USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №4817 грудня — 23 декабря 2016

Влада

Внутрішня політика

Юлiя Самаєва Хочуть нагріти… Українці отримують перші платіжки за повний місяць опалювального сезону, і на душі в них так само холодно, як і за вікном.  Механізм реформування сфери, простий і зрозумілий, перевертають із ніг на голову. Розпочинають не з обліку реального споживання, не з прозорого тарифоутворення, не з верифікації одержувачів, а відразу з переходу на монетизацію субсидій для ТКЕ. Кому це вигідно? Михайло Гончар Час тиранозаврів, або В чиїх руках Трамп*? Повідомлення про номінування Д. Трампом на посаду держсекретаря Рекса Тіллерсона, президента компанії Exxon Mobil, викликало серйозну реакцію не тільки у США.  Для цього є підстави. І не лише ті, про які пишуть, — мовляв, не кар`єрний дипломат, не відомий політик із міжнародним досвідом, не університетський професор, не чотиризірковий генерал у відставці.  Сергій Корсунський Швейцарський прорив Кремля Минулого тижня однією з найбільш обговорюваних новин у світі бізнесу стало придбання швейцарською компанією Glencore і Катарським суверенним фондом 19,5% акцій "Роснефти" — улюбленого дітища В.Путіна та І.Сєчіна, що контролюється державою через компанію "Роснефтегаз". Микола Мирний Розірвати коло безкарності Нещодавно українські та міжнародні правозахисники надіслали до Міжнародного кримінального суду (МКС) в Гаазі звіт з описами доказів міжнародних злочинів у окупованому Криму.  Автори подання хочуть спонукати суд почати розслідування. Вони нагадують, що військові сили Росії спільно з воєнізованими формуваннями вторглися на Кримський півострів, територію суверенної держави.  Станіслав Васін Занурення у війну Звичайний хлопець, із хорошою усмішкою. На вигляд — трохи більше двадцяти, із засмаглим обличчям і крововиливом під нігтем — частою травмою в місцевих роботяг. Це Андрій, житель Макіївки. До війни він підспівував "Бумбоксу" і працював на будові. У 2014-му почав слухати "Русский русскому помоги" і перевдягнувся в камуфляж. Але всміхатися відтоді став рідше. Костянтин Батозький Росія: коротка пам`ять і банальність зла "Хотят ли русские войны?" — поет Євтушенко міг би запитати сьогодні в уцілілих жителів Алеппо. Хоча поговорити про це з ним готові й біженці з Донецька, і кримські татари з Сімферополя, і жителі мікрорайону Східний у Маріуполі. Словом, українці, які змушені шукати порятунку від російської агресії та російської зброї.  Ярослава Кривцун Коли їх радість стане вашою Незабаром — День святого Миколая. І ті з нас, у кого є діти чи внуки, розчулено підглядатимуть за щастям в очах малечі, яка діставатиме з-під подушки чи з панчохи дбайливо приховані нами "миколайчики".  У ці святкові дні ми маємо нагоду посіяти в дитячих душах те, що з часом може врятувати нас самих, нашу країну, а можливо й світ. А саме — милосердя, співчутливість та щире прагнення надавати допомогу тим, хто її потребує. 

Міжнародна політика

Олена Снігир Умовно незалежний сусід Президент Білорусі Олександр Лукашенко неодноразово заявляв, що він не допустить, аби територію його держави використовували для військової агресії третіх країн стосовно сусідів.  Здавалося б, після таких заяв білоруського керівництва Україні не слід остерігатися вторгнення російських військ із території Білорусі. Але реальність набагато складніша.  Якуб Логінов Час експериментів: Польща через рік після зміни влади Уже понад рік Польща живе в досить незвичній для себе політичній ситуації. Ще ніколи після 1989 р. повнота влади не була настільки зосереджена в одних руках, як тепер. "Право і справедливість" не тільки має абсолютну більшість місць у парламенті, а й свого президента, який навіть не пробує бути самостійною фігурою.  Віктор Каспрук Ізольована санкціями Північна Корея провокує напруженість... Криза у Північній Кореї — одна з семи найбільших загроз 2017 р. До такого висновку дійшли експерти американської Ради міжнародних відносин (CFR), узявши до уваги ядерні випробування, військові провокації та внутрішню політичну нестабільність у КНДР.

Гроші

Фінанси

Роман Івченко "Платиновий" унікум Так званий кейс "Платинум Банку" у вітчизняних фінансових колах уже давно сприймається як чи не найяскравіший приклад бездіяльності та вибіркового ставлення регулятора до установи, яка, й близько не маючи ознак системності, систематично не виконує програми докапіталізації.   При цьому, користуючись досить відвертим як мінімум потуранням з боку Національного банку України, продовжує спокійно "пилососити" вклади населення, зібравши їх уже на 6 млрд грн. Роман Шпек Чотири кити відновлення кредитування Відносно кредитного ринку України, як і в метро, не можна писати, що виходу нема. Він є, але з іншого боку.  Упродовж 2016 р. фінансовий ринок очікував на покращення умов у країні, які призведуть до відновлення кредитування та зростання інвестиційної привабливості. Цей рік практично скінчився, тож час підбивати підсумки. В’Ячеслав Черкашин Відмова від чека на складну техніку — підтримка корупції Прийняття Верховною Радою урядового законопроекту №5132, що містить норму про обов`язкове використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при торгівлі складною технікою, викликало тривогу на ринку. На адресу парламентаріїв традиційно посипалися обвинувачення в удушенні малого й середнього бізнесу разом із вимогами вилучити з законопроекту відповідну норму.

Енергоринок

Іван Гонта Про техніку і технології реформи теплоенергетики Тарифна епопея — не єдина больова точка житлово-комунального комплексу України. Технічні питання викликають не менше занепокоєння й у результаті виливаються споживачам у величезну суму. Зокрема перехід на індивідуальні теплові пункти (ІТП), про нюанси якого та багато іншого DT.UA розповів інженер Іван Колотило, лауреат премії Ради Міністрів СРСР за розробку, освоєння серійного виробництва та впровадження комплексів технічних засобів для економії енергетичних ресурсів. Ігор Маскалевич Газова рента — розподіл з віджиманням Цього року цілком нормальний механізм видобутку вуглеводнів у рамках угод про розподіл продукції (УРП) успішно довели до абсурду. Це більше схоже на схему "як віджати у держави активи, за можливості нічого не заплативши".  Йдеться не тільки про нікому не відому і вже тому підозрілу компанію з нідерландською пропискою — Yuzgas, яка виграла конкурс на право укласти УРП щодо Юзівської площі (замість Shell). Список бажаючих значно більший.

Бізнес

Герман Богапов Вихід абонентів мобільного зв`язку з локальних "гетто"? Через півтора року після впровадження трійкою великих мобільних операторів України 3G-зв`язку середня місячна абонплата стала вищою, при цьому різко зріс інтернет-трафік, збільшилася кількість хвилин на інші мережі та міжнародні дзвінки.  Але, з іншого боку, якщо розглядати всі лінійки тарифів, які істотно зросли, то виходить, що переважна більшість абонентів однаково продовжує користуватися мінімальними пакетами. Олександр Виговський Ситуативний захист небанківських вкладників Через лавиноподібні банкрутства банків та інших фінансових установ останніх років давно вже назріла потреба в законодавчому закріпленні відповідальності фінансових регуляторів — Нацбанку і Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, — за бездіяльність при проведенні контролю та моніторингу. Навряд чи можна припустити, що співробітники НБУ зовсім нічого не знали про стан справ в тому ж таки банку "Михайлівський" і про те, які схеми використовує його керівництво для побудови чергової фінансової піраміди. Олександр Шкопа Розподіл корабельних зборів: відповіді, яких не хоче... Наприкінці листопада СБУ провела обшуки в офісах найбільшого приватного портового оператора України — групи терміналів "Трансінвестсервіс" (ТІС), а також у деяких його власників. Силовики діяли в рамках розслідування справи, пов`язаної з наказом МІУ №316, який в останні тижні не сходить зі сторінок фахівців портового бізнесу в соціальних мережах.

Людина

Персоналії

Світлана Орел Йосип Тереля в кіровоградській "шістці" Постать Йосипа Терелі досі залишається таємничою і малознаною в Україні. Дисидент, який відсидів у радянських тюрмах багато років, але потрапив туди за кримінальні злочини, релігійний діяч, один з духовних лідерів Греко-католицької церкви, філософ, поет, художник, емігрант, помітний діяч української громади в діаспорі, герой багатьох фільмів та бестселера, неодноразовий співрозмовник Папи Римського Івана Павла ІІ.   Маріанна Гончарова Справи честі Микола Хомич увірвався в літературу несподівано, у зрілому віці, своїми історичними романами "Пространство Х, или Территория лжи" і "Тайна гробницы", що загострили увагу на часах Київської Русі, коли прадавня держава вирішувала проблему вибору між західною та візантійською цивілізаціями.  Ці романи особливо актуальні тепер, у наш час, коли все ще гостро стоїть питання цивілізаційного вибору між західною та східною культурами. 

Освіта

Оксана Онищенко Українських школярів порівняють з однолітками з інших... Ми часто дискутуємо про проблеми і перемоги нашої системи освіти, про те, що в ній треба міняти, а що, навпаки, зберегти. Звісно, проводяться певні дослідження, але системного стратегічного підходу не сформульовано.  І ось нині Україна зголосилася взяти участь в іншому, дуже авторитетному, міжнародному порівняльному дослідженні якості освіти — PISA (Program for International Student Assessment). Катерина Щоткіна Реформа сільської школи: бездорожня карта Школа могла б стати двигуном соціальних змін у селі, — це цілком природна роль для школи. Тут вона, як засвідчила практика СРСР, цілком може виявитися ефективною. Але біда в тому, що змін ніхто не планує, — немає ніяких чітких планів, стратегій і програм, які б передбачали істотні соціальні зміни для сільської місцевості. У реформі сільських шкіл це віддзеркалюється, як у краплі води.

Культура

О. Вергеліс, К. Константинова, Бомбезні. ТОП-XXI відкриттів у культурі (2016-й) Автори DT.UA, а також друзі нашого видання пропонують читачам (слухачам, глядачам) звернути увагу на молоді імена, котрі в тій чи іншій сфері прекрасного сприймаються як відкриття 2016 р. У літературі, кіно, театрі, арт-просторі, серйозній музиці. Ольга Кізлова "Ухо", горло, "Лімб" Музичне агентство "Ухо" показало у столиці свій ювілейний сотий проект. Точніше, виставу — "Лімб". Національна опера України підключилася "до сучасності" й запропонувала провести цей захід на своїй сцені. Квитки продали за два тижні. Правда, у залі чомусь було чимало вільних місць. Наталя Лагодинська Три дні кіногрудня Чи здатне ще сучасне кіно на просвіту? Причому просвіту в сенсі осяяння світлом, адже саме під такою метафоричною концепцією третій рік поспіль проходить міжнародний кінофестиваль "Світло". Леся Ільєнко "Земля" Довженка в ЄС 20 січня геніальний фільм українського кінокласика Олександра Довженка відкриє в Брюсселі щорічні Дні українського кіно. Цю велику німу стрічку буде показано високоповажній аудиторії ЄС — у супроводі знаменитої української групи "Даха-Браха".  Юрій Ковальський Крила середнього віку: книга про український театр Газета "Дзеркало тижня. Україна" спільно з журналом "Радуга" реалізували видавничий проект — книгу "Українська драма. Епізоди" (2016 рік). Її автор — театральний оглядач газети Олег Вергеліс. Офіційна презентація книги відбудеться 22 грудня в Івано-Франківську. Вже згодом презентації видання -- у Львові, Херсоні, Одесі, Харкові, інших містах.

Історія

Юрій Рудницький Мотовилівка. Початок кінця… Бій під Мотовилівкою 18 листопада 1918 року поклав край існуванню Української Держави на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським. А за великим рахунком — усій українській державності, спішно проголошеній Четвертим Універсалом у відповідь на тиск більшовицьких багнетів зі сходу.    Галина Пагутяк Шляхта гонорова, або Родова пам`ять українців Комусь це видасться кумедним, але саме українська шляхта зберегла національну ідентичність і ніколи не сприймала окупантів. Вона пожертвувала кар`єрою, статками, щоб не зрадити материнської мови і віри. Бо основою шляхетства вважався обов`язок виховувати дітей достойними людьми. Олександр Артеменко Книга-засторога від нових людських катастроф на планеті Трагічній даті — 75-м роковинам Бабиного Яру, яка шокувала людство в минулому столітті і яку ми не маємо права забути в нинішньому, присвячена нова книга Ісаака Трахтенберга, людини добре знаної в Україні й далеко за її межами. 

Соціум

Олег Покальчук Що виникає "на стіні" Керування інформаційною реальністю навколо себе — річ цілком допустима й навіть не дуже складна. Однак тут у гру давно вступили різноманітні несправжні авторитети, які сукупно стверджують, що людина фізично не в змозі впоратися з лавиною інформації. Але люди, котрі знають, що таке лавини, зазвичай із ними не впорюються, — вони просто не ходять туди й тоді, де ці лавини можуть виникнути.  Василь Лизанчук Історична правда — гуманітарна зброя Україна має всі морально-духовні, національно-інтелектуальні можливості показувати Росії приклад цивілізаційного розвитку. Треба тільки в усіх ЗМІ переключитися від пошуків дешевої сенсаційності на змагання чеснот, спиратися на свідомих морально-духовних інтелектуалів. Вікторія Оникієнко Декомунізація: звільнення від минулого чи насаджування... Процес декомунізації складний і тривалий, бо це не просто механічне очищення від радянської символіки чи топоніміки. Це глибокий, подекуди травматичний процес для пострадянських країн, і України зокрема, який можна аналізувати з багатьох аспектів.