USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №911 березня — 17 марта 2017

Влада

Внутрішня політика

Юрій Макаров Шевченко без башти Ми потрапили в пастку проміжного часу, коли те, що для меншості вже встигло стати банальністю, загальним місцем, для більшості все ще залишається відкриттям і потрясінням основ або просто геть незнаною територією. Ідеться про репрезентацію безумовно символічної постаті Тараса Григоровича в колективній свідомості українців.  Володимир Кравченко Україна vs Росія: поле битви — Гаага Минулого тижня Київ розпочав свій бій у суді. У Гаазі українці й росіяни зійшлися біля бар`єра в Міжнародному суді ООН, де Україна обвинувачує Росію в порушенні Конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму і Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.  Володимир Горбулін Європа і "заперечення": реалізм проти Бодлера Сьогодні ми справді зіштовхуємося з глобальними процесами міграції. Але не фізичної (як великих мас людей), що сьогодні турбує європейські столиці. Міграції ідеологій, появи нових ідеологічних "розламів" у тих місцях, які, здавалося, були надійно "закриті". Консерватизм у формі махрового популізму виходить на "стежку війни" та, у міру просування, набирає дедалі нових прибічників. Валентина Самар Знову весна — і старі шори Брутальна або майстерна брехня, маніпуляції усіх левелів і відтінків політиків і ЗМІ, жорстке NLP, малахольне богопочитання й миролюбство відставних КДБшників — усе це, за визначенням, маневр і військова хитрість у війні, яку ми не виграємо четвертий рік. Юрій Ганущак Як перетворити законотворчість із хаосу в процес Слабка працездатність Верховної Ради України вже стала "притчею во язицех". І справа не тільки в якості депутатського корпусу — в усі часи парламент демонстрував низький "коефіцієнт корисної дії", послугуючись технічними термінами.  Iван Валюшко Як Путін братиме Кремль За рік мають відбутися чергові вибори президента Росії. Хоча до офіційної стартової відмашки ЦВК ще далеко, беззаперечний фаворит вже відомий. Чинний президент поки не підтвердив свого наміру піти на четверте коло, але за нього свою "громадянську" позицію висловлюють інші не останні особи в державі: прес-секретар президента Пєсков цього "хоче", а думський спікер Володін на це "розраховує", бо такі "очікування народу".

Міжнародна політика

Володимир Кравченко Ісламський султанат епохи Ердогана Туреччина і Євросоюз дедалі більше розчаровують один одного. Невдала спроба шлюбу викликає то дрібні сварки, то гучні скандали. Обопільні звинувачення стали звичайною риторикою. І це ще більше відштовхує партнерів один від одного. Олексій Коваль Пекін вивіряє курс Політичний сезон 2017 року в Китаї буде особливим. За традицією він починається в березні. У Пекіні на свої засідання збираються два найважливіші органи влади: Всекитайський комітет Народної політичної консультативної ради (НПКРК — збори представників найбільших організацій і партій Китаю) і Всекитайські збори народних представників (ВЗНП).  Віктор Каспрук Чи існують нові підходи до врегулювання палестино-ізраїльського... У 2017-му минає п`ятдесят років із часу закінчення "Війни Судного дня" — війни Сирії, Єгипту і Йорданії з Ізраїлем. Напад на Ізраїль закінчився для цих країн поразкою, а Сирія і досі ніяк не може змиритися із втратою частини Голанських висот під час "Шестиденної війни".

Гроші

Макрорівень

Володимир Чопенко Аграрне бездоріжжя Як тепер рулитимуть на бюджетно-податковому бездоріжжі різні категорії сільгоспвиробників? По це розмовляємо з Олегом ЮХНОВСЬКИМ, головою Комітету підприємців АПК Торгово-промислової палати України. Станіслав Аржевітін Монетарна влада окремо, соціально-економічне життя... Завершився монетарний 2016 рік. Рада Національного банку схвально оцінила діяльність його правління за минулий рік. Водночас Громадська колегія Ради НБУ висловила свою негативну позицію щодо оцінки грошово-кредитної політики (ГКП) Нацбанку. Богдан Данилишин Цінова політика: фактор ризику для розвитку країни Чи варто Україні нині, після болісних наслідків світової фінансової кризи та кризи сучасного періоду, намагатися вирішувати як першочергове завдання щодо запровадження ІТ, практично не приділяючи уваги стратегії та поточним заходам забезпечення фінансової стабільності? Ігор Винниченко Скільки платять скупі? Моє спілкування з вітчизняними чиновниками різних рангів, відповідальними за туристсько-рекреаційну царину, засвідчило, що значна їх частина є некомпетентною як у загальних питаннях, так і у вузькопрофільних. Але не завжди можновладці винні в цьому. До сьогодні в структурі органів регіональної виконавчої влади туризм куди лише не пришивають — до управлінь і департаментів, відділів і секторів, культури та інфраструктури, економіки та… Те ж стосується й фахівців зазначених підрозділів, які ще вчора були відповідальними за інші сфери та напрями. В. Нелеп, М. Савлук, Скасовувати мораторій на продаж землі ще завчасно Тривала боротьба навколо проблеми скасування/збереження мораторію на продаж сільгоспземель останнім часом загострилася настільки, що в неї втягнуто найвищий орган судової влади — Конституційний суд України. 

Енергоринок

Алла Єрьоменко Кабмін знову має намір підняти ціну на газ? Уряд Гройсмана на тлі вугільного та інших скандалів найменше хотів би знову братися за ціни на газ, особливо для населення та підприємств теплокомунальної енергетики (ТКЕ). Але ще у квітні минулого року пообіцяв МВФ і зобов`язався відповідно до меморандуму розробити механізм коригування цін на природний газ для цих категорій споживачів до квітня. Сергій Куюн Злочин і покарання за Черчиллем Якщо ти, вибираючи між війною та ганьбою, вибираєш ганьбу, то отримаєш і війну, і ганьбу. Цей черчиллівський постулат спрацьовує й у війнах корпоративних, про одну з яких і йтиметься далі. А саме: про рішення голови "Нафтогазу України" Андрія Коболєва та попереднього прем`єр-міністра України Арсенія Яценюка відмовитися в травні 2015-го від війни з групою "Приват" на чолі з Ігорем Коломойським за найбільшу нафтовидобувну компанію "Укрнафта".

Бізнес

Василь Худицький Повернутись у професію Половина фахівців з вищою та... Як би дивно це не звучало, але на тлі значного безробіття та трудової міграції в Україні бракує кваліфікованих кадрів. Поряд з цим у силу різних обставин тисячі інженерів, технологів, економістів, вчителів, на підготовку яких держава витратила чималі кошти, не можуть повернутися на посади. Наталя Вареник Енергетична бідність, завуальована європейськими стандартами… Початок 2017 року обіцяє споживачам тепла, тобто нам із вами, чергові новації: Кабмін розглядає можливість зменшити соціальну норму споживання газу в 2019 році до 4 куб. м на 1 кв. м. Ідеться про уточнення параметрів, на яких базується система субсидій для населення. Остаточні параметри змін визначать у квітні, після завершення опалювального сезону. Герман Богапов Де і як зарядити електрокар Ринок електромобілів в Україні поки що перебуває в зародковому стані. Якщо у світі на початок 2017-го кількість електрокарів наблизилася до 2,5 млн, то в Україні їх лише близько 3 тис. Проте якщо в Західній Європі цей ринок за рік зростає на 100%, то в Україні за минулий рік — одразу втричі! Хоча споживачів поки що відлякує і завелика, на перший погляд, ціна машин, і складності з зарядкою їх акумуляторів.

Людина

Середовище існування

Оксана ЗАГАКАЙЛО І буде місто-парк Аби уникнути небезпеки, ПАТ "АК "Київводоканал" реалізовує проект комплексної реконструкції очисних споруд із залученням кредиту Японії. Натомість українські науковці пропонують альтернативу — енергоощадну технологію компостування осадів і виробництво органо-мінеральних добрив для зеленого ландшафтного будівництва. Є. Гоцуєнко, Н. Гоцуєнко, Дежавю по-південноукраїнськи Прихід весни на Миколаївщину ознаменувався не тільки стартом нового сільськогосподарського сезону, першими виходами селян у поле, але й незвичною активністю представників місцевого атомного відомства. У містах і районах області, прилеглих до Південноукраїнського енергетичного комплексу, збирають людей на громадські слухання й круглі столи. Заходи присвячено обговоренню проекту "Завершення будівництва Ташлицької ГАЕС", оцінюванню її впливу на навколишнє середовище.

Культура

Катерина Константинова Сергій Буковський: усе про мою матір На фестивалі документального кіно Docudays UA, який пройде в столиці з 24 по 31 березня, у рамках програми "Майстри", буде представлено нову стрічку відомого українського режисера Сергія Буковського "Головна роль". У інтерв`ю DT.UA Сергій Анатолійович розповів про новий проект, нові кіновраження, перспективи документального кіно в Україні. Олег Вергеліс "ДАХ": кімнатна температура У рамках премії "Дзеркало сцени" доводиться переглядати столичні прем`єри молодих режисерів. Одна з таких, на яку хотілося б звернути особливу увагу глядачів, тихенько, без піару, прописалась у господарстві Влада Троїцького — в Центрі сучасного мистецтва "ДАХ". Леся Ільєнко Вітовська і Карпа: мелодії "Франкофонії" До 30 березня в Україні триватиме Міжнародний фестиваль "Дні Франкофонії", який об`єднує шанувальників франкомовної культури й мистецтва в усьому світі. Мета проекту — популяризація франкомовної культури та французької мови як мови спілкування, демократичних цінностей, дотримання прав людини, підтримки культурного розмаїття. 

Історія

І. Шуйський, О. Рябченко, Хроніки Семена Підгайного "Протягом багатьох років довелося мені зазнати безліч репресій, пригнічення та зневаги, а втім, ніякі більшовицькі тортури не зламали моєї волі, моєї сили та моєї любові до моєї розіп`ятої більшовиками Батьківщини", — так розпочав автобіографію 11 листопада 1941 року історик і письменник Семен Підгайний, повернувшись після тривалого ув`язнення до Харкова.  Сергій Квіт Український виклик професора Шльоґеля Ми настільки звикли довго пояснювати іноземцям якісь елементарні речі про Україну, Революцію Гідності, війну з Росією, про те, звідки ми взялися на карті Європи, якщо раніше нас там не було, що я був трохи спантеличений книжкою Карла Шльоґеля "Український виклик. Відкриття європейської країни", яку видано в Мюнхені 2015 року.  Наталія Мессойліді Як соціалістичну Угорщину вразила "глибоко замовна"... "Ляпи в історії преси" — під такою рубрикою популярна угорська Magyar Nemzet розповіла про деякі помилки у друкованих ЗМІ соціалістичної Угорщини, одна з яких стосувалася — о жах! — самого радянського генералісимуса. 

Соціум

Знайди себе — допоможи слабшому Люди з відхиленнями розумового розвитку є в кожній країні, незалежно від расового і етнічного походження, соціального та економічного стану в суспільстві. Але, частіше за все, їх намагаються не помічати. Саме тому 1968 року сестра президента США Джона Кеннеді Юніс Кеннеді-Шрайвер заснувала Міжнародну організацію — Всесвітній Рух Спеціальної Олімпіади. Валентин Ткач Весна: чавунчик, "зрада" і бички в томаті Сьогодні я вийшов на балкон, щоб потрапити у ще тендітну весну. Від свіжого вологого вітру із запахами далекого мокрого поля й прілої соломи у мене перехопило подих. У голові запаморочилося, і я заплющив очі. Коли я їх розплющив, то в куточку побачив чавунчик і страшенно зрадів цьому факту. Але мою втіху сформувала не сама знахідка, а те, що я не визначав досі чавунчик як пропажу.