USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №84 березня — 10 марта 2017

Влада

Внутрішня політика

Юлія Мостова Аналіз фіскала 2 березня перші особи української влади втратили одного з основних годувальників, поїльників та вдягальників. НАБУ повідомило про підозру і затримало голову ДФС Романа Насірова. Бізнесменам є за що зловтішно випити, у Фейсбуці — свято, на Банковій — паніка, Грановський шукає виправдання, чому вважав "Феофанію" надійнішою за "Бориса". Але як і чому таке змогло статися, розуміють не те щоб усі. Зізнаюся, однозначної відповіді немає і в DT.UA.  Ю. Самаєва, Ю. Сколотяний, Олександр Данилюк: "Потрібно звикати, що ми суперники... Наше інтерв`ю з міністром фінансів Олександром Данилюком відбулося в середу ввечері, 1 березня, — саме за добу до того, як стало відомо про претензії правоохоронців до керівника Державної фіскальної служби Романа Насірова. Водночас через наявність серйозного публічного конфлікту керівників фінансового міністерства та формально підпорядкованого йому фіскального відомства значну частину запитань присвячено саме цій проблемі. Сергій Рахманін Голова ВККС Сергій Козьяков: "Дуже задоволені якістю... Конкурс на посади суддів нового Верховного суду, що фінішує цього місяця, стане ключовим тестом на спроможність держави реформувати судову систему, яка звиклася з роллю елітної обслуги можновладців. Уповноважений орган — Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) — випромінює стриманий оптимізм. Погляд голови ВККС Сергія Козьякова — в інтерв`ю DT.UA. Ігор Маскалевич Донбас: ми говоримо Ленін, маємо на увазі — Курченко Блокада залізниць у Донбасі спочатку мала вигляд чисто іміджевого проекту акторів третього плану вітчизняного політсеріалу. Однак у них був шанс, і персонажі його відпрацювали. Адже протистояли їм зовсім відверті "злодюжки" з Печерських пагорбів, що загрузли в бізнес-схемах і домовняках. Сергій Куюн До Москви задом, до Києва передом Такої тривалої та гострої кризи з Москвою в Мінську явно не очікували. Україна може заробити на конфлікті учасників "тайожного союзу" так, як раніше Білорусь заробила на російсько-українській ескалації. Та є й інший аспект: зниження поставок палива з Білорусі веде до збільшення імпорту з Росії... Олексій Мельник За даними СІПРІ… Недавня доповідь Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру (СІПРІ) "Trends in international arms transfers, 2016" спричинила справжній скандал в Україні. Якщо не помиляюся, то першим був матеріал невідомого автора в одному з відомих видань під заголовком "Україна нарощує продаж військової продукції в Росію — міжнародне дослідження", підкріплений даними СІПРІ і навіть скріншотом із сайту.  Станіслав Васін Віджимай і владарюй Дзеркало війни в Донбасі, в яке — так чи інакше — дивимося всі ми, завжди було трохи тріснутим і складалося з багатьох фрагментів. Але останні події, починаючи з Авдіївки і закінчуючи горезвісною "націоналізацією", здається, геть заплутали всіх і розкололи скло вже не на сотні — на тисячі дрібних фрагментів.

Міжнародна політика

Олексій Їжак "Іскандери" середньої дальності У середині лютого американські ЗМІ знову зарясніли інформацією про порушення Росією безстрокового договору щодо ліквідації ракет середньої та меншої дальності 1987 року. Проблема актуальна вже кілька років. Посилення уваги до неї свідчить про те, що рішення так чи інакше має бути знайдене. Для України ж питання важливе тому, що вона теж є учасником цього договору.  Олексій Коваль Росія перетворює Курили на бастіон Росія продовжує всіляко демонструвати Японії, що не має наміру мирно розлучитися зі спірними Курильськими островами або принаймні вести якийсь конструктивний діалог щодо проблеми т.зв. Північних територій, захоплених у Японії після Другої світової війни.  Віктор Каспрук "Женева-4": чи буде використаний черговий шанс для... Новий раунд переговорів щодо Сирії, недавно розпочатий у Женеві під егідою ООН, спрямований на пошук політичного врегулювання війни. У них беруть участь представники уряду Башара Асада і найбільшої групи сирійської опозиції — Сирійської національної коаліції. 

Гроші

Макрорівень

Юрій Сколотяний Анатолій Гальчинський: "Кінець євроцентризму: що далі?" Наша нинішня бесіда з екс-головою ради НБУ та екс-директором Національного інституту стратегічних досліджень Анатолієм ГАЛЬЧИНСЬКИМ стала логічним продовженням попередньої розмови на тему "куди рухається світ?" (див. DT.UA №4 от 3 февраля с.г.), в якій ішлося про загальну спрямованість системних трансформацій, що відбуваються в сучасному світі, та роль у цих процесах нинішніх визнаних світових лідерів — США та ЄС. Юлiя Самаєва Торгпред України Наталія МИКОЛЬСЬКА: "Ми маємо говорити... Ускладнення доступу України на зовнішні торгівельні ринки — заборона транзиту, ембарго, обмеження продажів окремих товарів — це частина гібридної війни. DT.UA поспілкувалося із заступником міністра економічного розвитку та торгівлі, торговим представником України Наталією МИКОЛЬСЬКОЮ, яка фактично перебуває в авангарді торговельного протистояння нашої країни з Російською Федерацією. Ярослав Жалило Нацбанк та економічне зростання: хто кого? Імперативність завдання прискорення економічного зростання для України, яка, зав`язнувши в перманентних економічних і політичних кризах, дедалі більше нарощує відставання від темпів глобальної економіки, є настільки очевидною, що практично не викликає сумнівів у прибічників усіх економічних шкіл і течій.

Бізнес

Сергій Следзь Ерік Райнерт: "Не робіть те, що вам кажуть робити американці,... Аналітичний підрозділ групи The Economist прогнозує Україні до 2050 р. середньорічний темп зростання ВВП усього на 1% і зменшення чисельності населення до 32 млн чоловік. Але це не фатум, Україна ще може зламати руйнівну тенденцію і перетворитися на багату країну. Про це в інтерв`ю DT.UA люб`язно розповів всесвітньо відомий норвезький економіст,  професор Ерік РАЙНЕРТ , автор бестселера "Як багаті країни стали багатими, і чому бідні країни залишаються бідними". Є. Гоцуєнко, Н. Гоцуєнко, Одноосібники Домінуюча з 90-х рр. вказівка "верхів" у жодному разі "не пускати" селян-пайовиків на вихід зі своєю землею з загальних територій змінилася в наші дні позицією "не помічати" тих, кому це вдалося. Очевидно, з таємною надією, що навіть селяни, які вирвалися з "орендного раю", без держпідтримки та банківських кредитів рано чи пізно схаменуться і скоряться обставинам.

Людина

Культура

Ганна Пароваткіна Вистава Олександра Гнилицького Художник Олександр Гнилицький (1961–2009) — "наше все" українського сучасного мистецтва. Причому наполовину — невідоме "все". Адже багатьох його робіт навіть експерти не бачили. А інші вже майже забуті.  Олег Вергеліс Бути зверху. Нові історії, нові режисери У рамках театральної премії "Дзеркало сцени" (ініційованої нашим виданням) знайомство зблизька — віч-на-віч — з молодими українськими режисерами, авторами столичних театральних прем`єр 2016-го. З-поміж яких критиками і буде визначено найкращу виставу. Катерина Константинова Американське кіно: фестиваль "Незалежність" У Культурному центрі "Кінотеатр "Київ" стартував Фестиваль американського кіно "Незалежність". У програмі як художні, так і документальні фільми. Також у рамках фесту відбудеться показ картини Б.Дженкінса "Місячне сяйво", — визнаної найкращим фільмом на "Оскарі"-2017. Олег Вергеліс Життя цього хлопця Підсумки "Оскара-2017" для одних стали несподіванкою, для інших — певним "поворотом ключа": так наче відчинені двері в інший, антимейнстрімний простір у зв`язку з фільмом-переможцем. Пристрасті й пересуди, природно, зумовлені картиною "Місячне сяйво" режисера Баррі Дженкінса.  Ірина Рябоштан Сучасна драматургія без маски Ерік-Еммануель Шмітт, Мішель Марк Бушар, Сара Стрідсберґ, Славомир Мрожек, Карлос Горостіса, Ясміна Реза та інші відомі драматурги стали фігурантами українського видавничого проекту "Колекція театральна", презентація якого відбулася у Київському Молодому академічному театрі. 

Історія

Сергій Махун Польща—Україна: Як "переступити через поріг власної... Діалог чи монолог? Це запитання вже не перший рік виникає в тих людей, які в курсі багаторічних дискусій на тему трагічних подій на Західній Україні в 1942—1944 роках. Важливо, щоб ґенезу кривавого польсько-українського конфлікту досліджували фахові історики, бо дуже часто цією темою маніпулюють недобросовісні політики. Віктор Цвіліховський Любов і німці Війна — це не лише смерть, каліцтва та поламані долі. У горнилі лихоліття знаходиться місце й коханню. І не тільки високому почуттю, оспіваному у творах мистецтва, а й тимчасовим, швидкоплинним тілесним утіхам, добутим силою, купленим за гроші або виміняним за їстівне. Люди в екстремальних умовах, чиї тонкі волосини життя у будь-який момент міг обірвати бог війни, не гребували простими радощами життя. Роман Якель Українські й аргентинські стежки Юрія Полянського Ім`я визначного українського географа, геолога й археолога Юрія Полянського мало відоме вітчизняній громадськості. До цієї людини шанобливо ставилися в Латинській Америці, зокрема в Аргентині. Але в радянській Україні про неї говорили лише в наукових колах, до того ж пошепки.

Сімейне коло

Василь Худицький Все починається з… шнурівок! У пошуках порятунку від злиднів люди забули, як має зростати дитина в сім`ї — працювати, вчитися, любити рідних, бути гідною, чесною. Батьки за будь-яку ціну, незалежно від того, має дитина знання чи ні, намагаються "запхати" її на престижний факультет. Вони хочуть їй кращого життя. Але навіть престижні факультети не гарантують їхнім чадам успішності в житті, якщо ті не будуть багато трудитися.  Катерина Гольцберг Не відбирайте у дітей комп`ютера, або Правила безпеки... В епоху, коли навіть зв`язок з дитиною підтримуємо через гаджети, мусимо знати, як, даючи дитині в руки смартфон і комп`ютер, не загрозити її додатковими ризиками. Так, інтернет допомагає нам легко спілкуватися з друзями й родичами, знайомитися з новими людьми, пізнавати нове і перевіряти інформацію, навчатися і розважатися. Але все це може мати й тіньовий бік.

Соціум

Олег Покальчук Біле братство синього кита Байдужість — це природна форма захисту від стресу. Вона ефективно працює в короткостроковій перспективі. Забив, проїхав, ідемо далі. Але коли байдужість стає хронічним внутрішнім станом людини, вона втрачає здатність вчасно помічати загрози й реагувати на них. Неуважність стає побутовою філософією, поведінковим кодом, і в результаті виживаність знижується.  Алла Котляр Діти думають дощ "…це життя мене не влаштовує, і, якщо я не можу нічого змінити в цьому світі, то мені краще піти..."  — страшні слова з останнього листування 15-літньої дівчинки з Маріуполя, яка наклала на себе руки, з модератором "групи смерті". Про те, як важливо, щоб у ролі провідника поруч із підлітком опинився уважний і люблячий батько, здатен вислухати й зрозуміти, а не куратор групи смерті, ми говорили  із завкафедри психіатрії, психотерапії та медичної психології НМАПО ім..П.Шупіка, доктором медичних наук, професором Галиною Пилягіною.