USD 26.63
EUR 29.00

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №5029 грудня — 14 января 2017

Влада

Внутрішня політика

Олександр Макаров Future Indefinite* Майбутнє ніколи не визначене, а сьогодні — особливо. Ми, взагалі, живемо не в теперішньому тривалому (Present Continuous) або, вже тим більше, не в теперішньому доконаному (Present Perfect), а саме в теперішньому невизначеному (Present Indefinite) часі. І таким самим невизначеним, навіть занадто, є наше найближче майбутнє.  Марина Ставнійчук "Ми до вас, професоре, і ось у якій справі…", або... Чиновники КМДА, обтяжені важкими думками про те, як би ще "покращити" життя, вийшли на рішення в дусі швондерівського "комітету з очищення міста". А саме — створити такі собі комісії із залученням поліції і стукатись у двері громадян з вимогою відзвітувати, скільки у квартирі проживає зареєстрованих людей, а скільки — без реєстрації. Олександр Щерба Нам би ніч простояти Ми наблизилися до межі, після якої те, що було незаперечним і важливим, може стати смішним і наївним. Наприклад, мрія про Єдину Європу. Або розуміння, що демократії мусять триматися разом перед обличчям диктатур. Або що XXI ст. принципово відрізнятиметься від XX. Виявилося, що не факт. Вадим Міський Реформаторські підсумки 2016 року: коли чекати "точки... Рік, що минає, був перенасичений політичними подіями. Ухвалено сотні реформаторських законів, стають відчутними результати реформ, розпочатих у попередні роки. Масштаб їхньої дії вражає, проте результати подекуди викликають суперечливі почуття.  Валентина Самар Важка ноша "кримнашу" Рік, що минає, домальовує жирною лінією старі пунктири на карті окупованого Криму. Перевантажений військами та озброєнням, він усе ще залишається не до кінця інтегрованим у РФ — ні в енергетичну, ні у фінансову, ні у правову системи.  Сергій Немирич Новорічне: рахунки до сплати Обрання Brexit і Д.Трампа — це не закінчення, а тільки початок, до речі спізнілий, пошуку Заходом, наразі його англосаксонським ядром, належної відповіді на трансформацію ліберального світового порядку і постання нового світу, заснованого на нових технологіях. 

Міжнародна політика

Володимир Кравченко Демарш у Хануку У перший день Хануки прем`єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху демонстративно скасував офіційний візит очільника українського уряду Володимира Гройсмана, який мав відбутися 27–28 грудня. Крім того, Нетаньяху заборонив членам свого кабінету відвідувати Україну і зустрічатися з українськими міністрами. Не рахуючи розриву дипломатичних відносин, гірше за те, що сталося, може бути тільки відкликання посла.  Олексій Їжак Не вбивати на водопої Нещодавно багато ЗМІ поширили повідомлення, що, на думку Ватикану, третя світова війна може початися через боротьбу за прісну воду. Приводом став виступ представника Святого Престолу в Раді Безпеки ООН під час відкритих дебатів "Вода, мир і безпека", що відбулися 22 листопада з ініціативи Сенегалу, який головував на той момент.

Гроші

Макрорівень

Сергій Кораблін Стара картина в новорічному інтер`єрі Рік, що минає, навряд чи можна назвати скупим на події, а більшість з них — довгоочікуваними. Вони виявилися просто закономірними. І радіти їм змогли лише одиниці. Останній тому приклад — націоналізація Приватбанку. В історії його неплатоспроможності, як і десятка інших вітчизняних банків, поки що більше версій, ніж ясності. Олександр Шаров Ще раз про любов Врешті-решт, після триденної дискусії (як у стінах Нацбанку, так і в сусідніх будівлях) рада НБУ затвердила "Основні засади грошово-кредитної політики" у варіанті, який важко назвати компромісним (хоча певні стилістичні зміни й було внесено). Однак у цілому, як кажуть, "легенду змінено, але ціль залишилася тією самою". Юлiя Самаєва Перепродовження на 2017-й Рік, що минає, як і попередній, не став переломним для української економіки. Основним двигуном структурних змін у країні так і залишається МВФ, але і його рекомендації виконуються з небажанням і точково. Вересневий перегляд програми зрушив терміни, змінив формулювання, уточнив завдання, але не наблизив їх виконання.

Фінанси

Юрій Ганущак Пенсійна (не)довіра, або Як зрушити пенсійну реформу Дефіцит Пенсійного фонду становить близько півтори сотні мільярдів гривень. Це — найбільша стаття видатків держбюджету. Співрозмірна з нею лише стаття, яку незручно обговорювати і політикам, і урядовцям, — обслуговування держборгу, що теж зростає, як на дріжджах, і перетнула межу в 125 млрд грн. Д. Серебрянский, О. Рубцов, Великі наслідки маленьких змін, або Трансфертне ціноутворення... Лібералізація зовнішньоторговельних режимів створює широкі можливості для маніпулювання вартістю під час здійснення експортно-імпортних операцій. У таких умовах постає важлива проблема контролю держави за достовірністю, повнотою та прозорістю ціноутворення в зовнішньоекономічній діяльності в цілях оподаткування, яка вирішується ефективним контролем за трансфертним ціноутворенням (ТЦУ). Сергій Волков Детоксикація сек`юритизацією Через нездатність української держави належним чином вирішити проблему токсичних банківських активів на їх гігантському звалищі (куди викидається далеко не тільки сміття) повним ходом іде нове пограбування держбюджету, економіки та суспільства загалом на сотні мільярдів (якщо не трильйони) гривень. Тим часом у цієї проблеми є вже давно апробовані у світовій практиці механізми та інструменти вирішення.

Бізнес

Наталя Вареник Зустріч Нового року: у чернечій келії, шинку, чужій... Інфляція, постійне подорожчання комунальних послуг і неухильне зниження рівня життя закордонним мандрам не сприяють. Усе це призвело до того, що виїзний зимовий відпочинок українців скоротився на 50—60%, а на деяких напрямках — до 80—90%. Особливо постраждали тури, які оплачувалися в євро. Та й країни, куди можна полетіти за долари, стали практично недоступними. Артур Федорчук Високосний фініш 2016-й дуже важко назвати вдалим. Особливо українцям, чиї реальні доходи й відкладені заощадження продовжували танути протягом року з катастрофічною швидкістю. Багато хто згадав про традиційну тиху гавань для грошових заощаджень — вклади в золото й інші дорогоцінні метали.   Надія Гоцуєнко Стихійна "біржа праці" — поза конкуренцією Держстат свідчить: у листопаді офіційний рівень безробіття в Україні становив 1,3%, — зареєстровано 337,9 тис. безробітних, що на 21,7 тис. більше, ніж за місяць до того. Але це тільки офіційна версія, трохи відмінна від реалій.

Культура

Олег Вергеліс "Свято наближається": дещо про перспективи Суспільного... Суспільне мовлення, про яке говорили роками, з 2017-го буде нарешті законодавчо аранжоване й презентоване. Перший заступник генерального директора НТКУ Олександр ХАРЕБІН в інтерв`ю DT.UA розповів про складнощі і перспективи перехідного періоду — від НТКУ до Суспільного, а також повідав, що вже зроблено Україною напередодні Євробачення-2017. Орест Дрималовський "Антитіла": не лукавлять у текстах, нічого не висмоктують... Більшість теперішніх інтерв`ю із фронтменом гурту "Антитіла" Тарасом Тополею неминуче торкаються проблем насущних. Тарас із товаришами заснував волонтерський фонд і здійснив чимало поїздок на передову. Про те, що відбувається серед териконів Донбасу, він знає не з переказів. Однак у передноворічному інтерв`ю DT.UA — про інше, не менш важливе. Про музику. Катерина Константинова Гран-прі Соломії 15-річна українка Соломія Лук`янець наприкінці 2016-го стала володаркою Гран-прі Міжнародного пісенного конкурсу "Тріумф мистецтв" у Королівській консерваторії Брюсселя. У передноворічному інтерв`ю DT.UA Соломія, яку вже називають надією української оперної сцени, розповіла про навчання в Німеччині, культурні пріоритети, а також про новорічні мрії.  Буде смішно. ТОП-10 столичних комедій, на які варто... Театральна комедія лікує, особливо в часи депресій. Тому такий шалений глядацький попит саме на комедійний репертуар столичних театрів. DT.UA рекомендує десять вистав (переважно прем`єри), які варті уваги саме в свята, що розтягнуться, вважайте, на весь січень 2017-го.  Дмитро Левицький Дивися своє. ТОП-10 українських кінопрем`єр 2017-го У новому році, за словами окремих експертів, на українських екранах очікується близько 40 вітчизняних кінопрем`єр. Деякі з них перейдуть із 2016-го (бо ж із певних причин на екранах не стартували). Деякі спеціально готуються саме під новий рік. Жанрова палітра досить яскрава: фентезі, соціальні драми, документальні проекти.  Наталя Лагодинська Вулиця Рєпіна: бути чи не бути? Після закону про декомунізацію в Києві почали активно перейменовувати вулиці, проспекти, кінотеатри, мости — загалом, усе, що нагадувало про радянську владу. Але є прізвища й особистості, яких жодним чином не стосується цей закон. Як у випадку з великим художником Іллею Рєпіним. 

Історія

Євген Зарудний Мить між минулим і майбутнім Гарна легенда про магію 31 грудня зобов`язана своїм виникненням літературним зусиллям богословів, істориків та письменників. Чому ж освічений і вчений люд вірив, що було саме так? Тому, що так має бути, якщо мислити. Про життя і смерть, повсякдення й вічність, минуле і майбутнє. Наталія Мессойліді Будинок до Різдва, або Подарунки Аденауеру Рубіж років — час свят і, отже, подарунків. А якщо обдаровуваний — фігура публічна, державна, то подарунки відображають його суспільне обличчя, додають штрихів до політичного портрета. Будинок видатного німецького політика, першого федерального канцлера Німеччини Конрада Аденауера в Рендорфі, що неподалік Кельна, якраз і відображає колосальну роботу його господаря з гармонізації відносин у повоєнній Європі. Володимир Газін Капіталізм: діалектика формації Чи минулися разом із комунізмом загрози людству? Не зовсім. На його місце претендує олігархізм, який несподівано вклинився між комунізмом, що закінчився, і ринковими трансформаціями, що зав`язнули в кунктаторстві посткомуністичних режимів пострадянського простору, де байдужість і суспільний інфантилізм, за відсутності цивілізованого громадянського суспільства, як пирій, пустили глибоке коріння.

Соціум

Станіслав Васін Донбас-2017: три сценарії Аналітичне прогнозування української дійсності перетворилося сьогодні на один з різновидів хобі: це водночас і складно, і неймовірно легко. З одного боку, змінні такого аналізу використовують у своїх прогнозах як політики, так і пересічний "житель" соціальних мереж, фактично перетасовуючи їх, як колоду карт. З іншого — результат, як правило, не так важливий, як сам процес: почасти останній навіть визначається першим. Леся Литвинова Дорога. 2017 На третьому році війни країна втягнулася в нову реальність і навіть навчилася вдавати, що нічого особливого не відбувається. Шок 2014 р. минув, гострота притупилася, побутові проблеми витіснили зі стрічок новин і розмов Донбас та Крим. Уже ніхто не називає загиблих поіменно. Нікого не жахають слова "війна", "біженці", "окупація". Ніхто не чекає, що все ось-ось закінчиться. Оксана Онищенко "Це феєрверк, не лякайтеся!" У переддень Нового року до Києва приїхала невелика компанія, що дуже-дуже очікувала дива і свята. П`ятнадцять школярів і дві вчительки. Програма поїздки традиційна — театри, концерти, дельфінарій, аквапарк. Як завжди, та не зовсім. Гості приїхали із зони АТО. Вікторія Федотова Справжній подарунок до Різдва Ось уже другий тиждень ми спостерігаємо волонтерську активність: напередодні Різдва кожна нормальна людина хоче допомогти ближньому, особливо якщо ближній — покинута дитина. Активісти запитують: "У який дитячий будинок віддати іграшки й цукерки? На жаль, відповіді на такі запитання не дуже влаштовують запитувачів. Дар’я Касьянова Фінське диво, або/і Здоровий прагматизм Про Фінляндію ми знаємо не так уже й багато. Останніми роками захоплюємося системою освіти у фінських школах. Делегація СОС "Дитячі містечка — Україна" приїхала до Гельсінкі, щоб вивчити досвід колег із СОС "Дитячі містечка — Фінляндія". Тиждень ми дивилися, слухали і намагалися зрозуміти — невже так буває? Олександр Шульга Суспільство-2016: 12 підсумкових тез Наприкінці року можна і потрібно підбити підсумки: з якими настроями входить українське суспільство у новий — 2017-й — рік? Окреслимо деякі основні тренди, які проявилися в році, що минає, не претендуючи на повноту з огляду на обсяг статті. Валентин Ткач Україна: від "ніші виживання" до "сонячної республіки" Найбільшою небезпекою нині для України є те, що весь її простір буття поглинула негативна етика. Це не просто небезпечно, це смертельно небезпечно. Бо за такої версії розвитку подій немає майбутнього. Основним джерелом цього негативу є зовнішня агресія, нав`язаний Україні стан.