USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №44 лютого — 10 февраля 2017

Влада

Внутрішня політика

Сергій Рахманін Не чекати на Годо! Чутки про новий переділ сфер впливу у світі, можливу закулісну угоду між Білим домом та Кремлем виникли відразу після перемоги Дональда Трампа. Любителі конспірології охоче розмірковували про ймовірність укладення так званої Big Deal, однією з головних жертв якої нібито судилося стати Україні, приреченій остаточно і безповоротно потрапити під невсипущий контроль Москви.   Юрій Бутусов Що сталося в Авдіївці? Неочікуваний спалах бойових дій у Донбасі, обстріли житлових районів, загибель українських військових і мирних жителів — за кілька днів Авдіївка увійшла до лексикону світових ЗМІ та світової дипломатії. Юлiя Самаєва Бронепоїзд корупції Володимир Омелян — це той рідкісний випадок, коли міністр у темі, але не "в долі". Медійна активність міністра останніми днями вражає, але ми вирішили не розпитувати його про плани розвитку та стратегічне бачення, нас цікавило "земне" — хто саме і скільки заробляє на залізниці.  Сергій Немирич Такі прості, такі неочевидні речі Ситуація у світі та її сприйняття суспільством змінюються карколомними темпами. Такий час — найкращий для перевірки адекватності оцінок і підходів. Саме зараз час нагадати, що головним національним інтересом України, як, втім, і будь-якої іншої держави, є виживання.  Ніна Перстньова Віз попереду коня Міністр інфраструктури заявив про початок масштабної реформи в морській галузі. Першим кроком, судячи із заяви Володимира Омеляна, стала зміна керівника Адміністрації морських портів України (АМПУ) і призначення на цю посаду латвійського менеджера Райвіса Вецкаганса. Його перші заяви вже пролунали. І зроблені перші кроки. Однак питань менше не стало. Сергій Куюн "Укрзалізниця" здає назад У медіаефірі гримить війна між очільником залізничної компанії Войцехом Балчуном і міністром інфраструктури Володимиром Омеляном. Сторони кидаються гучними, але загальними заявами про корупцію. Обом катастрофічно бракує фактів, конкретики й доказів, що ще раз свідчить про рівень розуміння сторонами загальної проблематики. С. Дрьомов, В. Тимошенко, Позбавлення громадянства Одним із дієвих засобів запобігання участі в управлінні державними справами осіб, чия діяльність загрожує національним цінностям та життєво важливим інтересам Українського народу і держави, як видається, може стати інститут позбавлення громадянства. 

Міжнародна політика

Олексій Коваль Непривітна Америка Дональда Трампа Перш ніж зробити Америку великою, Трамп вирішив зробити її більш закритою. Президентським указом від 27 січня 2017 р. він обмежив в`їзд до США для громадян (у тому числі й власників американських віз) із Сирії, Іраку, Ірану, Ємену, Лівії, Сомалі та Судану. Видачу віз для громадян цих країн припиняють на 90 днів, доки не буде прийнято нових правил у політиці безпеки.  Костянтин Федоренко Сербський анклав у Косово: можливість гарячого конфлікту Минулого тижня в інтерв`ю Deutsche Welle лідер Косово Хашим Тачі заявив, що бачить безпосередню загрозу для територіальної цілісності своєї держави з боку Сербії. Тачі стверджує, що серби відправляють зброю і військових у невеличкий анклав на півночі Косово, де проживає в основному сербське населення, щоб дестабілізувати регіон за сценарієм Донбасу. Тетяна Пасова Польща: з адвокатів у прокурори Конфлікти на історичному ґрунті між Польщею та Україною, помножені на хуліганські провокації в обох країнах, дедалі частіше набирають обрисів добре спланованої операції. Неважко здогадатися, яка її мета. Хоча й не можна не помітити, що польські та українські урядовці не проти стати частиною цієї операції.

Гроші

Макрорівень

Юрій Сколотяний Анатолій Гальчинський: "Глобальна перспектива — не... Від прискорення системних трансформацій сучасного світу, які і так відбуваються з катастрофічною швидкістю, часом виникає відчуття, що земля йде з-під ніг. Цю проблему ми обговорили з нашим давнім і постійним співрозмовником — екс-головою ради НБУ і екс-директором Національного інституту стратегічних досліджень Анатолієм ГАЛЬЧИНСЬКИМ. Богдан Данилишин Монетаризм і роль центральних банків: від загальносвітових... У процесі підготовки та обговорення "Основних засад грошово-кредитної політики на 2017 рік" найсерйозніші дискусії розгорнулися навколо питання: чому віддати пріоритет — підтриманню стабільності цін чи створенню умов для зростання економіки. У результаті вибір було зроблено на користь політики інфляційного таргетування.  Андрій Ревенко Пілотний проект уряду: чи варто скасовувати регулювання... У середині серпня минулого року громадяни України були схвильовані наміром керівництва Мінекономрозвитку й торгівлі (МЕРТ) запропонувати Кабміну скасувати на чотири місяці — з 1 вересня й до кінця року регулювання цін на соціальні продукти харчування. Уряд у результаті запровадив скасування на три місяці — з 1 жовтня до кінця минулого року, доручивши Держстату здійснювати моніторинг цін на ці продукти (що, втім, статвідомство робило щодекадно й раніше).

Бізнес

Володимир Власюк "Домашнє завдання" з переробки Підписавши угоди про членство у СОТ та вільну торгівлю з ЄС, Україна зайшла в тісну взаємодію з розвиненими економіками світу. Це несе як можливості, так і великі ризики, що потребує нового погляду на економічну політику країни. Олександр Шкопа "Українцям потрібно готуватися до масованої інформаційної... У грудні 2016 р. Держрада Франції скасувала рішення про екстрадицію фінансового злочинця, екс-власника БТА Банку Мухтара Аблязова до Росії. Україна зробила всі необхідні кроки для екстрадиції Аблязова в нашу країну. Історія триває вже 7 років, і весь цей час адвокат відомої юрфірми "Ілляшев та Партнери" Роман Марченко працює над поверненням викрадених коштів і домагається екстрадиції злочинця. Рита Рєзнік "Постає питання — ми рухаємося до Європи чи до "Євразії"?.." Валентина Хоменко, генеральний директор асоціації "Укртютюн", узяла на себе сміливість донести до неупередженого читача позицію досить часто і багатьма критикованої індустрії.

Людина

Освіта

Наталія Колотій Психічні віруси: невидима зброя інформаційних війн Чому буває так, що одна інформація, потрапляючи в наше психічне поле, назавжди зникає у надрах пам`яті, друга викликає ту чи іншу миттєву реакцію, а третя взагалі тихенько чекає на свій час, а коли той настає — вибухає зсередини мозку і руйнівною лавиною накриває все наше єство?  Cергій Квіт До пріоритетних планів уряду на найближчі роки: навздогін... Насамперед слід відзначити багато позитивних здобутків Міністерства освіти і науки та уряду, серед яких — підвищення зарплат освітянам, збільшення регіонального фінансування освітньої інфраструктури, розробка концептуальних засад реформування середньої школи, проведення в першому читанні базового законопроекту "Про освіту" та ін. Марк Меєрович Міна прискореної дії Якщо проект реформи шкільної освіти, підготовлений МОН України в серпні 2013 р., видавався природним кроком у ланцюгу дій на знищення України як самостійної держави, то поява цього ж проекту в січні 2017-го викликає в пам`яті репліку одного з героїв роману Даниїла Граніна "Іду на грозу": "Культу немає, але служителі залишилися!" 

Культура

Олег Вергеліс Слава Віталіни Віталіна Біблів, яка нещодавно стала відкриттям для багатьох театралів, цього уїк-енду грає в прем`єрі "Кольори" за п`єсою Павла Ар`є (на сцені "Золотих воріт"). А восени у прокат виходить фільм "Брама" за популярною п`єсою "Баба Пріся" того ж автора: там вона грає Славу. Тетяна Кара-Васильєва Олександр Дубовик: відмова від реальності У нинішньому році на здобуття Національної премії імені Тараса Шевченка висунуто цикл робіт Олександра Дубовика "Архів застережень", однойменна виставка якого пройшла влітку 2016 р. в залах "Мистецького арсеналу". Олег Вергеліс Молода режисура у "Дзеркалі сцени" Уже друга театральна премія "Дзеркало сцени" (ініційована газетою "Дзеркало тижня. Україна" рік тому) знайде свого щасливого власника. У премії з`явилися нові партнери. У "Дзеркалі" — нові сценічні пошуки. Церемонія нагородження — березень 2017-го, напередодні міжнародного Дня театру.  Дмитро Дроздовський Поет як трава Одного разу в розмові поет Ігор Павлюк зізнався, що якби мав таку можливість, то заснував би на Поліссі дослідження поліської культури. Тоді б в Україні, на рідній Ігорю Волині, можна було проводити різні міжнародні симпозіуми — аби світ більше дізнавався про цей дивовижний край мавок, лісовиків і Того, що греблю рве.  Катерина Константинова Повернення в "Артек": нове життя старого бренду Анексія українського Криму гостро змінила життя дуже багатьох людей і установ із півострова. Півроку тому знаменитий "Артек" перебазувався з кримського півострова на територію санаторію "Пуща Озерна" (Київ). Новий етап життя міжнародного центру відпочинку дітей нині викликає досить суперечливі відгуки — як із боку дітей, що відпочивають, так і з боку їхніх батьків. 

Історія

Костянтин Нікітенко "Діди будували" Свого часу радянська пропаганда чимало зробила для того, щоб певна частина населення СРСР щиро вважала, що живе "у найвільнішій і найщасливішій країні".  Реальність дуже відрізнялася від пропагандистської казки. Населення регулярно закликали "потерпіти", "затягти паски", відкласти свої особисті інтереси заради будівництва чи то чергового заводу-гіганта, чи то "світлого майбутнього".  Володимир Газін Громадянське суспільство: його вороги і друзі Сьогодні громадянське суспільство — надбання розвиненої демократії країн "золотого мільярда", в яких влада для громадян стає інструментом організації суспільства на виконання завдань у руслі національних інтересів. Демократичне суспільство, як продукт історичного розвитку, єдино придатне для реалізації такої державної моделі, в якій добровільні громадські організації, створені на основі народної ініціативи, мають право знати і контролювати всі кроки влади.

Сімейне коло

Юлія Дузь Аліменти: домовлятися чи судитися? Статтею 180 Сімейного кодексу України (далі — СК України) передбачено обов`язок батьків утримувати дитину до її повноліття. І цей обов`язок мають і мама, і тато, і вибір способу його виконання визначається спільною домовленістю між ними (ч.1 ст.181 СК України). Та чи всі батьки вміють домовлятися?! Дар’Я Афоніна Коли в дитини новий тато Обізнані люди стверджують, що "життя після розлучення тільки починається", тому цілком логічно, що в оселі самотньої жінки та її дитини із часом може з`явитися інший чоловік, а відтак виникнуть нові серйозні стосунки. А разом з ними — і запитання "Хто цей дядя?", і пошук оптимальних способів подружити "дядю" з молодшими членами сім`ї. Катерина Гольцберг Діагноз: психічно здоровий Змінюється час — змінюються норми, змінюється і ставлення до тих, хто не схожий на більшість: і десь ми стаємо більш терпимими, а десь ладні зацькувати кожного, хто не схожий на нас. У зв`язку із цим з`являється чимало людей і груп, які або активно захищають, або нападають і гноблять людей з явними відхиленнями, збуджуючись від самого факту, що їм доступне якесь розуміння "норми".