродуктів і скрапленого газу, фіскальна політика на паливному ринку України та інших країн. Володимир Дейнега Фінансове шахрайство чи "теплова" помилка Кабміну? За опалення квартири в 50 кв. м нічим не обґрунтоване збільшення оплати у жовтні становило 500 грн. На 5–7 млн таких квартир в Україні це додаткові 2,5-3,5 млрд грн. Ні ціна на газ, ні температура, ні опалювальний період тут ні до чого. Це ціна помилки, закладеної в методиці, яку затвердив уряд. Володимир Ружинський Тарифна епопея триває Осінь. Опадає листя, знижується температура навколишнього середовища. І одночасно підвищилися тарифи на газ, електро- і теплопостачання. Але вимоги депутатів-піарників про зниження тарифів у два-три рази без зрозумілого роз`яснення та розрахунків призведуть тільки до ще більшого обурення громадян, але не до правильного вирішення виниклої тарифної проблеми.

Людина

Культура

Олег Вергеліс Західний Гамлет: перший пішов Три театри на Заході України, засукавши рукави, майже одночасно почали працювати над "Гамлетом" В.Шекспіра. У Львові, Івано-Франківську та Ужгороді. Першим прем`єрну дистанцію пробіг принц ужгородський. Тому про нього — перша серія надалі можливого критичного триптиха. Катерина Константинова Почни спочатку Після відторгнення від "Мистецького арсеналу" його екс-директор, відома арт-менеджер Наталя Заболотна відкрила в столиці новий простір Art Ukraine gallery, який може стати першим кроком до створення Музею сучасного мистецтва.  В інтерв`ю DT.UA Наталя розповіла про жорстку конкуренцію на вітчизняному арт-ринку; асоціації з 1937-м (коли комісія вибирала директора в "МА"); про законотворчі та гуманітарні ініціативи, а також про перспективи успішної інтеграції вітчизняної культури у європейський простір.  Оксана ЗАГАКАЙЛО Соломія Чубай: "Мій син навчив мене чути інших" Цього тижня вийшов альбом "Колискові для Олекси. Я з іншої планети Земля". Це лише частина великого соціально-мистецького проекту про і для дітей з розладами спектра аутизму, що його започаткувала музикант і мама особливої дитини Соломія Чубай. Дмитро Левицький Жінка, яка поруч У столичній галереї мистецтв "Лавра" до 29 листопада триватиме арт-проект Зінаїди Ліхачової, присвячений українським жінкам —учасницям Євромайдану.

Соціум

Олег Покальчук Скляний дах Те, що ми в новітній історії України оцінюємо як соціальні вибухи, можна порівняти з мінометним обстрілом болота. Теоретично матеріалів для здійснення вибухів цілком достатньо. Але на практиці це трапляється лише тоді, коли підривник, що в момент пострілу став на бойовий звід, зустрічає достатній фізичний опір і наколюється ударником. А якщо це напіврідка консистенція, то не факт. Юрій Касьянов Населений острів Ідеали Майдану були зраджені ще на Майдані. Зраджені купкою політиканів, котрі взялися управляти народним протестом, який виник стихійно і який не мав, на жаль, ні ідеології, ні міцної організації, ні справжніх лідерів. Точніше — це було навіть не зрадництво, а природне відкидання вбік, перекреслення самого духу Майдану і цілей нашої боротьби — як чужих, супротивних і таких, що не підходять правлячому класу.  Тетяна Валь Чому ідуть "зірки"? Багатьом керівникам компаній, мабуть, відома ситуація, коли з колективу йдуть найліпші співробітники.  У чому ж річ? Є дві основні причини втрати працівників, на яких покладалися чималі сподівання: або коли йому перестала подобатися робота, або не складаються стосунки з керівництвом.  Спробуємо розібратися з другим випадком. Валентин Ткач Інтуїтивне відкриття: довіра як найвищий принцип Христос заповідав: "Не клянися". Ми повинні це розуміти як застереження, що при клятві довіра упосліджується і перетворюється з кореневого принципу на ситуативний договір, який уже можна тлумачити довільно.  Тому довіра у стосунках між людьми повинна стати імперативом як беззастережним моральним принципом, а доброчесність і піклування — інструментами зміцнення довіри.