USD 26.76
EUR 28.75

Архів номерів

Зміст «Дзеркало тижня. Україна» №1125 березня — 31 марта 2017

Влада

Внутрішня політика

Сергій Жуков Склад проблем Чи мало місце розкрадання на арсеналі в Балаклії? І якщо так, то чи стала НП спробою приховати факти злочинів, чи диверсія (або недбалість) просто зіграли на руку злочинцям — встановлюватиме слідство. У будь-якому разі, НП на одному з найбільших складів боєприпасів в Україні — удар по репутації і боєздатності країни.  Валентин Бадрак "Миротворчий" маневр як можливий сценарій Путіна Є думка, що воєнна агресія Кремля проти Української держави може трансформуватися в більш витончену, хоча й не менш небезпечну форму. В "миротворчу", яка цілком може відповідати гібридному духу нинішньої війни й водночас стати для Кремля обхідним маневром.  Альона Гетьманчук Україна—Польща: партнерство без патронату і передумов У Києві часто не усвідомлюють, наскільки зріс за останні роки рівень суспільних контактів між Україною та Польщею. Сьогодні є унікальний шанс розбудувати партнерство між Україною та Польщею не лише на рівні держав, а й на рівні суспільств. Головне, правильно ним скористатись. Валентина Самар Підхід. Обхід. Фіксація. Як китайські та турецькі... У подорожчанні Криму для Росії величезну роль могли б відіграти дві держави, чия підтримка поки що дуже допомагає Росії у подоланні випробувань, які "звалилися" на неї в окупованому Криму внаслідок санкцій. Це Туреччина, бізнес якої добряче продірявив морську блокаду Криму, і Китай, бізнес якого врятував Росію від блекауту, виручив на будівництві енергомосту й негласно заходить на півострів як інвестор.  Ю. Шутяк, М. Барандій, Позбавлення громадянства: національні інтереси, підготовка... Нині вимога до понять "патріотизм" чи то "націоналізм" через призму громадянства — тенденція, що стрімко поширюється країнами Європи. В Україні пропозицію заборонити множинне громадянство, яка викликала обурення в українських біпатридів, висунули не націоналісти, а президент України, хоча зазначимо, що у ВРУ зареєстровано ще два ЗП зі схожою тематикою — від Народного фронту і Радикальної партії.  Єлизавета Алексєєва "Енергоатом" vs Оцінки впливу на довкілля Попри всі євроінтеграційні прагнення, в Україні досі діє стара радянська система ухвалення рішень, які можуть мати суттєвий вплив на довкілля (будівництво АЕС, аеропортів, автомагістралей, заводів тощо). Беручи до уваги сучасний стан навколишнього природного середовища та здоров`я населення, кожному зрозуміло, що система є неефективною і потребує якнайшвидшого реформування.

Гроші

Макрорівень

Юлiя Самаєва #Моя_фінансова_поліція. До речі, чия? Служба, що займається розслідуванням економічних злочинів, — це козир у руках будь-якого топ-чиновника. І це єдина причина тієї боротьби навколо Податкової міліції і СФР, яка розгорнулася останніми тижнями.  Олександр Шаров Aurum lex sequitur? Про причини і наслідки невизначеності... Хвацько "розібравшись" з інфляційним таргетуванням (див. DT.UA №38-39, 2016), Національний банк, здається, вирішив повернутися до знехтуваного раніше "валютного питання". Нагадаю: керівництво НБУ неодноразово заявляло (в тому числі з трибуни Верховної Ради), що більше не має бажання (вибачаюсь — "не бачить необхідності") займатися валютним регулюванням, відпускаючи курс гривні на вільні хліба, тобто у вільне плавання.  Геннадій Куликов Чи зникнуть зарплатні "тіні" Однією з найгостріших проблем сучасної економіки України, у тому числі й ринку праці, є тіньова заробітна плата. Практика "конвертів" розцвіла наприкінці 1990-х років і набула неабиякої популярності серед роботодавців.

Енергоринок

Алла Єрьоменко Розділяй, але володарюй. Хто і в яких цілях скористається... НАК "Нафтогаз України" за крок від головної задекларованої в її статуті мети — "одержання прибутку від ведення господарської діяльності". Дотепер у неї завжди були проблеми з прибутком (або фінансовими результатами), але компанія непогано всіх годувала — не тільки менеджмент, чиновників, а й політиків вищого ешелону. Віктор Мацуй Бурштинове Полісся — "дурні землі", "п`яний ліс" і... Проблема неконтрольованого видобутку та обороту бурштину в Україні виникла ще наприкінці 1980-х. З кожним роком вона набуває дедалі деструктивнішого характеру, що ускладнює та відкладає її остаточне вирішення. За весь цей час незаконний варварський видобуток сонячного каменю зумовив не тільки виснаження надр північних районів Волинської, Рівненської, Житомирської і Київської областей.

Бізнес

Василь Худицький Зовнішні європейські цінності та їх внутрішня сутність... У відкладеному до кращих часів проекті нового Кодексу законів про працю України замість нинішнього 40-годинного робочого тижня автори пропонують ввести 48-годинний. Тобто, узаконити 10—12-годинний робочий день. Вже зараз на багатьох підприємствах, усупереч світовим тенденціям, це — реальність. Часто не виправдана. Сергій Следзь Влада сіла на шпагат Україна не купує російського газу? Ви в цьому впевнені? А за що українські аграрії заплатили тільки торік близько півмільярда доларів США? За той самий російський газ, але вже з доданою вартістю, оплативши переробку державі-окупанту. Тобто за азотні добрива (АД), які поки що виробляються в Україні в достатній кількості, і які, як відомо, використовуються в сільському господарстві для виробництва продуктів харчування. 

Людина

Культура

Олег Вергеліс День театру. Буде вам "Щастя" Напередодні Міжнародного Дня театру є нагода підбити підсумки перегонів, пов`язаних з театральною премією "Дзеркало сцени" (ініціатор і засновник DT.UA). Театральні критики визначили кращі столичні драматичні вистави 2016-го, поставлені молодими режисерами (котрим не більше 30 років).  Олег Вергеліс Іван Франко, вибрані сцени "Украдене щастя" в Театрі "Золоті Ворота" (вистава-лауреат премії "Дзеркало сцени"-2017) — зайвий привід пригадати й інші сценічні версії класичної п`єси Івана Франка. Саме в переддень Міжнародного Дня театру. Адже на основі і умовних, і реальних рейтингів саме Франкове "Щастя" стовідсотково входить до п`ятірки найрепертуарніших українських п`єс усіх часів.  Ганна Пароваткіна Ближче до Африки Названо переможців Future Generation Art Prize 2017. Відповідно, експерти конкурсу спробували відповістити на запитання, яким буде світ мистецтва вже найближчим часом? І як довго воно залишатиметься симулякром як забавка для публіки?  Катерина Константинова Роман Балаян: "Дивуюся, чому діаспора не стане акціонером... Роман Балаян, Іван Драч, Григорій Грабович, Мирослав Попович, Лариса Мудрак, Сергій Фоменко, Володимир Нудельман, Олег Тістол, Роман Мінін, Алекс Штрай та інші діячі гуманітарної сфери долучилися до масштабної акції #SOSмайбутнє. Це соціальна платформа та громадянський моніторинг українських міст та сіл. Оголення болючого нерву країни.  Леся Ільєнко Молодий Бельмондо на "Французькій весні" У рамках кінопрограми 14-го фестивалю "Французька весна" в столиці покажуть відреставровану версію культової картини Жана-Люка Годара "Божевільний П`єро" з Жаном-Полем Бельмондо в головній ролі. І це далеко не єдиний сюрприз кінопрограми. Дмитро Дроздовський Богдан Бойчук: "І відійшла в життя людина" Поет і драматург, прозаїк і перекладач, інтелектуал-раціоналіст і "метафізик", схимник і трагік, гуманіст і екзистенціаліст, eros і sacrum… Усе це про Богдана Бойчука, який повернувся до "материкової" України, де й зустрів свій спочинок уночі 10 лютого. 

Історія

Петро Кралюк Наша "неправильна" революція 1917–1920 років Події 1917–1920 рр. в Україні часто іменуються визвольними змаганнями. Однак цей термін має певною мірою аморфний, невизначений характер. Є й конкретніше означення — Українська революція. Аріадна Войтко На край світу — за корону. 35 років Фолклендській війні Цю війну вела жінка, яка перед тим їздила в метро, ходила по крамницях, а на сніданок смажила родині яєчню з беконом. Посада прем`єр-міністра змінила її мирне амплуа. Опинившись на передовій світової дипломатії, вона переконалася в тому, що друзі не завжди поводяться як друзі, а опоненти — як вороги. Світлана Орел Створено "компас" для вивчення рідного краю, або Через... Багато людей мріють про подорожі. Та тільки більшість віддають перевагу вивіреним маршрутам і комфорту, і лише одиниці наважуються з рюкзаком і наметом піти бодай у кількаденний похід. А ось кандидат географічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Центральноукраїнського педагогічного університету Андрій Домаранський разом із групою студентів минулого літа вирушив на катамарані у подорож Інгулом. 

Соціум

Олег Покальчук Війни розділених людей Отже, всі вкотре почали сваритися одне з одним, викривати, битися тощо. Трагікомедія триває, біля кас — аншлаг, актори легко виходять на "біс", глядач шаленіє. Десь більше трагізму, а десь усі просто іржуть. Не доречно, але це особливості жанру. Словом, якщо перефразувати класика, привид блукає Україною, привид роз`єднаності.  Олена Розвадовська Мінні уроки У березні 2015-го я виїхала з Києва на схід країни, в прифронтову зону. Про що я думала тоді? Мені здавалося, що я маю бути там, маю побачити своїми очами все, що відбувається. Маю, в міру своїх можливостей, допомогти дітям, які опинились у війні. Адже діти були сферою моїх інтересів і застосування сил в останні кілька років. Алла Котляр Правда очима постправди Гортаючи сформовані нами ж стрічки соцмереж, ми бачимо безліч правд. Про те, які можливості несе нам завтрашній день, які небезпеки з них випливають і чи можна прогнозувати їх хоча б у середньостроковій перспективі, ми розмовляли з доктором філологічних наук, професором, автором багатьох книжок з комунікативних технологій та інформаційних війн Георгієм Почепцовим. Валентин Ткач Україна: ескізи образу майбутнього Можна як завгодно завзято боротися з символами минулого, але, якщо при цьому не маєш образу майбутнього, ти приречений все повторити знову. Якщо ми хочемо відповідально сформувати образ майбутньої України, то повинні визначити засадничі питання, дійти згоди щодо відповідей на них і будувати образ принципів, а не дискурсів.