USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №4710 грудня — 16 декабря 2016

Влада

Внутрішня політика

Валентина Самар Артем Ситник: "З політичною корупцією насамперед потрібно... Рівень довіри до нових органів, що формуються публічно й з участю громадськості, в суспільства був і залишається високим, і навіть завищеним, однак цілком сумірним із рівнем надії на необоротні зміни в країні.  Публікацією інтерв`ю з членом НАЗК Русланом Рябошапкою, керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назаром Холодницьким та сьогоднішньою розмовою з директором Національного антикорупційного бюро Артемом СИТНИКОМ наші дослідження не завершуються.  Алла Котляр Верифікація: від революції до компромісів DT.UA продовжує стежити за скандалом, який спалахнув два тижні тому навколо Мінфіну через телефонну верифікацію соцвиплат, яку почала проводити колекторська компанія "Дельта М", що виграла тендер ДП "Головфінтех". На жаль, більше ніж за тиждень Мінфін так і не спромігся відповісти на запитання DT.UA як щодо згаданого тендера, так і щодо результатів і перспектив верифікації в цілому. Однак на наше прохання відгукнувся Андрій Рязанцев.   Сергій Немирич Тексти тимчасової невизначеності Якщо немає додаткової інформації, а прогнозувати погоду слід, то головне — не сказати зайвих дурниць і не назвати конкретних даних, або, як зазначив на початку 2000-х В.Путін, "паролі, адреса, явки…".  Мабуть, саме такою логікою керувалися автори нової редакції Концепції зовнішньої політики РФ, Послання президента РФ та Доктрини інформаційної безпеки, оприлюднених 30 листопада, 1 і 5 грудня 2016 р., відповідно.

Міжнародна політика

Олександр Щерба Роздуми на полях австрійських виборів Незвідані шляхи Господні. Посеред загального плачу з приводу того, що "світ розпадається на очах", у Європі знайшлася маленька, але горда країна, яка всіх здивувала, — Австрія.   Виплекана Росією мрія про загальну "консервативну революцію", лавину, яка розвалить ліберальну Європу, спіткнулася об європейського ліберала з російським (а також голландським, естонським і трохи українським) корінням — університетського професора Александра Ван Дер Беллена. Костянтин Федоренко Італія: референдум проти істеблішменту Референдум про внесення змін до Конституції, який відбувся в Італії 4 грудня, має шанси стати ще одним помітним ударом по сучасному західному світоустрою. Втім, панікувати передчасно: щоб таке сталося, мають збігтися відразу кілька чинників. Олексій Коваль Зустріч нездійсненних ідей Ще задовго до 23-ї міністерської зустрічі Організації з безпеки та співробітництва в Європі в Гамбурзі 8—9 грудня було зрозуміло, що дипломати 57 країн і представники Євросоюзу, зібравшись за одним столом, не зможуть виробити спільних підходів для врегулювання криз і конфліктів у зоні відповідальності організації.  

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва "Приват" — держава: за хід до мату На тижні, що минає, голова НБУ Валерія Гонтарева заявила, що до кінця року — після завершення здійснюваної зараз верифікації — регулятор прийме рішення, виконав Приватбанк програму докапіталізації чи ні.  І все, ніяких додаткових цифр, критеріїв, даних про поточний перебіг виконання програми. Тобто незважаючи на безліч спекуляцій і домислів з приводу можливої націоналізації найбільшої фінустанови країни, Нацбанк продовжує уникати якихось чітких і зрозумілих роз`яснень з цього приводу, не виключаючи, але й не підтверджуючи такої можливості. Всеволод Ніколаєв Країна нужденних домовласників Державної житлової політики, у рамках якої приймалися б і в комплексі діяли б відповідні закони та підзаконні акти, в Україні немає. Як немає й у світовій практиці аналога тому, що ми "нареформували" за 25 років з власністю на житло, фінансуванням нового будівництва та ремонтів, організацією управління утриманням будинків та їх експлуатацією Володимир Дубровський Підвищення мінімальної заробітної плати до 3200 грн:... У сьогоднішніх умовах, в яких існує Україна, підвищення рівня мінімальної заробітної плати, що не підкріплюється реальним зростанням економіки, є вкрай ризикованим рішенням. Його наслідки можуть бути непередбачуваними та цілком протилежними очікуванням. Петро Калита Про стратегії розвитку МСП в Україні Уже скільки сказано-пересказано про те, що малі та середні підприємства (МСП) є хребтом національних економік.  У середині листопада ц.р. Міністерство економічного розвитку та торгівлі України (МЕРТ) представило громадськості проект "Стратегії розвитку малого та середнього підприємництва в Україні". Едуард Лавренчук Голова фінкомітету Ради Сергій РИБАЛКА: "Незалежність... Банківські новини не виходять з фокуса уваги ЗМІ. Банкрутства фінустанов і мітинги під стінами Національного банку вже стали справою звичною. А от внесений президентом в екстреному порядку закон про компенсацію з держбюджету шахрайських схем власників банку "Михайлівський", навпаки, виявився безпрецедентним. Не вщухає навколо Нацбанку й політичний конфлікт — його голову Валерію Гонтареву регулярно закликає піти у відставку чи не кожен другий депутат парламенту. Одним із головних опонентів Валерії Гонтаревої у публічній площині виступає голова профільного фінансово-банківського комітету Верховної Ради Сергій Рибалка.

Енергоринок

Юрій Зіньков Трієчники, або Про користь нудних знань Трієчник — це той, хто щось чув, щось знає, але нічого не в змозі довести до кінця. Трієчників удосталь плодить наша система освіти, щедро заселяючи ними всі ніші державного управління та навіть бізнесу. Перший приклад — система держзакупівель ProZorro. Другий приклад того, як трієчники в змозі підірвати будь-яке починання уряду, — це історія з тарифами на тепло. Артем Куюн Кошмар із вулиці Володимирської У другій половині листопада трейдери скрапленого газу заговорили про труднощі з митним оформленням імпорту. Ближче до кінця місяця чутки набули конкретних обрисів: Енергетична митниця за дорученням СБУ розпочала гальмувати ряд трейдерів, що в результаті узагалі призвело до арешту окремих партій газу. Формальна причина затримок — розслідування справи про фінансування тероризму, однак аналіз доступних на сьогодні деталей ситуації змушує засумніватися в її істинності. Ігор Маскалевич Турбіни для "Кримнаша" У Москві банкротять держкомпанію "Зовнішньоекономічне об`єднання "Технопромекспорт" (ТПЕ), яка будувала колись Асуанську ГЕС у Єгипті. "Закопують" її материнський холдинг і власні дочірні структури. Нічого особистого, просто бізнес. Компанія "Технопромекспорт" повинна завезти у віджатий в України Крим чотири турбіни для електростанцій. Турбіни німецькі, йдуть в обхід санкцій. Марина Ковальська Вугільний тупик Поки уряд декларує реформування вугільної галузі, державні шахти знижують видобуток і накопичують багатомільйонні борги із зарплати. Виграють від стагнації державного вуглепрому поки що тільки вугільні підприємства ПАР і Польщі, в яких Україна продовжує закуповувати вугілля.

Бізнес

Василь Худицький Мінімалка: хто кому покаже дулю в кишені? За офіційною бухгалтерією, чимало найманих працівників отримують мінімальну зарплату 1450 грн. Та, судячи з усього, вже з 1 січня 2017 р. в Україні зникне таке ганебне явище, як мінімальна заробітна плата 1450 грн (один сніданок у польському ресторані). І ... з`явиться можливість двох сніданків — 3200 грн!  Але чи житимуть краще наймані працівники, чи зможе бізнес виконати рішення уряду? Вадим Башта Плюс 100 доларів за оренду квартири Традиційно "найвищі" на ринку оренди місяці — серпень і вересень. А жовтень і листопад завжди вважалися відносно спокійним періодом. Проте парадоксально, але ціни на ринку оренди Києва особливо різко злетіли в небеса саме наприкінці осені, коли попит практично врівноважується пропозицією. З 50% річного підвищення на ринку оренди мінімум 20% припадає саме на останні місяці. Дмитро Овчаренко Україна інноваційна: на п`яти наступають сусіди Різні радники розповідають, як Україні наздоганяти. А ми можемо добитися світової ролі, якщо не копіюватимемо чужий досвід. Для головного вектора розвитку необхідно вибирати нові, креативні сфери, у яких є шанс, і надати їм максимальні преференції. А шанс є не тільки для ІТ. Проте саме інформаційні технології можуть стати локомотивом для інших галузей.

Людина

Персоналії

Ганна Багрякова Директор видавництва "Ранок" Віктор Круглов: "Ми відповідаємо... Для того щоб займатися книжковою справою, насамперед треба любити книжки, вважає директор видавництва "Ранок" Віктор Круглов. Саме книжки з дитинства стають нашими друзями, які допомагають розвиватися, змінюватися, рости. Іноді тільки в книжках можна знайти відповіді на безліч запитань.  Маріанна Гончарова Ланселот із дитячої реанімації Юлія Суркова. Юля. Юлечка. Лікар від Бога, учасник акції протистояння насильству в будь-якому вигляді. У тому числі й акушерському. Перинатальний психолог, сімейний системний психотерапевт, спеціаліст із роботи з травмою. Засновник (спільно з рідним братом, реанімаційним лікарем) Фонду допомоги залишеним дітям "Дитина і родина" та Перинатального сімейного центру "Лелека".  Наталя Вареник Юрій Ковальський: "У моєму житті, завдяки "Радуге",... Важко уявити, але по-юнацьки бадьорий, енергійний, із щирою дитячою усмішкою, головний редактор одного з найстаріших українських журналів "Радуга" Юрій Ковальський відзначає своє 60-річчя. А слідом за ним наступного року ювілей відзначатиме і сам журнал — йому виповниться 90 років!

Культура

Наталія Михайлова "Кримське" золото в Амстердамі: політика vs археологія 14 грудня в Амстердамі має відбутися суд, у якому вирішуватиметься доля археологічних шедеврів, що були надані для виставки в музеї Алларда Пірсона чотирма кримськими музеями. Юридично ці експонати є власністю Музейного фонду України.  Дмитро Дроздовський "Голос, якого я не чую, коли промовляю до себе…" Декілька років тому він був офіційно висунутий на Нобелівську премію з літератури — від Сполучених Штатів Америки. Ілля Камінський. Самобутній поет, колишній одесит.  В інтерв`ю DT.UA Ілля Камінський розповів про Одесу, сутність поезії, а також про війни. Орест Дрималовський "Тартак". Повернення На початку грудня легендарна група "Тартак" великим концертом у київському клубі Sentrum відзначила 20-літній ювілей на українській альтернативній сцені. Вщерть заповнений зал, десятки друзів-артистів, колишні учасники гурту, тригодинна концертна програма, ціла обойма хітів.  Катерина Константинова Український Клод Моне: всі таємниці неба і води У Національному музеї Тараса Шевченка (зал "Атріум") відкрито виставку Олекси Захарчука, живописця і графіка, заслуженого художника України (1929—2013). Експозиція, що має назву "Річка Геракліта", представляє програмні твори художника, 9 із них — монументальні полотна з фондів Національного художнього музею України.  Леся Ільєнко Інквізиція оркестру Триває й поки що не вирішується скандальна історія навколо Національного симфонічного оркестру України, який два роки тому уклав контракт на 44 концерти у США й Канаді, але з причин, не залежних від оркестру, поки що не може розв`язати питання перельоту за океан.  

Сімейне коло

Антоніна Юрченко Я злюся — отже існую Напевно, одне з найбільш неприйнятних і осуджуваних почуттів — це злість. Вона має різні відтінки: від легкого невдоволення до сліпучої, неконтрольованої люті.  Що таке злість, навіщо вона нам? Чи можливо взагалі не злитися? А якщо все-таки злитися, то як зробити так, щоб не руйнувати стосунків з іншими людьми?  Катерина Гольцберг Голос у моїй голові, або Комплекси, прищеплені з любов`ю Ми всі стоїмо перед непростим вибором: навчити дитину захищатися або не пустити туди, де небезпечно. Розвивати попри опір чи дати дитині зрозуміти, що вона хоче робити сама? Скасувати всі небезпеки й розчарування чи підтримати в потрібний момент, даючи можливість розчаровуватися відповідно до вікових особливостей? Дар’Я Афоніна Доньки-матері: стосунки на межі Драматизм стосунків матері й доньки полягає в тому, що вони поєднують у собі абсолютно протилежні почуття, які часом складно пояснити. Їх хочеться зрозуміти і якось укласти в голові. Ми звинувачуємо наших матерів і вибачаємо їм, будучи схожими на них, хоча намагаємося довести всьому світові протилежне.

Соціум

Алла Котляр Клуб анонімних захисників прав дітей, або Бездіяльність... Дар`я Касьянова, національний програмний директор із розвитку "СОС дитячі містечка — Україна", невесело пожартувала: "У мене відчуття клубу анонімних алкоголіків. Ми постійно одне одному скаржимося, розповідаємо, що можна зробити, бо знаємо й робимо. Але, на жаль, значних змін, на які розраховуємо, не відбувається". Тема захисту прав дітей в Україні не в пріоритеті, скільки б не заявляли про протилежне з високих трибун. І це вже діагноз.  Олег Покальчук Підручні засоби Чому в Україні лідери нікого нікуди не приводять, а якщо приводять, то в нікуди? Чому повсюдно обговорюються глобальні стратегії, і ніколи — скільки й кому це коштуватиме? Чому ми навчилися руйнувати старий світ, знаючи, що не стане сил завтра побудувати новий? Це дух часу взагалі — чи хвороба пострадянських теренів?